Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (3) Soft (1) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 20:34
📌 Konflikt izraelsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:47
Podwodne piękno Polski
t................0 • 2015-03-24, 21:04
Wbrew obiegowym opiniom w naszych polskich wodach jest naprawdę sporo do obserwowania. Mają one swoje własne cuda i osobliwości natury. Ze względu na klimat, w naszych wodach mamy znaczne zróżnicowanie natlenienia, nasłonecznienia i temperatury wody w zależności od pory roku. To powoduje, że ich ekosystemy są bardzo dynamiczne i zmienne. Inaczej wygląda ten sam akwen czy rzeka pod wodą zimą, inaczej wiosną, latem czy jesienią.

W jeziorach dwa razy w roku mamy mieszanie się wody. Flora co roku rośnie, rozwija się, kwitnie, obumiera. Następuje sukcesja rozmaitych gatunków organizmów wodnych w ciągu zaledwie jednego roku. Niezwykle dynamiczne procesy - przecież wszystkie żyjące w nich organizmy i rośliny muszą się narodzić, osiągnąć pełny rozwój, rozmnożyć się i przygotować do przetrwania zimy w ciągu kilku miesięcy! Przejrzystość wody się zmienia w jednym akwenie kilka razy w ciągu roku. Mamy wiosenne i jesienne mieszanie się wody, letnie zakwity glonów. Nie ma dwóch identycznych jezior czy rzek, każdy ekosystem na swój sposób jest w naszych wodach indywidualny. Dla przykładu czysta woda o głębokości 3 metrów i prawie pustym dnie wczesną wiosną, późnym latem może mieć zaledwie pół metra toni wodnej, a pod nią 2.5 metra wybujałych roślin, wśród których kryją się ryby i inne organizmy...

Chcę pokazać Wam krajobrazy typowych, charakterystycznych dla podwodnej Polski ekosystemów. Wszystkie filmy to moje własne materiały. Nurkowałem przy ich nagrywaniu na wstrzymanym oddechu - bez użycia butli, bo są one do takich obserwacji w naszych wodach niepotrzebne... a wręcz swoim hałasem i gabarytami utrudniają bezpośredni kontakt z podwodną przyrodą

Na początek zapraszam na wirtualny spacer pod wodą po krajobrazach litoralu naturalnego i czystego jeziora typowego dla Polski północnej (jezioro Ińsko) w jego szacie letniej:



Pokazując wam te filmy chcę Was zainteresować do podglądania polskiej podwodnej przyrody metodą freedivingu - czyli nurkowania na wstrzymanym oddechu.A także pokazać Wam, ze aby obserwować piękne i bujne podwodne życie niekoniecznie trzeba podróżować daleko poza granice Polski. My to mamy i u nas ... tylko trochę tego nie doceniamy...

Teraz zabiorę Was pod wodę do Jeziora Trześniowskiego, gdzie w głębokiej zatoce pod zwalonymi do wody starymi drzewami znajduje się prawdziwe królestwo okoni:



Prawda, że pięknie?

Teraz zabiorę Was pod powierzchnię wody niewielkiej nizinnej rzeki, jakich w Polsce jest mnóstwo ... Będzie to akurat Piaśnica.

Bogactwo rybostanu żyjącego w takich polskich rzekach z pewnością pozytywnie zaskoczyłoby niejednego wędkarza. Mnóstwo pięknych ryb kryje się pod bujnymi warkoczami roślinności wodnej, zaś wędkarsko najlepiej dostępne są one w rozszerzeniach rzeki na każdym z wielu jej zakoli. Głębokość wody w tych zakolach to nawet w niewielkiej rzece nierzadko ładnych kilka metrów.

Gatunki słodkowodne dominujące w rzece, którą zobaczycie to ukleje, kiełbie, wzdręgi, genialne wprost, z górą półmetrowe jazie, bardzo liczne szczupaki - widziałem tam nawet takie dochodzące do metra długości, wzdręgi, liny, ładne okonie i węgorze. Piaśnica wpływa bezpośrednio do Bałtyku. Im bliżej morza tym więcej na piaszczystych głębiej położonych placach w zakolach jest małych i nieco większych fląder.



Polskie rzeki tworzą piękne podwodne krajobrazy, dzięki czemu coraz popularniejszą aktywnością jest forma spływu ich biegiem w płetwach, masce i rurce do nurkowania. Zamiast spływu kajakiem. Ja polecam dodatkowo zabrać ze sobą jeszcze latarkę i kamerę lub aparat, aby móc potem przekonać znajomych i niedowiarków, że bujne i różnorodne podwodne życie podziwiać można nie tylko z dala od granic naszego pięknego kraju...

Zapraszam teraz na wirtualny spływ pod wodą wśród bujnej letniej roślinności i podwodnych krajobrazów, typowej nizinnej polskiej rzeki:



Żeby móc obserwować większość gatunków roślin i zwierząt w naszych wodach śródlądowych nie trzeba posiadać kosztownych uprawnień i sprzętu do oddychania pod wodą. Znakomita większość scen życia rozgrywa się tam gdzie docierają promienie słoneczne - a więc przeważnie na kilku pierwszych metrach głębokości, czyli w tzw. strefie litoralu. Tam następuje produkcja pierwotna - rozwój roślin, planktonu i zwierząt bezkręgowych. Ten rozwijający się pokarm przyciąga kolejne piętra pokarmowe - ryby roślinożerne, ryby drapieżne, ptaki i ssaki wodne. Żeby móc to wszystko obserwować wystarczy mokry skafander do nurkowania sprzęt ABCD - maska, rurka, płetwy i nóż... W trzcinowisku nawet nie trzeba specjalnie nurkować - wystarczy pływanie po powierzchni. Z czasem gdy człowiek nauczy się zachowywać w wodzie spokojnie i cicho jest w stanie zaobserwować naprawdę dużo życia w tym środowisku. Bo nieprawdą jest, że w naszych wodach jest pusto i nudno. Takie obserwacje żywych organizmów, w tym ryb uczą rozumieć na czym polega wodny ekosystem jako doskonale 'zaprojektowana' całość:

z obserwacji jesieni w jeziorze:



obserwacje gdy woda budzi się wiosną do życia po zimie:



Podglądać podwodny świat można także nocą. Wystarczy Wam do tego dodać do wyposażenia freedivingowego niedrogą latarkę nurkową. Gdy zapada zmrok jedne gatunki chowają się aby bezpiecznie przetrwać noc w swoich kryjówkach, zaś inne jak np. sumy, wegorze, bobry stają się aktywne. Przykład z nocnej obserwacji jeziorowych szczupaków w grudniu:



Wspominałem na początku o zjawisku mieszania się wody. W jeziorach zachodzi ono dwukrotnie w ciągu roku i ma związek z nieliniową zależnością gęstości wody od jej temperatury gdy ta temperatura zbliża się do zera stopni Celsjusza. Mamy więc mieszanie wiosenne gdy stopnieją lody i mieszanie jesienne - tuż przed tym jak tafle wody skuje pierwszy lód. Podczas tych krótkotrwałych okresów mieszania się wody wizura (jej przejrzystość) znacznie się zmniejsza. Ale właśnie wtedy można zaobserwować fantastyczne chmury i mgły pod wodą szczególnie na aktualnej granicy tzw. termokliny. Dwa poniższe filmy pokazują z bliska jak to wygląda:





Mam nadzieję, że Was przynajmniej trochę zaciekawiłem. Podwodną Polskę można podglądać bez ograniczeń i naprawdę bez wielkich wydatków... Powtórzę - żeby móc to wszystko obserwować wystarczy mokry skafander do nurkowania i sprzęt ABCD - maska, rurka, płetwy i nóż...

Uprawiam freediving (nurkowanie na wstrzymanym oddechu) i łowiectwo podwodne (spearfishing - podwodne polowania na ryby przy użyciu kuszy), obserwuję przyrodę. O czym robię swoje filmy w skrócie opowiadam tutaj:



Polecam także obejrzenie innych tematów jakie 'spłodziłem' do tej pory:

O tym jak znokautował mnie po wodą sandacz i o łowiectwie podwodnym
Łowiectwo podwodne - taktyka strzelania do ryb z kuszy
O podwodnym sprzątaniu dna jezior, które część ludzi niestety traktuje jak śmietnik
Baaardzo odprężający tryptyk o podwodnym pięknie Morza Czerwonego
Ptaki wodne w zimie - jak pomagac nie szkodząc

Pozdrawiam
Piotr
Zgłoś
Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Lubisz oglądać nasze filmy z dobrą prędkością i bez męczących reklam? Wspomóż nas aby tak zostało!

W chwili obecnej serwis nie jest w stanie utrzymywać się wyłącznie z reklam. Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
Tradyt 2015-03-24, 21:48 1
Jako, że od ponad 30 lat mieszkam nad jeziorem łap browara.
Zgłoś
Avatar
kubaiks 2015-03-24, 22:40 1
Piękna sprawa chłopie. Bardzo lubię Twoje filmy. Chyba kupię sobie piankę i zestaw ABC!
Zgłoś
Avatar
toiman 2015-03-24, 22:40 1
Ciekawe. Co prawda nie oglądałem wszystkich filmików ale widoki są naprawde piękne.
Zgłoś
Avatar
t................0 2015-03-24, 22:56 2
kubaiks napisał/a:

Piękna sprawa chłopie. Bardzo lubię Twoje filmy. Chyba kupię sobie piankę i zestaw ABC!



Polecam i zachęcam. Za kompletny dobry zestaw do freedivingu umożliwiający komfortowe pływanie i nurkowanie na wstrzymanym oddechu tak od maja do końca października (rękawice, skarpety, pianka, maska, rurka, płetwy, nóż i obciążenie) wydasz około 1500 pln.

Służę pomocą w doborze. Na moim kanale w dziale 'open water freediving' w opisach do filmu znajdziesz też dużo porad jak dobrać, co kupować, jak używać itp.

A niedługo postaram się wrzucić jakiś film zajawkę o freedivingu, i przy jego okazji w komentarzach dokładnie opisać sam freediving - jak trenować, od czego zacząć, jak zwiększyć czas wstrzymywania oddechu, jakie są zagrożenia i jak ich unikać. Gdzie w internecie szukać informacji itp.

Przy okazji tematów o sandaczu, który mnie znokautował pod wodą i o taktyce strzelania do ryb z kuszy (linki zapodałem na końcu tematu) wielu z Was wykazało zainteresowanie freedivingiem (nurkowaniem na wstrzymanym oddechu) i łowiectwem podwodnym (podwodnymi polowaniami na ryby przy pomocy kuszy wykonywanymi także na wstrzymanym oddechu). Bardzo dużo o tych rodzajach aktywności, sprzęcie i sposobie treningu opowiedziałem i pokazałem w tych tematach w licznych komentarzach starając się wyczerpująco odpowiedzieć na zadawane pytania.

Pozdrawiam serdecznie

toiman napisał/a:

Ciekawe. Co prawda nie oglądałem wszystkich filmików ale widoki są naprawde piękne.



Tematy związane z wodą (freediving, łowiectwo podwodne itp) opatruję tagami: freediving i spearfishing. Zawsze można sobie w wyszukiwarce sadola wpisać któryś z tych tagów i wrócić na spokojnie do tematu, który będzie interesujący.
Zgłoś
Avatar
Piesgrzybiarz 2015-03-27, 8:59
Muzyka w ostatnim filmiku nie podoba mi się w cholerę ale reszta materiału świetna. Łapaj piwko za zajebiste hebby
Zgłoś
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem