18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (7) Soft Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 1:05
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: 2024-09-13, 13:31
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:33
Nihon-tō
Krzewiciel Polskości • 2012-10-15, 1:16
Kolejny temat w stylu "Sadistic uczy i bawi". Przystąpmy do lekcji...


Nihon-tō oznacza tyle co "japoński miecz". Odnosi się to jedynie do mieczy, które sami Japończycy uważają za japońskie. Muszę być one wykute według tradycyjnych technologii. Miecze produkowane masowo oraz repliki nie posiadają miana Nihon-tō. Ten tradycyjny oręż dzielimy na:
Daitō
Tsurugi
Kodachi
Ō-dachi
Shōtō

Taka mała ciekawostka: W czasie II Wojny Światowej władze Japonii wydały dekret, na mocy którego broń tego rodzaju zostanie skonfiskowana i zniszczona przez władze Japonii. Oznacza to tyle, że jeśli przyjechałbyś ze swoim Nihon-tō, to żółtki Ci go zapierdolą i zniszczą, a Ty nie otrzymasz z tego żadnych pieniędzy.


Ō-dachi, po polsku "wielki miecz". Broń japońska mająca co najmniej 90 centymetrową głownię. Ze względu na swe potężne rozmiary była trudno do wytworzenia i zahartowania. Zazwyczaj pracowała nad nią grupa kowali i ich pomocnicy. W przeciwieństwie do innych japońskich broni, Ō-dachi było unieruchamiane, a następnie szlifowane.
Broń tą dawano świątyniom w prezencie dla bóstw, umieszczając na niej modlitwy, no i oczywiście posługiwano nią się w walce. Ze względu na swą wielkość Ō-dachi niesiono na 2 sposoby- na plecach, co utrudniało dobycie lub opartą na ramieniu. Był to też świetny pokaz umiejętności twórców. Zainteresowanie wojenne Ō-dachi spadło po ostatniej bitwie okresu Sengoku (1615 r.). Obecnie produkuje się je na prośbę świątyń shintoickich.

Największy istniejący współcześnie Ō-dachi został wykuty w XV w. i mierzy 3,7 metra, z czego 2,2 to sama głowia.

Wśród Ō-dachi wyróżniamy 2 podtypy:
No-dachi- służący do walki w otwartym polu, o wymiarach co najmniej 120 cm. (łącznie z rękojeścią).
Zanbatō- broń mierząca koło 2,5 metra, walczono nią zarówno na koniach jak i w polu.

No-dachi

Zanbatō



Daitō, na nasz ojczysty "długi miecz", kategoria mieczy, których głownia sięga ponad 2 shacku (60 cm.). Do Daitō zaliczamy sławną katanę, tachi oraz sakabatō.
Daitō wraz Shōtō tworzą parę mieczy daishō, która w okresie Edo była znakiem rozpoznawczym żółtych szlachciców- samurajów.

Katana- w skrócie, broń dosyć droga. Jednosieczna o wygiętym do góry i zaokrąglonym ostrzu lub ściętym strzychu. Jelec w kształcie bogato zdobionej gardy, rękojeść drewniana, bądź miedziana oplątana jedwabiem lub (tradycyjnie) specjalnie preparowaną skórą rekina.


Sakabatō- fikcyjna wersja japońskiej katany, o tnącej wewnętrznej krzywiźnie głowni, jak w przypadku sławnego kukri. Broń podobna opisowi Sakabatō znajduje się w Korei, w Królewskim Pałacu Deoksu. Broń ta jest opisywana jako "broń pacyfisty", podobno służąca do obrony, a w ostateczności do zabijania.


Tachi- długi miecz, od katany różni się długością (dłuższy), większym zakrzywieniem, oraz okolicznościach w jakich samuraje go dozbrajali. Tachi był używany podczas walki w zbroi, natomiast katana używana w strojach domowych czy ceremonialnych. Japończycy używali tachi od VII w. aż do końca XIX w.


Jeśli komuś przypadnie do gustu, chętnie rozwinę wpis w komentarzu (Tsurugi, Kodachi i Shōtō)
Zgłoś
Avatar
MdoN 2012-10-15, 10:39
ładnie wyglądają mimo wszystko, kupiłbym sobie takiego do pokoju
Zgłoś
Avatar
MArcin911 2012-10-15, 10:43 2
Zgłoś
Avatar
Endiegs 2012-10-15, 10:47 2
Dalekim wschodem jarają się tylko pedały i pojebane nastolatki. Oglądnijcie se chińskie bajki i walcie konia przy gangbang stajl.
Zgłoś
Avatar
pilinskim 2012-10-15, 10:51 1
no dawaj reszte
Zgłoś
Avatar
niedzwiad 2012-10-15, 11:04 1
olej hejterów, zapodaj jeszcze pare opisów
Zgłoś
Avatar
xsl 2012-10-15, 11:15
Nie obraziłbym się, gdybyś napisał coś o 'testowaniu' ostrzy. Czy faktycznie na skazańcach i może jakieś foty? Zrobiłoby się iście sadystycznie.
Zgłoś
Avatar
AmorPatriae 2012-10-15, 11:22 12
Właściwie to nie rozumiem tej całej fascynacji, Japońską bronią białą. Po pierwsze mitem jest jej wytrzymałość jako by miała przecinać lufy Amerykańskich thompsonów podczas inwazji na Pacyfiku i tym podobne bzdury, mity, legendy o przecinaniu bardzo twardych materiałów. Po drugie wizualna różnica pomiędzy naszą tradycyjną wschodnio-europejską szablą, a kataną jest niewielka różni się właściwie tylko zakończeniem ostrza w stylu "tanto" i rękojeścią. Dobrze naostrzona szabla wykuta z dobrych stopów metali nie ustępuje katanie. Bajki w stylu samuraja przecinającego miecz bądź inna podobną broń są z chuja wyssane. Róźnica polega na przywiązaniu Japończyków do procesu wykuwania miecza i ich wiarę w to, że owy miecz posiada swoją duszę. Natomiast legendy o władaniu kataną przez samurajów podejrzewam, że są grubo przesadzone i średniej klasy XVIII szermierz z rapierem byłby w stanie lajtowo pokonać pchnięciami, wojownika biorącego obszerny zamach kataną. Jaranie sie Japonią to pedalstwo, a anime i manga to ciota i chuj...
Zgłoś
Avatar
P................n 2012-10-15, 12:52 26
up
Dałbym Ci piwo za komentarz, ale za ostatnie zdanie to mogę ci co najwyżej naszczać do kufla.
Zgłoś
Avatar
Alonso 2012-10-15, 13:20
Po zwycięstwie nad Japonią w II wojnie światowej, dużo japońskich mieczy trafiło do USA. Obłowili się chłopcy na rozbrajaniu Japońców.
Zgłoś
Avatar
Sniper6 2012-10-15, 13:32 1
Dawaj dalej z tematem!
Zgłoś
Avatar
Dragon5fly 2012-10-15, 14:12
Dawaj typie z checia sie dowiem czegos jeszcze
Zgłoś
Avatar
Kri 2012-10-15, 14:14 15
porównujecie ciągle miecz japoński do miecza europejskiego. to może porównajmy macuahuitl Azteków albo Egipski chopesz do europejskiego miecza? skoro już mieszamy zarówno kraje pochodzenia i okres występowania...

tu nie chodzi o to co jest 'lepsze' bo są aspekty przemawiające zarówno za mieczem europejskim jak i za japońskim.

Miecz japoński został stworzony do walki HONOROWEJ wg japońskich tradycji, a nie bezmózgiej napierdalanki mieczem o miecz póki się nie złamie. Trzeba umieć rozgraniczać:

Miecz japoński został stworzony do zabijania jednym cięciem (konstrukcja pozwalała zadać cios występujący natychmiastowo po wyciągnięciu go z pochwy)
Miecz europejski został stworzony do walki przeciw zbrojnym (gdzie liczyło się ogłuszenie przeciwnika ciężarem miecza i trafienie w punkt nieosłonięty zbroją)

a do hejterów mangi i anime: twierdzicie że to pedalstwo? cóż, każdy ma swoje zainteresowania - dla mnie większym pedalstwem jest oglądanie 20 spoconych facetów na boisku uganiającymi się za piłką
Zgłoś
Avatar
Kali92 2012-10-15, 14:22
Czekam na ciąg dalszy.
Zgłoś
Avatar
Luck95 2012-10-15, 14:25
Brawo Kri! W końcu ktoś napisał coś rozsądnego.
A do was, reszto tępych dzid komunikat - nim zaczniecie się wypowiadać w temacie, zdobądźcie choć trochę podstawowej wiedzy, bo jasny szlak mnie trafia jak czytam komentarze osłów opisujących "średniowieczne DWURĘCZNE miecze". Naogląda się jeden z drugim hollywodzkiej papki i uważa się za eksperta. Prawda jest taka ,że o średniowiecznych europejskich technikach walki rycerstwa i wytwarzania broni wiemy cholernie mało w porównaniu do dalekiego wschodu.
Zgłoś
Avatar
ZimnySkurwiel 2012-10-15, 14:33
Samuraje walczący między sobą robili naprawdę niezłą sieczkę, ale o europejskiego rycerza mogli by sobie co najwyżej połamać te mieczyki
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie