18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (2) Soft (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 54 minuty temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
Wizje w momencie śmierci
Gacek2426 • 2012-08-10, 23:59
Krótki artykuł o wizjach przed śmiercią .
“Nowy pomysł jest na początku potępiony jako śmieszny, potem odrzucony jako banalny, wreszcie staje się przedmiotem ogólnej wiedzy”.
Wiliam James

Od początku zeszłego wieku zostały opublikowane książki, które szczegółowo opisują obserwacje poczynione przez lekarzy i pielęgniarki wobec umierających pacjentów.
Jakkolwiek wizje na łożu śmierci bywały wspominane w literaturze i kulturze powszechnej każdej epoki, to rzadko wspominano o nich w literaturze naukowej, aż do końca 1920 roku, kiedy stały się one przedmiotem badań Sir Wiliama Barretta, profesora fizyki w Royal College of Science w Dublinie.

Barrett zaczął interesować się tym tematem, kiedy jego żona, chirurg położnik, opowiedziała mu, wróciwszy pewnego wieczoru z pracy, o kobiecie, która tego dnia zmarła w szpitalu z powodu krwotoku, wydając na świat swego synka.
Tuż przed śmiercią kobieta o imieniu Doris, usiadła bardzo podniecona widokiem przepięknego krajobrazu. Powiedziała wówczas, że przyszedł jej ojciec, aby towarzyszyć jej w przejściu na drugą stronę.
Najbardziej szokujący dla Barretta był fakt, iż kobieta zdziwiła się nagle na widok swej siostry Vidy, która przybyła z ojcem. Vida zmarła trzy tygodnie wcześniej, jednak ze względu na bardzo zły stan jej zdrowia, zatajono przed Doris śmierć jej ukochanej siostry.

Historia ta do tego stopnia poruszyła Barretta, iż podjął się on systematycznych badań wizji na łożu śmierci. Były to pierwsze badania naukowe, które doprowadziły go do wniosku, że umysł umierającego pacjenta jest, przy licznych okazjach, świadomy i racjonalny. Barrett przytoczył również wiele przypadków, w których personel medyczny i rodzina uczestniczyli w wizji umierającego.
Jego książka, opublikowana w 1926 roku, nosiła tytuł Deathbed Visions. Barrett utrzymuje w niej, że:

- Bardzo często, w chwili śmierci, ludzie widzą w pobliżu ich łóżka przyjaciela lub krewnego, których uważają za żywych.
- We wszystkich przypadkach stwierdzono, iż widziane osoby były martwe przed nimi, o czym umierający nie wiedzieli.
- Umierające dzieci bywały często zaskoczone, że anioły, które na nie czekały nie miały skrzydeł.

W latach '60 zeszłego wieku dr Karlis Osis z American Society for Psychical Eesearch przeprowadził studia na temat wizji na łożu śmierci, których wyniki szybko zostały potwierdzone przez innych badaczy, wywodzących się z różnych kultur. Odkrył on, że:

- Najpowszechniejszy rodzaj wizji dotyczył osób, które zmarły krótki czas wcześniej.
- Wizje na łożu śmierci nie trwały długo: do pięciu minut, również mniej.
- Umierający pacjenci twierdzili, że goście przybyli, aby zabrać ich ze sobą.
- Wiara lub jej brak w świat pozagrobowy nie miały wpływu na częstotliwość czy rodzaj wizji.
- Większości pacjentów poddanych badaniu nie aplikowano lekarstw, które mogłyby wywoływać halucynacje.

W 1977 roku dr Osis i jego kolega dr Erlenddur Haraldsson opublikowali dzieło At the Hour of Death. W książce poszerzono pierwotne badania, zamieszczając w niej świadectwa ponad 1000 lekarzy i pielęgniarek indyjskich i amerykańskich. W sumie oparto się na opisach zgonu ponad 100.000 osób. Odkryto, iż wnioski potwierdzały wyniki pionierskich badań przeprowadzonych w Anglii przez dr Roberta Crookalla, prowadzonych przez ponad trzydzieści lat i opublikowanych w jego licznych esejach.

Na bazie informacji dostarczonych mu przez personel medyczny stwierdził, że:

- Jedynie 10% osób była świadoma tuż przed śmiercią.
- Od połowy do dwóch trzecich osób należących do tej grupy miało wizje na łożu śmierci.
- Wizje te przyjmowały formę odwiedzin, podczas których ukazywali się ich bliscy, obrazów z zaświatów, oraz
euforycznego nastroju, niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia.

Dr Melvin Morse twierdzi, iż francuski historyk Philippe Aries udokumentował tezę, że przed rokiem 1000 umierający opowiadali o wizjach Boga i utrzymywali, iż widzieli tych, którzy umarli przed nimi. Ubolewa on nad faktem, że w dzisiejszych czasach pacjentom, którzy mają tego rodzaju wizje, podawane są lekarstwa na bazie narkotyków lub Valium, aby pokonać “lęk”, a oba te rodzaje lekarstw usuwają pamięć doraźną, co przeszkadza pacjentom w zapamiętaniu wizji, które mogli ewentualnie mieć. Morse twierdzi również, że około 90% osobom, które umierają w szpitalach “podaje się duże ilości środków uspokajających; pacjent jest reanimowany i poddawany nieustannej terapii”, oraz że lekarze uważają wizje na łożu śmierci za problem do rozwiązania za pomocą lekarstw (Morse 1993: 64).
W swojej książce Closer to the Light – Learning from the Near-Death Experience of Children, Morse wyraża opinię, że wizje na łożu śmierci są “zapomnianym aspektem w tajemniczym procesie życia”, mogą one nieść pociechę, oraz mają zdrowotny wpływ na umierającego pacjenta i jego rodzinę. Przytacza on liczne przypadki umierających dzieci, które zaczęły mieć wizje świata pozagrobowego w ostatnich dniach ich życia. Opisywały one cudowne kolory, piękne miejsca i zmarłych członków rodziny, o których istnieniu czasami nie mieli pojęcia.

Więcej na ten temat :
www.nautilus.org.pl
Zgłoś
Avatar
Brutalne_Bydle 2012-08-13, 17:03
Jakieś 3-4 lata temu mieszkali naprzeciwko mnie dwoje starszych ludzi razem z dorosłym synem i jego żoną. Jest to moja dalsza rodzina. Pewnego dnia stary już wujek umarł i kilka dni później przyśnił się mojej cioci że za jakiś czas ją zabierze.. Ciocia też była stara, ale nie aż tak żeby już umierać. Gdy to opowiedziała każdy potraktował to jako ciekawy sen, ale nic nieznaczący. Niestety w tym samym tygodniu dostała zawału na chodniku przed domem i zmarła. Czy to zbieg okoliczności to nie wiem, ale dziwne to jest na pewno.
Zgłoś
Avatar
MichasQ 2012-08-13, 20:05
Ciekawy temat na dobre rozkminy.

Kiedyś gdzieś czytałem, jak jakiś lekarz napisał pewien napis nad ludźmi, którzy widzieli się z góry, mogli "podróżować" po pokoju, oglądać wszystkich obecnych. Niestety nikt nie widział i nie mógł powiedzieć co tam było napisane mimo, iż twierdzili, że unosili się nad łóżkiem.
Zgłoś
Avatar
triglav88 2012-08-13, 20:25
Jeśli chodzi o DMT to jest książka Rick'a Strassman'a "DMT. Molekuła duszy" i dokument o tym samym tytule. Osobiście nie czytałem ale jak dorwę książkę to na pewno przeczytam bo temat jest jak najbardziej godny zainteresowania.
Zgłoś
Avatar
Zembowy Wruzek 2012-08-13, 20:26
Tez przezylem smier klinizna kiedy zatrulem sie dwutlenkiem wegla, bylem reanimowany w lazience itp itd...
Nie widzialem bliskich, jezuska, aniolkow itepe ale jedyne czego doswiadczylem to jasnosc ( nie zadne swiatelko w tunelu), po prostu bialo na maksa, dziwne uczucie moze nie szczescia ale jakos tak przyjemnie a kiedy mnie odratowali i odzyskalem swiadomosc to mialem uczucie slodkosci w ustach.
Zgłoś
Avatar
a................0 2012-08-13, 21:03
Czy ktoś z obecnych miał do czynienia z Ayahuascą? Właśnie się na to nakręciłem, ale znalazłem jakieś forum, na którym odradzają przeprowadzenie rytuału na własną rękę. Niestety ostatni post w temacie był napisany w 2010 roku.
Zgłoś
Avatar
Kali90 2012-08-13, 21:17 1
Ja miałam okazję też doświadczyć czegoś podobnego. Moja babcia leżała w bardzo ciężkim stanie w szpitalu. Śniła mi się tej nocy której zmarła. Nie był to jakiś szczególny sen przedstawiający jej pożegnanie czy coś, niemniej moja mama rano zadzwoniła z informacją że babcia umarła. Dwa miesiące później moja ciocia (jedna z 3 córek tejże babci) trafiła do szpitala z ciężkim zapaleniem płuc, mniej więcej po tygodniu znowu przyśniła mi się babcia... rano dostałam telefon od mamy że ciocia nie żyje. Po kolejnych 3 miesiącach, znów śniła mi się babcia. Rano obudził mnie telefon, spojrzałam na wyświetlacz - mama. Odbieram i od razu pytam "kto umarł??", kolejna ciocia. Dwie z trzech córek mojej babci, umarło. Kiedy następnym razem śniła mi się babcia, ledwo otworzyłam oczy a już dzwoniłam do mamy, na szczęscie nic się nie stało. Od tamtej pory babcia już mi się nie śniła. Nie wiem o co w tym wszystkim chodziło, ale było to dziwne doświadczenie.
Zgłoś
Avatar
merh 2012-08-13, 22:46
-UP.
mysle,ze mama miała z tym cos wspolnego
Zgłoś
Avatar
kamilos123456 2012-08-13, 22:57
Tak, za wizje przed śmiercią odpowiada szyszynka która w momencie śmierci wpompowuje ogromne ilości DMT do naszego organizmu. Tak jak już ktoś napisał ta substancja znajduje się w wielu roślinach oraz niektórych zwierzętach. Co ciekawe podczas wizji wiele osób spotkało się z istnieniami świadomymi swojego bytu. Kolory, inne wymiary, płonące krzaki takie sprawy, (czy czasem Mojżesz nie gadał z płonącym krzakiem który dał mu przykazania ? ) Jest to bardzo ciekawy temat, który wyjaśnia sporo spraw. Zachęcam do poszukiwania informacji oraz lektury.
Zgłoś
Avatar
Rafal1757 2012-08-13, 23:02
@S.O.A.D.
Tak zrobiłem błąd. Tylko czemu mnie poprawiasz skoro Ty sam zaczynasz każde zdanie małą literą ?

S.O.A.D. napisał/a:

@Rafal1757

tym bardziej, że powinniśmy dbać o poprawność języka polskiego.

Zgłoś