Podaję również link do kanału na Youtube jest tam jeszcze kilka filmików, jak na razie niedużo, lecz może kolejne również się pojawią.
Miłego oglądania
Coś słabo z logika u ciebie, skoro konsument opłaca pracodawce i pracownika - a często odbiorcą usług jest pracownik to ?
To im mniej pracownik zarobi tym mniej usług lub towarów kupi od pracodawcy. Tak pracodawca z chciwości sam obniży swoje dochody. Pracodawca woli sobie kopić nowy samochód, niż podwyższyć pensje pracownikowi.
W połowie Europy mamy ceny podobne a tam zarabiają dużo więcej więc o czym on pieprzy?
Nie mów nic o logice, bo jesteś z nią na bakier i lepiej to sobie jak najszybciej uświadom.
Nie odpowiedziałeś na pytanie jak to się dzieje, że są ludzie, którzy mimo chciwości krwiopijczych roszczeniowych pracodawców zarabiają np. 5000. Umiesz wytłumaczyć jak to możliwe?
Czyli twierdzisz, że gdybym zatrudnił cię do łowienia ryb, to powinienem ci zapłacić więcej, żebyś mógł potem je ode mnie odkupić? To jest poziom abstrakcji do którego dochodzą nieliczni. Co jest w ogóle najpierw? Popyt czy podaż?
A tak w ogóle pojęcie inflacja ci coś mówi i to z czego wynika to zjawisko?
Poza tym kupienie nowego samochodu przez pracodawce jest wciąż lepszym rozwiązaniem niż podwyższenie płacy minimalnej. W ten sposób tworzy popyt na samochód więc utrzymuje np. ciebie jako sprzątacza w takiej fabryce.
Akumulacja kapitału i poszanowanie własności prywatnej z prostych względów historycznych miały miejsce na zachodzie Europy na przestrzeni ostatnich dekad i wieków. Czego nie rozumiesz?
Zatrudnić to ja mogę co najwyżej ciebie kolego w moim przedsiębiorstwie a kupno samochodu przeze mnie nie stworzy popytu wewnętrznego, gdyż Polska nie produkuje żadnych aut a jedynie nabije kabzę np. Niemcom lub innym. Nasza gospodarka na tym nic nie zyska, poza Rumunem sprzątającym fabrykę samochodów w Monachium.
Pieprzy koleś głupoty..
Zrobił vloga nt. płacy minimalnej, a nawet nie zna założeń z rozporządzenia, czy z konwencji MOP, którą Polska przyjęła (i przez to de facto mamy rozporządzenia o płacy minimalnej co roku uchwalane).
Usunięcie płacy minimalnej byłoby właśnie najgorsze dla, tzw. fizoli. Kopacz rowów czy kasjerka z biedronki nie zarabiałaby 1680 brutto i więcej (co roku zwiększane, jeden z wymogów MOP) ale by zarabiał załóżmy 1000 brutto, ponieważ pracodawca uważałby, że praca wykonywana przez niego tyle właśnie kosztuje. Raczej nie dotknęło by to ludzi wykwalifikowanych, specjalistów, ludzi zawodów wolnych. Cena towarów by się wcale nie zmieniła, bo bierze się pod uwagę nie tylko rzeczywisty koszt wyrobu dobra ale także cenę konkurencji, a nawet ceny w innych krajach.
Tu cytat z konwencji MOP,
"I. CELE USTALANIA PŁAC MINIMALNYCH
1. Ustalanie płac minimalnych powinno stanowić jeden z elementów polityki mającej na celu przezwyciężenie ubóstwa oraz zaspokojenie potrzeb wszystkich pracowników i ich rodzin.
2. Głównym celem ustalania płac minimalnych powinna być niezbędna ochrona socjalna pracowników w zakresie dopuszczalnego minimum poziomu płac.
II. KRYTERIA DOTYCZĄCE OKREŚLANIA POZIOMU PŁAC MINIMALNYCH
3. Przy określaniu poziomu płac minimalnych należy, w szczególności, brać pod uwagę następujące kryteria:
a) potrzeby pracowników i ich rodzin;
b) ogólny poziom płac w kraju;
c) koszty utrzymania i ich fluktuacje;
d) świadczenia z tytułu ubezpieczeń społecznych;
e) porównanie ze stopą życiową innych grup społecznych;
f) czynniki natury gospodarczej, łącznie z wymaganiami rozwoju gospodarczego, poziomem wydajności pracy i dążeniem do osiągnięcia i utrzymania wysokiego poziomu zatrudnienia. "