18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 18:39
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
🔥 Śmierć na tankowcu - teraz popularne
Polish-Hungarian Brotherhood
ASAKKU • 2014-05-04, 17:47
Pewne rzeczy powinno się pamiętać i o nich przypominać...


Źródło
ukryta treść
Można stwierdzić, że zrodził się niespotykany w Europie fenomen przyjaźni i świadomości wspólnoty losu. Każde nowe pokolenie w zupełnie innych warunkach historycznych mogło powoływać się na tradycję tej przyjaźni, co wzmacniało pozytywny wizerunek jednego narodu w oczach drugiego.

Nie było powstań węgierskich ani polskich, w których nie uczestniczyliby Węgrzy i Polacy, a potem nie szukali schronienia tu i tam.


"Do Polski biegli,
gdy wszystko przyszło im stracić
i uchodzili na Węgry
bracia Polacy"

(Gyöorgy Rónay)

"Sprawa Polaków jest sprawą Europy. (...) Kto nie szanuje Polaków, kto nie błogosławi ich sprawiedliwego oręża, ten nie kocha (...) swej ojczyzny." (Lajos Kossuth, 1831)


Poczucie wspólnego losu pozostawiło wyraźny ślad w literaturze węgierskiej. W XIX wieku nie było poetów, pisarzy węgierskich, którzy by nie wypowiedzieli się w sprawie Polski, tak samo jak nie było poetów polskich, którzy nie podnieśliby głosu w obronie rewolucji węgierskiej w 1956 roku. Polska obecna jest również w poezji ludowej. Po upadku powstania Rákóczego, które rozpoczął z Polski (tablica pamiątkowa przy kościele św. Krzyża w Warszawie), "biegli" do Polski nie tylko przedstawiciele elit powstańczych, ale masowo chłopi - powstańcy.

„Do widzenia tobie!
Ojczyzną mi Polska.
Ojczyzną mi Polska.
Lecz płaczę po tobie."


3:38 - moje "piękne" miasto...
Źródło
Zgłoś
Avatar
BongMan 2014-05-04, 17:54 5
Chciałem krzewić przyjaźń między naszymi narodami, ale ta Węgierka mi powiedziała, że jestem dla niej za młody

Nie wie co straciła...
Zgłoś
Avatar
ASAKKU 2014-05-04, 18:45 4
BongMan napisał/a:

ale ta Węgierka mi powiedziała, że jestem dla niej za młody


Nie łapię "ukrytej" puenty...
Zgłoś
Avatar
BongMan 2014-05-04, 18:49 4
Bo nie ma. To nie kawał, to nie jest śmieszne. To smutne.
Zgłoś
Avatar
Ptoon 2014-05-04, 18:54 259
Jak się gada z Anglikiem i mówi o dywizjonie 303, to on nie wie o co chodzi.
Jak się gada z Francuzem i mówi o tym, że Polacy stali przy Napoleonie do końca, to on nie wie o co chodzi.
Jak się gada z Amerykaninem i mówi o Pułaskim i Kościuszko, to on dziwi się, że ludzie którzy nie mieszkają w USA potrafią w ogóle mówić.
Za to każda rozmowa z Węgrem zaczyna się od serdecznego uścisku, a potem można wymieniać się faktami z historii obu narodów, bo Węgier doskonale o wszystkim wie.

Pierdolić zachód, budujmy silną Europe środkową. Grupa Wyszehradzka + południe (Serbowie nas lubią, Grecy też) - romowie (przeniesie się ich na zachód, 0 rasizmu *wink wink* tam będzie im lepiej, eurolewaki to łykną) i będzie pięknie.
Zgłoś
Avatar
Sutowendlin 2014-05-04, 18:55 5
Podobno krabony królewskie łapiesz? Dostałeś internet za dobre sprawowanie ?

Co do postu: Pierwsze w pełni zasłużone piwo.
Zgłoś
Avatar
NieWiemZeWiem 2014-05-04, 18:57 23
Oby jakiś liberał lub prawicowiec objął rządy w naszym kraju i połączyć się dość mocno z Węgrami. Kurwa to jest nasze przeznaczenie a nie jaka holandia,francja i inne chuje muje. Nie mówie o jakimś zamknięciu się za żelazną kurtyną tylko po prostu mocno powiązać z nimi biznesowe kontakty, jakieś wymiany międzyszkolne(ja byłem na niemieckiej, było fajnie no ale to szwaby....) itp.

A potem objąć władzę w uni i zrobić z niej porządną instytucję a nie jakąś po pierdółkę. Bo "unia" to fajny pomysł ale jak zwykle zjebany po całości
Zgłoś
Avatar
mieszalniapasz 2014-05-04, 19:18 20
Polak, Węgier - dwa bratanki
I do szklanki i do szklanki
Zgłoś
Avatar
Zipp 2014-05-04, 19:24
Poda ktoś nazwę piosenki z początku pierwszego filmiku?
PS. za materiał piwko.
Zgłoś
Avatar
Konrado909 2014-05-04, 19:25
Węgrzy są spoko. Przynajmniej Lwowa nie zabrali.
Zgłoś
Avatar
Skyperian 2014-05-04, 19:26 9
Państwa nie mają przyjaźni, mają tylko interesy. Bycie Winkelreidem narodów zawszę pakowało nas w kłopoty, nawet pozycja przedmurza chrześcijaństwa powiodła się na tyle że teraz zachodnia lewica sama łasi do siebie brudne gówno i robi grunt w swoich państwach pod ich widzimisię. Jedna z naszych wrogów historycznych - Turcja, nie uznawała przecież rozbiorów Polski. Polityka oparta o czyste sentymenty jest zgubna dla narodu.
Zgłoś
Avatar
greed900 2014-05-04, 19:28 2
ASAKKU, Skierniewice powiadasz, jestem ciekaw kim jesteś ale jeśli wierzyć wiekowi w profilu raczej się nie znamy
Zgłoś
Avatar
kotlet12 2014-05-04, 19:34 1
Zipp piosenka to Hunters Village Theme z gry Lineage2.
Zgłoś
Avatar
ASAKKU 2014-05-04, 19:46 2
greed900 napisał/a:

ASAKKU, Skierniewice powiadasz, jestem ciekaw kim jesteś ale jeśli wierzyć wiekowi w profilu raczej się nie znamy


Wiek jest prawdziwy, ale tylko jednego (przynajmniej z tego co kojarzę) 19-latka znam z bramki w "Warce"...
Jestem dość "charakterystyczny" i pojawiam się w "klubach"/barach późno i zazwyczaj... na chwilę...
Zgłoś
Avatar
Shaint 2014-05-04, 19:57
Te filmy to kompletne fejki, wtedy nawet telefonów nie mieli...
Zgłoś