18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (4) Soft (2) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 18:08
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 5:23
Słodowy-MacGywer z polski
L................5 • 2014-12-03, 14:11
Adam Słodowy - polski MacGyver kończy 91 lat

3 grud­nia 1923 w Czarn­ko­wie uro­dził się Adam Sło­do­wy - pol­ski Mac­Gy­ver, który kil­ka­dzie­siąt lat póź­niej bę­dzie uczył pol­ską mło­dzież, jak zro­bić bez­piecz­ną strzel­bę czy skon­stru­ować lampę biu­ro­wą z na­pę­dem.

Adam Sło­do­wy zy­skał sławę jako po­pu­la­ry­za­tor maj­ster­ko­wa­nia. Jest au­to­rem kul­to­we­go pro­gra­mu "Zrób to sam", któ­re­go emi­sja na an­te­nie TVP trwa­ła aż 24 lata od 1959 do 1983 roku. W 505 od­cin­kach pro­wa­dzą­cy uczył swo­ich wi­dzów sa­mo­dziel­no­ści i kre­atyw­no­ści. Zanim zo­stał gwiaz­dą pol­skiej te­le­wi­zji, w la­tach 1939-1944 pra­co­wał w fa­bry­ce ma­szyn rol­ni­czych, wstą­pił także na ochot­ni­ka do woj­ska w Szcze­ci­nie, gdzie zo­stał ofi­ce­rem ar­ty­le­rii.

W la­tach 1950-1958 był wy­kła­dow­cą w Ofi­cer­skiej Szko­le Ar­ty­le­rii Prze­ciw­lot­ni­czej w Ko­sza­li­nie, a na­stęp­nie w Woj­sko­wej Aka­de­mii Tech­nicz­nej, gdzie uzy­skał sto­pień ma­jo­ra. Gdy opu­ścił sze­re­gi woj­sko­we, za­czął re­ali­zo­wać się jako nie­zwy­kle zdol­ny i twór­czy maj­ster­ko­wicz. W 1959 jego ta­lent od­kry­ła pu­blicz­na te­le­wi­zja, gdzie wcze­śniej pra­co­wał jako kon­struk­tor urzą­dzeń sce­no­tech­nicz­nych.
Oprócz pro­gra­mu "Zrób to sam", obec­ni 30- i 40-lat­ko­wie są mu nie­zwy­kle wdzięcz­ni za do­bra­noc­kę "Po­my­sło­wy Do­bro­mir" i "Po­my­sło­wy wnu­czek". Ty­tu­ło­wy bo­ha­ter to młody in­ży­nier ra­cjo­na­li­za­tor, który stara się w każ­dym od­cin­ku wy­na­leźć urzą­dze­nie, po­zwa­la­ją­ce upro­ścić wy­ko­ny­wa­nie wy­bra­nej czyn­no­ści, jak bu­do­wa domu czy trans­port przy uży­ciu uni­wer­sal­ne­go po­jaz­du.

Sło­do­wy jest rów­nież au­to­rem ksią­żek po­świę­co­nych sa­mo­dziel­ne­mu maj­ster­ko­wa­niu, w tym "Lubię maj­ster­ko­wać", któ­rej na­kład prze­kro­czył pół mi­lio­na eg­zem­pla­rzy i zo­sta­ła prze­tłu­ma­czo­na na ję­zy­ki obce. Pisał także książ­ki o mo­to­ry­za­cji i były one głów­nie zwią­za­ne z ob­słu­gą i na­pra­wą star­szych mo­de­li.

Przez ponad dwie de­ka­dy był bar­dzo sza­no­wa­nym i lu­bia­nym pre­zen­te­rem i eks­per­tem. Kie­dyś pre­zy­dent Alek­san­der Kwa­śniew­ski za­py­ta­ny o książ­kę, którą za­brał­by na bez­lud­ną wyspę, wska­zał wła­śnie pod­ręcz­nik "Lubię maj­ster­ko­wać" Sło­do­we­go.

Obec­nie Adam Sło­do­wy miesz­ka w War­sza­wie z żoną Bo­że­ną. Gdy urzą­dza­li swoje miesz­ka­nie, wy­mie­rzył wcze­śniej swoją żonę, spraw­dził m.​in.: ile cm ma od pod­ło­gi do łok­cia, na ja­kiej wy­so­ko­ści zgina ko­la­no czy jaki ka­wa­łek jej stóp wcho­dził­by pod szaf­kę zle­wo­zmy­wa­ka, gdyby nie był za­bu­do­wa­ny do końca.

Jeden dzień w ty­go­dniu po­świę­ca na ob­ser­wa­cję ścież­ki i czyn­no­ści, które żona wy­ko­nu­je w kuch­ni. Na bazie tych ana­liz pan Adam stwo­rzył listę 24 uspraw­nień, które za­sto­so­wał w celu zwięk­sze­nia kom­for­tu użyt­ko­wa­nia kuch­ni.

Przy­kła­da­mi są blat stołu, który po od­wró­ce­niu za po­mo­cą ga­zo­we­go te­le­sko­po­we­go po­py­cha­cza od sa­mo­cho­du za­mie­nia się w pod­staw­kę pra­so­wal­ni­cy elek­trycz­nej, czy drzwicz­ki ścien­nych sza­fek, które przy otwie­ra­niu uno­szą się do góry, aby go­spo­dy­ni nie ude­rzy­ła się w głowę, gdy przy­pad­kiem za­po­mni je za­mknąć.

Jest już na eme­ry­tu­rze, cho­ciaż zda­rza mu się wy­stę­po­wać w kam­pa­niach re­kla­mo­wych. Ma dwóch synów: młod­szy, z wy­kształ­ce­nia le­karz, miesz­ka i pra­cu­je w Chi­ca­go, star­szy syn Piotr - ma­te­ma­tyk i fizyk, prze­by­wa w Mel­bo­ur­ne.

Dziś Adam Sło­do­wy koń­czy 91 lat. Ży­czy­my zdro­wia i po­go­dy ducha!

Może nie sadystyczne ale słodowemu należy się

Zajumane z oneta

Kto uważa pomysłowego dobromira za super bajkę ten nie hejtuje
To moja ulubiona bajka, ciekawe ile naszych sadoli inżynierów poszło na polibude po obejrzeniu tej bajki albo programów słodowego ?
Zgłoś
Avatar
saves 2014-12-03, 14:23
Nie chcę niczego ujmować Panu Adamowi (w końcu wychowywałem się na jego programach), ale fachowiec z niego był do sklecania kilku desek w programie. Wiele lat temu mój ojczym układał u niego glazurę, gdyż Pan Adam rozbabrał robotę i nie bardzo wiedział jak ją zrobić.
PS. 150 lat Panie Adamie. Był Pan (jest) wielką osobowością telewizyjną.
Zgłoś
Avatar
Tomikchomik1 2014-12-03, 14:25 2
Nie jestem może z tej epoki, żeby oglądać programy z nim, ale książki wiele razy czytałem i miło wspominam ten czas.
Zgłoś
Avatar
yebacsystem 2014-12-03, 15:00 1
ogladalem kilka odcinkow, smiechu co nie miara najlepszy byl ten wskaznik "strzalka" haha

pozdro dla Adama
Zgłoś
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów