Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (3) Soft (2) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 14:43
📌 Konflikt izraelsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:47

Betonowa, rozsypująca się klatka skrywa w sobie wciąż agresywnego potwora – 200 ton radioaktywnej lawy (Korium),
30 ton lotnego, radioaktywnego pyłu oraz 16 ton uranu i plutonu. Budowa konstrukcji kolosa trwała jedynie 5 miesięcy.
W 1996 r. stwierdzono, że naprawa jest całkowicie niemożliwa. W jakim stanie jest stary sarkofag i jak wygląda budowla nowego?

Schronienie nr 4

Powyższa nazwa sarkofagu skrywającego ruiny po czarnobylskiej katastrofie pochodzi z zapisów wojskowych. Podobnie jak katastrofa, budowa sarkofagu była wydarzeniem, którego szczegóły starano się utajnić. Stare nawyki generałów kazały zapewniać o doskonałych środkach zabezpieczających, jakie były stosowane, i nie wdawać się w dyskusje o technologii i jakości konstrukcji.

Wciąż niejasne szczegóły prawdy o początkowych etapach budowy sarkofagu mówią o koszmarze robotników zwanych “likwidatorami”. Po oczyszczeniu okolicy i dachu elektrowni do grona tych bohaterskich straceńców dołączyli górnicy. Bo choć sarkofag kojarzy się nam z wysokimi dźwigami, to prace nad jego konstrukcją zaczęły się pod ziemią, ze śmiertelnym niebezpieczeństwem wiszącym tuż nad głową.

Celem długiego na 168 metrów wykopu było dostanie się pod reaktor w celu zalania nowo powstałej przestrzeni betonem. Miał on zapobiec ucieczce materiałów radioaktywnych do gleby i skażenia wód gruntowych, które mogłyby rozprzestrzenić skażenie w sposób niekontrolowany. Prace górnicze rozpoczęto 24 czerwca 1986 r.

Prace na powierzchni prowadzono z zastosowaniem potężnych dźwigów oraz pojazdów z długimi wysięgnikami (betoniarki). Starano się ograniczyć czynnik ludzki podczas kilku stadiów konstrukcji. Pierwszym z nich było wylanie betonu naokoło pozostałości po reaktorze tak, aby przygotować fundamenty pod sarkofag. Wstępne prace betoniarek widać na zdjęciu poniżej. Zwróćcie uwagę, jak blisko musiały podjechać i jak bardzo narażeni na promieniowanie byli ich kierowcy. Jest to obszar bezpośrednio przylegający do reaktora. Elewacja widoczna po prawej stronie znalazła się pod sarkofagiem.

Następnie wzniesiono zbrojone, betonowe ściany wokół uszkodzonego reaktora. Ze względu na skalę zniszczeń konstrukcja ma charakter kaskadowy, co widoczne jest na zdjęciu poniżej, gdzie w ten sposób zakryto halę turbin.
Po skonstruowaniu systemu przyporowego (także widocznego na zdjęciu w formie dłuższych i krótszych pionowych, pochyłych wsporników będących częścią ściany) zamontowano zadaszenie oraz urządzenia wentylacyjne.







Warto wspomnieć, że zarzuty o pozostawienie sporych dziur w sarkofagu są tylko częściowo słuszne. Konstrukcja ma około 60 otworów obserwacyjnych, które służą także jako konieczna wentylacja. Na unikalnym zdjęciu poniżej
(wnętrze sarkofagu) widoczne jest światło, które przez nie wpada.

Film przedstawia z kolei wyprawę szaleńców do środka konstrukcji. W 1:17 widać grafitowe osłony prętów uranowych. Tylko ktoś niespełna rozumu mógł podejść tak blisko. Pojedynczy fragment może emitować promieniowanie o sile 1000 R,
co oznacza zgon po godzinie przebywania w pobliżu. Zamontowany system spryskiwaczy dba o utrzymanie pyłu w ryzach, co jednak wyraźnie nie wystarcza.



W sumie wylano około 400 000 m3 betonu i wykorzystano 7300 ton stali. Te dość imponujące liczby nie robią jednak wrażenia, gdy popatrzy się na obecny stan budowli. Fundamenty kruszeją, ściany mają coraz więcej nieplanowanych otworów, a wady konstrukcyjne zaczynają zagrażać budowli.

Pierwszym i naczelnym zmartwieniem są dwie potężne belki, które podtrzymują dach sarkofagu. Spoczywają one na elementach starej konstrukcji (między innymi zachodnia część widoczna w głębi na zdjęciu poniżej), które powoli kruszeją
i mogą nie utrzymać góry sarkofagu.

Widoczna na kolejnym zdjęciu instalacja z żółtymi elementami została wzniesiona kilka lat temu w celu stabilizacji sarkofagu. Jest to DSSS (Designed Stabilisation Steel Structure). Wsporniki przechodzą przez jedną ze ścian i podtrzymują strukturę także od środka. Dzięki temu udało się nieco odciążyć wspomniane wyżej wsporniki belek o całe 400 ton.

Innym zmartwieniem jest pokrywa UBS leżąca bezpośrednio na reaktorze (to ten przekrzywiony, “włochaty” element na zdjęciu przekroju elektrowni poniżej). W tej chwili jest on podtrzymywany tylko przez gruz, więc ryzyko jego zawalenia się do środka reaktora jest bardzo duże. Po wypadku płyta ta nazywana jest przez pracowników “Eleną”. Te sterczące włosy to obecnie “włosy Eleny”, czyli powyginane pręty paliwowe. To obecnie najbardziej niebezpieczny i newralgiczny element gruzowiska.



Z kolejnej części dowiecie się, w jaki sposób powstaje nowy sarkofag i jaką rolę będzie odgrywał w przyszłości.

Cytat:

Daję temat tu, gdyż zapaleńcy ciekawostek o Czarnobylu jak i zwykli ciekawscy częściej przeglądają "Główną" niż "Dokumentalne". Także celowy błąd z mojej strony dla dobra innych. Pozdrawiam.



Zapożyczone z gadzetomania.pl
Zgłoś
Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Lubisz oglądać nasze filmy z dobrą prędkością i bez męczących reklam? Wspomóż nas aby tak zostało!

W chwili obecnej serwis nie jest w stanie utrzymywać się wyłącznie z reklam. Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
volks83 2013-07-21, 10:25 8
Dobra gratka dla twórców filmów zgrozy na pomysł filmu o np. ekipie naukowców, którzy wchodzą do sargofagu celem sprawdzenia stanu konstrukcji i natrafiają na byłych pracowników, którzy tam zostali przysypani a jednak wciąż żyją jako zmutowani ludzie. heh co ja pierdole.
Zgłoś
Avatar
contowsky 2013-07-21, 10:26
ciekawe, piweczko leci
Zgłoś
Avatar
korinogaro 2013-07-21, 10:30
Czy ktoś mi może powiedzieć jaki ma sens budowanie nowego sarkofagu? nie można przez te otwory wentylacyjne wlać betonu i w chuj zalać to pod korek?

Nie będzie wtedy problemu podtrzymywania dachu ;p
Zgłoś
Avatar
z................a 2013-07-21, 10:40
chyba nie wierzysz w to ze te 16 ton plutonu i uranu dalej tam jest...
Zgłoś
Avatar
wedzio 2013-07-21, 10:47
super, nie da się wnętrzności sarkofagu jakoś zneutralizować??
Zgłoś
Avatar
z................a 2013-07-21, 10:50
volks83 napisał/a:

Dobra gratka dla twórców filmów zgrozy na pomysł filmu o np. ekipie naukowców, którzy wchodzą do sargofagu celem sprawdzenia stanu konstrukcji i natrafiają na byłych pracowników, którzy tam zostali przysypani a jednak wciąż żyją jako zmutowani ludzie. heh co ja pierdole.



Czarnobyl Reaktor Strachu

@Edit
@korinogaro
tak, w srodku ma byc przestrzen i ma byc dostep powietrza do srodka przez te kanaly wentylacyjne po to aby to promieniowanie z biegiem czasu stopniowo uciekalo w atmosfere. Zalewaja srodek betonem cale to promieniowanie nie bd mialo ujscia i bd sie gromadzilo i gromadzilo i jdnoczesnie nasilalo wiec zalewaja to betonem to wyrzucenie kasy w bloto bo runelo by szybciej niz stary sarkofag.
Zgłoś
Avatar
wolfisko 2013-07-21, 10:53
piwko!
Zgłoś
Avatar
Pzlm28 2013-07-21, 11:00 11
W czwartek wyjeżdżam na wycieczkę do Czarnobyla i Prypeci. Przywiozę wam trochę świeżych fotek sadole
Zgłoś
Avatar
ska 2013-07-21, 11:22
Warto również dodać, że na zdjęciu kolorowym z wewnątrz plamy która są widoczne (czerwone od doły i część lewego kadru) są spowodowane promieniowaniem. Dużo zdjęć z lotu ptaka ma także ten sam efekt. Zrobionych oczywiście aparatami na klisze
Zgłoś
Avatar
Rifleman. 2013-07-21, 11:23
Znajdzie się jakiś specjalista, który wyjaśni co może się stać, gdyby nie było otworów wentylacyjnych?
Zgłoś
Avatar
rigsuit 2013-07-21, 11:30
A co się stanie kiedy te powyginane pręty paliwowe zapadną się do środka reaktora?
Zgłoś
Avatar
bloodwar 2013-07-21, 11:45 6
Rifleman. napisał/a:

Znajdzie się jakiś specjalista, który wyjaśni co może się stać, gdyby nie było otworów wentylacyjnych?



Cóż, mając normalne ognisko i przysypując je wieczorem ziemią odcinamy dopływ tlenu - głównego paliwa, więc ogień zanika a już wydzielona temperatura jest wchłaniana przez otaczającą ją ziemię (a mimo, jeżeli odgrzebiemy tą ziemię rano i dokopiemy się do popiołu - wciąż będzie ciepły). Reakcje termojądrowe nie potrzebują do procesu "spalania" tlenu, więc gdybyśmy po prostu zalali sarkofag "pod korek" betonem - reakcja trwałaby i trwała, ale zamiast wygasać (jak to dzieje się teraz) i obniżać temperaturę, stopniowo ta temperatura by się podnosiła do momentu stopienia betonu (tak tak, osiągnięcie takiej temperatury jest możliwe!)
Zgłoś
Avatar
t................m 2013-07-21, 12:04
@pzlm28
Z kim jedziesz (organizator)?

Odpowiadając na pytanie - po co nowy sarkofag? Po to, żeby rozebrać blok. Plany zagospodarowania są takie, że od 2064 roku na miejscu elektrowni ma być łąka. I składowisko odpadów z innych elektrowni.
Zgłoś
Avatar
z................n 2013-07-21, 12:37
Świetny materiał, za Czarnobyl zawsze piwerko
Zgłoś
Avatar
JabbaRider 2013-07-23, 19:08
rigsuit napisał/a:

A co się stanie kiedy te powyginane pręty paliwowe zapadną się do środka reaktora?


Nic się nie stanie, część reaktora uległa stopieniu, pozatym musiałbyś zapoczątkować reakcję łańcuchową. (żeby zjechać z górki musisz najpierw ruszyć dupsko i pod nią podjechać)
Zgłoś
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem