rister napisał/a:
Powiedz o liczbach w tym sporcie. Ile to kosztuje? Jak najgłębiej nurkujesz? Ile czasu jesteś w stanie spędzić pod wodą?
Koszt podstawowego sprzętu produkowanego specjalnie do spearfishingu (łowiectwa podwodnego), ze średniej półki cenowej to:
ABCD (długie płetwy, maska o małej pojemności, rurka, nóż) - ok 700 pln
Pianka open cell, skarpety i rękawice - ok 1000 pln
Obciążenie:
(bardzo sensowne rozwiązanie, tzw uprząż) - 200 - 400 pln
lub pas balastowy tzw. gumowy plus obciążenie ołowiane na niego - ok 200 pln
Powyższy sprzęt wystarczy do freedivingu czyli nurkowania na wstrzymanym oddechu.
Do uprawiania łowiectwa podwodnego dodatkowo potrzeba:
Kusza w miarę uniwersalna z kołowrotkiem - ok 600 pln
Wymagana przepisami boja - ok 200 pln
Nizałki i inne drobiazgi - ok 100 pln
Z reguły łowca z czasem, posiada kilka kusz różnej długości, które używa w zależności od wizury w danym akwenie i otoczenia w jakim poluje.
Tutaj masz przegląd sprzętu - z opisem co do czego służy i praktycznymi poradami na temat każdej części wyposażenia:
A tutaj masz film w którym pokazuję i omawiam kusze z naciągiem gumowym, na przykładzie prostych i niedrogich fabrycznych modeli z łożem wykonanym z rury aluminiowej. Pokazuje obsługę kuszy, jej elementy i przygotowanie jej do użycia z wykorzystaniem łatwo dostępnych elementów fabrycznych. Celem filmu jest przybliżenie przyszłym użytkownikom zasady działania i obsługi podstawowego narzędzia połowowego w łowiectwie podwodnym jakim jest kusza
Pozostaje jeszcze koszt wyrobienia sobie uprawnień - karty łowiectwa podwodnego - koszt kursu (aktualnie to jest 1 bezstresowy dzień) z egzaminem od kilku lat wynosi z tego co wiem ok 350 pln, a koszt wydania karty we własciwym miejscu zamieszkania łowcy urzędzie miasta to 10 pln:
Na kanale Yt w opisie pod tym filmem podaję kontakt do 5ciu osób w Polsce jakie z ramienia KD PTTK maja zezwolenie na przeprowadzenie kursów i egzaminów na kartę łowiectwa podwodnego - trzeba się z kimś z nich skontaktowac i umówić. Koszt kursu (1 dniowy) z egzaminem od kilku lat z tego co się orientuję wynosi ok 350 pln, a koszt wydania karty we własciwym miejscu zamieszkania łowcy urzędzie miasta to 10 pln.
Na forum łowiectwa podwodnego
spearfishing.pl/forum w dziale 'karta łowiectwa podwodnego' jest podforum, na którym
ogłaszane są aktualne miejsca i terminy egzaminów, oraz osoby pragnące wyrobić sobie takie uprawnienia na tym podforum się umawiają z egzaminatorami i między sobą:
spearfishing.pl/forum/viewforum.php?f=61&sid=e918e2c3c69cdaad27904...
Jeszcze raz zainteresowanym polecam się zarejestrować na forum łowiectwa podwodnego
spearfishing pl/forum. Tam jest zawarta każda praktycznie informacja na temat potrzebnego sprzętu, metod polowań i wystarczy uzyć opcji szukaj, żeby poznać te informacje. A jeśli czegoś nie ma to trzeba zadać pytanie w odpowiednim dziale.
Co do filmowania to koszt kamery z obudową podwodną nagrywającej w jakości HD to ok 500 - 600 pln. GoPro są droższe.
Ja używam aktualnie kamerek midland XTC280
Ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny (XTC280 to koszt rzędu 550 pln) i jest banalnie łatwa w obsłudze (jeden przesuwny przełącznik), a obudowę podwodną ma dołanczaną w zestawie ( XTC280 do 60 metrów). Czas pracy tej kamerki przy ciagłym załączeniu w wodzie o temperaturze ok 20 st. C to około 2.5 godziny - co też jest jej niebanalną zaletą. Dodatkowo ma plaski kształt i bardzo małą wagę co predestynuje ją do zdjęć podwodnych i zamocowania także z boku maski przy głowie w sposób jaki pokazuję na tym filmie:
Na tym filmie pokazana jest jako przykład kamera midland XTC-200, ale XTC-280 ma te same wymiary, praktycznie taką sama obudowę i identyczną szynę montazową, tak, że jej zamocowanie do maski wygląda identycznie.
Na końcu każdego filmu zamieszczam informację którą kamerą został nakręcony materiał - po to żeby oglądający mógł sobie wyrobić zdanie o jej jakości.
Ile wytrzymuję pod wodą na wstrzymanym oddechu? Na powierzchni wody w basenie, gdy jestem ubrany w ciepłą piankę i po odpowiedniej rozgrzewce - w takich warunkach potrafię w najlepszej formie wstrzymać oddech na 6 minut, a na głębokości 4 m - już mniej - ponad 4 i pół minuty, na głębokości 7 - 10 metrów ponad 4 minuty (do 4.30).
Podczas polowania czy też nurkowania na wodach otwartych utrudnieniami są stres, zmęczenie, głębokość (zwiększone ciśnienie) i wyziębienie organizmu. Trzeba też pozostawić sobie zapas niezbędny ze względów bezpieczeństwa - poluje się z reguły bez asekuracji ze strony innej osoby. Jeśli idzie o czynnik głębokości to im jest się głębiej tym krócej da się wytrzymać bez oddychania pod wodą (poniżej pewnej głębokości) Polując/nurkując na głębokości 4-5 metrów w zależności od natężenia tych niekorzystnych czynników na dnie przebywam przeciętnie od 2 do 3 i pół minuty. W ciepłej wodzie (np.Egipt) na głębokości 20 metrów wytrzymuję ok 2 minuty.
Są duuużo lepsi ode mnie i jest ich w samej tylko Polsce naprawdę wielu.
Te umiejętności (nurkowania na wstrzymanym oddechu) można naprawdę łatwo wytrenować i na początku postęp jest naprawdę duży i naprawdę szybki (dwu a nieraz i trzy krotny). Potem po osiągnięciu pewnego stopnia zaawansowania jest już trudniej i wolniej - dlatego wysoki poziom to już wynik treningu długotrwałego. W jaki sposób trenować od podstaw, jak robić to bezpiecznie napisałem już obszernie w jednym z poprzednich komentarzy.
Jak głęboko teraz nurkuję?
Już nie tak głęboko jak kiedyś. Kiedyś trenowałem freediving na poważnie - w Egipcie i we Włoszech. Wiele lat i wtedy nurkowałem naprawdę głęboko. Ale z czasem miałem wiele kontuzji płuc i uszu. Teraz (mam 43 lata) jak większosć byłych "sportowców" jestem półinwalidą i nurkuję bardziej rekreacyjnie - dla przyjemności i wykorzystując freediving jako środek do uprawiania łowiectwa podwodnego. W tym roku w lutym byłem potrenować sobie i ponurkowac w Egipcie w dahab i tam najgłąbiej zanurkowałem na 52 metry. Bez napinki i do tego przy linie. Bez asekuracji lina zanurkowałem na tym wyjeździe "za rybami" najglębiej na 42 metry.
Tutaj masz filmik jaki nakreciłem w tym roku w lutym podczas treningów na Blue Hole w Dahab:
A tutaj masz trzy filmy jakie zrobiłem na tym wyjeźdxie opowiadające o mieszkańcach podwodnego swiata Morza Czerwonego. Filmy powstały całkowicie podczas nurkowania na wstrzymanym oddechu i są moim hołdem dla tego miejsca, z którym łączą mnie na zawsze wspaniałe wspomnienia z przeszłości:
[youtube]http//www.youtube.com/watch?v=wj2pJfZM9II[/youtube]
Podczas zbierania materiału do tych filmów nurkowałem przeciętnie na głębokości około 20 metrów. Ty też tak możesz, zapewniam, że to nic trudnego. Tylko trening, nic więcej!
Coś jeszcze raz na koniec: Słaba kondycja podczas biegania nie jest wyznacznikiem - podczas biegania używa się mięśni w sposób dynamiczny - bardziej ma to przełożenie na dynamikę basenową. Natomiast w łowiectwie podwodnym i freedivingu na wodach otwartych połączonym z obserwacją podwodnego świata kładzie się nacisk na jak najmniejsze zużycie tlenu - na jak najlepszą gospodarkę tego zużycia. Tutaj liczy się bardziej doświadczenie, psychika i technika. Kondycja bardziej jest potrzebna przy przemieszczaniu się w wodzie na dalsze odległości.Co do palenia papierosów - ogólnie wiadomo, że jest szkodliwe i nie namawiam do tego. Tym niemniej ja sam palę papierosy od 25 lat ... Jeśli kiedyś przestanę to może się przekonam czy wydłuży to paradoksalnie czy skróci czas przebywania pod wodą. Zdania w tym temacie są podzielone.
Przede wszystkim - nie należy się zrażać i trzeba wierzyć w siebie.
Pozdrawiam serdecznie
Piotr
Podaję jeszcze raz link do trzeciego fimu o mieszkańcach Morza Czerwonego bo coś skaszaniłem powyżej, a nie mogę juz edytowac tego posta: