(ur. 11 czerwca 1955 w Przemyślu, zm. 23 lutego 2013 tam też zmarł) – polski przedsiębiorca, założyciel i właściciel globalnego przedsiębiorstwa z branży kosmetycznej INGLOT (prowadzącej działalność za granicą pod firmą INGLOT Cosmetics).
Peter Schmeichel
To nazwisko znane wszystkim sympatykom futbolu. Peter Bolesław Schmeichel uznawany jest za jednego z najwybitniejszych bramkarzy w historii piłki nożnej. W przeszłości reprezentował barwy tak uznanych klubów, jak Manchester United, z którym pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Anglii, a także Sportingu Lizbona i Manchesteru City. Szkoleniowiec tego pierwszego klubu, sir Alex Ferguson po odejściu Schmeichela z zespołu, przez bardzo długi czas nie mógł znaleźć jego godnego następcy.
Drugie imię Schmeichela nie jest przypadkowe. W jego żyłach płynie bowiem polska krew. Ojciec Petera jest Polakiem i w przeszłości bronił barw klubu Legia Chełmża, a matka jest Dunką. Drugie imię, Bolesław, zostało mu nadane na cześć pradziadka. Peter przez długi czas zabiegał o to by grać w Reprezentacji Polski, ale PZPN nie bardzo kwapił się, by dać mu szansę. Przeoczenie Polskiego Związku Piłki Nożnej (jedno z setek) skwapliwie wykorzystali Duńczycy. Sam Schmeichel bardzo dobrze zna język polski i często odwiedza kraj swoich przodków. Sam do 1970 r. miał tylko obywatelstwo polskie.
Kazimierz Pułaski
(ur. 6 marca 1745 w Warszawie, zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah 11 października 1779) – bohater walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego[4], jeden z dowódców i marszałek konfederacji barskiej, generał i bohater wojny o niepodległość USA. Nazywany „ojcem amerykańskiej kawalerii”. W 2009 roku amerykański kongres przyznał mu honorowe obywatelstwo USA.
Pamięć o Pułaskim w USA
W USA jest uważany za twórcę kawalerii amerykańskiej. Jest bohaterem narodowym USA. W 1929 Senat amerykański ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego (General Pulaski Memorial Day). W pierwszą niedzielę października odbywa się największa w USA parada Pułaskiego (Pulaski Parade) na 5. alei w Nowym Jorku. Stan Illinois obchodzi Dzień Kazimierza Pułaskiego (Casimir Pulaski Day) w każdy pierwszy poniedziałek marca. W stanach Arkansas, Georgia, Illinois, Indiana, Kentucky, Missouri i Virginia istnieją hrabstwa Pulaski (Pulaski County), nazwane tak na jego cześć.
Yvonne Strahovski
Australijska aktorka z polskimi korzeniami. Urodziła się w Sydney w rodzinie polskich emigrantów. Mówi biegle po polsku i angielsku.
Karolina Woźniacka
Reprezentująca Danię Woźniacka jest obecnie światową tenisistką numer jeden. Jej rodzice są Polakami i w przeszłości reprezentowali barwy polskich klubów (matka była siatkarką, a ojciec piłkarzem). Pomimo tego, że cała rodzina wyjechała do Danii w latach 80-tych, jeszcze przed narodzinami Karoliny, nikt z nich nigdy nie zapomniał o swoim pochodzeniu. Woźniaccy porozumiewają się pomiędzy sobą tylko w języku polskim. Podczas meczów Karoliny w najbardziej prestiżowych turniejach, jej ojciec, który jest jednocześnie jej trenerem, także udziela wskazówek wyłącznie w języku polskim.
Woźniaccy robią to wszystko jakby na przekór niektórym polskim "dziennikarzom" i internautom. W mediach bardzo często można usłyszeć różne fonetyczne warianty wymowy ich nazwiska, a niespełna 21-letnią tenisistkę nazywa się zwykle Caroline Wozniacki (czyt. Karolajn Wozniaki), choć ona wielokrotnie podczas wizyt w Polsce prosiła, by nazywać ją Karoliną. Pomimo olbrzymich sukcesów (finał US Open 2009; numer jeden światowego rankingu WTA) i tego, że w Danii jest obecnie jedną z najpopularniejszych osób, Karolina pamięta o swoich polskich korzeniach i pochodzących znad Wisły fanach. W 2009 r., podczas oficjalnych podziękowań po zakończeniu finału US Open, podziękowała im doskonałą polszczyzną.
Antoni Patek
Najlepsze zegarki świata są z Japonii albo Szwajcarii? Zależy jak na to spojrzeć. Prawda jest taka, że twórca firmy produkującej najlepsze i najdroższe dziś zegarki świata był rodowitym Polakiem. Ceny zegarków Patek Phillipe pochodzące z założonej przez naszego rodaka firmy sięgają dziś nawet kilkunastu milionów dolarów (takie niebotyczne ceny osiągają sprzedawane na aukcjach zabytkowe modele). Noszenie na nadgarstku egzemplarzy wykonanych przez manufakturę Patek, to dziś oznaka prestiżu i dobrego smaku.
Antoni Patek urodził się w 1812 r. w Piaskach Luterskich. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Był patriotą i brał udział w Powstaniu Listopadowym, w trakcie którego został zresztą dwukrotnie ranny. Za swoje zasługi został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym, Orderem Virtuti Militari. W latach 30-tych XIX w. przeprowadził się do Szwajcarii, gdzie wkrótce z Franciszkiem Czapkiem założył w Genewie firmę Patek Czapek. Potem firma kilkukrotnie zmieniała nazwę, a dziś nazywa się Patek Philippe (drugi człon nazwy pochodzi od nazwiska zatrudnionego przez polskiego zegarmistrza Adriena Philippe'a, który pełnił funkcję dyrektora technicznego). Lista użytkowników ekskluzywnych wyrobów firmowanych przez logo Patek jest długa, a dumnymi posiadaczami zegarków polskiego emigranta byli m.in.: Walt Disney, Pius IX, Pius XII, królowa Wiktoria czy Lew Tołstoj.
Maksymilian Faktorowic
Max Factor, Senior, właśc. Maksymilian Faktorowicz (ur. 15 września 1872 w Łodzi lub w Zduńskiej Woli[1], zm. 30 sierpnia 1938 w Los Angeles) – producent i wynalazca kosmetyków, założyciel firmy Max Factor.
r