18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (6) Soft Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:06
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:22
Pistolet Vis wz. 35
Mett • 2013-05-03, 17:30
Pistolet Vis wz. 35
Vis – polski pistolet samopowtarzalny wz.35, konstrukcji Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. Pierwotna nazwa pistoletu WiS, utworzona od pierwszych liter nazwisk konstruktorów, została na żądanie Departamentu Uzbrojenia zmieniona na Vis (łac. – siła).
Według niektórych źródeł (m.in. czasopisma Guns & Ammo), pistolet ten jest jednym z najlepszych pistoletów wojskowych kiedykolwiek wyprodukowanych.


Dane podstawowe:
Państwo - Polska
Producent - Fabryka Broni w Radomiu
Rodzaj - pistolet samopowtarzalny
Historia:
Prototypy - 1930
Produkcja seryjna - od1935 do 1945
Wyprodukowano - ok. 350 000 egz.

Dane techniczne:
Kaliber - 9 mm
Nabój - 9 x 19 mm Parabellum
Magazynek - 8 nabojów
Wymiary:
Długość - 200 mm
Wysokość - 140 mm
Długość lufy - 120 mm
Długość linii celowniczej - 156 mm
Masa:
broni - 950 g (bez magazynka)
- 1120 g (z magazynkiem załadowanym)
Inne:
Prędkość pocz. pocisku - 345 m/s
Energia pocz. pocisku - 446 J
Szybkostrzelność praktyczna - 10 strz./min.
Zasięg skuteczny - 50 m

Historia
Pierwszy prototyp powstał w 1930. Projekt zgłoszono do Urzędu Patentowego w Warszawie 15 stycznia 1931, patent nr 15567 przyznano 8 lutego 1932. Pistolet wzorowany był na Colcie M1911. W 1936 Fabryka Broni w Radomiu rozpoczęła produkcję seryjną. Równocześnie wprowadzono pistolet na uzbrojenie kadry zawodowej Wojska Polskiego.

Do wybuchu wojny wyprodukowano 49 400 sztuk pistoletów.

Po przejęciu fabryki przez Niemców w 1939 produkcję kontynuowano, stopniowo przenosząc ją do fabryki Steyr w Austrii. Niemcy wyprodukowali 312 tysięcy Visów dla własnych potrzeb. Niemieckie Visy były wytwarzane w kilku wersjach, różniących się wykończeniem i szczegółami konstrukcyjnymi. Ich jakość była niższa od Visów wyprodukowanych przed wojną. Wyprodukowane dla Wehrmachtu Visy nosiły oznaczenie Pistole 35(p).

Pistolet był także montowany w warunkach konspiracyjnych, z części wykradanych z fabryki.

Od 1992 był produkowany w Zakładach Metalowych Łucznik w Radomiu, głównie dla kolekcjonerów broni – zgodnie z informacją z oficjalnej strony internetowej Fabryki Broni "Łucznik" – Radom Sp. z o.o. pistolet Vis nie znajduje się już w ofercie handlowej.

Opis techniczny

Vis działał na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, zamek ryglowany przez przekoszenie lufy. Lufa jest związana z zamkiem za pomocą dwóch rygli na górnej powierzchni lufy współpracujących z wycięciami ryglowymi w zamku. U spodu lufy znajdował się występ współpracujący ze szkieletem, zapewniał on obrót lufy podczas ryglowania. Mechanizm spustowo-uderzeniowy kurkowy bez samonapinania (SA). Kurek można zwolnić bez strzału za pomocą dźwigni zwalniacza umieszczonego po lewej stronie tyłu zamka. Vis posiada samoczynny bezpiecznik chwytowy na grzbiecie rękojeści, uruchamiający się po zniesieniu nacisku dłoni. Po wystrzeleniu ostatniego naboju z magazynka zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu na zaczepie zamka. Stałe przyrządy celownicze składające się z muszki i szczerbinki. Magazynek 8 nabojowy, jednorzędowy.



Wyposażenie dodatkowe
W przedwojennym Wojsku Polskim pistolet wydawano w zestawie ze skórzaną kaburą. Kaburę żołnierz nosił na pasie głównym, po prawej stronie ciała niemal na biodrze. Wyjątkiem była 10 Brygada Kawalerii, gdzie pistolety noszono na tzw. sposób niemiecki – czyli kaburą po lewej stronie pasa. Do kabury dołączony był pas naramienny. W kaburze poza pistoletem było miejsce na dwa zapasowe magazynki oraz na mosiężny wycior do czyszczenia broni. Niemcy opracowali własny model kabury, produkowano go do zakończenia działań wojennych.
Kabura

Wycior
Zgłoś

Zrzutka na serwery i rozwój serwisu

Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Od czasu naszej pierwszej zrzutki minęło już ponad 7 miesięcy i środki, które na niej pozyskaliśmy wykorzystaliśmy na wymianę i utrzymanie serwerów.
Niestety sytaucja związana z brakiem reklam nie uległa poprawie i w tej chwili możemy się utrzymać przy życiu wyłącznie z wpłat użytkowników.

Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany Link do Zrzutki
Avatar
o................n 2013-05-03, 19:20 2
"A na Tygrysy mieli Visy"...

Cóż, gdyby ktoś się pytał "A dlaczego nie produkowano takiego dobrego pistoletu po wojnie" to od razu odpowiadam: standaryzacja amunicji dla całej żelaznej kurtyny (ViS miał inne parametry niż radzieckie konstrukcje, a wyprodukowano go jedynie +/- 600 000, w porównaniu z radzieckimi rozwiązaniami idącymi w miliony. I nie, nie opłacało się przerabiać ViSy na radziecki standard...

Do autora: miło, że wstawiasz temat o Polskim sprzęcie, ale już nie miło, że znamienita większość tekstu jest po prostu skopiowana bez finezji z Wikipedii

Bez piwa za kradziony materiał!
Zgłoś
Avatar
bloodwar 2013-05-03, 20:43 1
@Dust Devil - dorabianie ideologii do radzieckiego podejścia do naszzych wynalazków jest dziwne, przecież przerobienie 9 mm para na standard rosyjski to kwestia innego ustawienia tokarki - każdy wie jak było: lepsze jest wrogiem dobrego, Rosjanie woleli, żeby najpopularniejszy pistolet w Bloku Wschodnim był ich i był produkowany w 100% w Rosji a nie w jakiejś Polandii. Tak samo było z innowacyjnymi technologiami np motoryzacyjnymi, też nas "blokowali" bo gdyby nam coś się udało to ich gospodarka dostałaby po dupie
Zgłoś
Avatar
o................n 2013-05-03, 22:27 1
@bloodwar

Właśnie o to mi chodzi, że ile razy interesowałem się tym tematem, to zawsze dostawałem odpowiedź, że tak, trochę to był symbol sanacji, ale w ogólnym rozrachunku nawet Związek lubił korzystać z osiągnięć innych. Po prostu na każdego ViS'a było 5 000 Makarowów, a ustawienie tokarki na inne parametry też nie było takie łatwe, bo każda, nawet najdrobniejsza przeróbka broni wpływa negatywnie na współczynniki. Nie chodzi mi o bronienie systemu, bo na to spóźniłem się tak na oko 40 lat

Na koniec tylko powiem, że najlepszym pistoletem świata jest Beretta M9
Zgłoś
Avatar
R41NM4N 2013-05-04, 2:24
Ładny, szczelał bym xD
co do beretty m92 vide m9a1 bo samego M9 nie ma i ni chuja nie będzie (m9a1 to nazwa kodowa amerykańskiej armii dla pistoletu m92f)
fajny
bardzo ładny
wprowadzony przez usarmy ze względu na większą pojemność magazynka od high capacity czyli zmodyfikowanego rodzimego m1911 z magazynkiem w systemie dwu rzędowym
pzdr
Zgłoś
Avatar
W................R 2013-05-04, 7:46
Piękna broń.
Zgłoś
Avatar
androgenius 2013-05-04, 12:30
Facebook gun.
Zgłoś
Avatar
evilmatt 2013-05-15, 4:13
Polecam całą serię
Zgłoś
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem