18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:12
Trollsky wykonuje nóż prostymi narzędziami. Parę pilników, trochę cierpliwości i gotowe.

Drodzy Sadole. Zbroimy się na wypadek ciapatskiej inwazji!

A ciapatego trzymamy na dystans tak:
Zgłoś
Avatar
marmoo 2013-06-08, 21:21
erste napisał/a:

up ale najpierw trzeba resor rozhartowac bo normalnie nie wyprostujesz
i tak wg ciebie jak mam resor obrobiony juz i jest przykładowo 5 mm gr to 25 min w 800 st? po tym czasie d oleju (słyszałem o oleju mineralnym silnikowym starym ) az spadnie do 100 st i odpuszczanie od razu?? potem juz estetyczne i koncowe ostrzenie mam nadzieje ze dobrze rozumuje jak nie to poprawcie (szkoda ze trolsky nie ma tu konta )



Dokładnie tak jak piszesz.
Po hartowaniu zaleca sie zdjecie wierzchniej warstwy ok 0.2 mm w celu usuniecia warstwy odweglonej. (mniejsz podatnosc na korozje)

nanab napisał/a:

Czyli przez zbyt mocne rozgrzanie albo brak odpuszczania stal po hartowaniu może być miękka? 800 stopni to ledwo pomarańczowy, ja grzałem do jasnożółtego a po hartowaniu w zużytym oleju silnikowym(dodatkowy węgiel dla stali podobno), albo zwykłym roślinnym i tak wychodziła plastelina która można wyginać w rekach mimo 4mm grubości.



Mocne grzanie moglo spowodowac ekstremalne odweglenie stali lub rozrost ziarna. Odpuszczenie obniza twardosc, a podwyższa udarnosc i sprezystosc. Brak odpuszczenia nie spowoduje ze stal bedzie miekka.

Kolor nalezy oceniac w ciemnosci. na sloncu mozna sie pomylic.

Ja stawiam na blad w hartowaniu lub rzekomy resor resorem nie jest.

Nie polecam hartowania w przepracowanym oleju silnikowym ze wzgledu na toksyczne opary.

Pozdrawiam i zapraszam na knives.pl/forum
Zgłoś
Avatar
trollsky 2013-07-10, 11:08 2
znajomy powiedział ze pare moich filmów tu wylądowało Miło mi czystac te komentarze
Zgłoś