Zrzutka na serwery i rozwój serwisu
Witaj użytkowniku sadistic.pl,Od czasu naszej pierwszej zrzutki minęło już ponad 7 miesięcy i środki, które na niej pozyskaliśmy wykorzystaliśmy na wymianę i utrzymanie serwerów. Niestety sytaucja związana z niewystarczającą ilością reklam do pokrycia kosztów działania serwisu nie uległa poprawie i w tej chwili możemy się utrzymać przy życiu wyłącznie z wpłat użytkowników.
Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).
Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
1.Ile jest rodzajów modliszek ?
Modliszki jak zapewne wiadomo wszystkim już z wstępu należą do około 400 rodzajów do których należy około 2500 gatunków.
2.Jak często się spotyka modliszki w hodowli ?
Wiadomo, że entuzjaści tych pięknych owadów żadko mają doczynienia z większą ilościa niż 5 gatunków w hodowli.
3.Czy modliszki są wymagające ?
Niby nie są to bardzo wymagające owady, ale mimo to trzeba im poświęcic wiele czasu zwłaszcza jesli chcemy je rozmnożyć, największą wadą jest tutaj potrzeba rozdzielania owadów do osobnych pojemników!
4.Jak wygląda modliszka ?
Wygląd możemy go poddzielić na 3 części:
głowa , duża trójkątna głowa z wielkimi oczami, wyposażonymi w czułki. Niezwykłością jest to, że jako jeden z nielicznych owadów modliszka jest w stanie poruszać głową we wszystkie strony! Jej oczy pozwalają na jednoczesne oglądanie partnera i ofiary (czasami jest to jednen i ten sam obiekt) jednocześnie oceniając ich odległosć od niej samej.
Długi przed tułów, zwany przez niektórych szyją do której są przyczepione ramiona chwytne - jedne z ważniejszych elementów budowy ciała u modliszek.
No właśnie te nasze ramiona chwytne są one osobno oddzielone ponieważ ich niezwykłość nakazuje je dokładniej opisać; są one zbudowane, a raczej w ich skład wchodzą: biodro prawie tak samo długie jak udo i goleń ,na tych dwóch ostatnich znajdują się oste kolce potrzebne do przytrzymywania ofiar, są one dokładnie dopasowane do siebie i się zazębiają. Podczas wyczekiwania na ofiare modliszka przybiera postać osoby modlącej się - stąd polska nazwa.
5.Jak poluje modliszka ?
Modliszki zazwyczaj wyczekują swej ofiary siedząc w jednym miejscu i czekając aż sie zbliży jakiś zjadliwy kąsek, wykorzystują one w swych działaniach zjawisko kamuflażu. Niektóre modliszki sa zdolne do poszukiwania swej ofiary, a podobno nawet do pościgu za nią (z tego możemy wyciągnąc wnioski, że modliszka zmienną jest!) w czasie gdy ofiara zbliża się do modliszki ramiona chwytne błyskawicznie wystrzeliwują w kierunku pszyszłego pokarmu i przytrzymują go uniemożliwiając ucieczkę po czym rozpoczyna sie pochłanianie pokarmu.
6.Gdzie występują modliszki na wolności ?
Modliszki żyją w cieplejszych strefach umiarkowanego klimatu , po części także jeszcze subtropikalnego jak i w tropikach. Owady te zamieszkują tereny silnie zarośnięte jak np.lasy tropikalne oraz równocześnie piaski pustyni. Moga bytować na samej ziemi lub wysoko w koronach drzew.
7. W czym trzymać modliszke ?
Niemal każda modliszka wymaga tego by trzymać ją osobno, w oddzielnych pojemnikach co jest związane z ich kanibalistycznymi zapędami. Są jednak wyjątki np. modliszki z rodzaju Empusa można trzymać raze, ale często jest to problem, bo w zbyt dużym terrarium trudno sprawować nad nimi kontroli oraz jest problem z karmieniem.
Terrarium dla modliszek powinno być przynajmniej trzykrotnie wyższe od owada, dzięki temu owad ma możliwość przejścia wylinki wisząc do góry nogami co za tym idzie będzie ładny i prosty (niepowykrzywiają mu się kończyny itp.)
Ważne jest to aby modliszka miała na czym siedzieć , czyli w terrarium nie może zabraknąć poziomo zawieszonych gałęzi pod "sufitem", nie możemy jednak przecholować z tymi gałęziami, bo utrudnią one modliszce przemieszczanie się. Ważna jest również wentylacja czyli dobry obieg powietrza zwykle wystarcza zrobić kilka dziurek w pudełeczku po kliszy igłą. Dobrym rozwiązaniem jest również nakrycie terrarium nylonową pończochą lub drobną siateczka.Pomieszczenie w którym hodujemy modliszki powinno być dogrzewane zwłaszcza dla niektórych gatunków. Można dogrzewac modliszki umieszczając nad ich pojemnikami lampkę z żarówkami o odpowiedniej mocy. Dogrzewamy je w ten, a nie inny sposób ,iż są to wielbicielki słońca i nie służy im ogrzewanie np. kablami czy matą grzewczą. Pamiętajmy jednak, że ogrzewanie to nie wszystko należy również zapewnić im odpowiednią wilgotnosć, jeśli trzymamy modliszki w wysokich temperaturach powinniśmy je również od czasu do czasu napoić zwłaszcza młode osobniki (są one bardziej wrażliwe na przesuszenia).
Jako terraria możemy używać: plastikowych buletek z obciętą górą i nałożoną pończochą, różnego radzaju słoików. umiejscowienie tych zbiorników powinno być takie ,aby nie przegrzać terrarium i jednocześnie dobrze oświetlić.
8.Czym karmić owada ?
Modliszki są owadami drapieżnymi , równocześnie są też bardzo żarłoczne. Modliszki wyczekują swe ofiary zwykle w charakterystycznej sobie pozie. Gdy ofiara sie zbliży do niej jej ramiona błyskawicznie wystrzeliwują do przodu i ją chwytają. Zwykle ofiary nie są większe od połowy długości modliszki, ale ogólnie wiadome jest to ze potrafią one upolowac pokarm do 1,5 raza większy od niej samej. Modliszki niestety nie zabijają swej ofiary przed jedzeniem co czyni je jak najbardziej brutalnymi owadami!
Im większa róznorodność podawanego pokarmu tym lepiej dla naszych podopiecznych (jak zresztą w każdym przypadku z hodowanym zwierzęciem) Modliszki karmimy przedewszystkim bezkręgowcami. Dorosłe samice ze względu na to, że wytważają jaja w swych kokonach potrzebują więcej pokarmu zwłaszcza bogatego w białko! Samce zwykle sa mało chętne do jedzenia jako imago, ale równiez należy je karmić! Musimy zwracać uwage na to by niektóre z naszych modliszek niejadły zbyt dużego pokarmu, chodzi mi tutaj o owady ze słabymi kończynami chwytnymi (zazwyczaj są to modliszki kwiato-podobne) powinniśmy unikać karmienia ich świerszczami i szarańczą (chyba, że je lekko uszkodzimy!) Gdy modliszka przestaje jesć z niewiadomych przyczyn warto ja czasami nakarmić kawałkami świerszczy z pincety.
Przykładowy pokarm: Karaczany zwłaszcza panchlora nivea, świerszcze różnej wielkosci, szarańcza, muchy, muszki owocówki, skoczoogonki, mszyce, koniki polne, ćmy, motyle, mączniki, drewnojady, gąsienice, ochotka.
9.Jak rozpoznać płeć ?
Nienastarcza ono wielu problemów już u owadów po 3-4 wylince, a u dorosłych można to zrobić bez żadnych wątpliwości. Najlepszym sposobem, aby rozpoznać płeć jest bezwarunkowo liczenie segmentów odwłoka 6 jest to samica 8 samiec , pierwsze z tych segmentów zwykle są ukryte pod nogami. Samce mają więcej segmentów po to by łatwiej zbliżyc swe narządy rozrodcze do narządów samicy, dodatkowo samica na ostatnim segmencie ma rowek czasami widoczny jako czarna kreseczka.
Samce przechodzą o 1-2 wylinki mniej jest to naturalna bariera przeciwko hodowli wsobnej.
10.Jak wygląda rozmnożenie modliszek ?
Jak zapewno wszyscy się już zorientowali każdy twierdzi, że kopulacja u modliszek ściśle sie wiąże z legendą o zjadaniu samca przez jego partnerke. Dzieje się tak zwykle w naturze, gdyż nasze hodowlane modliszki są w miare dobrze odżywione i nie palą się do zjadania sie nawzajem mimo to należy wspomnieć, że ta na oko straszna sytuacja jest ściśle związana z dostarczaniem białka przez samca swemu potomstwu.
Tydzień do trzech tygodni po ostatniej wylince modliszki gotowe do rozmnażania tj. kopulacji. Samce szukają swe pszyszłe partnerki za pomocą zapachu czyli feromonów jakie wytwarzają samiczki.Taki samiec który szuka swej patnerki jest od niej znacznie mniejszy i lepiej uskrzydlony dzięki czemu może latać, mimo to jego zabiegi są zwykle bardzo ostrożnie (wiadomo każdy chce przeżyć swój pierwszy raz jak najlepiej ) i przez to długie. Na czas godów umieszczamy 1 parkę modliszek w dużym terrarium i stale ją kontrolujemy jeśli do kopulacji nie dochodzi w ciągu 1 dnia rozdzielamy parkę i próbujemy łączyć za parę dni i tak aż do skutku. Zainteresowanie samca samicą można zobaczyć poprzez to, że zaczną mu wirować w kółko czułki. Opornym samcom możemy pomuc podając samicy świerszcza tuż przed kopulacją to podowduje, że samiec czuje sie bezpieczny, bo widzi ze druga modliszka jest to samica i jest zajęta jedzeniem dzięki czemu nic mu nie grozi.(ta metoda najlepiej sprawdza się u gatunków z rodziny spchondromantis i hierodula). Gdy samiec już wskoczy na grzbiet samicy zaczyna wyginać grzbiet i odchylać się do tyłu szukając kontaktu z samiczką , po dojściu do kontaktu, czyli przekazaniu spermatoforu, który trwa zazwyczaj od 4 do 7 godzin samiec zeskakuje z samicy i odlatuje w poszukiwaniu następnej partnerki. Jedna kopulacja jest wystarczajaca do tego by zapłodnić wszystkie jaja jakie złoży samica przez całe swoje życie. Rozmnażanie poprzez partenogeneze występuje tylko u niektórych gatunków, w jego wyniku rodzą się tylko samiczki i większosć z miotu pada bardzo szybko.
11.Jak wygląda składanie jaj ?
Jak wiadomo , żeby samica złożyła dużo jaj musi być dobrze odżywiona , w zależności od gatunku samice składaja w swych kokonach od 20 do 400 jaj. Kokony są budowane z pienistej masy wydostającej sie końcem odwłoka samicy i zosają one przytwierdzane do różnych elementów terrarium. Masa ta na powietrzu szybko twardnieje i zazwyczaj zmienia kolor.Jest to ochrona jaj przed niebezpieczeństwem wyschnięcia itp. Kokon powinniśmy oddzielać od samicy i przenosić do odpowiednich warunków. Najważniejszym czynnikiem od którego uzależnione jest to czy z jaj coś się wylęgnie, jest wilgotność, gdy będzie za sucho nic się nam nie wylęgnie, natomiast gdy pszesadzimy możemy jaja utopić lub mogą one nam zgnić. zazwyczaj optymalne wrunki inkubacji kokonu to 23-30 stopni C i dwu-trzykrotne spryskiwanie kokonu w ciągu dnia młode w tedy lęgna sie około 5-6 tygodni od złożenia kokonu.
12.Czy z kokonu musi się coś wykluć ? Nie, samice nieraz składają niezapłodnione kokony.
13.Jak hodować młode owady ?
Młode mozemy trzymać na wiele sposobów np. wrzucic je do pojemnika zbiorczego zapewnić spory zapas pokarmu i czekać az pozostanie około 25 sztuk-50 sztuk (w zalezności od tego ile chcemy). inny sposob to porozdzielac młode i trzymać je w pojemnikach po kliszy. Warto zabezpieczyć sie w pokarm jeśli spodziewamy sie niedługo wylęgu modliszek .
14.Ile razy w życiu linieja modliszki ?
W zależności od gatunku samce linieją 7 do 9 razy a samice 8 do 10 razy, są gatunki u których i samiec i samica przechodzą jednakową ilość wylinek.
15.Jak często linieją nasi podopieczni ?
Zawsze 1 wylinka odbywa sie w 1 dniu następne w zależnosci od warunków co 9 i więcej dni.
16.Jakie sa objawy przed wylinką ?
Modliszki nie jedzą, sa mało ruchliwe, wiszą na górze terrarium, energicznie kurczą i naprężają odwłok.
Wylinka jest tu dokladnym odwzorowaniem owada!
Liniejąca Cilnia humeralis
17.Czy modliszka może się okazać zagrożeniem dla człowieka ?
Absolutnie nie !
18.Jak się bronią modliszki ?
Młode rozpościerają odnóża chwytne otwierając je lub nie, chodzi o to ze na wewnętrznej stronie odnóży chwytnych mają odstraszające barwy, a dorosłe dodatkowo machają skrzydłami.
modliszkaw.w.interia.pl/faq.html
Chyba nie wymaga komentowania
A w Egipcie było zajebiście
w słoiku po siuśkach też
dowód na wyższość mężczyzn
w słoiku po siuśkach też
dowód na wyższość mężczyzn
spoglądam na to... patrze i nasuwa mi się pytanie:
co to jest, zielone na żółtym w białym...
Modliszka na plastykowej kratce w kubku po... ehh...
Balcer łobuzie skąd Ty takie wyczesane zdjęcie znalazłeś?!
tylko przydało by się mocne zbliżenie... bo ta Modliszka jest malutka jak te co pokazane były na główce od zapałki...
Tak kończą modliszki które mają zbyt dużo do powiedzenia
I wybacz nam Cthulhu bo nie wiemy co czynimy
Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:
Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów