18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 45 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: 40 minut temu
🔥 Youtubery w McLarenie - teraz popularne
Krótki wywód polityczny
marek0 • 2013-12-02, 22:24
To mój pierwszy wpis na Sadolu, od razy zaczynam od trudnego tematu czyli polityki.

Jak wszyscy widzimy nasz rząd nie sprawdza się w swojej roli, a każdy kolejny rządowy pomysł reform, zmusza nas do refleksji czy w Polsce z władzą koalicji PO-PSL jest jakakolwiek szansa poprawy.Chciałbym przyjrzeć się bliżej wszystkim głównym partiom w Polsce:

Platforma Obywatelska - promuje się na centrową partię liberalną, w rzeczywistości, po usunięciu konserwatywnego prawego skrzydła, stała się ugrupowaniem ciężkim do umiejscowienia w tradycyjnym podziale. Fatalne pomysły gospodarcze i wszechobecny chaos - tak najłatwiej podsumować sytuację w partii. W ekipie PO widać wyraźny brak pomysłu na Polskę i to jest ich największy problem. Brak powiewu świeżości w szeregach Platformy powoduje stagnację i miałkość ideową.

Prawo i Sprawiedliwość - Główny konkurent Platformy. Ugrupowanie przedstawiane jako prawicowe, lecz jest to partia konserwatywna, narodowa z lewicowymi pomysłami gospodarczymi. Właśnie w tym niemalże socjalizmie ekonomicznym widzę główne zagrożenie ze strony tej partii. Kolejnym problemem jest krótkie zaplecze intelektualne w partii.

Polskie Stronnictwo Ludowe - tutaj nie trzeba się wiele rozpisywać. Partia utrzymująca się z poparcia rolników, popierających skandalicznie niskie (w porównaniu ze składkami zus-owskimi) składki do KRUS. Partia jawiąca się jako idealny koalicjant - dla mnie pasożyt sejmowy blokujący poważniejsze reformy.

Sojusz Lewicy Demokratycznej - partia licząca powrót do "koryta" poprzez koalicję z Platformą. Fatalne pomysły gospodarcze, Ciągle w jej szeregach jest wiele osób z dawnego PZPR, co powinno dyskredytować tą partię, jako kandydat do objęcia rządów.

Solidarna Polska - właściwie nie wiadomo jaki mają pomysł na Polskę. Posłowie tego ugrupowania pojawiają się w mediach tylko gdy trwa dyskusja na tematy światopoglądowe. Prawdopodobnym powodem tego stanu rzeczy jest brak wyraźnego pomysłu na rozwiązanie problemów Polski.

Twój Ruch - partia która dostała się do parlamentu pod hasłami antyklerykalizmu i legalizacji miękkich narkotyków. Po początkowym odwoływaniu się do pomysłów gospodarczych zaciągniętych od prof. Leszka Balcerowicza, przestawili się na tradycyjną lewicę. Początkowo oczekiwałem że może to być partia która połączy lewicowy światopogląd z wolnorynkowym podejściem do gospodarki - jednakże myliłem się. Słaby kandydat na objęcie władzy.

Polska Jest Najważniejsza - populistyczne hasła, bez rachunku ekonomicznego, absurd na absurdzie

Ruch Narodowy - Polska potrzebuje gospodarki nie idei.Połączenie patriotyzmu z brakiem pomysłu gospodarczego

Partia Gowina - jeszcze nie powstała, ale jest potencjał na uruchomienie partii tradycyjnie prawicowej - konserwatyzm światopoglądowy i wolnorynkowe pomysły gospodarcze - pytanie czy Jarosław Gowin ma na tyle charyzmy żeby stworzyć spójny program i przekonać do siebie wyborców ?

Kongres Nowej Prawicy - i na koniec KNP. Szczerze powiedziawszy (napisawszy), mam nadzieję że ta partia dostanie się do Sejmu a najlepiej do koalicji. Według mnie Kongres Nowej Prawicy ma bardzo dobre pomysły gospodarcze, ale minusem jest nieprzewidywalność JKM. Mimo wszystko jestem przekonany że Polsce są potrzebne wolnorynkowe reformy. "Ekonomia głupcze"

Zapraszam do dyskusji w komentarzach
Zgłoś
Avatar
Dorquba 2013-12-02, 22:38 1
Teraz po sadolowemu: TR- pseudopartia która ma robić szum i odwracać uwagę. PSL- partia która gówno znaczy i ma daleko gdzieś rolników. PJN, SP i Gowin- jak najbardziej starają się dopchać do płac poselskich, jedyne o co im chodzi to pieniądze. SLD- podobno "byli" czerwoni ale oni nigdy nie zrzekli się swoich barw. PO i PiS nie ma co tłumaczyć, zbieranina wyzyskiwaczy rzucająca puste hasła na wiatr i uważająca że ludzie to debile(po części to niestety prawda)
Za jedynych rozsądnych uważam tuta: RN- "narodowcy" którzy właśnie tworzą idee i wbrew temu co się mówi mają pomysł na gospodarkę, ale jednak we wczesnej fazie rozwoju. Jak na mój gust radzą sobie bardzo dobrze pomimo tego że media i sztucznie wytworzona opinia im tego nie ułatwia.
KNP- tak naprawdę rozpoznawalny tam jest tylko Korwin, który bądź co bądź ma bardzo duże doświadczenie i pomysły. Z poparciem już gorzej.

Jak już gdzieś pisałem, może dożyję kiedyś porządnej partii republikańskiej ale teraz widzę tylko RN i KNP. Z jednej strony młodość i chęć działania, z drugiej doświadczenie. Szkoda że wzajemnie sobą pogardzają.
Zgłoś
Avatar
marek0 2013-12-02, 23:26
@up
Zgadzam się że Ruch Narodowy jest bardzo mocno atakowany w mediach - bardzo często niesłusznie. Jednakże ich pomysł gospodarczy jest na mój gust zbyt protekcjonistyczny i popierający pomoc socjalną. Myślę że z koalicji RN i KNP mogłoby coś ciekawego się narodzić. Byleby RN odciął się wyraźniej od zadymiarzy, którzy są pozerami patriotyzmu i uspokoił Zawiszę, bo czasami gdy coś powie to głowa mała i działa tylko na szkodę partii
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2013-12-03, 8:20
marek0, problem polega na tym że RN nie ma żadnego oficjalnego pomysłu na gospodarkę. Marian Kowalski mówi o wolnym rynku wprost rzucając bluzgi na tych co określają że jest coś takiego jak "szara strefa" i "praca na czarno". Krzysztof Bosak występuje u Korwina na pikniku prawicy, więc chyba wiadomo za czym się opowiada. Winnicki do tej pory nie mam jaj określić wprost swojego ulubionego modelu gospodarczego. A Holocher to niestety chyba socjalista bo jednak często mówi o tym że jedni będą płacić mniej podatków bo są np. Polakami i mają małe firmy a np. duże koncerny więcej.
Zgłoś
Avatar
Dorquba 2013-12-03, 15:59
Ork.Fajny- Holocher nie jest już członkiem RN z tego mi wiadomo. W sprawach gospodarki popieram KNP, mają silny i dobry pomysł, a RN? Istnieją ledwo rok. Przez cały ten rok zorganizowali więcej spotkań i dyskusji niż PO przez ostatnie 4 lata. Jeszcze wykreują sobie pomysł na gospodarkę, jest to tylko kwestia czasu(myślę że do maja 2014 już zajmą oficjalne stanowisko)
Bardzo, bardzo jednak nie podoba mi się to że KNP i RN starają się od siebie oddzielić. Powinni razem wystawić listy na wybory do Brukseli, zawiązać współpracę. Na razie się jednak nie zanosi.
Zgłoś
Avatar
mineten 2013-12-03, 19:06
Ja osobiście raczej nie odważę się zagłosować na RN, dlatego że oni nie zdeklarowali jeszcze żadnych konkretnych pomysłów co do gospodarki(a to ona jest najważniejsza). Dla mnie jedynym kandydatem jest KNP - partia która mówi bardzo jasno i przejrzyście co chce zrobić, ma konkretny pomysł na gospodarkę, chce obalić nareszcie idiotyzm jakim jest demokracja i najważniejsza rzecz - chce przywrócić obywatelom wolność.
Zgłoś
Avatar
Dorquba 2013-12-03, 20:48
@up RN (pomijając oczywistych zwolenników)ma cichą akceptację zwykłych obywateli, mogę nawet powiedzieć że im większa nagonka na nich tym większe poparcie mają. Posiadają wielu zwolenników, głównie młodych którzy chcą działać i mogą. Brakuje im jednak pomysłów własnie na gospodarkę, a umieją doskonale trafić do serc ludzi. Korwin natomiast jest doświadczonym i wybitnym znawcą sfery ekonomicznej i gospodarczej, ale brakuje mu zdolności porwania tłumu za sobą co jest także bardzo ważne. Możesz mieć pomysły ale jak nie umiesz dotrzeć z nimi do ludzi to na nic się one nie zdają.

Jakie z tego wnioski? Podzieleni jesteśmy słabi, razem może coś zdziałać. Jak już pisałem wiele razy, marzy mi się zgrupowanie RN-KNP. Jest plan i pomysły, są zwolennicy którzy pójdą w ogień i ideologia która ma poparcie. Takie zgrupowanie najlepiej budowałoby nowy rząd- połączyć plusy, wyeliminować minusy.
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2013-12-03, 21:28
Dorquba, źle mnie zrozumiałeś. To że nie mają programu to nie jest problemem. Problem w tym sensie że post marka0 nie ma sensu bo oni właśnie nie mają jeszcze żadnej deklaracji ws. gospodarki.
Zgłoś
Avatar
Dorquba 2013-12-03, 21:43 1
Ork.Fajny bardzo możliwe że się nie zrozumieliśmy ale teraz już dotarło. Całkowicie się zgodzę z tobą, o czym pisałem w którymś z powyższych postów- RN nie ma jeszcze żadnego oficjalnego pomysłu na gospodarkę. Na pewno jakiś wyjdzie przed wyborami do Brukseli ale myślę że nie będzie tak dobry jak pomysły KNP. Dlatego(o czym już pisałem również wyżej) tak bardzo zależy mi na symbiozie RN i KNP.
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2013-12-04, 12:27
Dorquba, zagadaj do Kurwina żeby skończył z tymi "narodowymi-socjalistami" albo w ogóle zszedł ze sceny to wtedy może się uda coś ugrać z KNP+RN.
Zgłoś