18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 4:40
🔥 Śmierć na tankowcu - teraz popularne
Avatar
ellsworth 2021-02-07, 13:34
prezio87 napisał/a:

a skąd wiesz że miał włączony migacz w lewo? Jeżeli ktoś ma włączony migacz, to go nie wyprzedzasz. A jak stoi jak cipa na środku i chce skręcić, ale migacza nie ma, po czym włącza go w momencie wykonania manewru to już za póżno



Manewr skrętu nie rozpoczyna się w momencie samego skrętu, ani też w momencie właczenia kierunkowskazu. Manewer skretu obejmuje WSZYSTKIE czynności związane ze skrętem, w tym zwolnienie, a więc ten manewr rozpoczął się kiedy kierowca zaczął zwalniać i ten wyprzedzający już wtedynie powinien go wyprzedzać!
Zgłoś
Avatar
picolo 2021-02-07, 16:13
Dobrze, że 'tylko' 70 jechał.
Zgłoś
Avatar
tomo_91 2021-02-07, 20:51
Wina skręcającego ale tylko dlatego, że w takich przypadkach Policja stwierdza, że uderzenie w przód pojazdu świadczy o tym, że wyprzedzający był już za połową pojazdu co według kodeksu nie pozwala skręcić w lewo pojazdowi wyprzedzanemu ale ja bym ukarał obu uczestników bo jak skręcam w lewo sygnalizując wcześniej manewr to nikt nie ma prawa wyprzedzać mnie po lewej. czy widzieliście kogoś kto stoi na prawym pasie z kierunkiem w lewo i czeka aż przejadą samochody za nim ??
Zgłoś
Avatar
dżonyłojlker 2021-02-07, 21:06
tomo_91 napisał/a:

jak skręcam w lewo sygnalizując wcześniej manewr to nikt nie ma prawa wyprzedzać mnie po lewej.



Kierunkowskaz do niczego cię nie uprawnia i nie daje pierwszeństwa, służy tylko do sygnalizowania zamiaru skrętu.
Zgłoś
Avatar
chico35 2021-02-07, 21:22
gorczański napisał/a:

Kodeks Ruchu Drogowego - Art. 24 pkt 5:
"Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony."
Sam miałem podobną sytuację, ja na szczęście wyhamowałem. Nawet by mi do głowy nie przyszło że to mogła być wina skręcającego, i powyższy wpis to chyba potwierdza.



wykonując manewr skrętu powinien upewnić się że może, wygogluj sobie przypadek choćby policji przed laty - identyczna sytuacja
Zgłoś
Avatar
r................t 2021-02-08, 11:38
Ja kiedyś bym w taki sposób przyjebałbym przy 110 km/h Mondeo w Malucha z idiotką z dzieckiem która w momencie skręcania włączyła drogowskaz. Zadecydowały mikrosekundy i dosłownie centymetry a sam ledwie opanowałem i się nie rozpierdoliłem.
Zgłoś
Avatar
~Bambi~ 2021-02-08, 11:40
Nie awanturujcie się już misiaczki, każda ze stron ma trochę racji. Problematyka skrętu w lewo przez jednego uczestnika ruchu drogowego przy jednoczesnym podjęciu manewru wyprzedzania przez drugiego uczestnika jest wciąż aktualna w doktrynie i orzecznictwie. Prawo wciąż nie reguluje w sposób jednoznaczny, kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo i jakie obowiązki nałożone są na kierujących w takiej sytuacji.

Z jednej strony skręcający w lewo nie ma wprost narzuconego obowiązku upewnienia się w lusterku przy zmianie kierunku ruchu czy nie jest wyprzedzany przez inny pojazd (podczas gdy już przy zmianie pasa ruchu np. na drodze dwujezdniowej taki obowiązek istnieje zapisany wprost).

Z drugiej strony kierujący pojazdem wyprzedzającym ma narzucane wyprzedzanie z prawej strony pojazd prawidłowo sygnalizujący zamiar skrętu w lewo.

W taki przypadkach organy ścigania i sąd musza przeanalizować dokładnie przebieg zdarzenia i ustalić najpierw kto i w jakim zakresie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i na tej podstawie dopiero wskazać kto bardziej przyczynił się do zaistniałego zdarzenia.

W powyższym filmie kierujący pojazdem skręcającym w lewo nie upewnił się czy nie jest wyprzedzany (ale to wynika tylko i wyłącznie z zasady zachowania szczególnej ostrożności), natomiast kierujący pojazdem Skoda prawdopodobnie znacznie przekroczył dozwoloną prędkość. W takim przypadku nie da się bez wielu wyliczeń stwierdzić, czyja jest wina. Może się okazać, że kierujący pojazdem skręcającym jechał sobie i nie patrząc na nic skręcił w lewo, bo z przodu nic nie jechało, ale mogło być też tak, że owy kierujący spojrzał w lusterko i rozpoczął manewr wyprzedzania, a zapierdalający pojazdem Skoda wyskoczył zza pojazdu nagrywanego i w ciągu sekundy czy dwóch znalazł się w miejscu zderzenia.

Odnosząc się jeszcze do prędkości pojazdu Skoda, ważnym będzie czy przekroczenie prędkości spowodowało, że nie był on w stanie wykonać manewru obronnego, podczas gdy mógłby go wykonać jadąc z przepisową prędkością.

Amen
Zgłoś
Avatar
iggiamakim 2021-02-09, 13:37
gorczański napisał/a:

Kodeks Ruchu Drogowego - Art. 24 pkt 5:
"Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony."
Sam miałem podobną sytuację, ja na szczęście wyhamowałem. Nawet by mi do głowy nie przyszło że to mogła być wina skręcającego, i powyższy wpis to chyba potwierdza.



Masz rację , jeśli jedziesz za takim pacjentem!

Skręcający w lewo ma nakaz spojrzeć w pierdolone lusterko i upewnić się, że może bezpiecznie wykonać skręt.
Poza tym... Skoda już była w trakcie manewru wyprzedzania, wobec czego miała pierwszeństwo przed pojazdem z przodu.

Taka wykładnia!
Zgłoś
Avatar
eMJay8086 2021-02-10, 7:54
To w Ptaszkowie ten wypadek czy gdzie?
Zgłoś
Avatar
Lapenio 2021-02-10, 16:48
gorczański napisał/a:

Kodeks Ruchu Drogowego - Art. 24 pkt 5:
"Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony."
Sam miałem podobną sytuację, ja na szczęście wyhamowałem. Nawet by mi do głowy nie przyszło że to mogła być wina skręcającego, i powyższy wpis to chyba potwierdza.



Bystre masz oko skoro widzisz że sygnalizował skręt
Zresztą skręcający również podczas wykonywania manewru ma zachować szczególną ostrożność. Więc słabe masz argumenty skoro tylko tyle potrafisz powiedzieć a kierujesz się domysłami
Zgłoś