Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupałnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.
Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów wywodzących się z ludów ugrofińskich, np. Finów (w Finlandii jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu) i Estończyków. Na Łotwie pod nazwą Līgo jest świętem państwowym, a po odzyskaniu niepodległości 23 i 24 czerwca stały się dniami wolnymi od pracy. Również na Litwie dzień 24 czerwca, od 2005 roku, jest dniem wolnym od pracy.
Chciałem, tylko jakoś zaznaczyć, że dzisiaj dla naszych praojców było jedno z najważniejszych świąt w roku. Powinniśmy o tym pamiętać i szanować.
To nasze słowiańskie korzenie i słowiańska krew pozwoliła nam przez tyle wieków stawać dzielnie ramię w ramię do walki z wszelakiej maści wrogami.
Słowianie nie narzucali swojej wiary nikomu - teraz w naszym kraju rządzi kler. Ludzie którzy palili Święte Gaje i Świątynie.
Mordowali tych którzy nie chcieli wierzyć w wiarę przyniesioną na mieczach i szerzoną ogniem stosów...
Pamiętajmy o tym kim jesteśmy.
SŁAWA
SIŁA
CHWAŁA