18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (2) Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:12
Witam.
Ostatnio przeglądając trylogię (nie władcy ale Naszą Sienkiewiczowską) natknąłem się na parę cytatów wartych przedstawienia na Sadisticu:

"Dlatego co wieczora spokojnie odmawiał różaniec przy blasku płonących osad niemieckich, a gdy krzyki mordowanych zmyliły mu rachunek, tedy zaczynał od początku, aby duszy grzechem niedbalstwa w służbie bożej nie obciążyć." Potop tom III, 2848 akapit

Myśli Pana Zagłoby: [źródło: "Krotochwile i maksymy imć Pana Zagłoby" Ewa Rojewska-Olejniczuk, Warszawa 1999]

"... dlaczego w Polsce najlepsza jazda [...]
Oto gdy Pan Bóg konia stworzył, przyprowadził go przed ludzi, żeby jego dzieło chwalili. A na brzegu stał Niemiec, jako to się oni wszędzie wcisną. Pokazuje tedy Pan Bóg konia i pyta się Niemca: co to jest? A Niemiec na to: Pferd!
-Co- powiada Stwórca- ty na moje dzieło "pfe" mówisz? A nie będziesz za to, plucho, na tym stworzeniu jeździł- a jeśli będziesz, to kiepsko. To rzekłszy, Polakowi konia darował. Oto dlaczego polska jazda najlepsza, a zaś Niemcy, jak poczęli za Panem Bogiem drałować a przepraszać, tak się na najlepszą piechotę wyrobili"

O miodzie pitnym:

"Wiedział Pan Bóg , dlaczego pszczoły stworzył!

Mam nadziej że się spodoba, mogę wrzucić więcej, same cytaty i myśli Pana Zagłoby mogłyby zapełnić niejeden temat i niejednego zwalić z nóg ;D
BTW. lektura a przynajmniej znajomość wyżej wspomnianych dzieł obowiązkowa.
*to mój pierwszy temat wiec gdyby coś nie tak to proszę o kontakt, dzięki.
Zgłoś
Avatar
Smutas 2013-11-26, 13:34
jonasz88 napisał/a:


Po tak krótkiej mojej "wypowiedzi" ( poście) stwierdzasz że jestem półinteligentny- weź lepiej nie smuć i podaj adres do "z kraju barbarzynców" to wyśle koszulkę ze smerfem marudą.


Bo tylko półinteligent się chwali że przeczytał Potop. Normalny człowiek to wie, że Trylogia to jeszcze Ogniem i Mieczem oraz Pan Wołodyjowski.

A może wiesz jak Bohun miał na imię, panie oczytany? I kto tego imienia wobec niego użył?
Zgłoś
Avatar
Uprzejmy 2013-11-26, 14:17
szopenfeldziarz napisał/a:



Sam bardzo lubię, Sienkiewicza też zresztą z przyjemnością przeczytałem. Denerwuje mnie tylko wychwalanie wniebogłosy. Żeleński pięknie podsumował Sienkiewicza, że był znakomitym pisarzem w swojej klasie - ale ta klasa nie jest najwyższa.

A ty we "W Sieci"? Co to za tekst?



Nie, nie czytam "W Sieci", natomiast był taki numer Newsweeka który służył koledze za polemikę ze mną i prawie słowo w słowo to co napisałeś
Zgłoś
Avatar
Cokroktosmok 2013-11-26, 14:22
Koń jaki jest, każdy widzi.
Zgłoś
Avatar
jonasz88 2013-11-26, 14:54
Smutas napisał/a:


Bo tylko półinteligent się chwali że przeczytał Potop. Normalny człowiek to wie, że Trylogia to jeszcze Ogniem i Mieczem oraz Pan Wołodyjowski.

A może wiesz jak Bohun miał na imię, panie oczytany? I kto tego imienia wobec niego użył?



Przepraszam nie zauważyłem w moim poście miedzy wierszami są jakieś małe literki, zaraz powiększę... chwila... o gotowe, wklejam:
"Ale jestem zajebisty, nie znalem tego wcześniej (absolutnie pierwsze słyszę) i wklejam fragment takiej jakieś książeczki i jeszcze napisze ze pewnie jesteście gimbusiarnia i nie znacie, wiec ja jestem zajebisty!! i będę tak zajebisty ze czytając tylko potop dodam też cytat z ogniem i mieczem"...*

Odpowiedz na swoje pytanie znajdziesz tam skąd je wziąłeś (pierwszy google link do forum kobieta 0_o)

btw jest to pytanie które chyba na każdym teście o Trylogii występuje, w każdym razie w jednym odcinku "Rodziny zastępczej" posterunkowy i Jędrula pojedynkowali się na wiedze o trylogii i to pytanie tam też padło stąd to pytanie pamiętam może niezbyt naukowe źródło wiedzy ale zawsze coś

@Trzyszcz- rzeczywiście to nie trylogia, ale tak nazwą Trylogia WP jset chyba dość mocno znane i wryte w pamięci ale za wiedze masz ode mnie piwko. Podobnie z np znaczeniem słowa przyłbica do poczytania na wiki.
Co do Sienkiewicza- nom może Szekspir to nie jest, racja. Podoba mi się określenie "był znakomitym pisarzem w swojej klasie - ale ta klasa nie jest najwyższa."

aha no i @Smutas-> nie pisałem nigdzie że jestem oczytany i znam na pamięć cała trylogie i pisałem o niej prace doktorska a spadkobiercy Sienkiewicza mają mi dać oryginalny rękopis bo tak zajebiście się na niej znam... i popraw te błędy: pisząc do mnie Pan oczytany to poproszę P duże.
przepraszam ze nie jestem taki fajny jak Ty i "nie znałem" tego wcześniej i nie wiedziałem że trylogia to 3 książki...*

*uwaga sarkazm.
Zgłoś
Avatar
feranos 2013-11-26, 15:01
Wrzucaj jak najwięcej, edukuj gimbazę na siłę skoro nie mają już tego w kanonie lektur. I mówię to bez sarkazmu, może patrząc z punktu widzenia świata Sienkiewicz dupy nie urywa, ale każdy Polak powinien znać zarówno trylogię jak i Pana Tadeusza.
Zgłoś
Avatar
squ87 2013-11-26, 15:02
A ja nie przeczytałem, nie dałem rady... wg mnie te książki pisane były siekierą, chodzi mi tu głównie o styl, o tą niby starą gramatykę w wypowiedziach bohaterów, o te archaizmy w narracji itd., itp. A samą trylogię znam z filmów. Szczerze powiedziawszy lepiej czytało mi się już "Pana Tadeusza", czy inne "Dziady"...
Zgłoś
Avatar
Jarowit 2013-11-26, 15:03
Polecam obejrzeć odcinek rodziny zastępczej pod tytułem potop.
Zgłoś
Avatar
garota 2013-11-26, 15:14 3
Ale śmiesznie się czyta wasze kłótnie. Idźcie na solo przed szkołę do piaskownicy. Byłaby to walka kujonów pewnie, taka na liście i ciągnięcie za włosy.

Co do tematu, nie ma się o co kłócić. Z dobrą chłopak inicjatywą wyszedł, ponieważ obecnie pastuchy kompletnie stracili szacunek dla Polskich dóbr narodowych, jakimi bezwzględnie jest literatura. I pewnie gdyby nie jego temat, nie pomyślałbym że wypadało by przeczytać ponownie całą trylogię i wiele innych Polskich książek. Więc rezultat w tym wypadku jest na plus.
Zgłoś
Avatar
SSSensationalSadism 2013-11-26, 15:15
mysle , ze temat zajebisty
a i jak by kto nie wiedzial Sienkiewicz byl sadysta w slowie pisanym
Zgłoś
Avatar
jonasz88 2013-11-26, 15:37 3
@garota ok masz racje, nie temat na kłótnie. Przesyłam kolejny jakże "współczesny" fragment:

[...]żal nad zgnębioną rękoma wyznawców księżyca Rzecząpospolitą, i taką wreszcie kończył swoją mowę modlitwą:
Kościoły, o Panie, zmienią na meczety i Koran śpiewać będą tam, gdzieśmy dotychczas Ewangelię śpiewali. Pogrążyłeś nas, Panie, odwróciłeś od nas oblicze Twoje i w moc sprośnemu Turczynowi nas podałeś. Niezbadane Twoje wyroki, lecz kto, o Panie, teraz opór mu stawi? Jakie wojska na kresach wojować go będą? Ty, dla którego nic nie jest w świecie zakryte. Ty wiesz najlepiej, że nie masz nad naszą jazdę! Która ci, Panie, tak skoczy, jako nasza skoczyć potrafi? Takichże obrońców się pozbywasz, za których plecami całe chrześcijaństwo mogło wysławiać imię Twoje? Ojcze dobrotliwy! Nie opuszczaj nas! Okaż miłosierdzie Twoje! Ześlij nam obrońcę, ześlij sprośnego Mahometa pogromcę, niech tu przyjdzie, niech stanie między nami, niech podniesie upadłe serca nasze, ześlij go, Panie!…
W tej chwili rum uczynił się przy drzwiach i do kościoła wszedł pan hetman Sobieski. Oczy wszystkich zwróciły się na niego, dreszcz jakiś wstrząsnął ludźmi, a on szedł z brzękiem ostróg ku katafalkowi, wspaniały, z twarzą rzymskiego cezara, ogromny…
Zastęp żelaznego rycerstwa szedł za nim.[...]
Zgłoś
Avatar
ocwpzw 2013-11-26, 21:53
* Chyba wszystko ok, ale masz na wszelki wypadek



nie ma za co
Zgłoś
Avatar
werther 2013-11-28, 14:17
squ87 napisał/a:

A ja nie przeczytałem, nie dałem rady... wg mnie te książki pisane były siekierą, chodzi mi tu głównie o styl, o tą niby starą gramatykę w wypowiedziach bohaterów, o te archaizmy w narracji itd., itp. A samą trylogię znam z filmów. Szczerze powiedziawszy lepiej czytało mi się już "Pana Tadeusza", czy inne "Dziady"...


Zgłoś