18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
Pomnik Żołnierzy Wyklętych poległych na Kresach odsłania w Augustowie Fundacja "Pamiętamy".



POMNIK ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH POLEGŁYCH NA KRESACH
25 sierpnia br. w Augustowie, staraniem Fundacji "Pamiętamy", przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Burmistrza Augustowa, odsłonięty zostanie pomnik poświęcony żołnierzom Polski Podziemnej, którzy polegli na Kresach II Rzeczypospolitej w walce z Sowietami w latach 1944-1954.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.00 Mszą Św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ul. 3 Maja. Po Mszy Św. nastąpi uroczysty przemarsz pod pomnik (ul. Portowa, przy moście), gdzie będzie miała miejsce dalsza część ceremonii, m.in. odczytany zostanie Apel Pamięci.

Na pomniku uwiecznione zostaną personalia lub pseudonimy - w zależności od stanu aktualnej wiedzy – ponad 650 naszych rodaków, Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych, którzy wytrwali do końca na kresowych, straconych posterunkach – płacąc za to cenę najwyższą. Kolejnych 858 naszych braci, którzy w walce tej stracili życie, a których nazwisk ani pseudonimów nie udało się dotąd ustalić, zostanie uhonorowanych wspólnym napisem memoratywnym.

Pomnik upamiętni zatem ofiarę ponad 1500 żołnierzy Polski Podziemnej, którzy zginęli na terenach na wschód od linii Curzona (za tzw. kordonem) w walce z Sowietami po lipcu 1944 r.


Jeden z pododdziałów ppor. Anatola Radziwonika "Olecha" przed ziemianką. Ppor. "Olech" siedzi przed grupą, nad nim NN "Lis". Drugi od lewej (w rogatywce) adiutant ppor. "Olecha", Zygmunt Olechnowicz "Zygma", "Grom". W okresie okupacji niemieckiej partyzant oddziału ppor. Czesława Zajączkowskiego "Ragnera"; ciężko ranny wiosną 1949 r. wpadł w ręce NKWD. Skazany na 25 lat łagrów, po wyjściu zamknięty w psychuszce, gdzie zmarł. Zdjęcie ze stycznia 1948 r.

Dla znakomitej większości z Nich będzie on symboliczną mogiłą, gdyż Ich doczesne szczątki zostały pogrzebane przez Sowietów w nieznanych do dziś miejscach. Pomnik, który stanie w Augustowie, będzie pierwszym w naszej Ojczyźnie zbiorowym upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych z Kresów poległych i pomordowanych, w tym zamęczonych w łagrach, za kordonem.

źródło:podziemiezbrojne.blox.pl

A tutaj coś dla hejterów polskiego hip hopu którzy uważają, że raperzy nawijają o niczym oraz "jebaniu policji"

"Jeśli kochasz kraj, z którego pochodzisz
Nie jest ci obojętne gdzie twe dziecko się urodzi
Jesteś dumny z języka, w którym będzie mówić
Złóż z nami hołd dla tych wszystkich ludzi"
Zgłoś
Avatar
Pater patriae 2013-08-25, 12:49 1
sskull, nie, bo jeżeli nawijają o jednym, a robią drugie, to cały ich przekaz chuj strzela. Tadek przekazuje pieniądze z Niewygodnej prawdy organizacją kombatanckim, HG na te swoje blanty, czy inne gówno. Jak chcą robić komerchę, to niech robią, chuj mi do tego, ale niech nie wycierają swojej ćpuńskiej gęby polskimi bohaterami.
Zgłoś
Avatar
w................n 2013-08-25, 12:52
@up:
zajeb**o lewactwem.

I właśnie dla takich dzieciaków są takie pomniki byś się k***a zainteresował,czemu tu ten pomnik stoi!
a) będzie pierwszy, będą następne (powinny!)
b) zaprezentuje Ci takie coś jak INTERNET->GOOGLE->żołnierze wyklęci
tadaam, i już można się dowiedzieć

Polacy wiecznie uważają się za gorszych,a prawda jest taka że gdyby nie MY pół europy by teraz szprechało albo chodziło z czapką z symbolem sierpa i młota (tfu!) i mówiło do siebie "obywatelu".
Zgłoś
Avatar
kickyourheadoff 2013-08-25, 12:55
W mieście Ben Guriona radni nie zgodzili się na wyklętych jako patronów ronda

nowykurierplonski.pl/151599,Zolnierze-Wykleci-zastopowani-a-nasze-i-ta...
Zgłoś
Avatar
sskull 2013-08-25, 13:02
Pater patriae napisał/a:

sskull, nie, bo jeżeli nawijają o jednym, a robią drugie, to cały ich przekaz chuj strzela. Tadek przekazuje pieniądze z Niewygodnej prawdy organizacją kombatanckim, HG na te swoje blanty, czy inne gówno. Jak chcą robić komerchę, to niech robią, chuj mi do tego, ale niech nie wycierają swojej ćpuńskiej gęby polskimi bohaterami.



Przez takich ludzi jak ty przemawia tylko zawiść i zazdrość. Założę się, że gdyby napisał to i wykonywał np to twój ulubiony artysta to byś się jarał w chuj. Chuj Cie obchodzi jak zarabiają i na co wydają? Ja np nie przepadam za Peją, ale nie powiem, że to jest jakiś lamus bo choć nie słucham to ma szereg utworów wręcz genialnych. I w dupie to mam, że sprzedaje ciuchy i ma wytwórnie... Dlatego mam go hejtować?
Co za pojebana moda kurwa... Tak samo Wilku nie ma zębów. I co Cię to boli? Ty musisz kurwa gryźć bokiem czy on? Jemu nie przeszkadza to się odpierdol od tego, a teraz sytuacja, że WDZ wstawił sobie sztuczną półę. I co??? No jak to co.. fala hejtu takich jak ty, nowobogacki bo poprawił wygląd i stać go na półę...

Kurwa słuchaj muzyki, a nie się kurwa wpierdalasz czy on sra na złoty sedes czy do zlewu... Wyłącz yt nie ogladaj, nie czytaj... Muzyka jest do słuchania, a nie oceniania w skali wyglądu czy stanu konta wykonawcy....
Zgłoś
Avatar
p................k 2013-08-25, 13:05 3
Tzw. "żołnierze wyklęci" bardzo często anarchizowali życie w Polsce: strzelali do przedstawicieli legalnej władzy, nielegalnie posiadali broń, dokonywali morderstw politycznych. Mało tego, byli szaleńcami, którzy wierzyli w to,że mogą zatrzymać historię. Poukrywani w lasach buntowali się przeciw budowie wolnej, sprawiedliwej i socjalistycznej Polsce.Kwestionowali wyroki sądów skazujących na śmierć wrogów PRL,co powoduje mój smutek,bo wyroki niezawisłych sądów to rzecz święta. Jako legalista uważam, że przestrzeganie prawa jest kluczową wartością cywilizowanych społeczeństw. Jeśli doczytałeś do tego momentu i się nie wkurwiłeś, to gratuluję oponowania,pod spodem będą obrażające mnie komentarze tych, którzy dali się złowić na ten trolling.
Zgłoś
Avatar
Bard_Zerald 2013-08-25, 13:20 4

W Zakopanem też mamy pomnik upamiętniający żołnierzy wyklętych, jest poświęcony Józefowi Kurasiowi "Ogniu". W sumie to są kontrowersje w chuj, ale moim zdaniem dobrze że jest. Typo nakopał Niemcom, jak tu byli Niemcy, a potem zrobił tak, że komuchy bały się pojawiać w okolicach, gdzie on się kręcił.
W sumie gość, który bronił swojej ziemi i Polski kiedy była okupowana przez wrogów. Pomijając fakt, że tam Niemcy mu spalili żonę i syna i chciał się powyżywać na jakimś wrogu.


( Tak mi się typo skojarzył, bo to taki polski Punisher)
Zgłoś
Avatar
Zarammoth 2013-08-25, 13:45 2
@up: Tylko Kuraś taki święty to nie był. Napady na polskie i słowackie wsie, molestowanie kobiet, no ale nikt nie jest kryształowy - chodzi o to, żeby o tym też wspominać, bo potem ludzie się dziwią dlaczego Słowacy oburzają się gdy "Ogniowi" stawia się pomnik...
Zgłoś
Avatar
pawel8814 2013-08-25, 13:46
Mnie wkurwiło!
Zgłoś
Avatar
Loaloa 2013-08-25, 13:49 3
Za publiczne pieniądze stawiają pomniki bandziorom i mordercom cywili. Widzę, że przydałby się słoik z czarną farbą na choćby częściowe zmycie tej hańby.
Zgłoś
Avatar
Nokia3310 2013-08-25, 14:09 5
Do moderatorów.
Kiedy ta ściera Loasroa dostanie bana?
Zgłoś
Avatar
sskull 2013-08-25, 14:10 1
@up

słoik to by się przydał dla Ciebie, ale nie z farbą a z maścią

i ty dobrze wiesz z jaką maścią
Zgłoś
Avatar
Zaethrael 2013-08-25, 16:10
sskull napisał/a:


To teraz wyobraź sobie stadion na który wchodzi 20tys kibiców, zadymę zrobi dajmy na to 20%(tak jak to powiedziałeś te durne dresy). Reszta odcina się od tego i spokojnie wraca po meczu do swoich zajęć, choć dalej są po tej samej stronie barykady co te głupie dresy które demolują miasto. (sam wiesz, że na stadionie jest mnóstwo normalnych ludzi, od murarza i blacharza, sekretarki z dzieckiem aż po adwokatów i prezesów jakichś firm).



Nie chcę pacyfikować tych normalnych i prawie normalnych - nie interesuje mnie ich sposób spędzania czasu póki zachowują się jak na ludzi przystało. Chciałbym tylko, żeby ci nienormalni pseudopatrioci kulturalnie wypierdalali ze stadionów, klubów, siłowni ...kraju.
Wierzę, że wtedy dzięki zwiększeniu średniej inteligencji w sektorze będzie mniej wstydu, więcej konkretów i przede wszystkim wizja tego wszystkiego. Niestety na to się nie zanosi i ci najbardziej aktywni to ci którzy się nudzą i szukają zaczepki. Niestety w takim wypadku ci normalni im poniekąd przyklaskują co jest mocno kuriozalne. Swoją drogą ekspresja swojego niezadowolenia na stadionie lub jego okolicach jest wybitnie pokurwioną ideą z racji zerowej efektywności i sporej szkodliwości.
Zgłoś
Avatar
luxik1988 2013-08-25, 17:00 2
Bohaterowie tamtych czasów w grobach się przewracają, gdy słyszą tego typu patriotyczne hip-hopowe kawałki. Co ciekawe tworzone przez ludzi, którzy w większości nie byli w wojsku, posiadając przy tym kategorię ''niezdolny do służby wojskowej''. Prawdziwy patriota nigdy nie afiszuje się ze swoim patriotyzmem i ujawnia się dopiero w krytycznych dla ojczyzny momentach. Reszta pseudopatriotów zwykle spierdala z kraju, gdy trzeba czegoś bronić, bo po co podejmować ryzyko i poświęcać się dla jakiejś wyższej idei.
Zgłoś
Avatar
Lord_Rzeźnik 2013-08-26, 2:01
Znajomo mi ta morda wygląda...
Zgłoś