Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (5) Soft Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 7:28
📌 Wojna domowa w Syrii 2024 Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: 2024-12-16, 1:00
📌 Konflikt izraelsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:26
Potrzeba ujednolicenia dla kobiet i mężczyzn testów sprawności fizycznej to jeden z najważniejszych wniosków konferencji naukowej Sztabu Generalnego Wojska Polskiego poświęconej roli kondycji fizycznej żołnierzy. Inny, to postulat opracowania nowego sposobu oceniania. – Sprawność to wymóg wpisany w zaszczyt noszenia munduru – powiedział gen. Franciszek Kochanowski, szef zarządu szkolenia SG WP.

Kwestia zróżnicowanych ze względu na płeć wymagań dotyczących kondycji fizycznej żołnierzy zdominowała dyskusję konferencji pt. „Sprawność fizyczna żołnierzy w warunkach potrzeb środowiska działania Sił Zbrojnych RP w XXI wieku”. Na spotkanie zorganizowane przez Zarząd Szkolenia P-7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zostali zaproszeni naukowcy z warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego i oficerowie odpowiedzialni za wychowanie fizyczne w jednostkach i na uczelniach wojskowych.

Płeć ma znaczenie

Prof. Zbigniew Trzaskoma z AWF mówił o tym, że naukowcy mogą sporządzić mapę siły człowieka i dzięki temu tak ułożyć trening, by podnieść jego sprawność. – Najważniejszy jest jednak cel. Inny jest w przypadku sportowców, inny w przypadku wojskowych. Dla tych pierwszych liczy się wynik, a dla żołnierzy - wykonanie zadania – podkreślił prof. Trzaskoma. Dlatego program wychowania fizycznego w armii powinien być wszechstronny. – W zwiększeniu mocy człowieka najważniejsze są naturalne ćwiczenia: biegi, skoki, rzuty – mówił. Dodał jednak, że istotne są też uwarunkowania biologiczne – inne w przypadku kobiet i mężczyzn. Wtórowała mu dr Sylwia Nowacka-Dobosz z AWF. Opowiedziała się za utrzymaniem zróżnicowania wymogów fizycznych dla mężczyzn i kobiet. Dodała, że bardziej korzystne dla wojska może być wykorzystanie różnic i mocnych stron obu płci. – Kobiety są na przykład zręczniejsze – zauważyła.

Najsłabsze ogniwo

Na ten temat wypowiadał się też przedstawiciel wojsk specjalnych. – Sprawność sekcji w grupie komandosów zależy od najsłabszego ogniwa. Dlatego testy sprawnościowe muszą być jednolite. W wojskach specjalnych nie ma podziału na żołnierzy kobiety i mężczyzn – podkreślił.

Wspomniał, że w 2013 roku w USA ruszył dwuletni program, który ma sprawdzić predyspozycje psychofizyczne kobiet do służby w Siłach Specjalnych. Badania są prowadzone w Navy Seals, Dealta Force, Rangers, Green Berets. Mają określić, jaki jest wpływ kobiet na grupę, to jak zachowają się w sytuacji kilkudniowej izolacji, czy potrafią walczyć wręcz z mężczyznami, jak działają po 52 godzinach bez snu.

Oficer zaproponował też podniesienie wymagań pod względem sprawności fizycznej wobec żołnierzy wojsk specjalnych. Chodzi o wprowadzenie marszobiegu na dystansie 3 km i pływanie na dystansie 100/200m. Raz w roku w ramach sprawdzianu komandosi powinni przejść 20/40 km z obciążeniem. Zdaniem przedstawiciela wojsk specjalnych brak oceny z W-F-u w ciągu 2 lat powinien skutkować obligatoryjnym skierowaniem na komisję lekarską i przeniesieniem do innego rodzaju wojsk. – Te propozycje pokrywają się z wnioskami, które wypracował Zarząd Szkolenia SGWP – zauważył gen. Kochanowski.

Podchorąży musi być sprawny

Sprawność fizyczna jest wymogiem dostania się na uczelnie wojskowe. Ich przedstawiciele, którzy wzięli udział w konferencji podkreślali, że dziś armia jest atrakcyjnym pracodawcą w związku z tym kandydatów na studia jest wielu. Dlatego należy podnieś wymagania sprawnościowe wobec kandydatów, aby wybrać najlepszych. Zastanawiano się jednak jak przygotować testy kwalifikacyjne.

Uczelnie wojskowe z każdym rokiem podnoszą też poprzeczkę stawianą studentom. – Nie szkolimy mistrza pływackiego lecz żołnierza, dlatego kładziemy nacisk na to, by student potrafił na przykład pływać w mundurze z pełnym wyposażeniem – mówił Andrzej Chodała z Wojskowej Akademii Technicznej.

Postulowano, aby ujednolicić, również ze względu na płeć, testy rekrutacyjne na wszystkie uczelnie wojskowe.

Natomiast płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerskiego, mówił o potrzebie wypracowania nowych testów sprawności fizycznej. Jego zdaniem należy rozpocząć konstruktywną dyskusję na temat ich ujednolicenia dla kobiet i mężczyzn, ale tak, by nikomu nie zamykać drogi kariery a wymogi dostosować do wykonywanych zadań. Zgodził się z nim płk Andrzej Zalewski z Departamentu Kadr, dodając że sprawność fizyczna żołnierzy i wyniki z W-F-u mają ogromy wpływ na drogę kariery. – Wynik tego sprawdzianu jest wpisywany do oceny ogólnej – przypomniał.
Zgłoś
Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Lubisz oglądać nasze filmy z dobrą prędkością i bez męczących reklam? Wspomóż nas aby tak zostało!

W chwili obecnej serwis nie jest w stanie utrzymywać się wyłącznie z reklam. Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
Pierre d'Ollony 2014-05-18, 19:26 9
Pierdolisz Bongman. Wierz mi, że normalna dbająca o siebie kobieta (taka, która biega, chodzi na fitness itp.) nie ma siłowo szans z chudym facetem, który nie uprawia żadnego sportu. Takie są fakty i tego nie zmienisz.
Zgłoś
Avatar
Plecionkarz 2014-05-18, 19:28 6
Ciało kobiety jest przystosowane do rozmnażania i wszystkie inne sprawności natura zmniejszyła żeby polepszyć tą. Szerokie biodra, piersi, macica zdolna pomieścić małego człowieka i łożysko. A u faceta narządy rozrodcze to tylko faja i dwa jaja, reszta ciała dostosowana jest do bycia jak najsprawniejszym. Są jeszcze różnice w psychice, kobiecy umysł szuka bezpiecznej i stabilnej sytuacji, unikania zagrożeń a facet jest bardziej skłonny do ryzyka i podejmowania ciężkich decyzji. Można prowadzić debaty, manifesty, pikiety ale natury się nie oszuka. Zwłaszcza pierdoląc 3 po 3 o równości płci w internecie. Równość jest tylko jedna między płciami: obie są sobie na wzajem tak samo potrzebne i powinny się trzymać ról jakie przydzieliła im natura.
Zgłoś
Avatar
nihillogin 2014-05-18, 19:41 1
No kurwa serio? Potrzebowali konferencji naukowej, żeby do tego dojść. Daaaaamn -.-'
Zgłoś
Avatar
Filipck 2014-05-18, 19:49
do tych wszystkich którzy uważaja, że nie ma róznicy w budowie baby i chłopa zadaje takie pytanie:
Czemu rekordy świata nie sa jednolite tylko osobne dla płci?
Zgłoś
Avatar
Sinecod 2014-05-18, 19:54
Ktoś się chyba naoglądał G.I. Jane i teraz mu się marzy babski szwadron...
Zgłoś
Avatar
Pan_Generał 2014-05-18, 19:57 5
Bongman to chyba troll, bo takim debilem to nie można być.
Zgłoś
Avatar
m................t 2014-05-18, 20:13
Było rok temu...
Zgłoś
Avatar
fiszer 2014-05-18, 20:21 1
BongMan napisał/a:

Przecież kobieta to tylko inna płeć a nie inny gatunek, do chuja. Mięśnie, kości i układ oddechowy i krwionośny są takie same u wszystkich ludzi. O różnicach decyduje tryb życia, np. to że mali chłopcy bawią się na podwórku, zapierdalają po drzewach i grają w piłkę, a małe dziewczynki bawią się w dom, w kuchnię czy lalkami. Facet wszystko nosi sam, podczas gdy kobieta prawie zawsze znajdzie kogoś, kto zrobi to za nią - faceta właśnie. I tak dalej. Stąd też sprawność fizyczna u płci męskiej siłą rzeczy jest większa. Ale potencjał kobiet jest taki sam jak mężczyzn i niejedna jest panna, która jest silniejsza, szybsza i twardsza niż przeciętny facet i wcale nie musi być babochłopem.

Ot, płacz pizd które chciałaby być traktowane na równi z facetami, ale jednak ulgowo, bo są kobietami. Paradoks, hipokryzja, brak logiki - w skrócie feminizm.



Kurwa bongman ogarnij się, na przyrodzie/biologii spałeś?
Kobiety są niższe i drobniejsze, czyli słabsze fizycznie. Do tego mniejsza pojemność płuc, mniejsza liczba erytrocytów (o ok.10-20%), brak testosteronu. Zresztą co tu dużo gadać. Porównaj sobie sporty męskie i żeńskie i zobacz jakie są wyniki >.<
Zgłoś
Avatar
~żułw 2014-05-18, 20:22 1
Na wojnie nie ma ulg kurwa. Nie umisz szczelać z rpg to wont.

______________

Życie to zupa, a ja mam widelec
Zgłoś
Avatar
szerLucjan 2014-05-18, 20:26
w ogóle co robią baby w wojsku? Chyba tylko do zaspokajania potrzeb facetów
Zgłoś
Avatar
ArekJarek 2014-05-18, 20:33
Bongman, jesteś żałosny.
Zgłoś
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem