18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 18:39
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
🔥 Śmierć na tankowcu - teraz popularne
🔥 Się zagapił - teraz popularne
"Nigdy nie ufaj mapie"
carOla • 2015-08-21, 21:10
Bardzo ciekawa animacja pokazująca co wynika z przełożenia trójwymiarowego globu na dwuwymiarową mapę. Rzeczywista wielkość państw może być zgoła odmienna od tego, co widzimy w atlasach



Wymagany podstawowy angielski
Zgłoś
Avatar
nepster 2015-08-22, 1:10 3
carOla napisał/a:


PS -"wrzuciłaś". Nie mam fiuta.


Od czasu do czasu na pewno masz a jeśli nie to musi Ci być w życiu strasznie ciężko, wszak jak to mówią, "baba bez bolca dostaje pierdolca"

A co do tematu to każdy kto ma choć odrobinę wyobraźni i widział w życiu ciut więcej niż jedną mapę nie będzie tym filmikiem zaskoczony. Wszystkie mapy pokazujące całą Ziemię na płaszczyźnie jakie w życiu widziałem, były eliptyczne a nie prostokątne. Może chuja się znam ale w moich doświadczeniach z grafiką 3D aż nadto razy mierzyłem się z problemem odwzorowania przestrzeni na płaszczyźnie choćby w zakresie teksturowania. Także jeśli o mnie chodzi to "ameryki nie odkryli"
Zgłoś
Avatar
ramiltor 2015-08-22, 4:33 1
za moich czasów to w podstawówce takich rzeczy uczyli
Zgłoś
Avatar
Mrówa8333 2015-08-22, 8:33
Film dla porażonych umysłowo hamerykanów. Też mi kurwa odkrycie. Najlepsze jak od 1:51 migają strzałki z pytaniem co to za kontynent na dole... Dobrze że autor tego "dokumentu" udzielił odpowiedzi, w przeciwnym wypadku wciąż żylibyśmy w niewiedzy. Dzięki ci juesenej
Zgłoś
Avatar
wojniz2 2015-08-22, 8:37
Ja pierdole, a o GLOBUSIE nigdy nie słyszeli Ci jebani amerykanie, ze to takie odkrycie? Kto raz widział, dla tego ten film jest oczywistością.
Zgłoś
Avatar
lizardhino 2015-08-22, 9:38 2
dlczego media o tym milczą?
Zgłoś
Avatar
Haszfan 2015-08-22, 15:31
ja też miałem geografię w 4 klasie podstawówki i pamiętam że nauczycielka mówiła że nie da się pokazać rzeczywistych wymiarów na mapie...
Zgłoś
Avatar
kkubam 2015-08-22, 16:34
Wystarczy mieć na biurku globus o średnicy 100 cm (jak ja ) i problem znika
Zgłoś
Avatar
Pieprzony_Ateista 2015-08-22, 17:19
Ta ich mapka jest strasznie rozciągnięta.
terazgry.pl/galerie/2/260-el-swiat-mapa-polity_16794.jpg
Zgłoś
Avatar
Prometheus_Coprophagus 2015-08-22, 18:37 1
Pieprzony_Ateista, wynika to z zastosowania rzutu wiernokątnego (rzut Mercalora z tego co widzę) na mapie w animacji. Jego wadą jest właśnie zaburzenie odległości, powierzchni i kształtów. Mapa, którą podrzuciłeś, opiera się z kolei na rzucie wiernopowierzchniowym. Jego wadą jest zaburzenie kształtu oraz długości południków oraz kątów ich krzyżowania się z równoleżnikami.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odsyłam do literatury. Na początek Wprowadzenie do kartografii i topografii, praca zbiorowa pod redakcją Jacka Pasławskiego, Warszawa 2006 r.
Pozdrawiam.
Zgłoś
Avatar
jaboll154 2015-08-22, 21:32
Zaraz się okaże, że ziemia naprawdę nie jest okrągła, tylko płaska...
Zgłoś
Avatar
loth1 2015-08-23, 22:40
wiking.edu.pl/article.php?id=324
Zgłoś
Avatar
Hipopotamo 2015-08-24, 13:13
~Prometheus_Coprophagus
Najpierw pierdolisz, że to wiedza z podstawówki a potem jako przykład literatura z 3+ roku Geodezji tudzież geografii na Uniwerku? Co na Kartografii Tematycznej ostro cie wykładowca pocisnął i banie w indeksie na pierwszym terminie dojebał. Teraz biedaczku po 2 tygodniach kucia czujesz sie mocny i kozaczysz? Skończyłem Geodezje i wiem jak chujowy to przedmiot i jak bezużyteczny w robocie. Więc nie wylewaj mi tu frustracji tylko spinaj poślady i módl sie o PanDa3 na poprawce.
Zgłoś
Avatar
ProstyChłop 2015-08-24, 13:46
jaboll154 napisał/a:

Zaraz się okaże, że ziemia naprawdę nie jest okrągła, tylko płaska...



"ziemię" to masz w ogródku, a Ziemia nie jest okrągła - jest kulą (lekko spłaszczona na biegunach).
Zgłoś
Avatar
Prometheus_Coprophagus 2015-08-25, 18:42
Hipopotamo, nigdy nie uczyłem się geodezji, nie miałem też okazji studiować geografii. Podałem taką literaturę, bo tu, na forum Sadistic.pl, rozmawiam z dorosłymi ludźmi, którzy mogą uznać najprostsze wyjaśnienie (zachowanie kątów prostych siatki zaburza odległości na mapie i vice versa - a tak mnie uczono w szkole podstawowej, zresztą nie tylko mnie, przeczytaj komentarze użytkowników ramiltor i Haszfan) za zbyt banalne. Zastosuj się do własnych słów - nie wylewaj tu frustracji.
Zgłoś
Avatar
kaskowski 2015-09-04, 1:25
Prometheus_Coprophagus napisał/a:

Gratuluję. Wrzuciłeś film traktujący o tym, co było poruszane w piątej klasie szkoły podstawowej na lekcjach geografii. Zniekształcenia kątów, zniekształcenia odwzorowawcze, zniekształcenia odległości i powierzchni w rzutach zapewniających wierne odwzorowanie kątów - i tak dalej.



Zapomniałeś o Twierdzeniu Banacha.
Zgłoś