18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (3) Soft (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Szukaj Forum Odznaki Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie (tylko materiały z opisem) - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:34
📌 Konflikt izrealsko-arabski (tylko materiały z opisem) - ostatnia aktualizacja: 2024-07-04, 11:38
🔥 "Nietolerancyjna" Hiszpania - popularne w ostatnich 24h
Odlewnia Ursus Lublin
S................n • 2021-05-18, 20:11
Odlewnia Ursus w Lublinie – jeden z największych zakładów tego typu w Polsce, do lat 90 XX wieku największy w Europie. Zbankrutowała w 1999 roku. Pracowało tam do 10 tys. pracowników. W kilka lat po upadłości została zdemontowana.

Film powstał dzięki wsparciu metalurgiczna7.pl

Na początku lat 90 tych XX wieku, Lublin mógł pochwalić się największą i najnowocześniejszą Odlewnią w Europie. Rozmiar budynku hali głównej, mógł pomieścić niemal cały Ogród Saski- ogromne piece hutnicze o masie 90 ton.

Zużycie prądu dwukrotnie przewyższa zapotrzebowanie Lublina na elektryczność.

110 ton stali, z której zbudowana była główna hala, wykorzystano analogicznie do budowy jednego "drapacza chmur" World Trade Center .



Odlewnia Ursus w Lublinie

Zgłoś
Avatar
Heliar 2021-05-18, 22:51 7
Tak jak w filmie powiedziano, odlewania (jak i inne tego typu zakłady) była za duża konkurencją dla zachodnich przedsiębiorstw. Tak więc chcą "dołączyć", w latach 90-tych, do zachodniej braci, Polka musiała te zakłady sprzedać w obce ręce, lub zamknąć. Huj im wszystkim w dupę. Najpierw nas sprzedali Ruskom na 50 lat, a później zrobili z nas murzynów. Na szczęście nawet głupi się uczy i Polacy przechodzą z myślenia komunistycznego na kapitalistyczny. Powoli, krok po kroku, stając się konkurencją w Europie, a nie tylko tanią siłą roboczą. Niestety nadal jesteśmy jakieś 60 lat za zachodem.
Zgłoś
Avatar
T3RMINATOR 2021-05-18, 23:14 1
Heliar napisał/a:

Tak jak w filmie powiedziano, odlewania (jak i inne tego typu zakłady) była za duża konkurencją dla zachodnich przedsiębiorstw. Tak więc chcą "dołączyć", w latach 90-tych, do zachodniej braci, Polka musiała te zakłady sprzedać w obce ręce, lub zamknąć. Huj im wszystkim w dupę. Najpierw nas sprzedali Ruskom na 50 lat, a później zrobili z nas murzynów. Na szczęście nawet głupi się uczy i Polacy przechodzą z myślenia komunistycznego na kapitalistyczny. Powoli, krok po kroku, stając się konkurencją w Europie, a nie tylko tanią siłą roboczą. Niestety nadal jesteśmy jakieś 60 lat za zachodem.



60 lat zwłaszcza w kwestii przyjmowania migrantów.
Zgłoś
Avatar
Wojtass84 2021-05-19, 9:58 8
Nie mogę tego oglądać, bo mi się krew gotuje. Odpowiedzialni za ten stan powinni wisieć, jak w Chinach.
Zgłoś
Avatar
bercisko 2021-05-19, 16:49 2
"110 ton stali, z której zbudowana była główna hala" - nie za mało?
Zgłoś
Avatar
ordinarymortar 2021-05-19, 20:29 1
jak można tak rozjebać kraj?!
Zgłoś
Avatar
Heliar 2021-05-19, 23:56 1
ordinarymortar napisał/a:

jak można tak rozjebać kraj?!



No można, dla zysku oczywiście. Chciałem wkleić jakiś tekst, jak to Kulczyk u nas w Poznaniu kupił prywatyzowany browar (państwo ponoć nie miało kasiory więc sprzedawało), za kredyt udzielony przez państwo.
No a później to już Balcerowicz wprowadził dewaluację i kredyt znikł. Trafiłem za to na obszerniejszy tekst o Kulczyku

facebook.com/partia.zmiana/posts/411220655736441/

Tak wiem wali tam jakąś propagandą, ale z grubsza mechanizm opisany.

Ogólnie tak to się odbywało. Mieliśmy zmianę ustroju, więc ciepłe stołki w zakładach państwowych z pod dupy wyciągano. Jedne zakłady działały całkiem nieźle, inne tylko na papierku. Trzeba było coś z tym zrobić, ratować dupę, to zaczęli je jak najszybciej sprzedawać "swoim". Wszystko co się dało, albo przez słupów w obcy kapitał,albo właśnie na kredycie. Po sprzedaży to już wystarczyło obsadzić "swoimi" stołeczki. Wisienką na torcie był Balcerowicz, swój człowiek na właściwym stanowisku. Jedni go wychwalają, a inni, których pominięto, nienawidzą. Jedno jest pewne, on i jego ludzie nie przysłużyli się Polsce, tylko "swoim".
Zgłoś
Avatar
andrzejrobert75 2021-05-20, 10:39
bercisko napisał/a:

"110 ton stali, z której zbudowana była główna hala" - nie za mało?



Chyba 000 pominięte.
Zgłoś
Avatar
Lukasz6922 2021-05-20, 20:55
Heliar napisał/a:

No można, dla zysku oczywiście. Chciałem wkleić jakiś tekst, jak to Kulczyk u nas w Poznaniu kupił prywatyzowany browar (państwo ponoć nie miało kasiory więc sprzedawało), za kredyt udzielony przez państwo.
No a później to już Balcerowicz wprowadził dewaluację i kredyt znikł. Trafiłem za to na obszerniejszy tekst o Kulczyku
Tak wiem wali tam jakąś propagandą, ale z grubsza mechanizm opisany.
Ogólnie tak to się odbywało. Mieliśmy zmianę ustroju, więc ciepłe stołki w zakładach państwowych z pod dupy wyciągano. Jedne zakłady działały całkiem nieźle, inne tylko na papierku. Trzeba było coś z tym zrobić, ratować dupę, to zaczęli je jak najszybciej sprzedawać "swoim". Wszystko co się dało, albo przez słupów w obcy kapitał,albo właśnie na kredycie. Po sprzedaży to już wystarczyło obsadzić "swoimi" stołeczki. Wisienką na torcie był Balcerowicz, swój człowiek na właściwym stanowisku. Jedni go wychwalają, a inni, których pominięto, nienawidzą. Jedno jest pewne, on i jego ludzie nie przysłużyli się Polsce, tylko "swoim".



No tak pis lepszy..
Zgłoś
Avatar
andrzejrobert75 2021-05-21, 18:12
Lukasz6922 napisał/a:

No tak pis lepszy..



Przeciez w czasach Balcerka było parę partyjek ,z których wyłonil się PIS,i Po,więc wszyscy maja za uszami.
Zgłoś
Avatar
Heliar 2021-05-21, 23:25
Lukasz6922 napisał/a:

No tak pis lepszy..



PiS to są właśnie ci, których pominięto przy korycie, więc wedle zasady mamy "TERAZ KÓRWA JA"
Zgłoś