18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (2) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 19:38
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:35
Policjanci stoją przed bramkami do metra, wypatrując ludzi o ciemniejszej karnacji. Potem proszą o pokazanie paszportu albo innego dokumentu potwierdzającego prawo do pobytu. Jeśli wszystko jest OK, zostaniesz przeproszony. Jeśli nie, zostaniesz deportowany.
- To jest niemoralne - mówi Anna Nygard z organizacji Nikt Nie Jest Nielegalny walczącej o prawa imigrantów. Przeciwko łapankom zaprotestowało 161 dziennikarzy, prawników i naukowców, którzy podpisali się pod apelem do władz. Opozycyjna Partia Zielonych skierowała do Komisji Europejskiej donos na rząd za naruszenie prawa do swobodnego poruszania się w UE. Nawet minister integracji Erik Ullenhag z Ludowej Partii Liberałów powiedział, że metody policji są karygodne. - Jeśli ludzie naprawdę są kontrolowani tylko z powodu koloru skóry, jest to niedopuszczalne i niezgodne z prawem - mówił agencji prasowej TT.

Zaczęło się od wewnętrznej gazetki dla policjantów, w której funkcjonariusze pochwalili się, że na poważnie wzięli rządowe dyrektywy o zmniejszeniu liczby nielegalnych cudzoziemców i pochwalili się metodami ich wyłapywania. Ktoś szybko wrzucił gazetkę do internetu i rozpętała się burza, bo policja ma prawa skontrolować dokumenty tylko wtedy, jeśli ma poważne podejrzenie o popełnieniu przestępstwa czy wykroczenia.

Gonzales Munoz był jednym z tych, którzy na własnej skórze przekonali się, co to jest tzw. wewnętrzna kontrola cudzoziemców w sztokholmskim metrze. - Zapłaciłem za bilet, wszedłem za bramki i czekałem tam na przyjaciela. Po chwili podszedł do mnie funkcjonariusz i zapytał po angielsku, czy mogę z nim na chwilę pójść na bok - opowiadał Munoz telewizji SVT. Policjant poprosił go o paszport i powiedział, że jest podejrzany o nielegalny pobyt w Szwecji. Munoz był zszokowany, bo szwedzkim obywatelem jest od urodzenia. Policjant w końcu go przeprosił i poszedł dalej. - To dyskryminacja - powiedział Munoz.

- Nie robimy łapanek na podstawie karnacji skóry - zapewnia Jessica Fremnell, szefowa działu prasowego policji w Sztokholmie. - Kontrolujemy ludzi, którzy przeskakują przez bramki do metra. Bywają też przypadki, kiedy ludzie wyglądają na nerwowych albo zachowują się podejrzanie. Wtedy mamy prawo zażądać dokumentu tożsamości.

Fremnell przyznaje jednak, że metoda jest kontrowersyjna. - Niektórzy w gazetach nazywają ją metodą gestapo, ale to przesada - mówi.

Anna Nygard z organizacji Nikt Nie Jest Nielegalny nie może zrozumieć, jak można w ten sposób obchodzić się z ludźmi. Opowiada, że zdarzają się sytuacje, iż imigranci są deportowani do swoich krajów, gdzie trafiają prosto do więzienia, a często są torturowani. - Cieszę się jednak, że sprawa kontroli wyszła na jaw. Bo są to metody znane i testowane od dziesięciu lat - mówi Nygard.

Szwecja jest jednym z państw europejskich, które wiodą prym w liczbie przyznawanych obywatelstw i azylów dla cudzoziemców. W 2011 r. o azyl starało się prawie 30 tys. osób, w większości z Afganistanu, Somalii i Serbii. Otrzymała go co trzecia osoba.

Wiele osób, gdy dostaje odmowę, ukrywa się. W ciągu dwóch lat liczba deportowanych ze Szwecji nielegalnych imigrantów zwiększyła się blisko dwukrotnie.

tekst z wyborczej
Zgłoś
Avatar
rockface123 2013-02-27, 12:47 45
o! i to jest to, podoba mi się pomysł wprowadzenia tego na teren całej europy, niech uciekają na pustynie czy dżungle
Zgłoś
Avatar
Shaggy93 2013-02-27, 12:53 38
to tak jakby powiedzieć, że sprawdzanie prawa jazdy jest dyskryminacją ludzi posiadających samochód !! Przez poprawność polityczną wpadamy w absurd ! a kogo mają kontrolować w sprawie legalności pobytu, blondynów ?
Zgłoś
Avatar
friki10 2013-02-27, 13:08 19
Wreszcie sie ludzie budza ze snu podkreslam ludzie nie pierdolone smiecie czarne zolte i te najgorsze ciapate pedalstwo.
Zgłoś
Avatar
Sewer2307 2013-02-27, 13:09 23
Sam mieszkam w Stockholmie od 4 lat i jest tutaj ciapatych wiecej niz szwedow. Bardzo podoba mi sie pomysł tego typu
Zgłoś
Avatar
Aldous 2013-02-27, 14:06 20
Cytat:

Niektórzy w gazetach nazywają ją metodą gestapo



Jak mnie taka retoryka wkurwia, niech się przejadą lewaki zasrane do auschwitz i douczą historii to może zrozumieją że gdyby gestapo sprawdzało jedynie dowody osobiste to ten świat wyglądałby zupełnie inaczej, i ja jako Polak zobowiązany jestem napluć w ryj i poprawić prawym prostym każdemu kto trywializuje w taki sposób zbrodnie jakie gestapo dokonało między innymi na naszym narodzie. Takie coś nie jest już nawet powodem do ubolewania nad głupotą, takich ludzi powinno się sądzić bo przez tych ignorantów kolejne pokolenia wychowywać się będą w przeświadczeniu że naziści byli jedynie nietolerancyjni a faszyzm to określenie na nielubienie Turka.

A niech ich wszystkich sprawdzają na każdym kroku, a czy ciapaci przejmują się poprawnością polityczną? Bo jakoś jak na razie udaje im się skutecznie przekonywać kraj do którego wyemigrowali że biały jest gorszy i ma im nie podskakiwać bo to rasizm. A organizacje takie jak to całe "nikt nie jest nielegalny" tylko im w tym pomagają wrzeszcząc wokoło o dyskryminacji.
Zgłoś
Avatar
tds1974 2013-02-27, 14:16 1
slonzok napisał/a:

Niektórzy w gazetach nazywają ją metodą gestapo



Jak mnie taka retoryka wkurwia, niech się przejadą prawicowe-kibole zasrane do auschwitz i douczą historii to może zrozumieją że gdyby gestapo sprawdzało jedynie dowody osobiste to ten świat wyglądałby zupełnie inaczej, i ja jako Polak zobowiązany jestem napluć w ryj i poprawić prawym prostym każdemu prawakowi-kibolowi który trywializuje w taki sposób zbrodnie jakie gestapo dokonało między innymi na naszym narodzie. Takie coś nie jest już nawet powodem do ubolewania nad głupotą, takich ludzi powinno się sądzić bo przez tych ignorantów kolejne pokolenia wychowywać się będą w przeświadczeniu że naziści byli jedynie nietolerancyjni a faszyzm to określenie na nielubienie Turka.
Zgłoś
Avatar
BongMan 2013-02-27, 14:41 13
slonzok napisał/a:

Policjanci stoją przed bramkami do metra, wypatrując ludzi o ciemniejszej karnacji.


Potem przykładają lufę do potylicy i pociągają za spust.

Tak by było szybciej, taniej i skuteczniej.
Zgłoś
Avatar
bovski 2013-02-27, 15:04 1
"tekst z wyborczej" no kariery tutaj z tym nie zrobisz
Zgłoś
Avatar
bored85 2013-02-27, 15:47 1
dobrze, niech ich wyłapują i do klatki powsadzają
Zgłoś
Avatar
Adam1394 2013-02-27, 15:49 4
Już nawet w Szwecji chcą niektórych ciapatych i czarnych wyjebać.
Świat jeszcze ma szanse na przetrwanie!
Zgłoś
Avatar
koziolekk444 2013-02-27, 16:05 1
I to jest to, co mi sie podoba. Niech ich wypieprza z całej europy, bo jeśli chcą narzucać Nam swoje poglady... to kula w łeb i do piachu!
Zgłoś
Avatar
Gonczor 2013-02-27, 16:12 2
Cytat:

Nawet minister integracji

Minister czego? A ja myślałem, że to ministerstwo cyfryzacji, które mijam, jak jadę na starówkę to szczyt głupoty.

Cytat:

z Ludowej Partii Liberałów



Pierwszy raz widzę, żeby "ludowy" i "liberał" występowało w jednej nazwie.

Cytat:

Zapłaciłem za bilet, wszedłem za bramki i czekałem tam na przyjaciela. Po chwili podszedł do mnie funkcjonariusz i zapytał po angielsku, czy mogę z nim na chwilę pójść na bok - opowiadał Munoz telewizji SVT. Policjant poprosił go o paszport i powiedział, że jest podejrzany o nielegalny pobyt w Szwecji. Munoz był zszokowany, bo szwedzkim obywatelem jest od urodzenia. Policjant w końcu go przeprosił i poszedł dalej.



No kurwa iście nikczemne zachowanie. Został skontrolowany i przeproszony za pomyłkę, ja bym nie wytrzymał i podał takiego komisarza do sądu. Gość pewnie potrzebuje kurwa opieki psychologa (czyt. weterynarza).

Cytat:

Opowiada, że zdarzają się sytuacje, iż imigranci są deportowani do swoich krajów, gdzie trafiają prosto do więzienia, a często są torturowani



To niech się kurwa ich jebana mać nauczą żyć wśród ludzi. To, że ktoś ich (rzekomo) torturuje jak wrócą nie daje im prawa do wpierdalania się w nasze życie.
Zgłoś
Avatar
virusotron 2013-02-27, 16:14
Dyskryminacja bo wypierdalają z kraju nie legalnych ciapatych emigrantów? Widać logika nie jest dobrą stroną lewactwa.
Zgłoś
Avatar
cerastes 2013-02-27, 16:24 1
Wyjazd z kolorowymi z Europy..
Kiedyś pewnie pośmiertnie Komisarz Policji będzie nazywany bohaterem narodowym i wyzwolicielem Szwecji.
Obudź ta się !
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie