18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (2) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
Medal Honoru
Cwieku • 2012-10-23, 18:58
Jako, że pierwsza historia się Wam spodobała, wrzucam kolejną moim, zdaniem naprawde świetną. Miłej lektury!

Kwatera Główna Dowództwa Sił Pacyfiku Armii Stanów Zjednoczonych, Honolulu, Hawaje, 18 kwietnia 1945 roku, godzina 5:00.
Brzęk rozbijanej szyby zabrzmiał jak wystrzał armatni. Kawałki szkła posypały się na podłogę, a postać w lotniczym mundurze zastygła w bezruchu wpatrując się w półotwarte drzwi do gabinetu.
Nic. Cisza.
Postać sięgnęła do gabloty i chwyciła medal w formie złotej gwiazdy na błękitnej wstążce ozdobionej trzynastoma małymi gwiazdkami. Przez chwilę przyglądała mu się z uwagą. Potem drżącą dłonią wsunęła medal do kieszeni i po cichu wyszła z gabinetu zamykając za sobą drzwi.
Przed budynkiem czekał jeep z dwoma lotnikami. Mężczyzna, który właśnie wykradł medal wskoczył na tylne siedzenie. Samochód natychmiast ruszył z miejsca.
Na lotnisku czekał już bombowiec B-29 Superfortress. Kiedy trzej ludzie weszli na pokład śmigła zaczęły się obracać i samolot pokołował na pas startowy.
Sześć tysięcy kilometrów na zachód w szpitalu wojskowym na wyspie Guam umierał w męczarniach człowiek, który jak nikt inny zasłużył na Medal Honoru.


Medal of Honor to najwyższe wojskowe odznaczenie w Stanach Zjednoczonych nadawane za akty wyjątkowej odwagi i bohaterstwa na polu walki. Wręcza go osobiście prezydent w imieniu Kongresu. Kryteria przyznawania tego Medalu są tak wyśrubowane, że najczęściej jest on nadawany pośmiertnie. Żyjący kawalerowie Medalu Honoru są powszechnie szanowani i cieszą się szeregiem przywilejów.
Istnieje m.in. zwyczaj, według którego żołnierzowi, który otrzymał Medal wszyscy przedstawiciele służb mundurowych salutują jako pierwsi, bez względu na różnicę stopni, z prezydentem USA włącznie.
Podczas Drugiej Wojny Światowej przyznano 464 te wyjątkowe odznaczenia. Każdy z udekorowanych dokonał czynu niezwykłego bohaterstwa, najczęściej poświęcając własne życie, by ratować towarzyszy broni.
Najbardziej niewiarygodny, nadludzki wręcz z tych czynów miał miejsce 12 kwietnia 1945 roku.
Pod koniec 1944 roku Amerykanie rozpoczęli wielką lotnicza ofensywę przeciwko Japonii. Z wysp Guam, Tinian i Saipan każdego dnia startowały superfortece B-29 systematycznie równając z ziemią japońskie miasta. Amerykanie używali do tego celu głównie bomb zapalających korzystając z faktu, że większość budynków w Japonii wykonana była z drewna.
W nocy z 9 na 10 marca 1945 roku nad japońską stolicę nadleciało 279 superfortec. Każda miała na pokładzie trzy tony ładunków zapalających. W burzy ogniowej zginęło 120 tysięcy ludzi, a 25% miasta zniknęło z powierzchni ziemi. Utworzyły się kominy gorącego powietrza, które podrzucało olbrzymie bombowce w górę jak piłeczki.

Bombowce B-29 Superfortress nad Japonią


12 kwietnia 1945 roku z bazy na wyspie Guam startuje 75 bombowców. Ich celem są zakłady chemiczne w Koriyamie, około 200 kilometrów na północ od Tokio. Powietrzną armadę prowadzi załoga superfortecy o nazwie City of Los Angeles. To już ich jedenasta misja bojowa, są więc ze sobą nieźle zgrani. Dowódcą i pierwszym pilotem jest kapitan Anthony Simeral, a obok niego w kokpicie siedzi porucznik Roy Stables. W głębi kadłuba ze słuchawkami na uszach siedzi 24-letni radiooperator z Alabamy sierżant Henry „Red” Erwin. Ma dzisiaj dodatkowe zadanie – kiedy znajdą się nad celem musi wziąć dziesięciokilową bombę dymną, otworzyć specjalną śluzę w podłodze, wyciągnąć zawleczkę i wyrzucić ładunek, który posłuży jako marker celu dla bombowców.
Lot przebiega bez większych problemów. W okolicach Tokio odzywają się działa przeciwlotnicze, ale ich ogień jest niecelny. Kapitan Simeral obniża lot. Na horyzoncie widać już cel.
- Gotów? – krzyczy przez interkom do Henry’ego.
- Gotów! – odpowiada jak echo sierżant.
Otwiera śluzę, bierze do ręki podłużny metalowy pojemnik wypełniony białym fosforem i sięga do zawleczki. Po jej wyciągnięciu ma sześć sekund na wyrzucenie bomby zanim zapalnik odpali ją. Zdecydowanym ruchem pociąga za druciane kółko.
Potężna eksplozja wstrząsa samolotem. Bomba jest wadliwa i eksploduje natychmiast. Ładunek białego fosforu płonącego z temperaturą 2000 stopni pryska sierżantowi w twarz, oślepia go i wtapia nos w twarz. Bomba dymna wypada mu z rąk i pchana siłą odrzutu pędzi wgłąb samolotu, w stronę luku bombowego. Ciągle płonąc zatrzymuje się o metr od setek bomb zapalających poukładanych jedna na drugiej. Wnętrze samolotu wypełnia się białym, trującym dymem. Jest on tak gęsty, że piloci nie widzą instrumentów. Bombowiec zaczyna pikować ku ziemi. Dziesięcioosobowa załoga zamiera z przerażenia. Wiedzą, że mają przed sobą tylko kilka sekund życia. Pytanie brzmi, czy zginą roztrzaskując się o ziemię, czy też bombowiec zamieni się w wielką kulę ognia zanim w nią uderzy.
Oślepiony i straszliwie poparzony sierżant Erwin pełznie ku lukowi bombowemu. Po omacku lokalizuje płonącą bombę, chwyta ją gołą ręką i taszczy ku dziobowi, by wyrzucić ją przez okno. Płonący biały fosfor zamienia go w żywą pochodnię, rozpalony do białości metal przepala dłoń aż do kości, ale mimo to sierżant nie upuszcza bomby. Płonąc żywcem z niewyobrażalnym wysiłkiem idzie przed siebie. Nagle napotyka przeszkodę – rozłożony stół nawigatora, który tarasuje mu drogę. Umierając z bólu wkłada płonącą bombę pod pachę i spalonym kikutem ręki usuwa przeszkodę. Nie ma już twarzy ani włosów. Spalone ubranie spada z niego razem ze zwęgloną skórą. Ale jeszcze żyje i co najdziwniejsze – nie traci przytomności.
- Otwórz okno! – wrzeszczy do Stablesa, który o mało nie mdleje z przerażenia widząc płonącego żywcem kolegę taszczącego rozpaloną bombę.
Henry Erwin nadludzkim wysiłkiem wypycha ładunek za okno i osuwa się na podłogę. Dym ucieka przez otwarte okno i w kabinie pilotów robi się widniej. Kapitan Simeral wyrównuje lot za wysokości stu metrów. Bombowiec natychmiast opuszcza armadę i kieruje się ku najbliższej amerykańskiej bazie na Iwo Jimie. Koledzy gaszą płonącego Erwina i aplikują mu potężne dawki morfiny.
Na Iwo Jimie natychmiast zajmują się nim lekarze. Przetaczają mu krew, usuwają zwęglone tkanki i podają olbrzymie dawki antybiotyków by zwalczyć infekcje. Godzinami usuwają drobiny białego fosforu wżarte głęboko w ciało.
Biały fosfor zapala się przy zetknięciu z powietrzem, więc ten zabieg powoduje kolejne fale niewypowiedzianego bólu u bohaterskiego sierżanta. Nikt z personelu nie ma wątpliwości – Erwin umrze za kilka, najdalej za kilkanaście godzin. I szczerze mówiąc – wszyscy mu tego życzą. Śmierć będzie dla niego wybawieniem od niewyobrażalnych cierpień.

Sierżant Henry "Red" Erwin w otoczeniu kolegów z załogi


Ale jak na razie w zwęglonym ciele lotnika nadal tli się iskierka życia. Jego koledzy zbierają się w mesie i wspólnie piszą raport o całym wydarzeniu rekomendując kolegę, który uratował im skórę kosztem własnej do Medalu Honoru. Raport zostaje natychmiast przewieziony do Dowództwa Sił Powietrznych na wyspie Guam. Tam o piątej rano adiutant budzi generała Curtisa LeMaya – dowódcę lotnictwa bombowego w rejonie Pacyfiku. Zaspany generał bierze do ręki raport i zaczyna czytać. Senność znika w ułamku sekundy. Natychmiast podpisuje raport i każe przesłać go do Waszyngtonu. Ponadto rozkazuje odnaleźć brata bohaterskiego sierżanta, który służy w piechocie morskiej na Pacyfiku i sprowadzić go natychmiast na Iwo Jimę.
W Waszyngtonie raport trafia na biurko pełniącego obowiązki prezydenta Harry’ego Trumana (prezydent Roosevelt zmarł dzień wcześniej). Ten zaraz po jego lekturze przyznaje sierżantowi Medal Honoru i poleca jak najszybciej odesłać dokumenty na Guam.
Zazwyczaj procedura przyznawania Medalu Honoru ciągnie się miesiącami, a nawet latami. Ta sytuacja była wyjątkowa – chodziło o to, by bohaterski lotnik otrzymał odznaczenie póki jeszcze żył.

Istnieją trzy wersje Medalu Honoru, po jednej dla każdego z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych. Różnią się od siebie drobnymi detalami. Na zdjęciu Medal Honoru Sił Powietrznych USA - taki sam, jaki otrzymał sierżant Henry Erwin.


W międzyczasie Henry Erwin zostaje przetransportowany z Iwo Jimy na Guam, gdzie czeka go lepsza opieka lekarska. Jego stan jest nadal krytyczny i nikt nie ma wątpliwości, że dzielny sierżant za dzień lub dwa umrze.
Kiedy dokumenty potwierdzające przyznanie Medalu Honoru docierają na Guam okazuje się, że jedyny taki Medal znajduje się w Kwaterze Głównej Dowództwa Sił Pacyfiku na Hawajach. Koledzy Erwina natychmiast lecą bombowcem na Hawaje, dokąd docierają w środku nocy. W kwaterze Dowództwa nie ma nikogo, kto mógłby im wydać Medal spoczywający w ozdobnej gablocie w gabinecie komendanta, więc po prostu włamują się do środka, rozbijają gablotę, biorą Medal i natychmiast wracają na Guam. 19 kwietnia generał LeMay przypina odznaczenie do pokrytego grubą warstwą bandaży sierżanta.
To nieprawdopodobne, ale Henry „Red” Erwin przeżył. W ciagu 30 miesięcy przeszedł 43 operacje, podczas których lekarze zdołali przywrócić mu wzrok i zrekonstruować twarz. Odzyskał także władzę w jednej ręce. Opuścił Siły Powietrzne w 1947 roku w stopniu starszego sierżanta i rozpoczął pracę w Biurze do Spraw Weteranów. Wiele czasu spędził w szpitalach pomagając ofiarom poparzeń. W 1997 roku Amerykańskie Siły Powietrzne ustanowiły coroczną nagrodę jego imienia.

Starszy sierżant Henry "Red" Erwin w 1995 roku


Starszy sierżant Henry „Red” Erwin, człowiek, który przeszedł przez piekło, by ratować swoich towarzyszy zmarł 16 stycznia 2002 roku w Birmingham w Alabamie.

Źródło: Blogbiszopa.pl
Zgłoś
Avatar
Bubles 2012-10-23, 20:59
Dobra wymiana... Taka twarz w zamian za medal.
Zgłoś
Avatar
Kutas Szatana 2012-10-23, 21:05
o stary, zajebisty tekst!
Zgłoś
Avatar
fryca88 2012-10-23, 21:10 1
KKdemona napisał/a:

fryca88 gdyby nie USA to byś był obywatelem ZSRR lub co gorsza Chińczykiem



Byłem obywatelem Polskiej Republiki Ludowej dość długo...PRL była wtedy jak nieformalna republika radziecka,więc o czym tu mówić i czytaj dokładnie co napisałem...
Zgłoś
Avatar
.malarz. 2012-10-23, 21:14
Aż mi ciarki po plecach przeszły. Piwo !
Zgłoś
Avatar
zygmuntor 2012-10-23, 21:31
Co za debile z tych Amerykanów. Zamiast spalić tymi bombami fosforowymi paru Japońców, to sami się przypiekli. Jeszcze sobie za to medale rozdają...
Zgłoś
Avatar
hellmartin 2012-10-23, 21:38
KKdemona napisał/a:

fryca88 gdyby nie USA to byś był obywatelem ZSRR lub co gorsza Chińczykiem


Sugerujesz, że USA miało jakiś wpływa na rozpad ZSRR albo upadek komunizmu??
Zgłoś
Avatar
Huberek 2012-10-23, 21:40
tl;dr

lub

zd;ncz
Zgłoś
Avatar
KKdemona 2012-10-23, 22:01
hellmartin

A myślisz ,że gdyby amerykanie nie udzielili wsparcia Europie podczas 2 WŚ to Wielka Brytania dała by radę dokonać samodzielnie inwazji ?? Odpowiedź brzmi nie Głównym celem działań amerykańskich było zwycięstwo nad Nazistami oraz dotarcie jak najdalej na wschód ,tak by komuchy nie przejęły kontroli nad Europą.
Zgłoś
Avatar
Slais 2012-10-23, 22:11 4
Polecam blogbiszopa.pl/ W każdy poniedziałek ukazuje się nowy wpis.
Kilka ciekawszy historii:
blogbiszopa.pl/2011/11/krol-snajperow/
blogbiszopa.pl/2012/08/pas-z-fabryki-firestonea/
blogbiszopa.pl/2012/06/doskonaly-marine/
blogbiszopa.pl/2012/04/zlamany-szpon/
blogbiszopa.pl/2012/01/tajna-jednostka-luftwaffe/
blogbiszopa.pl/2011/04/czlowiek-z-algieru/
blogbiszopa.pl/2010/05/w-sluzbie-rzeczypospolitej/
I wiele innych. Szczególnie polecam tę ostatnią
Zgłoś
Avatar
jactok 2012-10-23, 22:11
pierwszy mój wpis.. po prostu szacuneczek
Zgłoś
Avatar
PanKupa 2012-10-23, 23:10 1
KKdemona,

Skoro tak bardzo kochasz wszechmocnych hamerykanów wyprowadź się tam, wyruchaj jakąś łatwą panienke i żyj w swoim "amerykańskim śnie" po wszeczasy. No tak niestety ale ameryka sra na polskę i nie daje nam wiz. I mówiąc szczerze, widząc niektóre absurdy występujące ostatnio w naszym kraju to juz chyba wolałbym być kacapem albo kitajcem, ci się przynajmnej liczą na świecie.

Ameryka dostała mocno po dupie w czasie II wojny, gdyby nie walka hitlera na wielu frontach to losy wojny potoczyły by się inaczej. Polscy żołnierze pomagali każdemu, aby później dać się wydymać przez ruskich a teraz przez reszte europy.
Zgłoś
Avatar
MaGeX 2012-10-24, 0:02
Zajebiste czytanie, ale proszę nie używaj kursywy, mam czas na takie rzeczy tylko w nocy i trochę ciężko mi się to czyta, jak tekst jest pochylony, jak możesz następne wstawki normalnie już
Zgłoś
Avatar
d................a 2012-10-24, 0:55
Chwałą bohaterom. Ludziom nadludzkkiej woli chęci ratowania innych. Chwała tym, którzy oddali życie za innych. Chwała tym którzy byli po każdej ze ston, walczyli za swoje ideały. Chwała tym którzy POSWIĘCILI SWOJE ŻYCIE DLA INNYCH...
Zgłoś
Avatar
Kozzi100 2012-10-24, 1:12 2
Jeszcze go kurwa beatyfikować powinni...
Leciał jako okupant, atakować CYWILI, miał tylko pecha, bo akurat w jego ręce trafiła wadliwa bomba. Równie dobrze moglibyśmy nazywać bohaterami pilotów Luftwaffe, robili to samo u nas i w wielu innych krajach Europy i na pewno mieli podobne przygody.
Zgłoś
Avatar
Shephards 2012-10-24, 6:56
Kozzi100
Spadówa do podstawówki gdzie by cię nauczyli że Amerykanie w ogóle nie brali udziału w IIWŚ, dopiero po ataku Japonii na Pearl Harbor Ameryka się dołączyła.

B4rt
Gdyby nie wsparcie USA i ich kurewsko wielki udział przy m.in. inwazji w Normandii (i cała operacja Overlord) to by było bardzo, ale to bardzo źle dla całej Europy. Rosja pod natarciem wojsk Hitlera w Stalingradzie utrzymała się tylko dlatego że dostawali wsparcie od wojsk USA, przecież w Stalingradzie na chyba 5chłopa przypadał 1 karabin...

Skończcie pie*dolić jaka to Ameryka zła jest bo to jest żal dupę ściskające jak to się czyta, pierw ogarnijcie mniej więcej historię i potem sobie piszcie takie gówno
(i tak pewnie zaraz skontruje tą wypowiedź bo zacznie się skanowanie wikipedii i innego szajsu żeby tylko znaleźć jakiś błąd w poście z 7 rano :f )
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie