Jak pisaliśmy wcześniej, z dniem 19 stycznia 2013 weszła w życie nowa ustawa dotycząca kierowania pojazdami . Do opisywanych tam wówczas zmian należy dodać inny wygląd dokumentu jak również ograniczenie jego terminu ważności. Z kolei na kierowcach, którzy prawo jazdy już mają, spoczywa obowiązek wymiany.
Zgodnie z ustawą, dokument upoważniający do kierowania pojazdami w kategorii A, B, B+E, T obowiązywać będzie przez okres do 15 lat, natomiast kategorii C lub D na 5 lat. Ważność dokumentu może jednak zostać skrócona przez lekarza lub psychologa na podstawie badań, lub wydłużona na wniosek posiadacza dokumentu po wcześniejszym okazaniu odpowiednich dokumentów i dodatkowej opłacie z tego tytułu.
Przedłużanie
Przedłużyć prawo jazdy nie będzie jednak łatwo. Każdy kierowca jest zobowiązany wykonać okresowe badania lekarskie, które skontrolują jego predyspozycje do prowadzenia pojazdu.
Dla wielu obowiązkowe będą także badania psychologiczne. Muszą się im poddać między innymi kierowcy z prawem jazdy kategorii C lub D, uczestniczący kiedykolwiek w wypadku drogowym, zatrzymani za prowadzenie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, mający na swoim koncie 24 punkty, a także kierujący pojazdami uprzywilejowanymi i ci, którzy w okresie próbnym po otrzymaniu prawa jazdy popełnią co najmniej dwa wykroczenia. Po przeprowadzeniu badań otrzymuje się orzeczenie, od którego w ciągu 14 dni można się odwołać, składając wniosek o ponowe przeprowadzenie badań. Badanie można powtórzyć tylko raz. Oczywiście wszystkie związane z badaniami i procedurą przedłużania prawa jazdy koszty ponosi kierowca.
Wymiana
Prawo jazdy wydane do czasu nowelizacji ustawy (18 stycznia 2013 r.) ulega wymianie w terminie od 19 stycznia 2028 roku. Ostateczny termin wymiany starych dokumentów wydanych przed wejściem nowej ustawy w życie, upływa 18 stycznia 2033 roku.
Termin wymiany określany jest przez ministra do spraw transportu lub też wcześniej, na wniosek kierowcy lub jeśli zmianie ulegną dane. Kto przegapi termin wymiany, temu prawo jazdy zostanie zatrzymane na mocy administracyjnej decyzji. Po roku od daty zatrzymania prawa jazdy, można je odzyskać tylko i wyłącznie po pozytywnym wyniku egzaminu kontrolnego sprawdzającego kalifikacje
Do wymiany prawa jazdy należy złożyć wniosek, aktualną fotografię, kserokopię dotychczasowego prawa jazdy i wnieść stosowne opłaty.
Nie wszystkim takie zmiany się podobają. 7 marca złożono skargę do Trubynału Konstytucyjnego, w której informuje się o naruszeniu zasady ochrony praw nabytych (utrata bezterminowego prawa jazdy) oraz narażeniu kierowców na niepotrzebne koszty bez sprecyzowanego powodu. Od decyzji Trybunału Konstytucyjnego zależeć będzie, czy bezterminowe prawo jazdy faktycznie takim pozostanie.
Teoretycznie prawo nie działa wstecz. Ale znając Polskę, nagle nasze prawa jazdy staną się terminowe...