18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:12
Siema drodzy sadole.



Patrząc na ostatnią spinę cebulaków ze Ślązakami chcę zaprezentować jedną ważną rzecz :

Śląsk od zarania dziejów był polski!

Śląsk to historyczna dzielnica Polski, leżąca w dorzeczu górnej i środkowej Odry. Nazwa Śląsk występuje od początku XI w., a pochodzi od góry Ślęza. W VII - X w. Śląsk był zamieszkiwany przez plemiona Ślężan, Opolan, Gałęszyców, Bobrzan, Trzebowian, Dziadoszan.

1. Związki Śląska z Polską do 1138r:
- w 990 Mieszko I po wojnie z Czechami przyłączył Śląsk do Polski.
-w 1000 po zjeździe Gnieźnieńskim założono we Wrocławiu biskupstwo.
- W latach 1039 - 1050 Śląsk pozostawał w rękach czeskich
- Kazimierz Odnowiciel w 1050 odzyskał Śląsk, ale na podstawie kompromisowego rozstrzygnięcia cesarza Henryka III w Kwelinburgu misuiał płacić Czechom roczny trybut w wysokości 500 grzywien srebra i 30 grzywien złota
- po zwycięskiej wojnie z Niemcami i Czechami w 1109r. Polska zostaje zwolniona z płacenia trybutu (1114).

ZWIĄZKI ŚLĄSKA Z POLSKĄ W CZASACH ROZBICIA DZIELNICOWEGO:

- na mocy testametnu Krzywoustego Śląsk przypadł Władysławowi Wygnańcowi, a po jego wypędzeniu z kraju w 1146 Bolesławowi IV Kędzierzawemu
- w 1163r B. Kędzierzawy w wyniku interwencji niemieckiej zgodził się oddać Śląsk synom Wygnańca - Bolesławowi Wysokiemu i Mieszkowi Plątonogiemu
- w 1179 włączono ziemię bytomską i oświęcimską do Śląska
-Od przełomu XII i XII w trwa rozkwit gospodarczy Sląska. Wydobycie złota, srebra, żelaza, miedzi.

Skoro Śląsk został przyłączony do Polski w X w., to uważam , że jestem takim samym Polakiem jak warszawiacy ( wałówka rozpakowana?), Warszawiacy, Poznaniacy czy Kaszubi

PS. Można jebać temat, bo nie dość, że pierwszy to pewnie jeszcze nudny

Dla wytrwałych : treść postu to niedokładne cytowanie książki " Historia dla kandydatów na studia prawnicze i historyczne" M.Chmaja i W. Sokoła .
Zgłoś
Avatar
DamianG 2013-10-27, 21:48 8
Tylko debile powtarzają jakieś bzdury, że Śląsk nigdy nie należał do Polski. Wystarczy pierwsza lepsza książka z historycznymi mapami Polski, aby wybić sobie to z głowy, ale nie, bo po co otworzyć książkę o której ma się dużo do powiedzenia.
PS. mam wielu przyjaciół na Śląsku i są to w przeważającej ilości b. fajni ludzie.
Zgłoś
Avatar
j................x 2013-10-27, 21:50
podlicz ile tal Śląsk był polski przez ostatnie 1000 lat, ile czeski ile austriacki ile pruski, dziękuję do widzenia
Zgłoś
Avatar
o................n 2013-10-27, 22:04
Jakie Ślązaki? O czym wy mówicie?! PRL już dawno zrobił Polskę etnicznie jednolitą. To tak jakbym ja zaczął się tytułować Dolnoślązakiem, bo 80 lat temu rodzinę przerzucili z kresów...

Parafrazując Kazika (i zespół The Andrzejs):

"Dziś prawdziwych Ślunzoków już nie ma, bo ich Gomułka rozrzucił po Polsce"
Zgłoś
Avatar
powyłamywany 2013-10-27, 23:36
z tymi kaszubami to sie zagalopowales troche.
Zgłoś
Avatar
p................a 2013-10-28, 12:52 1
Wszystkich autonomistów ślunskich należy zamknąć na mocy art.127 par.1 kodeksu karnego[spisek].
Zgłoś
Avatar
Hauer88 2013-10-28, 19:15 1
jabolmax napisał/a:

podlicz ile tal Śląsk był polski przez ostatnie 1000 lat, ile czeski ile austriacki ile pruski, dziękuję do widzenia



Cytat:

Śląsk był (w zaokrągleniu) niemiecki przez 200 lat.

Polski (lub z Polską związany) przez 330 lat + czas od 1945 roku.

Śląsk był Czeski około 210 lat.

Austriacki ponad 220 lat.

Najkrócej więc władali tym obszarem Niemcy, czy to jako Prusy, czy jako Rzesza Niemiecka.



Zgłoś
Avatar
X................Q 2013-10-28, 19:55 2
Śląsk jest Polski a Kosovo Je Srbija!
Zgłoś
Avatar
j................x 2013-10-29, 22:04
Hauer88, mi trochę inaczej wyszło, szczerze to absolutnie nie wiem skąd te 330+u ciebie w 1306 kiedy łokietek uroczyście wjechał do Krakowa Śląsk dalej pozostał przy Czechach, więcej pamiętam też że Śląsk był przez dużą część czasu prawnie pod czeskim panowaniem a nasi książęta bądź królowie władali nim będąc lennikami króla czeskiego, co się nie specjalnie naszym podobało i było zarzewiem wielu konfliktów, do których lubiło się włączać cesarstwo
Zgłoś
Avatar
Jazavon 2013-10-30, 19:57
Nie chciałbym nikomu burzyć koncepcji, ale w 1000-letniej historii Polski, Śląsk był poza granicami przez 700 lat.
Zgłoś
Avatar
WaW 2013-11-07, 0:03 1
Ale do czego dąży autor? Bo z tego co się orientuje to (niektórzy) Ślązacy się do nas nie przyznają nie odwrotnie, więc po co chcesz udowadniać mi swoją Polskość? To nie Polacy chcą autonomii Śląska, prawda?
Zgłoś