18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:12
Pozostałości wierzeń słowiańskich w kulturze. Miłej lektury

Baba Jaga
Postać Baby Jagi, pierwotnie prawdopodobnie ważna w słowiańskiej mitologii, przetrwała jedynie w zdegradowanej formie jako element folkloru. Występuje tam jako stara, odrażająca wiedźma (obwisłe piersi, jedna kościana noga, ślepa lub niedowidząca), mieszkająca w chatce na kurzej stopce w głębi lasu. Babie Jadze często towarzyszyły czarny kot, kruk, sowa lub wąż. Porywała błąkających się po lesie ludzi (zwłaszcza dzieci), a następnie ich mordowała i zjadała. Przypisywano jej też zsyłanie chorób i innych dolegliwości. Na końcu opowieści zazwyczaj staczała walkę z bohaterem pozytywnym i ginęła. Sporadycznie występuje w folklorze motyw łaskawej Baby Jagi, pomagającej ludziom.

Wąpierze (wampiry)
Tu chyba nie muszę opisywać co i jak.

Wiły
Południowosłowiański i ruski odpowiednik południc, mamun i rusałek. Na zachodniej Słowiańszczyźnie znane w zdegradowanej formie jako straszydła lub demony sprowadzające na ludzi obłęd. Często pojawiają się w grach typu RPG.

Wilkołaki
Tu też raczej nie muszę opisywać czym są.

Strzygi
Strzyga była istotą nieco podobną do wampira. Strzygami zostawały dusze ludzi, którzy urodzili się z dwiema duszami, dwoma sercami i podwójnym szeregiem zębów, z czego ten drugi był słabo zauważalny. Uważano także, iż strzygą jest noworodek, który urodził się z wykształconymi zębami. Gdy już rozpoznano strzygę za pierwszego życia, przepędzano ją z ludzkich siedzib. Strzygi ginęły zazwyczaj w młodym wieku, gdy jednak jedna dusza odchodziła, druga żyła dalej i aby przetrwać musiała polować. Strzyga wysysała krew, wyżerała wnętrzności i latała pod postacią sowy po nocach. Zazwyczaj poza polowaniem chodziło o zemstę za krzywdy wyrządzone podczas pierwszego żywota. Strzygi potrafiły zadowolić się przez jakiś czas także krwią zwierząt. Podobnie jak inne stwory tego typu, strzygę należało trwale unieruchomić poprzez spalenie lub powbijanie gwoździ albo pali w różne części ciała.

Mamuna
Demon z wierzeń dawnych Słowian. Dokuczała ciężarnym kobietom i położnicom, porywała lub podmieniała nowo narodzone dzieci. Podmienieniem dziecka przez mamunę tłumaczono prawdopodobnie jego niedorozwój.
Uważano, że mamuny są duszami kobiet zmarłych w ciąży lub w czasie połogu. Nie istniały jednolite wyobrażenia co do ich wyglądu. Najczęściej przedstawiano je jako stare kobiety porośnięte włosami na całym ciele bądź półkobiety-półzwierzęta.
Zabezpieczenie przed porwaniem dziecka przez mamunę stanowiła czerwona wstążeczka zawiązana na rączce niemowlęcia, czerwona czapeczka na główce oraz osłona przed światłem Księżyca.
Nadal w bardziej tradycyjnych rejonach Polski panuje przekonanie, że aby zapobiec narzuceniu na siebie złego uroku zakłada się na siebie coś czerwonego.

Bociany
Duszę przynosił ze sobą ptak, zwykle bocian – przeświadczenie to w zmodyfikowanej formie przetrwało w folklorze do dzisiaj. Dusza za życia mieszkała według najpowszechniejszego wierzenia w sercu i była utożsamiana z oddechem. Według części relacji po śmierci ponownie w formie ptaka odlatywała ona do Wyraju, co miałoby się wiązać z powszechnym obyczajem ciałopalenia.

Zomry
Zmora zwana też marą (stąd powiedzenie sen mara, Bóg wiara) – w wierzeniach słowiańskich istota półdemoniczna, dusza człowieka żyjącego lub zmarłego, która nocą męczyła śpiących, wysysając z nich krew.
Według ludowych podań zmorami zostawały dusze grzesznych niewiast, dusze ludzi skrzywdzonych, zmarłych bez spowiedzi, potępionych. Zmorami często bywały siódme córki danego małżeństwa lub osoby, którym przy chrzcie przekręcono imię, ale "zmorowatość" dotykać też mogła osoby mające zrośnięte nad oczyma brwi lub różnokolorowe oczy.

Nie było, bo moje
Zgłoś
Avatar
C................r 2013-06-17, 9:57 4
Może i krótko, ale ciekawie, bo może niektórzy przypomną sobie naszą prawdziwą, polską tradycję, a nie krzyż przyjęty z mieczem na gardle, za który teraz dalibyśmy się pochlastać (jako ogół narodu). Nie jestem wprawdzie zwolennikiem wyzbycia się wartości chrześcijańskich i stworzenia kraju multikulti pełnego obnoszących się seksualnie homoseksualistów, ale patrząc na dzisiejszych "chrześcijan" (piszę w cudzysłowiu, bo dzisiejsze chrześcijaństwo jest zlepkiem pogańskich wierzeń różnych kultur z dosłownie domieszką chrystianizmu, a chrześcijanie żyjący w I wieku n. e. uznali by dzisiejszych za odstępców bądź pogan) wydaje mi się, że już lepiej, gdybyśmy pozostali przy dawnych wierzeniach, też przecież pięknych, bogatych i pobudzających wyobraźnię. Może mielibyśmy trochę większy szacunek do otaczającego nas świata, a nie przeliczalibyśmy wszystkiego na pieniądze.
Zgłoś
Avatar
tomo676 2013-06-17, 10:39 2
Wystarczy zagrać w Wiedźmina i już ma się wiedzę na temat tych potworów i bożków
Zgłoś
Avatar
piroman88 2013-06-17, 10:44 2
Informacji o praojcach nigdy mało! Krata browarów Ci za to.
Zgłoś
Avatar
Sorg 2013-06-17, 11:15
Ostatnio na 9gagu, a później na kwejku był obrazek z wampirami, wilkołakami itd. kiedyś i dziś, jakby ktoś go znalazł i wkleił to najlepiej zobrazuje jak się zmieniają ich wizerunki... na gorsze.
Zgłoś
Avatar
smirnoff25 2013-06-17, 12:20
Mamuna -" kobiety porośnięte włosami na całym ciele " - kurwa moja sąsiadka
Zgłoś
Avatar
N................o 2013-06-17, 12:47 2
Polecam pięknie wydaną (niesamowite ilustracje Witka Vargasa i Pawła Zycha) ksiażkę pt. 'Bestiariusz Słowiański'. Książka to raczej słowiański elementarz, który tylko powierzchownie opisuje wierzenia starych ludów, ale ze wzgledu na ilustracje warto kupić np. na prezent, czy dziecku.
Zgłoś
Avatar
slannesh 2013-06-17, 14:22
Mnie zawsze w wierzeniach słowiańskich zaskakuje nadawanie nadprzyrodzone właściwości każdemu nieznanemu zjawisku.

Najlepszym przykładem są Ogniki tzn. palące się i świecące smugi przy bagnach czy niektórych jeziorach.
W rzeczywistości jest to zjawisko samozapłonu gazów wydobywających się z gnijących szczątków roślin i zwierząt spoczywających na dnie bagna.
W innych przypadkach zwykłe świetliki (robaczki świętojańskie)
Zgłoś
Avatar
p................a 2013-06-17, 14:45
Czy to z "Wielkiej Księgi Demonów Polskich"? Zawalista książka.
Zgłoś
Avatar
Deus-Ex-Machina 2013-06-17, 15:13
Niektóre urywki pewno tak. Internetem się posilałem.
Zgłoś
Avatar
R................d 2013-06-17, 16:03
eeee tam ja wiem jak wygląda strzyga, bo czytałem dzieła Sapkowskiego
Zgłoś
Avatar
Deus-Ex-Machina 2013-06-17, 16:30 1
Powklejam wam obrazki jak mniej więcej co wygląda, może mniej będziecie marudzić.
A więc do dzieła:
Wiła

Rusałka:

Strzyga:

Południca:

Nocnica:

Mamuna:
Zgłoś
Avatar
Bociek 2013-06-17, 17:07
Chce ktoś dusze?
Zgłoś