18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (7) Soft (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 19:38
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 17:55
🔥 Pożar - teraz popularne
🔥 Pato VS Bandera - teraz popularne
🔥 Nie dzisiaj... nie dzisiaj. - teraz popularne
🔥 Czysty rów to podstawa - teraz popularne
Pijany jak Polak
Zwiastun • 2013-02-09, 13:24
Przeglądając sobie różne głupie zabijacze czasu, znalazłem wzmiankę o francuskim powiedzeniu ,,Pijany jak Polak". Z ciekawości poprosiłem o pomoc wujka google i mimo że odniosło mnie do wikipedii a i materiału mojego w tym nie ma, to myślę że temu kto nie znał banan na mordzie pojawi się obligatoryjnie, a mianowicie:

,,Pijany jak Polak (franc. dawniej saoul comme un Polonais, obecnie soul comme un Polonais lub ivre comme un Polonais) – popularne powiedzenie francuskie. Oznacza kogoś, kto mimo spożycia większej ilości alkoholu zachowuje sprawność fizyczną i trzeźwe myślenie, czyli człowieka z tzw. "mocną głową", ewentualnie kogoś, kto charakteryzuje się nadprzeciętną odwagą i brawurą.

GENEZA:

Znane są co najmniej trzy wersje pochodzenia powiedzenia, chociaż wszystkie wiążą się z postawą polskich żołnierzy w czasie wojen napoleońskich.

Somosierra
- Rozkaz szarżowania wąwozu na przełęczy Somosierra (1808) wywołał wśród generałów otaczających cesarza tak wielkie zdumienie, że jeden z nich miał powiedzieć: Trzeba być pijanym, by taki rozkaz wydać i trzeba być pijanym, by go wykonać. Według innej tradycji słowa te brzmiały: Trzeba być pijanym, by wykonać taki rozkaz. Wydaje się, że uwaga generała w pierwszym brzmieniu jest mało prawdopodobna ze względu na osobę wydającą rozkaz. Gdy po zwycięskiej szarży Napoleon dowiedział się o tych słowach, miał powiedzieć: Chciałbym, żeby wszyscy moi żołnierze byli pijani jak ci Polacy.

- Po jednej z bitew z hiszpańskimi powstańcami żołnierzom wydano dodatkowe racje alkoholu. W nocy na niezapowiedzianą inspekcję oddziałów przyjechał Napoleon ze sztabem. Ogłoszono alarm, zaczął się koszmarny bałagan. Jedynie oddziały polskie stanęły natychmiast w należytym porządku do przeglądu, pozdrawiając wodza: Niech żyje cesarz! Bonaparte, zwracając się do sztabu, powiedział: Życzyłbym sobie, aby każdy żołnierz mojej armii był zawsze pijany jak Polak.

- Po bitwie pod Frydlandem (1807) zarządzono odpoczynek. Nastąpiło rozluźnienie dyscypliny. Pijaństwo trwało podobno trzy dni. Niespodziewanie Rosjanie rozpoczęli kontratak. Okazało się, że jedynie oddziały polskie były w stanie brać udział w walce. Udało im się powstrzymać nieprzyjaciela i osłonić resztę niezdolnej na razie do boju armii. Napoleon miał w rozkazie dziennym następnego dnia napisać: Jeżeli już macie pić, to pijcie jak Polacy. W bitwie pod Frydlandem brali udział Wielkopolanie dowodzeni przez Jana Henryka Dąbrowskiego."

I jak tu się nie cieszyć
Zgłoś
Avatar
Jurny_Ziemniak 2013-02-09, 15:49 7
Ciąg dalszy z wikipedii

O tym, że powiedzenie nie miało pierwotnie pejoratywnego znaczenia, ale wiązane było z przypisywaniem Polakom większej skłonności do picia, świadczy anegdotyczna reakcja Ignacego Paderewskiego. Podczas przyjęcia w trakcie obrad pokojowych w Wersalu, Georges Clemenceau, zbliżając się do pianisty-polityka, trzymającego w ręku kieliszek z szampanem, miał powiedzieć: Będzie pijany jak Polak. Paderewski odpowiedział: Proszę takich stereotypowych powiedzeń nie brać na serio. U nas mówi się – dobrze wychowany jak Francuz.

Lecz i tak dobrą robotę odwaliłeś.

A tutaj inna ciekawa informacja mam nadzieję że przydatna:

Pochlebstwo Napoleona

W „Encyklopedii wojen napoleońskich” Roberta Bieleckiego przeczytać można o roli, jaką ówcześnie spełniała wódka: „Traktowana była jako normalne pożywienie, mające rzekomo wzmocnić siły żołnierza, ochronić go przed chorobami przewodu pokarmowego, np. dyzenterią, a równocześnie dodać mu animuszu i zapału do walki. Często zdarzało się, że całe pułki szły do ataku pijane, co generalnie przyczyniało się do ich klęski”. Wydaje się jednak, że spożywanie wódki faktycznie – z racji przyzwyczajenia do mocnego trunku – Polakom akurat pomagało. Pijącym wino Francuzom zaś częściej szkodziło. Dlatego wielce prawdopodobne jest, że Napoleon, wypowiadając frazę, która stała się później przysłowiem, mówił o możliwościach naszych rodaków w sposób jedynie pochlebny.

Polscy historycy wspominają o kilku możliwych wersjach powstania kontrowersyjnego powiedzenia. Pierwszą z nich jest historia spod Samosierry. Szarża wojsk polskich, która na wysokości 1444 m n.p.m. otworzyła cesarzowi drogę na Madryt, miała zostać skomentowana słowami: „Trzeba być pijanym, aby wykonać taki rozkaz”. Słowa dotyczyły zatem odwagi polskich szwoleżerów. Nieco inną wersję przedstawia opowieść, według której Napoleon w rozkazie do swoich wojsk, niezdatnych do walki po upojnej nocy, napisał „Jeśli już macie pić, to pijcie jak Polacy”. Nasi rodacy bowiem do prowadzenia działań militarnych gotowi byli zarówno po nocy abstynenckiej, jak i po zakrapianej.

Niewykluczone, że zdanie Napoleona dotyczyło zarówno odwagi, jak i mocnej głowy jego polskich żołnierzy. Pełnej dokumentacji na ten temat niestety nie posiadamy. Jedyną pewną rzeczą jest to, że używanie powiedzenia dziś, w sposób pozbawiony refleksji historycznej, jest dla Polaków obraźliwe. Dlatego też warto tę historię napoleońską od czasu do czasu przypominać.
Zgłoś
Avatar
Aires 2013-02-09, 21:34 4
Zgłoś
Avatar
Parzo 2013-02-09, 21:38
Tak, tak samo jak o chorobie polskiej, niemieckiej itd... :
W XVI wieku w Moskwie o syfilisie mówiło się jako o „chorobie polskiej”, bo przywiezionej z Polski. Polacy mówili o „chorobie niemieckiej”, Niemcy o „francuskiej”, a Flamandowie, Holendrzy i Arabowie o „hiszpańskiej”. Tak, czy inaczej, syfilis przybył z Ameryki i przez Hiszpanię trafił do Europy (Hiszpanie nazywali go „bubas”). Kolumb, który z pierwszej wyprawy do Ameryki powrócił do kraju w 1493 roku raczej nie przywlókł na nasz kontynent syfilisu (żaden z członków załogi na nic nie chorował). Z drugiej wyprawy wrócił w 1496 roku, ale wtedy syfilis w Europie był już znany. „Neapolitańska choroba” została najprawdopodobniej przywleczona do Europy w 1494 roku lub wiosną 1495 roku, gdy do Hiszpanii przybyły dwa konwoje pod dowództwem Antonio de Torresa. Hiszpanie przywieźli wówczas do kraju ponad 300 mieszkańców Nowego Świata płci obojga.
Zgłoś
Avatar
elvis02 2013-02-09, 21:43 1
Starsze toto niż internety...
Zgłoś
Avatar
niedzwiad 2013-02-09, 22:13 7
@elvis
jak to ma byc mlodsze od Internetu, skoro dzialo sie to kurwa 200 lat temu?
Zgłoś
Avatar
feranos 2013-02-09, 23:05
Jedyna polska wada, z której możemy być dumny.
Zgłoś
Avatar
ZłoconyPenisZagłady 2013-02-09, 23:53
Kumpel raz gadając z francuzami (parka była) usłyszał od nich o tym powiedzeniu.
Ogółem, ma u nich obecnie wydźwięk negatywny a że parka nabijała się z rodaków kumpel odparował :

- u nas armia francuska była raz, a do dziś na choroby weneryczne mówimy choroby francuskie.
Zgłoś
Avatar
s................y 2013-02-09, 23:55 1
@up
Ciekawe masz priorytety. Zamiast być dumnym z polskiej pomysłowości, historii, odwagi i męstwa w boju, kultury, piękna języka ojczystego. To Ty czujesz się dumny z tego, że najebani rodacy za granicą tworzą wyobrażenie ojczystego kraju jako ojczyzny najebusów. Piękne kurwa, pięknie.
Zgłoś
Avatar
MadDave 2013-02-10, 0:20
za to ja wczoraj byłem pijany jak świnia ... i jak to wyjaśnisz .
Zgłoś
Avatar
aercezeti 2013-02-10, 3:28
nie sie kurwa fermętu i jak ci sie nie podob to wyjdz i nie wpierdalaj sie komus w gary cieciu malinowy
Zgłoś
Avatar
Ant1984 2013-02-10, 7:53
I nie dajcie sobie wmówić, że powiedzenie "Pijany jak Polak" znaczy coś negatywnego
Zgłoś