18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 18:39
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
Piękni mali zabójcy.
Destroyer • 2013-04-10, 1:20
Jedni hodują szczury inni sadyści piranie, krokodyle czy tygrysy (w Rosji ). Ja dla odmiany jestem pasjonatem roślin owadożernych. Pewnie powiecie że to nie strona o roślinach, ale przypominam iż są to rośliny mięsożerne stanowią wyjątek od reguły i oprócz fotosyntezy wspomagają swój wzrost o zdobyte substancje odżywcze ze złowionych drobnych owadów i innych małych zwierząt. Dla odmiany nie pokaże w tym temacie krwi i sadyzmu, tylko piękno tych roślin. Wszystkie fotki mojego autorstwa z mojej hodowli. Jeżeli temat się spodoba dodam więcej fotek.

Sarracenia psittacina
Drosera spatulata

Pinguicula 'Tina'

P. 'Tina'

Nepenthes 'Miranda'

Nepenthes 'ventrata'

Drosera peltata

Drosera menziesii

Drosera adelae


A dla hejterów coś z lekkim sadyzmem nagrywane kebabem 100 lat temu:
Zgłoś
Avatar
mblbn 2013-04-10, 9:36
jest szansa że wpierdoli to to komary i mole?
Zgłoś
Avatar
KotletyDrobiowe 2013-04-10, 9:45 9
mam takie jedno bardzo naukowe pytanie, otóż:

czy to wpierdoli kota?
Zgłoś
Avatar
synekek 2013-04-10, 10:00
pewnie kupujesz muchy i puszczasz je po domu żeby nakramic roślinki
Zgłoś
Avatar
elvis02 2013-04-10, 10:05
Jak dla mnie świetny temat, piękne fotki
Jeżeli masz więcej to puść w komentarzu
Zgłoś
Avatar
Idzislaw 2013-04-10, 10:07
Hahaha koło 10 lat temu również kupiłem w OBI tą muchołówkę i latałem po pokojach i łapałem dla niej muchy ;p
Zgłoś
Avatar
dyziom 2013-04-10, 10:17
Kota nie wpierdoli, ale zdarzało się, że wpierdoliło ptaka lub szczura (największe dzbaneczniki)

Te podstawowe hoduje się łatwo (np. n. x ventrata), większość potrzebuje specjalnych warunków (podwyższona wilgotność, wyższa lub niższa temperatura).
Zgłoś
Avatar
Lordzik92 2013-04-10, 10:22
Ja kiedys mialem dzbanecznika to wrzucalem do niego zlapane swierszcze, chyba byl zadowolony ;
@ Kotlety - odnotowano przypadek ze rosnacy dziko dzbanecznik (bodajze na Filipinach czy gdzies tam w Azji) strafil sporego szczura, wiec mysle ze sredniego kota dalby rade, jednak nie w PL, gdzie w domu nie osiagnie tak imponujacych rozmiarow jak w naturalnych warunkach.
Rosliny te uprawia sie w miare latwo, jesli zapewnisz dobra wilgotnasc, dla ulatwienia wskazane jakis terrarium. Ale jak planujesz zaoszczedzic i uprawiac z nasion, to dluuuga droga przed toba, gdyz te rosliny maja wzrost szybkosci kaktusa...
Zgłoś
Avatar
Parzo 2013-04-10, 10:54
Następny temat co mi się bardzo podoba! Piwo leci z przyjemnością, a powiedz mi jedno droga taka zabawa by była? W sensie kupna roślinki, aż do odżywek, specjalnych gleb itd? Gdyż kaktusy mnie trochę znudziły, musze je ciągle rozszczepiać bo tak wysoko rosną
Zgłoś
Avatar
Calme 2013-04-10, 11:48
Wrzuć więcej info o nich, dobry temat, sam miałem Nepenthes 'ventrata' około 3 lat, pięknie rósł i z dnia na dzień padł. W domu nawet mucha nie latała, wszystko łowił co się dało, fajna sprawa.
Zgłoś
Avatar
a................0 2013-04-10, 12:46
A czemu ten kwiatek co połknął muszkę nie przeżuwa ?
Zgłoś
Avatar
sinda 2013-04-10, 13:46
Pamietam jak mialem 10 lat chyba i na koloniach sobie kupilem dzbanecznika, wszyscy chcieli zobaczyc jak to wpierdala, wiec przez chyba tydzien był zawsze nabity pod korek
A potem na dzień go wystawilem na dwor i mi skurwiel zdechl ;_;
Zgłoś
Avatar
chetek 2013-04-10, 14:02
No siema allgreen.

--
A żeby nie skasowali mi posta, to podaję link do innego tematu o owadożerach, gdzie spragnieni informacji na temat roślinek znajdą małe co nieco:

sadistic.pl/rosiczka-a-moze-mucholowka-vt148298.htm
Zgłoś
Avatar
Destroyer 2013-04-10, 14:56 5
Heh nie spodziewałem się takiego odzewu niestety nie da się edytować tematu więc odpowiem na Wasze pytania tutaj. Nie są to bardzo trudne rośliny w hodowli, ale przyznam że trzeba poświęcić im czasu i troski a interesuje się tymi roślinami od około 10 lat. Do uprawy nie stosuje się żadnych witamin czy odżywek ponieważ rośliny owadożerne nie tolerują ich. Jedyne co jest ważne w ich uprawie to naturalny nienawożony dobrej jakości torf i woda destylowana\ demineralizowana. Są to rośliny więc kluczem do ich dobrej formy jest maksymalna ilość światła im więcej tym lepiej (najodpowiedniejsze naturalne) Z domu wyłapują mi wszystkie latające owady jak komary muchy, mole głównie przez rosiczki (drosera) małe muszki przez tłustosze (Pinguicula) oraz osy, pszczoły i inne żądlące dziadostwo przez dzbaneczniki (Nepenthes). Odkąd na poważnie zacząłem się hodowlą przestałem się bawić w dokarmianie roślin, same mnie teraz wyręczają .

Same rośliny nigdy do końca nie trawią swych ofiar a jedynie wysysają z nich to co najlepsze czyli soki pozostawiając twardy chitynowy pancerzyk (skorupę)
Trawią swe ofiary a właściwie nadtrawiają dzięki wytwarzanym enzymom w którym to często występuje kwas mrówkowy


Dla zainteresowanych dodaje nieco zdjęć i krótką charakterystykę oczywiście nie przedstawię tu wszystkich rodzai roślin, bo było by tego za dużo.

Nepenthes czyli dzbaneczniki są to rośliny pnące o charakterystycznie zakończonych liściach pułapkach w kształcie właśnie dzbanów którymi łowią swe ofiary na zasadzie wilczych dołów. Dzbanki podsiadają różne rozmiary, kształty i kolory w zależności od gatunku. Wabią owady głównie za pomocą nektaru wytwarzanego w przykrywce dzbanka (tzw. wieczko) Rośliny te rosną w strefie międzyzwrotnikowej, na Półwyspie Indochińskim, w Malezji, Indonezji aż po Madagaskar i Seszele.

Dzbanecznik ventrata i jego zdobycz osa pospolita latem wypędzam moich pupili na dwór żeby czerpał z darów natury jakimi są słońce i latające mięsko.

Dzban w fazie tworzenia się tak wygląda jeszcze nie do końca rozwinięty dzbanek Nepenthes 'Miranda'

Drosera- Rosiczki są to rośliny o o szerokim zasięgu występują na wszystkich kontynentach prócz bieguna północnego i południowego. Łapią swe ofiary za pomocą liści wyposażonych w lepką ponętnie połyskującą ciecz która ma za zadanie unieruchomić skoczne i latające owady. Gdy rosiczka poczuje swa ofiarę oplata ją włoskami z kleistą cieczą i zaczyna wytwarzać enzymy trawienne do łowów potrafi się przyłączyć cały liść owijając się wokół swej ofiary jak wąż.

Drosera adelae rosiczka lasów deszczowych potrzebuje > 65% wilgotności powietrza do dobrego rozwoju.
Drosera prolifera rosiczka lasów deszczowych z jakimś owadem którego zdążyła rozpuścić. Do uprawy potrzebuje około 80% wilgotności powietrza.

Drosera ascendens var. villosa rosiczka lasów deszczowych

Stadko rosiczkek miniaturowych osiągających rozmiary do 3 cm śr. tutaj Drosera omissa

Tu liść w przybliżeniu. Jest to największa rosiczka miniaturowa Drosera scorpioides(rosiczka skręcona)
Drosera burmanii jedna z najszybciej poruszających się rosiczek potrafiąca zginać swe włoski do łapania owadów w około 5 sek.

Pinguicula- tłustosze. Rośliny podobne nieco mechaniką działania i wyglądem do rosiczek posiadają na całej swej powierzchni liści gruczołki siedzące i sterczące stale wytwarzające lepką ciecz unieruchamiająca owady które nieopatrznie weszły na jego powierzchnie. W odróżnieniu od rosiczek, tłustosze działają biernie- nie ruszają się w znaczny sposób. Tłustosz nazwa polska wzięła się od wyglądu rośliny i tego jaka jest w dotyku przez klej na powierzchni roślin
Pinguicula gypsicola meksykański tłustosz- litofit w okresie niesprzyjających warunków wytwarza zimową (nieowadożerną) rozetkę liści.

Popularny w Polsce tłustosz P. 'Sethos'

Dodam tylko że wszystkie rośliny oprócz rosiczek lasów deszczowych rosną w warunkach parapetowych czyli w normalnej wilgotności bez zbędnych dodatków, a ceny zależnie od rodzaju wahają się od 5 do 50 zł te prostsze.

Pozdrawiam maniaków i forumowiczów RO
Zgłoś
Avatar
meier 2013-04-10, 15:10
A to prawda ze trzeba te rosliny podlewac tylko woda destylowana, czy będa rosły na zwyklej?
Zgłoś
Avatar
chetek 2013-04-10, 15:16
Prawda. Woda z kranu jest twarda i zawiera dużo związków mineralnych, które wypalają korzenie.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie