18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (8) Soft (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 0:38
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 13:32
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 16:24
Zagadka - 2 krany
teken • 2012-11-11, 9:50
Zagadka na dziś.

Są 2 krany, odkręcone, takie samo ciśnienie, ale z jednego leci woda o temperaturze 20 stopni, a z drugiego o temp -20 stopni. Woda z obu kranów spada do jednego naczynia.
Jaką temperaturę ma woda w naczyniu ?

Najlepiej odpowiedzieć sobie przed rozwinięciem komentarzy
Zgłoś
Avatar
~Faper Noster 2012-11-15, 12:32
synmackazklanu napisał/a:

Temperature wartości w stopniach Celcjusza tylko w Kelwinach

tak też zrobiłem, wczytaj się.

Stalovy napisał/a:

Woda przechłodzona zamieniałaby się w lód zaraz po tym, jak opuściłaby wylewkę kranu, więc do wyliczeń Fapera musimy przyjąć poprawkę, zakładającą oddanie przez wodę ciepłą pewnej energii na roztopienie lodu. Nie będzie to więc zwykłe policzenie bilansu.

Nie miałem nigdy do czynienia z cieczą przechłodzoną w praktyce, więc nie wiem jak się zachowują. Zakładam, że możliwe jest wytworzenie takich warunków, w których woda przechłodzona będzie się mogła zmieszać z ciepłą bez zmiany stanu skupienia (np bardzo niska prędkość przepływu w naczyniu o idealnie gładkich ścianach, stan nieważkości)

synmackazklanu napisał/a:

jak juz wymyślasz jakiś bilans energetyczny to pierw jedno musi zgadzać sie z drugim równaniem

nie bardzo rozumiem, rozwiń myśl

Poza tym- przy rozwiązywaniu tego typu zadań, jeśli jakieś dane nie są znane (np temperatura otoczenia, materiał, z jakiego zrobione jest naczynie, wysokość z której spada woda i inne) zawsze należy przyjąć, że są to "warunki normalne" a pozostałe czynniki mają wartości niewpływające na wynik końcowy. W przeciwnym razie nie bylibyśmy w stanie rozwiązać żadnego zadania.

PS: polecam lekturę: en.wikipedia.org/wiki/Supercooling
Zgłoś
Avatar
Nanttomera 2012-11-18, 21:52
przynajmniej wasza dziewczyna nie stwierdziła, "spadaj ja fizyki nie umiem" ....
Zgłoś
Avatar
Toks 2012-11-18, 23:06 2
To już jest poziom poniżej Gimbazy... Przecież pan magister od fizyki uczył, że jeśli zastosuje się odpowiednie warunki, tzn np ciśnienie przy stałej objętości można doprowadzić wodę do takiego stanu by woda nie mogła "skrzepnąć".
Poziomy inteligencji:
- Jestem na tyle bystry by nie zauważyć, że woda krzepnie w 0C.
- Jestem na tyle bystry by zauważyć, że woda krzepnie w 0C.
- Jestem na tyle bystry by się bić z innymi by im udowodnić siłą, że woda krzepnie w 0C.
- Jestem na tyle bystry by wiedzieć, że woda niekoniecznie musi krzepnąć w 0C.

Wyliczenia moda poprawne. Mimo późniejszych opinii gimbazy - nie są szczegółowe, a tylko ogólne i zakreślają jedynie podstawowe - zaznaczone w temacie zadania założenia.

Przez takie pitolenie Hawking się w wózku przewraca.
Zgłoś
Avatar
L................r 2013-09-06, 23:43
ech... masa cwaniaków a do fizyki to chyba nikt się nie przykładał. ciepło właściwe wody to 4190 J/kgK, a lodu 2100 J/kgK, więc zwykły bilans cieplny odpada. do tego trzeba dorzucić energię potrzebną na zmianę stanu skupienia które wynosi 333 700 J/kg... wpisałby tu całe obliczenia, ale i tak nikt by nic z tego nie zrozumiał... zakładając, że w ogóle z kranu może lecieć lód (może kruszony chociażby) to wynik w przybliżeniu będzie wynosił 0C, przy czym część lodu zamieni się w wodę i proporcje woda:lód wyjdą około 9:7. oba stany skupienia w tej samej temperaturze oczywiście. jak ktoś chce mnie poprawić to proszę bardzo, wyliczenia na szybko w głowie zrobione... tak tak. umiem liczyć więc pewnie nie mam życia towarzyskiego...oprócz tego jestem rudy.
Zgłoś