18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (8) Soft Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 20:47
📌 Konflikt izraelsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 20:19
Land Warrior, Tytan i Ułan 21
H................a • 2013-01-09, 11:20
Wyobraźcie sobie żołnierza, który widzi przez ściany, zna położenie każdego z członków swojego oddziału i każdego przeciwnika, którego dostrzegł którykolwiek z jego kolegów. Żołnierz nie marznie – gdy jest mu za zimno, mundur zaczyna ogrzewać ciało, a gdy temperatura jest za wysoka, chłodzi.
Do tego mundur zachowuje się jak skóra kameleona, dopasowując kamuflaż do otoczenia, stale monitoruje stan właściciela, a w niektórych wersjach w przypadku obrażeń automatycznie dozuje odpowiednie leki. Niezwykła jest również broń pozwalająca na zdalne celowanie i ustalenie, jak mają zachowywać się pociski po trafieniu w cel.



Taki opis, choć przywodzi na myśl raczej filmy SF, nie jest jednak oderwany od realiów. Wyposażenie zapewniające podobne możliwości powstaje w wielu krajach. Prekursorem, który wyznaczył kierunek rozwoju, był system Land Warrior.

Choć od dziesięcioleci powstawały różne urządzenia wspomagające żołnierzy na polu walki, to prace nad kompleksowym systemem rozpoczęły się w Stanach Zjednoczonych dopiero około 1989 roku. W dużej mierze wynikało to z rozwoju elektroniki, która stawała się coraz mniejsza i lżejsza, a przy tym wymagała coraz mniej prądu.

Prototypowe rozwiązania początkowo skupiały się na łączności i nawigacji. Testowano wówczas wirtualny trening żołnierzy i DSSU (Dismounted Soldier System Unit), urządzenie wyświetlające przed okiem żołnierza obraz sytuacji taktycznej – położenie własnych oddziałów i wykrytych przeciwników. Uzupełnieniem zestawu był ekran dotykowy służący do wprowadzania informacji i wbudowany w hełm system łączności.

Opis nie wygląda imponująco, a większość wojskowych decydentów podeszła do systemu z dużą rezerwą. Przełomem okazały się ćwiczenia z początku lat 90., podczas których weterani pierwszej wojny w Zatoce Perskiej ze 101. Dywizji Powietrzno-Desantowej starli się w symulowanej walce z plutonem żółtodziobów, mających za sobą wyłącznie trening na symulatorach i wyposażonych w DSSU.

Wspierany nową technologią oddział nowicjuszy nie dał doświadczonym żołnierzom żadnych szans. Wadą tego rozwiązania była duża waga systemu, przekraczająca wraz z baterią 40 kilogramów. Choć technologia pokazała swoje zalety, konieczna była radykalna kuracja odchudzająca.

Istotnym elementem systemu miała być nowa broń o nazwie OICW (Objective Individual Combat Weapon), rozwijana w latach 1998-2004. Było to połączenie karabinka szturmowego z granatnikiem, wyposażone m.in. w zintegrowany dalmierz laserowy, celownik termowizyjny, komputer balistyczny i kamerę. Obraz z kamery był przekazywany do ekranu przed okiem żołnierza, który nie musiał wychylać się zza osłony, aby wycelować – wystarczyło wysunąć broń. Obraz celu mógł być również przekazany do dowódcy oddziału.



Co więcej, przed wystrzeleniem granatu żołnierz mógł wybrać, kiedy ma nastąpić eksplozja. Granat mógł wybuchać przy uderzeniu w cel lub dopiero po wbiciu się w niego. Można było również razić przeciwnika ukrytego za przeszkodami – granat wybuchał w powietrzu w określonej przed strzałem odległości.

Prace nad polskim żołnierzem przyszłości (program TYTAN) są prowadzone również w Polsce. Rozpoczęły się jeszcze w 2006 roku od współpracy Grupy Bumar z francuskim Sagemem, odpowiedzialnym m.in. za program FÉLIN, jednak z czasem zrezygnowano z zagranicznego kooperanta. Co istotne, TYTAN został zaliczony przez wojsko do jednego z czternastu kluczowych programów.

Odpowiedzią na potrzeby wojska jest inicjatywa krajowego przemysłu. Polskie przedsiębiorstwa od kilku lat rozwijają system Ułan 21 obejmujący moduły uzbrojenia, rozpoznania, ochrony, umundurowanie oraz komunikację i dowodzenie. Pierwsze demonstracyjne wersje Ułana 21 zostały pokazane jeszcze w 2008 roku podczas czeskich targów Future Soldier.

Poza pracami nad nową bronią coraz bliższe wdrożenia są również takie elementy wyposażenia jak opracowywany przez Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej oraz Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii system monitorowania życia MMZ, który analizując m.in. poziom glukozy czy tlenu we krwi żołnierza dostarcza informacje o jego kondycji i przydatności do walki. Kolejnym sprzętem jest nagrodzony w 2010 roku nagrodą Defender monokular MTN-1, pozwalający żołnierzowi połączyć zalety nokto- i termowizji. Skuteczność takiego rozwiązania można zobaczyć poniżej:
Zgłoś
Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Lubisz oglądać nasze filmy z dobrą prędkością i bez męczących reklam? Wspomóż nas aby tak zostało!

W chwili obecnej serwis nie jest w stanie utrzymywać się wyłącznie z reklam. Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
R................w 2013-01-09, 21:11
standardowe wyposażenie żołnierza marines albo zwykłego rangersa a polaczki już mówią że tworzą żołnierza of de fjuczer
Zgłoś
Avatar
c................l 2013-01-09, 21:21
Trzeba zastosować taktykę ruskich z II WŚ. Milion żołnierzy na froncie i napierdalać, a kto się cofnie lub zatrzyma- kula od swojego. Do Mongolii byśmy w tydzień dolecieli.
Zgłoś
Avatar
Ranger 2013-01-09, 22:28 1
Cytat:

Pieprzyć ten 5.56! Przy prędkości wylotowej 880-900 m/s pocisk o masie 4 g jest skuteczny (moc obalająca) do 200 metrów, albo i mniej. Jak znajdę artykuł o balistyce tego pocisku to wstawię. Pewien żołnierz opowiadał jak musiał strzelić do Taliba cztery razy, bo za pierwszym i drugim razem wstał. Używał M4A1 albo tych podróbek co ma GROM (Bushmaster bodajże...). Skuteczniejszy jest 5.45x39 mm, duża prędkość wylotowa oraz ołowiana wykładzina w pocisku o masie 3.25 g powodują koziołkowanie po trafieniu w cel i większe obrażenia.



Ale co ty byś chciał ? To jest Polska, czyli odbyt całego świata. Większość państw, która posiada wojsko w Afganistanie powoli odchodzi od standardowego pocisku NATO, który jest skuteczny w warunkach walki w terenie zurbanizowanym. W takich warunkach jak Irak, Afganistan czy inne zagrożone obecnie ''misją pokojową'' państwa posiadają niewielki procent zurbanizowania, a większość wymian ognia odbywa się na stosunkowo dużych odległościach. Brytyjczycy wprowadzają obecnie stary, dobry nabój 7,62 wyciągając doświadczenia od afgańskich rebeliantów, którzy przy pomocy AK-47(7,62mm) bez problemu potrafili przygwoździć liczniejszy oddział żołnierzy uzbrojony w karabinki na nabój pośredni.
Zgłoś
Avatar
R................w 2013-01-09, 22:31 1
connel napisał/a:

Trzeba zastosować taktykę ruskich z II WŚ. Milion żołnierzy na froncie i napierdalać, a kto się cofnie lub zatrzyma- kula od swojego. Do Mongolii byśmy w tydzień dolecieli.



gdyby zastosować taktyke ruskich to w polsce brakło by ludzi
Zgłoś
Avatar
H................a 2013-01-09, 22:41
Ranger napisał/a:



Ale co ty byś chciał ? To jest Polska, czyli odbyt całego świata. Większość państw, która posiada wojsko w Afganistanie powoli odchodzi od standardowego pocisku NATO, który jest skuteczny w warunkach walki w terenie zurbanizowanym. W takich warunkach jak Irak, Afganistan czy inne zagrożone obecnie ''misją pokojową'' państwa posiadają niewielki procent zurbanizowania, a większość wymian ognia odbywa się na stosunkowo dużych odległościach. Brytyjczycy wprowadzają obecnie stary, dobry nabój 7,62 wyciągając doświadczenia od afgańskich rebeliantów, którzy przy pomocy AK-47(7,62mm) bez problemu potrafili przygwoździć liczniejszy oddział żołnierzy uzbrojony w karabinki na nabój pośredni.



Mieli wcześniej karabiny L1A1 (FN FAL bez możliwości strzelania seriami). Zostały zastąpione przez L85, bo lekki L1A1 (5 kg) i silny nabój 7.62 NATO dawały zajebisty odrzut. Zaletą broni była niezawodność, siła ognia i zasięg. Natomiast L85...
Zgłoś
Avatar
solteck 2013-01-09, 23:02
w Upotte powiedzieli, że po wystrzelaniu 3 magazynków, l85 jest do wyrzucenia...
chyba w tym sporo prawdy było
Zgłoś
Avatar
H................a 2013-01-09, 23:22
L85A1 to najbardziej spierdolony karabinek w układzie bullpup w historii. Nawet niemieckiej firmie Heckler & Koch nie udało się tego poprawić (L85A2). Żołnierzom z UK można tylko współczuć. Wyjście z tym gównem do walki = kaplica.
Zgłoś
Avatar
Ranger 2013-01-10, 0:20
Cytat:

L85A1 to najbardziej spierdolony karabinek w układzie bullpup w historii.



Bez przesady. Stworzenie karabinka w układzie bull-pup to była skomplikowana sprawa w latach, w których ten karabinek powstał. Identyczne problemy były z francuskim Famasem, który również mimo wielu modernizacji jest karabinkiem nieprzewidywalnym(co nie zmienia faktu, że lepszym niż Beryl...) i Francuzi narzekają na niego równie często, co Brytyjczycy na swoje Enfieldy. L85a2 nie jest pozbawiony wszystkich wad swojego poprzednika, ale przynajmniej można już z niego strzelać, co w przypadku a1 było totalną loterią.

Problemem w/w karabinów była uparta chęć stworzenia czegoś swojego. A wystarczyło zakupić produkt firmy Steyr i nie byłoby problemu ponieważ STG-77 jest do dzisiaj uważany za wzór idei karabinka w układzie bull-pup. Innym cackiem jest F-2000 produkcji FN, ale nic dziwnego skoro ta broń jest podsumowaniem 30 lat prac nad karabinkami bull-pup. I niestety jest dość droga, wiec nie jest na wyposażeniu żadnej regularnej armii
Zgłoś
Avatar
H................a 2013-01-10, 8:52
@up
Podobno GROM zakupił na testy. I chyba na testach koniec...
Zgłoś
Avatar
Ranger 2013-01-10, 10:30
Tak, Grom ma kilka sztuk F-2000, ale większych zakupów nie planują. GROM musi w dupę włazić amerykanom, więc to by było nietaktem gdyby używali innej broni
Zgłoś
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem