18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:44
Lądowanie w Normandi
kizlaczek • 2013-06-27, 11:46
6 czerwca 1944 r. wojska alianckie rozpoczęły największą w czasie II wojny światowej operację desantową - lądowanie w Normandii. Była ona częścią operacji "Overlord", otwierającej drugi front w Europie. Lądowanie wojsk sprzymierzonych rozpoczęło się po zrzuceniu dwóch dywizji powietrzno-desantowych, bombardowaniu lotniczym i ostrzale z okrętów wojennych. Utworzono pięć przyczółków na plażach: Utah, Omaha, Gold, Juno i Sword, na których wylądowało w pierwszym rzucie ponad 130 tysięcy żołnierzy. Wojska sprzymierzone w liczbie 1 miliona 600 tysięcy żołnierzy walczyły na wybrzeżu Atlantyku od Normandii do Holandii pod dowództwem generała Dwighta Eisenhowera. Wybrzeża oceanu broniło ponad 500 tysięcy żołnierzy niemieckich pod naczelnym dowództwem feldmarszałka Gerda von Rundstedta. Operacja normandzka trwała do końca sierpnia 1944 roku i zakończyła się zdobyciem Paryża (25.08.1944). Zginęło w niej ponad 120 tys. żołnierzy alianckich, prawie 115 tys. żołnierzy niemieckich oraz 14 tys. francuskich cywilów.
Zgłoś
Avatar
Catch_22 2013-06-27, 19:20
Polecam książkę 'Cornelius Ryan - Najdłuższy dzień' (The Longest Day.) Na jej podstawie został także zrealizowany film pod tym samym tytułem.
Zgłoś
Avatar
rigsuit 2013-06-27, 19:52
Oglądałem wywiad z weteranem tej wojny to kolesie w jednym miejscu leżeli na plaży w okopie przez 12 godzin, i czekali na najpewniejszy moment by tylko się przebić dalej, koleś opowiadał że dużo ciał rozjebanych leżało obok niego, ogólnie masakra.
Zgłoś
Avatar
Dzoton 2013-06-27, 20:43
MaszAyahuaskę, nie rozumiem... całe szczęście Ty wiesz i opowiesz nam czemu to zdjęcie jest sarkastyczne . W swoim wypracowaniu odwołaj się do genezy powstawania tych zdjęć oraz historycznych faktów lub stereotypów. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź.
Zgłoś
Avatar
opson 2013-06-27, 21:22 1
Dzoton
mr_9mm, wytłumacz mi co mają do tego amerykanie? Ich nawet w Polsce nie było...

Byli u nas byli słabo się orientujesz -poczytaj.

rigsuit
Oglądałem wywiad z weteranem tej wojny to kolesie w jednym miejscu leżeli na plaży w okopie przez 12 godzin, i czekali na najpewniejszy moment by tylko się przebić dalej, koleś opowiadał że dużo ciał rozjebanych leżało obok niego, ogólnie masakra.

To brednie gadał, albo zaspał.
o 11.00 czyli 5h od rozpoczęcia inwazjii została opanowana plaża Omaha na której toczyły się najcięższe walki.

Największy desant w historii jest niesamowitym wydarzeniem. Zapewne ostatni raz takie coś nastąpiło, gdyż przy dzisiejszej technologii takie coś raczej by nie wyszło.

Znając dość dobrze dzieje D-Day oceniam , że Szeregowic Ryan i Pierwszy odcinek kompani braci dość wiernie oddaje to co się działo.
Zgłoś
Avatar
Dzoton 2013-06-27, 21:41
Chodzi Ci o zdobywanie "skarbów" III Rzeszy? Ale to i tak nie ważne, moje pytanie zasadniczo miał brzmieć tak: Dlaczego pod zdjęciem amerykańskich żołnierzy jest to zdanie? Co oni mają wspólnego z zabijaniem żydów, albo tym serialem. Przepraszam za wprowadzenie niejasności.
Zgłoś
Avatar
opson 2013-06-27, 22:11
No nie tylko. Sporo pilotów , sił specjalnych itp było u nas. W sumie mało ważne po co byli i tak nas już wszyscy wyjabali i rozkradli, ale chodzi tylko o fakt , że byli o to w całkiem ie małej liczbie.
Ale fakt z serialem nic ,a le taka moda ostatnio na wciskanie wszedzie tematu serialu wszędzie.
Zgłoś
Avatar
wojt101 2013-06-28, 0:13
Ostatnio leciał program na BBC Knowledge dotyczący całej operacji. Wyznania weteranów którzy uczestniczyli w tej akcji są bezcenne. Chyba nie ma już tak odważnych ludzi, którzy wiedzą że mają przejebane i idą dalej wierząc że im się uda.
Zgłoś