18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (14) Soft Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: 17 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 3:27
Sztuczne oko
Kutarate-Miszcz • 2014-01-31, 12:50
Jak w temacie, taka mała ciekawostka. Trochę stare ale moim zdaniem daje radę

Cytat:

Na pewno niejedni z Was śledzą wszelkie nowinki z różnych dziedzin nauki. Tym razem specjalnie dla Was kilka słów na temat pierwszej elektronicznej protezy siatkówki! Warto być na bieżąco

Elektroniczna proteza siatkówki
Na pewno zaciekawi Was fakt, że całkiem niedawno w europejskich klinikach została dopuszczona do użycia pierwsza elektroniczna proteza siatkówki. Urządzenie to, noszące nazwę „ Argus II” w pewnym stopniu umożliwi chorym na neurodegeneracyjne choroby oczu (np. na retinopatię barwnikową – … można wkleić link do tego teksu) częściowe widzenie. Wspomniane wyżej urządzenie zostało skonstruowane głównie przez inżynierów i naukowców z Niemiec oraz USA. Składa się ono z kamery umieszczonej na okularach, modułu zasilania, a także z mikroprocesora oraz wszczepionych w oko elektrod.

Jak to działa?
Najważniejszym zadaniem kamery jest rejestrowanie obrazu, który z kolei dzięki bezprzewodowemu nadajnikowi przekazywany jest do wszczepionego blisko siatkówki mikroprocesora. Wytworzenie obrazu jest możliwe dzięki procesorowi, który poprzez kilkadziesiąt działających na siatkówkę elektrod umożliwia zlokalizowanie prostych obiektów, np. okien, drzwi; pacjenci są również w stanie przeczytać tekst napisany dużą , przejrzystą czcionką. Jak zaznacza Robert Greenberg, prezes zarządu Second Sight, firmy która jest współautorem omawianego urządzenia, ma ono ograniczone możliwości – choć biorąc pod uwagę jak ważny jest zmysł wzroku dla każdego z nas, to mimo wszystko jest to niesamowite osiągnięcie.
Co niezwykle interesujące, naukowcy z Niemiec i USA oraz inżynierowie z Retina Implant AG i Second Sight pracują już nad nowym modelem „sztucznego oka”. Jak podają źródła, ma on składać się z 1500 mikroelektrod wszczepianych w siatkówkę; nie zabraknie również mikroczipu zawierającego czułe na światło fotoidy. Czip wszczepiany w okolice siatkówki rejestrowałby obraz i przekazywałby impulsy bezpośrednio na elektrody. Sztuczne oko tego typu tworzyłoby obrazy lepszej jakości niż możliwy do uzyskania w Argusie II. Jednak , by urządzenie to osiągnęło fazę testów klinicznych, będzie trzeba uzbroić się w cierpliwość –może to trwać nawet 8 lat.
Obecnie cena Argusa II jest dość wysoka, kosztuje bowiem ok.115.000 USD, a dostępna jest póki co w kilku specjalistycznych klinikach, m.in. w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Francji.



A oto zdjęcie rzeczonego oka:


Jak to działa:


Wszystko (oprócz filmiku) bezczelnie zajebane stąd: blog.bezokularow.pl/z-serii-ciekawostki-dla-kazdego-sztuczne-oko-jest-...

PS: Jak coś zjebałem uprzejmie proszę o poprawienie.
Zgłoś

Zrzutka na serwery i rozwój serwisu

Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Od czasu naszej pierwszej zrzutki minęło już ponad 7 miesięcy i środki, które na niej pozyskaliśmy wykorzystaliśmy na wymianę i utrzymanie serwerów. Niestety sytaucja związana z niewystarczającą ilością reklam do pokrycia kosztów działania serwisu nie uległa poprawie i w tej chwili możemy się utrzymać przy życiu wyłącznie z wpłat użytkowników.

Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
p................a 2014-01-31, 13:35
Czyli ten procesor zastępuje siatkówkę czy tam soczewkę w przekazywaniu obrazu do mózgu przez nerw wzrokowy?
Zgłoś
Avatar
Invii 2014-01-31, 23:04
Nawet nie bezpośrednio do do mózgu, tylko na siatkówkę. Skoro trzeba czekać 8 lat żeby wprowadzić produkt, to nie dziwne że jest cholernie drogie...
Zgłoś
Avatar
Pszszemek 2014-02-01, 11:55
Jak w Deus Ex
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2014-02-01, 14:25
Invii napisał/a:

Nawet nie bezpośrednio do do mózgu, tylko na siatkówkę. Skoro trzeba czekać 8 lat żeby wprowadzić produkt, to nie dziwne że jest cholernie drogie...


Do tego warto dodać fakt że patent musi wpłynąć przed rozpoczęciem tych 8 letnich testów i w czasie ich trwania zegar ochrony już tyka.
Zgłoś
Avatar
a................h 2014-02-03, 12:50
I rzucić na coś okiem nabiera nowego znaczenia
Zgłoś
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem