18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (1) Soft Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 20 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 13:32
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Przed chwilą
1-22 czerwca – Kres / Noc Kupały, Noc Kupalna, Kupalnocka. Przesilenie letnie. Szczyt i jednocześnie upadek władzy Jaryły. Święto obchodzone ku czci słońca i ognia. To właśnie w noc tego święta rósł legendarny kwiat paproci. Palono ogniska, puszczano wianki na wodę, chłopcy i dziewczęta łączyli się w pary. Trzonem obrzędu były ogniska, krzeszone pierwotnie (rytualnie) z drewna (Marcin z Urzędowa XVIw), kobiety przepasane bylicą piołunem śpiewały pieśni z motywem słońca do wróżenia i swatania dla młodych par; skakanie przez ogień, palenie słomianej kukły (Mary) lub ukwieconej końskiej głowy lub słomianego koła (Słońce); puszczanie wianków i zbieranie ziela (szukanie kwiatu paproci). Para Kupała-Mara występowała jako zamierzchłe świadectwo dualistycznego mitu brata i siostry: ognia i wody. Święto poświęcone bogu Dadźbogowi i Swarożycowi

Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupałnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.
Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów wywodzących się z ludów ugrofińskich, np. Finów (w Finlandii jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu) i Estończyków. Na Łotwie pod nazwą Līgo jest świętem państwowym, a po odzyskaniu niepodległości 23 i 24 czerwca stały się dniami wolnymi od pracy. Również na Litwie dzień 24 czerwca, od 2005 roku, jest dniem wolnym od pracy.

Chciałem, tylko jakoś zaznaczyć, że dzisiaj dla naszych praojców było jedno z najważniejszych świąt w roku. Powinniśmy o tym pamiętać i szanować.
To nasze słowiańskie korzenie i słowiańska krew pozwoliła nam przez tyle wieków stawać dzielnie ramię w ramię do walki z wszelakiej maści wrogami.
Słowianie nie narzucali swojej wiary nikomu - teraz w naszym kraju rządzi kler. Ludzie którzy palili Święte Gaje i Świątynie.
Mordowali tych którzy nie chcieli wierzyć w wiarę przyniesioną na mieczach i szerzoną ogniem stosów...

Pamiętajmy o tym kim jesteśmy.

SŁAWA
SIŁA
CHWAŁA
Zgłoś
Avatar
Vanathos 2013-06-21, 20:22 6
polecam na tę okazję Jara, kawał prześwietnej muzyki słowiańskiej.
Zgłoś
Avatar
sebeks 2013-06-21, 20:23
wow, to jesteś narodowcem o katolickich korzeniach ale nie podobała Ci się chrystianizacja Europy czy co?
Zgłoś
Avatar
Toran45 2013-06-21, 20:33 9
@up: nie jestem narodowcem, mam jak większość Polaków katolice korzenie - bo jak większość Polaków nie miałem wyboru. Nie neguje roli Kościoła Katolickiego w rozwój i historie Polski - ale Kościół i jego przedstawiciele nie powinni się tak panoszyć w Naszym Kraju i pamiętać, że Polska stolica to Warszawa nie Watykan.

A ja polecam percivalschuttenbach.art.pl/ :}
Zgłoś
Avatar
Lololoney 2013-06-21, 20:47 23
Zgłoś
Avatar
kokinosz 2013-06-21, 20:52 6
To prawdziwie Słowiańskie i radosne święto. Noc Kupały!
Zgłoś
Avatar
mario7778 2013-06-21, 21:09 10
a ja polecam taka muzyczke-troszke klasyki troszke hip hopu!
Zgłoś
Avatar
skandal89 2013-06-21, 21:35 5
To i ja zapodam coś słowiańskiego.





Polecam całą płytkę Gusła zespołu LaoChe pokazuje czasy gdy chsześcijaństwo zaczęło wchodzić na ziemie pogańskie, bardzo fajnie się słucha, ale trzeba trochę posiedzieć nad tym żeby zrozumieć sens tej muzyki.
Zgłoś
Avatar
kamuha 2013-06-21, 22:03 3
Toran45 napisał/a:

@up: nie jestem narodowcem, mam jak większość Polaków katolice korzenie - bo jak większość Polaków nie miałem wyboru. Nie neguje roli Kościoła Katolickiego w rozwój i historie Polski - ale Kościół i jego przedstawiciele nie powinni się tak panoszyć w Naszym Kraju i pamiętać, że Polska stolica to Warszawa nie Watykan.

A ja polecam percivalschuttenbach.art.pl/ :}


no to niedługo twój trud skończony. Ponarzekaj jeszcze trochę na kler bo niedługo pozostaną jedynie kamienie i kozojebcy.
Zgłoś
Avatar
Toran45 2013-06-21, 22:23 10
@up. Nie, nie pozostaną :} zresztą nie obchodzi mnie Zachodnia Europa, ja mieszkam w Polsce. Tak przykre jest to, że w imię źle pojętej poprawności politycznej niektórej kraje uchylają się pod naciskami różnych grup etnicznych i religijnych - ale nieprawdą jest to, że te konkretne osoby przyjadą w niedługim czasie do Polski i/lub innych krajów słowiańskich (wiadomo, że u południowych Słowian - Serbowie, Chorwaci, Macedończycy jest więcej muzułmanów ale to wynika z ich położenia i historii). dlaczego ? Dlatego, że kraje Słowińskie to kraje postkomunistyczne - a tym samym opóźnione w rozwoju gospodarczym a co za tym idzie tzw. "socjalu" w stosunku do krajów które po 2 Wojnie Światowej mogły się rozwijać z dużo większą dozą swobody :}. Wracając do muzułmanów i innych - nie przyjadą do nas bo Ci którzy są na zachodzie to w większości biedota i klasa niższa - bez wykształcenia, bez znajomości języków jedyny dochód jaki posiadają to ten z zasiłków itp. (coś jak nasza ukochana patologia, przykładowo z Pragi, Nowej Huty i innych przyjemnych/mniej przyjemnych dzielnic naszych miast).
Nasze kraje ich nie interesuje, z czysto finansowych przyczyn :}
Zgłoś
Avatar
makronom 2013-06-21, 22:45 1
Uważam siebie za chrześcijanina, ale... SŁAWA!
Zgłoś
Avatar
C................n 2013-06-21, 22:45
Taaa... lampiony puszczają.
Zgłoś
Avatar
Antybristler 2013-06-21, 22:46 10
A w szkołach uczą o jakichś pierdzielonych greckich bogach z małymi fiutami. O naszych mało co się mówi.
Zgłoś
Avatar
Dranzes 2013-06-21, 22:50 1
Jaka Noc kupały

SMOLEŃSK KURWA
Zgłoś
Avatar
joffer 2013-06-21, 22:51 2
A my siedzimy przed kompami i tylko czytamy o tym ...
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie