18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (3) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 8:57
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:16
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:44
Avatar
thewhitestar 2012-09-15, 20:58
Yggdrasil napisał/a:



Niestety się mylisz. Miał podstawy, korzystał głownie z języka fińskiego (do stworzenia mowy elfów) oraz nazw własnych plemion żyjących w czasach starozytnych. Dla przykładu: wg ostatnich badań okazuje się, że w dawnej Szkocji żyło plemię na ziemiach, które zwały się "Orkland", stąd nazwa Ork/Orc. jeśli sięzagłebic się w temat można znaleźćwiele innych tego typu podobieństw. Co nie zmienia faktu, że całość wyszła mu dosyć zgrabnie i faktycznie wygląda to jakby stworzył wszystko sam.


No stary, jakieś tam słowotwórstwo na pewno było, ale przecież facet stworzył całą gamę cech, kultur itp. wielu ras które również sam wymyślił a które to funkcjonuje teraz w 90% fantasy. Krasnoludy, elfy, trolle (...) wszyscy je znamy z miliona różnych gier/filmów/książek ale początek nadał im chory umysł Tolkiena.
Zgłoś
Avatar
esde 2012-09-15, 21:10
Nie wiem czy wiecie ale Tolkien w latach studenckich spotykał się z innymi przyszłymi znanymi pisarzami fantasy ( m.in. gościem od Narnii) i rozkminiał to razem z nimi.
Zgłoś
Avatar
Silnoręki 2012-09-15, 21:15 11
Kurwa mać. Szacunek dla Tolkiena wielki, Hobbita przeczytałem nie raz i serce mnie boli jak gówniarstwo bo obejrzeniu kilku filmów ma się za wielkich fanów twórcy...przecież naprawdę jego książki są warte przeczytania.
Zgłoś
Avatar
Yggdrasil 2012-09-15, 22:08
@thewhitestar
Pamietaj, że wszystkie te stwory od dawien dawna miały miejsce w podaniach ludowych. Istoty typu skrzaty / karzełki -> hobbity etc. To samo tyczy się faktycznie istniejących kultur, które zostały przekonwertowane na bardziej „niesamowite”. Nie można wymyślić czegoś co już istnieje. Co innego to rozpropagować. To właśnie zrobił Tolkien. Z uwagi na fakt, iż jest on uważany za twórcę? / fundament? ówczesnej fantasy, wiele osób twierdzi, że wszystkie te kultury i stworzenia są jego pomysłem (ponieważ, jako pierwszy? zawarł całą tę wiedzę w swoich działach). Nie zamierzam tu, pisać iż Tolkien jest słabym pisarzem czy coś w tym stylu. Wręcz przeciwnie jako amator fantasy, po przeczytaniu jego książek byłem mile zaskoczony. Uważanie go jednak za geniusza jest wg mnie przesadą, aczkolwiek należy mu się szacunek za pozbieranie tego wszystkiego do kupy i opisanie w taki sposób, że teraz cały świat się tym jara.
Zgłoś
Avatar
McMenel 2012-09-15, 22:26 6
@Yggdrasil
Pozbierać do kupy to nic w porównaniu do kompletnej historii i mitologi całej Ardy. Bo kurwa przypominam jest jeszcze Silmarilion. Gdyby Tolkien żył nieco dłużej prawdopodobnie byłby zdecydowanie bogatszy w treść. Ponieważ autor miał w zwyczaju najpierw tworzyć zarysy powieści w notatkach a dopiero później rozszerzać je do większych rozmiarów. Szkoda bo niektóre historie z Silka są zdecydowanie lepsze od Władcy. Już sama genealogia tak rozbudowana jest ogromnym osiągnięciem.
Zgłoś
Avatar
LordMrok 2012-09-15, 22:47 1
Newgate napisał/a:



Co Ty mi tu wciskasz za gówno ?!
Masz tutaj pedalskiego Legolasa z dissem na peje.



Wkurwiasz się tylko dlatego, że TT zamknął ci temat o AMV aaa, muszę coś napisać o elfach bo dostane warna, jedyne elfy które zasługują na jako taki szacunek to te z Wiedźmina
Zgłoś
Avatar
Mr Dan 2012-09-16, 0:13
Tylko Mordor!
Zgłoś
Avatar
Ojciec_Mateusz 2012-09-16, 9:39
Brzmi jak Benio XVI...
Zgłoś
Avatar
kalosz90 2012-09-16, 16:45
Yggdrasil napisał/a:

@thewhitestar
Pamietaj, że wszystkie te stwory od dawien dawna miały miejsce w podaniach ludowych. Istoty typu skrzaty / karzełki -> hobbity etc. To samo tyczy się faktycznie istniejących kultur, które zostały przekonwertowane na bardziej „niesamowite”. Nie można wymyślić czegoś co już istnieje. Co innego to rozpropagować. To właśnie zrobił Tolkien. Z uwagi na fakt, iż jest on uważany za twórcę? / fundament? ówczesnej fantasy, wiele osób twierdzi, że wszystkie te kultury i stworzenia są jego pomysłem (ponieważ, jako pierwszy? zawarł całą tę wiedzę w swoich działach). Nie zamierzam tu, pisać iż Tolkien jest słabym pisarzem czy coś w tym stylu. Wręcz przeciwnie jako amator fantasy, po przeczytaniu jego książek byłem mile zaskoczony. Uważanie go jednak za geniusza jest wg mnie przesadą, aczkolwiek należy mu się szacunek za pozbieranie tego wszystkiego do kupy i opisanie w taki sposób, że teraz cały świat się tym jara.



Wielu miejscach się z Tobą zgadzam, ale napisanie że J.R.R nie był geniuszem to mnie rozpierdoliło. Na prawdę nie wiem jak bardzo wymagającym człowiekiem trzeba być, żeby nawet Tolkiena ostro krytykować, no ja pierdolę.
Zgłoś
Avatar
AnubisM 2012-09-16, 18:17
Dla ambitnych kurs owego języka

home.agh.edu.pl/~evermind/Lingwistyka/quenya.htm
Zgłoś
Avatar
Mini M 2012-09-17, 2:49
Za Tolkiena zawsze piwko! Zdrowie panie i panowie!
Zgłoś