Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (7) Soft (2) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 14:43
📌 Konflikt izraelsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:47
Tolpyga 48 kg 155 cm upolowana na kuszę
t................0 • 2015-10-30, 21:15
Gigantyczna tołpyga upolowana w Polsce pod wodą przy użyciu kuszy.

To jest łowiectwo podwodne (spearfishing). Film powstał na dużym łowisku karpiowym (główne ryby: karp, amur) podczas polowań mających na celu ograniczenie populacji niepożądanych gatunków ryb w tym akwenie. Na początku fimu wstawiłem podstawowe informacje na temat zasad wynikających z przepisów regulujących uprawianie tego typu polowań w Polsce.

Celem tych polowań było zmniejszenie liczebności wyrośniętych tołpyg będących skutkiem nieprzemyślanych zarybień w odległej przeszłości. W trakcie odstrzału trafił się taki gigant. Film pokazuje jego upolowanie.



Polowanie było prowadzone zgodnie z przepisami i za zezwoleniem, a także całkowicie podczas nurkowań na wstrzymanym oddechu. Jeśli materiał Was zainteresował i chcielibyście więcej informacji na temat łowiectwa podwodnego i freedivingu (nurkowania na wstrzymanym oddechu) to takowe zamieściłem w licznych komentarzach pod innymi moimi materiałami (tagi - spearfishing lub freediving)
Zgłoś
Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Lubisz oglądać nasze filmy z dobrą prędkością i bez męczących reklam? Wspomóż nas aby tak zostało!

W chwili obecnej serwis nie jest w stanie utrzymywać się wyłącznie z reklam. Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
premium122 2015-10-31, 7:03 3

Gratuluje pasji, umiejetnosci i wiedzy
Na pohybel azjatyckim przeszczepom !
Zgłoś
Avatar
koniosraj 2015-10-31, 9:56
Chuju zabiłeś tołpygę, a ona miała młode. Teraz bez matki zeżrą je okonie i liny!
Zgłoś
Avatar
fun88 2015-10-31, 10:25
Zwykłe kurestwo i tyle, zajebać taką rybę i pewnie ją wyjebałeś bo takie ryby do jedzenia się nie nadają. Jako wędkarz który każdą złowioną rybę wypuszcza do wody, uważam, że za takie cos powinno się płacić srogie kary. Mam nadzieję, że ceny na licencję dla was zdrożeją.
Zgłoś
Avatar
glowonog 2015-10-31, 14:11 1
zajebiste bgm prosto z gry o rybach
Zgłoś
Avatar
emildraz 2015-10-31, 14:14 1
@fun88
Ty jebnięty jesteś prawda? Oglądnąłeś cały filmik, przeczytałeś komentarze? Jest dokładnie opisane dlaczego do niej strzelał i co później się stało.
Zgłoś
Avatar
J................r 2015-10-31, 18:31
To jest klusownictwo i jestes idiota ze to robisz, w polsce bardzo wysokie kary to nie grecja
Zgłoś
Avatar
t................0 2015-10-31, 19:18 6
JADoktor napisał/a:

To jest klusownictwo i jestes idiota ze to robisz, w polsce bardzo wysokie kary to nie grecja



Nie wprowadzaj innych w błąd. Ten piękny i trudny sport jakim jest amatorski połów ryb kuszą nie jest w Polsce zakazany. Jest on uregulowany przepisami podobnie jak wędkarstwo. Jeżeli postępuje się w zgodzie z przepisami to nie uprawia się kłusownictwa, zarówno uprawiając wędkarstwo jak i łowiectwo podwodne.
Kłusowników nie interesuje prawo. Podwodnych łowców natomiast prawo interesuje i to bardzo, ponieważ dzięki stereotypom pokutującym wśród wielu ludzi są oni często kontrolowani przez straże rybackie, pracowników GRów i policję. Muszą się wobec tego rygorystycznie stosować do obowiązujących przepisów.
Ciągle jeszcze trafiają się osoby takiej jak Ty, wprowadzające innych w błąd zamieszczaniem informacji twierdzących jakoby istniał zakaz uprawiania łowiectwa podwodnego w Polsce i jakoby było to kłusownictwo. To nieprawda.

Pisząc 'łowiectwo podwodne'mam na myśli łowiectwo podwodne wykonywane w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Łamanie przepisów to już jest kłusownictwo (podobnie jak wędkowanie niezgodnie z przepisami) i tego nie popieramy i o tym nie piszę. Łowiectwo podwodne przynosi przyjemność i sprawność fizyczną. Bez wątpienia jest zdrowsze niż wędkarstwo. Przy nurkowaniu na wstrzymanym oddechu nie ma mowy o kropli alkoholu i to na długo przed, należy również stale trenować i utrzymywać na wysokim poziomie kondycję fizyczną. Łowca nie ma przerwy po dozwolonym sezonie - trenuje, nurkuje, regularnie w zimie nurkuje na basenie aby utrzymać i rozwinąć swoje możliwości i umiejętności.

W największym skrócie:
Spearfishing czyli łowiectwo podwodne uprawiane na wstrzymanym oddechu jest w Polsce prawnie dozwolone i uregulowane szczegółowymi przepisami dotyczącymi wymiarów, okresów i limitów ochronnych poszczególnych gatunków ryb. Przepisy te są dla łowców podwodnych znacznie bardziej restrykcyjne niż dla wędkarzy.

Połowy ryb wędką i kuszą są zrównane w prawach zarówno przez ustawę państwową jak i RAPR PZW.

Zgodnie z rozporządzeniami do ustawy o rybactwie śródlądowym uprawiający amatorski połów ryb kuszą na akwenach podlegających tej ustawie (a więc wszystkich śródlądowych, poza akwenami leżącymi na terenach prywatnych) musi posiadać kartę łowcy podwodnego uzyskiwaną w wyniku zdania egzaminu z zakresu znajomości:

- przepisów o ochronie środowiska,
- regulaminu amatorskiego połowu ryb kuszą,
- zasad użytkowania kusz do łowiectwa podwodnego,
- zasad bezpieczeństwa w płetwonurkowaniu.

Przepisy te nakazują również oznakowanie miejsca prowadzonego polowania doskonale widoczna boją, oraz wprowadzają wymóg polowania w promieniu nie większym niż 50 metrów od tej boi.

Ważne jest, że łowiectwo podwodne wolno w Polsce uprawiać tylko i wyłącznie nurkując na wstrzymanym oddechu, a więc bez użycia aparatów do oddychania pod wodą!

Ustawa zezwala na prowadzenie podwodnych polowań z kusza jedynie w porze dziennej - po upływie godziny od wschodu słońca, nie później jednak niż na godzinę przed zachodem słońca - zatem prowadzący połowy podwodny łowca jest doskonale widoczny dla wszystkich na wodzie i nie ma możliwości uniknięcia kontroli swoich połowów.

Na akwenach śródlądowych podlegających ustawom państwowym (a więc także na akwenach dzierżawionych przez PZW) łowiectwo podwodne jest zabronione w okresie od 15 października do 15 maja. Tak wiec sezon, podczas którego wolno w Polsce czynnie uprawiać amatorski połów ryb kuszą na tych wodach trwa zaledwie 5 miesięcy w roku. Całoroczne uprawianie łowiectwa podwodnego dozwolone jest w Morzu Bałtyckim i na akwenach leżących na terenach prywatnych (lecz tam także trzeba uzyskać pozwolenie od właściciela)

Uprawiający łowiectwo podwodne jest zobowiązany przepisami do przestrzegania okresów ochronnych, wymiarów ochronnych i limitów ilościowych ryb. Są to ograniczenia identyczne jak dla wędkarzy, z tym, że łowcom podwodnym nie wolno na akwenach
śródlądowych podlegających przepisom ustaw państwowych polować na ryby łososiowate i węgorze.

Jako podwodni łowcy, których w Polsce jest ok tysiąca - czyli garstka w stosunku do liczby wędkarzy chcemy przebić się do świadomości wędkarzy z informacją, że łowiectwo podwodne to nie tylko podwodne polowania kuszą na ryby. Łowiectwo podwodne to przyjemność pływania z kuszą, nurkowania na wstrzymanym oddechu, obserwacje, filmowanie i fotografowanie podwodnego świata, szukanie i podchodzenie ryb, poznawanie ich zwyczajów, pomaganie w ochronie gatunków zagrożonych i
słabych liczebnie w danej wodzie, dbanie o czystość tej części środowiska naturalnego jakim jest woda. To także walka z kłusownictwem czyli połowem ryb niezgodnie z przepisami i bez zezwolenia wykonywanym dowolną metodą, zarówno wędką jak i kuszą, oraz kłusownictwem sieciowym. Wiemy, że zmiana stereotypu to zadanie niełatwe, być może skazane w większości na porażkę. Ale jeśli chcemy uprawiać naszą pasję legalnie to nie mamy innej drogi jak rozmawiać z wędkarzami wskazując im korzyści z naszej obecności w wodzie, rozumiejąc jednocześnie i szanując ich spojrzenie na ten temat. My jako podwodni łowcy szanujemy wolny wybór możliwości wykonywania pasji - w tym wypadku połowu ryb w taki sposób jaki odpowiada komukolwiek, jeśli nie łamie on prawa czyli nie jest kłusownictwem. Pooglądaj sobie moje i moich kolegów filmy o podwodnym życiu w Polsce i w innych rejonach świata gdzie poluję to zrozumiesz o co mi chodzi.

Film jaki Ci teraz zaproponuję pokazuje część korzyści jakie niejako przy okazji dostają 'w pakiecie' właściciele i dzierżawcy wód udostępniając je dla uprawiania amatorskiego połowu ryb kuszą. Pokazuje możliwości jakie dla ochrony środowiska i walki z kłusownictwem dostarcza obecność podwodnych łowców w wodzie. Na filmie znaleźć można ujęcia z 10 różnych różnych jezior Polski, oraz z jednego wędkarskiego łowiska karpiowego.



Dodam jeszcze, że na akwenach udostępnianych dla amatorskiego połowu ryb kuszą kłusownictwo z użyciem stacjonarnych sieci i innych narzędzi kłusowniczych błyskawicznie ulega likwidacji. Dlatego, że my pływając w wodzie widzimy wszystko to co zostało w niej umieszczone, a co jest niewidoczne bo jest pod wodą. Usuwane przez nas porzucone w wodzie sieci i pułapki nie wybierają gatunków, nie znają okresów ochronnych, wymiarów ochronnych i limitów ilościowych - zabijają przez cały rok. Tak zazwyczaj wygląda to oczami łowcy podwodnego - tutaj na przykładzie Jeziora Trześniowskiego:



Na koniec jeszcze krótka prezentacja, która w przystępny sposób tłumaczy dlaczego jako łowcy podwodni mamy tak wysoką skuteczność w wykrywaniu podwodnych narzędzi kłusowniczych:



Podczas uprawiania tego rodzaju aktywności jak łowiectwo podwodne ma się bardzo bliski kontakt z naturą. Niemalże na wyciągnięcie ręki. Rano i przed zmierzchem, lub także nocą można podpatrzeć bobry lub polujące wydry, które gdy jest się cichym w wodzie nie traktują człowieka jako niebezpieczeństwa, a tylko jako ... innego bobra. Można być w wodzie tuż obok jeleni a nawet łosi pijących z brzegu wodę. Można z bliska podpatrywać także życie rodzinne ptaków wodnych. Poniżej kilka filmów pokazujących typowe obserwacje jakie można doświadczyć na własnej skórze uprawiając łowiectwo podwodne:









Kusza zabija. Fakt niezaprzeczalny. Łowiectwo podwodne to sport, w którym ryby, do których łowca zdecyduje się strzelić zostają zabite i to jak najszybciej, aby cierpiały jak najkrócej. Jako podwodni łowcy nie mamy najmniejszego zamiaru stwarzać wrażenia, że jest inaczej. Natomiast ważne jest to, żeby zachować w tym umiar, właściwe proporcje i robić to MĄDRZE przede wszystkim mając na uwadze rybostan wody w jakiej się poluje. Każde wejście do wody z bronią wiąże się nieuchronnie z ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ. Szczególnie wobec gatunków rodzimych, tworzących naturalny ekosystem naszych wód. W naturze żaden drapieżnik nie zabija dla samego zabijania. W tym zwierzęta są od nas lepsze, bardziej szlachetne i ... normalniejsze. Strzelanie jak leci do wszystkich ryb w jakiejś wodzie, tylko dlatego, że akurat na danym poziomie umiejętności łowcy takie akurat ryby są łatwe do podejścia i akurat tam w wodzie są to nie jest łowiectwo podwodne tylko egzekucja, albo eksterminacja. Łowiectwo podwodne wtedy jest atrakcyjne i poznawcze gdy nie jest łatwe. Łatwe to jest kłusownictwo czyli połów ryb dowolną metodą połączony z jednoczesnym łamaniem przepisów. Dlatego łowcą podwodnym nigdy nie stanie się ktoś kto nie przestrzega kodeksu etyki łowcy podwodnego:

Podwodny łowca nie strzela do ryby jeśli nie zamierza jej zjeść.
Podwodni łowcy dzięki kontaktowi wzrokowemu z rybami nie zabijają ryb niewymiarowych.
Podwodny łowca powstrzymuje się od niepewnego strzału aby nie kaleczyć ryb.
Podwodny łowca natychmiast uśmierca ustrzeloną rybę.
Podwodny łowca nie strzela do ryby co do gatunku której nie jest pewny.


W praktyce podwodny łowca strzela rzadko, najczęściej nie strzela do żadnej ryby gdyż sam nakłada sobie wysokie wymagania i ograniczenia. Po co strzelać gdy nie zawsze jest taka potrzeba? Po co strzelać bez potrzeby jeżeli w danym akwenie jest ograniczona populacja pewnego gatunku ryb - potem nie będzie można ich tam podziwiać i filmować pod wodą? Tutaj trzeba być już odpowiedzialnym. Podwodni łowcy, podobnie jak i myśliwi nie polują na gatunki zagrożone, a wręcz przeciwnie - starają się je chronić i monitorują ich obecność, nie tylko ryb - także ptaków wodnych i ssaków wodno-lądowych. Jeśli ryby, których połów jest w polskim prawie dopuszczony są w okresie ochronnym lub w wymiarach ochronnych to także nie ma mowy o polowaniu na nie. Poza tym jeżeli w jakiejś wodzie są ryby rodzimych gatunków, które nie są w okresie ochronnym i są wymiarowe, a jest ich tam wyraźnie zbyt mało, lub dopiero się aklimatyzują to żaden świadomy podwodny łowca nie poluje na nie. Dlatego najpierw albo zasięga się informacji od miejscowego SSR o rybostanie lub często pływa się przez kilka dni tylko z kamerą żeby poznać 'co w wodzie piszczy', poznać stan ichtiofauny i kondycję wody.

Podstawowe zasady taktyki strzelania do ryb pod wodą, czyli jak maksymalnie zwiększyć pewność strzału, tak aby ryba, do której podwodny łowca zdecyduje się strzelić nie została tylko zraniona lecz została przez niego upolowana pokazuje na przykładach praktycznych poniższy film:



Wspomniałem na filmach o sprzątaniu dna i zgłaszaniu zauważonych pod wodą niepokojących sytuacji dzierżawcom akwenów. Akcje sprzątanie dna, szczególnie sprzątania spontaniczne w kilka osób, a nawet jednoosobowe mają wymiar nie tylko w postaci usuwania z wody typowo 'cywilizacyjnych' śmieci. Często ich efektem jest usuwanie z wody rzeczy stanowiących poważne zagrożenie dla rybostanu danego akwenu bądź rzeki. Są to np. zatopione beczki z chemikaliami, sieci
kłusownicze (i to nie tylko 'świeże' ale i stare, pozostawione - one zabijają ryby cały czas, nieraz latami), jest to możliwość zgłoszenia dzierżawcy wody ogniska chorób ryb, nielegalnych wysypisk śmieci itp. Czy warto sprzątać dno? Obejrzyj poniższy film:



A tutaj możesz obejrzeć materiał z jednej z takich tegorocznych akcji - pierwszego sprzątania Jeziora Lubikowskiego:



Na filmie powiedziane zostało co nieco na temat przepisów regulujących podwodne łowiectwo w Polsce. Pozwolę sobie w pigułce zebrać poniżej te najważniejsze z nich:

Zgodnie z polskimi przepisami na kusze przeznaczone do polowań pod woda nie jest wymagane żadne pozwolenie.

Aby móc uprawiać łowiectwo podwodne na akwenach podlegających ustawie państwowej (leżących poza terenami prywatnymi) wymagane jest posiadanie karty łowiectwa podwodnego. Więcej o samej karcie łowiectwa podwodnego (jak ją wyrobić, wymagania) masz tutaj:



Przepisy jakie obowiązują - ustawa o rybactwie śródlądowym - ostatnia nowelizacja z 2011 roku - tam jest wszystko odnośnie przepisów wędkarskich i łowieckich, podobnie jak limity i okresy ochronne. Łowiectwo podwodne od wędkarstwa różni się w zasadzie jedynie tym, że w Polsce na wodach śródlądowych nie wolno poławiać kusza węgorzy i ryb łososiowatych. Na konkretnych akwenach limity i okresy ochronne są ustanawiane przez dzierżawców akwenów - koła PZW, gospodarstwa rybackie itp

Ogólne informacje o przepisach dotyczących łowiectwa podwodnego w Polsce zawarte są w tej prezentacji:



Na koniec coś ekstra specjalnie dla Ciebie:



I co Ty na to?

Pozdrawiam
Piotr

fun88 napisał/a:

Zwykłe kurestwo i tyle, zajebać taką rybę i pewnie ją wyjebałeś bo takie ryby do jedzenia się nie nadają. Jako wędkarz który każdą złowioną rybę wypuszcza do wody, uważam, że za takie cos powinno się płacić srogie kary. Mam nadzieję, że ceny na licencję dla was zdrożeją.



Być może nostalgiczny nastrój tego weekendu wprowadził Cię w roztargnienie, z powodu którego widzisz i czytasz tylko to co chcesz widzieć i czytać... Specjalnie dla Ciebie powtórzę więc:

Film powstał na dużym łowisku karpiowym (główne ryby: karp, amur) podczas polowań mających na celu ograniczenie populacji niepożądanych gatunków ryb w tym akwenie. Na początku fimu wstawiłem podstawowe informacje na temat zasad wynikających z przepisów regulujących uprawianie tego typu polowań w Polsce.
Celem tych polowań było zmniejszenie liczebności wyrośniętych tołpyg będących skutkiem nieprzemyślanych zarybień w odległej przeszłości. Polowanie było prowadzone zgodnie z przepisami i za zezwoleniem, a także całkowicie podczas nurkowań na wstrzymanym oddechu. To był piątek rano. W piątek i sobotę w tym kole odbywały się zawody wędkarskie i ta tołpa była uwędzona i skonsumowana przez wędkarzy - uczestników zawodów.

Dodam tylko, że jako łowcy podwodni specjalizujemy się w odstrzałach ryb typy tołpygi czy wyrośnięte sumy. Te ostatnie szczególnie na stawach hodowlanych lub na zbiornikach gdzie ze względu na ukształtowanie dna lub podwodne przeszkody (drzewa) normalny odłów wędką lub siecią okazał sie nieskuteczny lub wręcz niemożliwy.
Zgłoś
Avatar
fun88 2015-10-31, 20:36 1
Być może nostalgiczny nastrój tego weekendu wprowadził Cię w roztargnienie, z powodu którego widzisz i czytasz tylko to co chcesz widzieć i czytać... Specjalnie dla Ciebie powtórzę więc:

Film powstał na dużym łowisku karpiowym (główne ryby: karp, amur) podczas polowań mających na celu ograniczenie populacji niepożądanych gatunków ryb w tym akwenie. Na początku fimu wstawiłem podstawowe informacje na temat zasad wynikających z przepisów regulujących uprawianie tego typu polowań w Polsce.
Celem tych polowań było zmniejszenie liczebności wyrośniętych tołpyg będących skutkiem nieprzemyślanych zarybień w odległej przeszłości. Polowanie było prowadzone zgodnie z przepisami i za zezwoleniem, a także całkowicie podczas nurkowań na wstrzymanym oddechu. To był piątek rano. W piątek i sobotę w tym kole odbywały się zawody wędkarskie i ta tołpa była uwędzona i skonsumowana przez wędkarzy - uczestników zawodów.

Dodam tylko, że jako łowcy podwodni specjalizujemy się w odstrzałach ryb typy tołpygi czy wyrośnięte sumy. Te ostatnie szczególnie na stawach hodowlanych lub na zbiornikach gdzie ze względu na ukształtowanie dna lub podwodne przeszkody (drzewa) normalny odłów wędką lub siecią okazał sie nieskuteczny lub wręcz niemożliwy.

Przyznam, że nawet nie oglądałem filmiku bo puściły mi nerwy ale skoro tak, to cofam.
Zgłoś
Avatar
Gizmolka 2015-10-31, 20:38 1
Moja tołpyga właśnie się wędzi. W sumie to już studzi

koniosraj napisał/a:

Chuju zabiłeś tołpygę, a ona miała młode. Teraz bez matki zeżrą je okonie i liny!



U nas za zimno, Tu się nie trą. Żyją tylko te wpuszczone do zbiorników.
Zgłoś
Avatar
dozek 2015-10-31, 21:06
Pozytywna zajawka oby tak dalej.

Na jaką maksymalną głębokość udało ci się zejść? jak długo wytrzymujesz na wdechu?

Czy na samo nurkowanie potrzebne jest jakieś zezwolenie czy po prostu wchodzisz i pływasz?

Jak jest u nas z przejrzystością akwenów?
Zgłoś
Avatar
t................0 2015-11-01, 13:09 2
dozek napisał/a:

Pozytywna zajawka oby tak dalej.

Na jaką maksymalną głębokość udało ci się zejść? jak długo wytrzymujesz na wdechu?

Czy na samo nurkowanie potrzebne jest jakieś zezwolenie czy po prostu wchodzisz i pływasz?

Jak jest u nas z przejrzystością akwenów?



Żona mnie wygania do garów - jutro rodzinny spend mamy i ciasta piecze, gotuje i cuduje . Dlatego muszę spadać. Ale umówmy się tak - jutro rano postaram się odpowiedzieć dokładnie na Twoje pytania. Teraz tylko, gwoli wyjaśnienia - nie jestem żadną gwiazdą freedivingu czy spearfishingu - po prostu staram się przybliżyć te aktywności. Obejrzyj ten film, na nim tłumaczę dokładnie co i jak ze mną:



dozek napisał/a:

Pozytywna zajawka oby tak dalej.

Na jaką maksymalną głębokość udało ci się zejść? jak długo wytrzymujesz na wdechu?

Czy na samo nurkowanie potrzebne jest jakieś zezwolenie czy po prostu wchodzisz i pływasz?

Jak jest u nas z przejrzystością akwenów?



Zaczne od końca. Jeśli chodzi o Morze Bałtyckie to różnie - od 2 do 10 i więcej metrów przejrzystości wody. Zimą podczas ciszy jest lepiej. Jeśli chodzi o sztuczne zbiorniki (piaskownie, żwirownie i kamieniołomy) to jest często nieźle - od 3 do nawet 10 metrów przejrzystości. Na niektórych (koparki w Jaworznie lub Zakrzówek w Krakowie) bywa późną jesienią i zimą nawet lepiej - np. 15 metrów. Na naturalnych jeziorach rynnowych, polodowcowych (głębokich) jest nieżle - ok 5 metrów a bywa lepiej. Na naturalnych jeziorach płytkich jest ciężko, trzeba się cieszyć gdy wizura na takich jeziorach jest powyżej 3 metrów. W rzekach jest ciężko z wizurą po roztopach i w okresie letnich burz. Poza tym okresem można w niektórych dużych rzekach liczyć na wizurę 2 - 3 metry, a w górskich lub niedużych jeszcze lepiej (np. Piaśnica - 5 metrów i lepiej). Najlepsza wizura w rzekach jest na jesieni.

W Polsce nie potrzebujesz żadnego zezwolenia aby nurkować na wstrzymanym oddechu (na nurkowanie z butlami również zezwolenie i uprawnienia nie są wymagane prawnie). Jednakże tak jak w przypadku nurkowań z butlami bezwzględnie powinieneś przejść odpowiednie kursy i przeszkolenia tak i w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu potrzebna jest wiedza jak robić to bezpiecznie, wiedza na temat asekuracji i znajomość reakcji własnego organizmu podczas nurkowań - którą to znajomość możesz uzyskać trenując najpierw na basenie, zanim przeniesiesz się na wody otwarte. Najlepiej skontaktować się i poprosić doświadczonego freedivera lub łowcę podwodnego w Twojej okolicy, który po pierwsze pomoże Ci skompletować (dobierze) odpowiedni sprzęt, którego nie jest mało:



A po drugie wytłumaczy Ci i jeśli będzie taka możliwość pokaże podstawy nurkowań freedivingowych i podstawy bezpieczeństwa.

A gdzie bym Cię skierował? Działają w Polsce szkoły freedivingu oparte m.in na systemie szkolenia Apnea Academy:
nitas.pl/news.php
freediving.bluego.pl/

To dobry pomysł zrobić sobie taki kurs, lecz kosztowny i 'nie na zawołanie'. Jeśli nie masz możliwości lub nie chcesz z jakiś powodów uczestniczyć w takim kursie to możesz też poszukać doświadczonej grupy trenującej freediving lub uprawiającej łowiectwo podwodne w Twojej okolicy i poprosić ich o porady.

W celu znalezienia doświadczonego mentora w swojej okolicy możesz się też zarejestrować na forach:
jeśli idzie o freediving - portal freedivingpoland.org.pl/ forum: freedivingpoland.org.pl/forum/
jeśli idzie o łowiectwo podwodne - forum: spearfishing.pl/forum

Przywitać się i zapytać kto mieszka/trenuje w Twojej okolicy

Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa (zagrożenia i ich unikanie, zarówno natury zdrowotnej jak i natury zewnętrznej) to kompleksowe omówienie znajdziesz np. w cyklu artykułów jakie opublikowałem w Nurkowej Polsce:
nurkowapolska.pl/313,Zagrozenia-wystepujace-podczas-nurkowania-na-wstr...
nurkowapolska.pl/314,Zagrozenia-wystepujace-podczas-nurkowania-na-wstr...
nurkowapolska.pl/316,Zagrozenia-wystepujace-podczas-nurkowania-na-wstr...

Polecam także doskonałe artykuły jakie znajdują się na portalu internetowym Stowarzyszenia Freediving Poland szczególnie w tym dziale:
freedivingpoland.org.pl/freediving/jak-zaczac/

Sporo informacji znaleźć też można w książce manual-of-freediving - Umberto Pelizzariego.

Największa głębokość na jaką zszedłem nurkując na wstrzymanym oddechu? Mam 43 lata okres gdy uprawiałem freediving pod kątem 'rekordów' mam już dawno za sobą. Kiedyś nurkowałem głebiej i dłużej - ale okupiłem to wielokrotnymi urazami płuc i uszu. W tym roku w lutym byłem potrenować w zimie nad Morzem Czerwonym - w Dahab i tam trenując (ale bez napinki) zszedłem przy linie na głębokość 50 metrów (przy czym przy wyjściu dla bezpieczeństwa pomogłem sobie podciąganiem na linie). Bez asekuracji nurkując z kamerą 'za rybami' zszedłem w tym roku najgłębiej na 42 metry.

Ile wytrzymuję pod wodą na wstrzymanym oddechu? Na powierzchni wody w basenie, gdy jestem ubrany w ciepłą piankę i po odpowiedniej rozgrzewce - w takich warunkach potrafię w najlepszej formie wstrzymać oddech na 6 minut, a na głębokości 4 m - już mniej - ponad 4 i pół minuty, na głębokości 7 - 10 metrów ponad 4 minuty (do 4.30).

Podczas polowania czy też nurkowania na wodach otwartych utrudnieniami są stres, zmęczenie, głębokość (zwiększone ciśnienie) i wyziębienie organizmu. Trzeba też pozostawić sobie zapas niezbędny ze względów bezpieczeństwa - poluje się z reguły bez asekuracji ze strony innej osoby. Jeśli idzie o czynnik głębokości to im jest się głębiej tym krócej da się wytrzymać bez oddychania pod wodą (poniżej pewnej głębokości) Polując/nurkując na głębokości 4-5 metrów w zależności od natężenia tych niekorzystnych czynników na dnie przebywam przeciętnie od 2 do 3 i pół minuty. W ciepłej wodzie (np.Egipt) na głębokości 20 metrów wytrzymuję ok 2 minuty.

Są duuużo lepsi ode mnie i jest ich w samej tylko Polsce naprawdę wielu. Freedivingu jako dyscypliny sportowej nie trenuję już od wielu lat. Ze względu na wielokrotne kontuzje płuc z przeszłości muszę uważać by nurkując nie przekraczać już pewnych granic, szczególnie dotyczących głębokości nurkowań...
Dlatego już od wielu lat freediving służy mi tylko jako narzędzie umożliwiające relaks, podglądanie podwodnego świata i uprawianie łowiectwa podwodnego. W porównaniu z osobami uprawiającymi freediving sportowo (a przynajmniej na poważnie) mój poziom jest aktualnie poziomem rekreacyjnym, a moje 'wyniki' to aktualnie poziom co najwyżej przeciętny.

Te umiejętności (nurkowania na wstrzymanym oddechu) można naprawdę łatwo wytrenować i na początku postęp jest naprawdę duży i naprawdę szybki (dwu a nieraz i trzy krotny). Potem po osiągnięciu pewnego stopnia zaawansowania jest już trudniej i wolniej - dlatego wysoki poziom to już wynik treningu długotrwałego. W jaki sposób trenować od podstaw, jak robić to bezpiecznie napisałem już obszernie w jednym z komentarzy do innych tematów jakie tutaj dodałem (szukaj po tagach freediving lub spearfishing).
Zgłoś
Avatar
dozek 2015-11-01, 13:22 1
Dzięki za odpowiedź. Kiedyś może pobawię się w nurkowanie. Mocniej mnie ciągnie do butli niż do wdechu. Może kiedyś się uda. Zawsze można podryfować z maską i fajką. Samo łowiectwo mnie nie interesuje.

Dzięki za odpowiedź Połamania płetw
Zgłoś
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem