18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 33 minuty temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
🔥 Koniec jazdy - teraz popularne
Zegary na wyświetlaczach Nixie
deritv • 2012-12-27, 22:53
Z serii Sadol uczy.

Witam. Nie znalazłem po tagach, więc raczej nie było.

Dzisiaj chciałem pokazać dosyć nietypowy rodzaj zegarów elektronicznych, a mianowicie z zastosowaniem lamp cyfrowych, czy wyświetlaczy lampowych Nixie. Może najpierw jak to wygląda:





A teraz troszku informacji o samych lampach Nixie(lampa cyfrowa)- Szklana lampa elektronowa wypełniona neonem i argonem pod małym ciśnieniem, zawierająca jedną wspólną anodę i wiele katod, które mogą być oddzielnie sterowane. Katody wykonane z cienkiego drutu ustawione są jedna za drugą w sposób widoczny z zewnątrz. Mają one kształt wyświetlanych znaków najczęściej cyfr 0-9, kropki lub przecinka dziesiętnego, znaków + i -. W razie potrzeby możliwe jest wyświetlanie innych symboli alfanumerycznych np. V, A, %, Hz, μ, p, F itp.



Jeśli chodzi zaś o sam zegar to budowa nie jest tyle skomplikowana co pracochłonna. Sterowanie lampami można wykonać albo cyfrowo z mikroprocesora co jest bardziej oszczędne jeśli chodzi o ilość elementów, albo analogowo, gdzie zaczyna się mała jazda. Z racji że sam zegar jest powrotem do lat świetności elektroniki analogowej niczym płyta winylowa, to wykonanie układu w postaci analogowej jest bardziej "zalecane, ze względów sentymentalnych". Koszt wykonania zegara mieści się w granicach 100-150zł. Najdroższe są niestety lampy ok dychy za szt. Schematów nie będę wrzucał bo większości one nie interesują, jest tego sporo u wujka Google.
. Jakby kogoś zainteresował temat to polecam elektrodę, gdzie jest masa tego typu układów. Pozdr
Zgłoś
Avatar
geniuszę 2012-12-28, 7:43
super sprawa, nie wiedzialem o takim zegarku- dzis mam co do roboty
Zgłoś
Avatar
ukcioo 2012-12-28, 8:51 1
matiqq napisał/a:

podpinam się do pytania up'a!

PS. jak się nazywają takie zegary, w których kręci się np. wiatrak i na wirniku się wyśletla info lub np. takie taktometry-zegary?



zegar/wyswietlacz widmowy
Zgłoś
Avatar
deritv 2012-12-28, 9:51
@LisekChytrusek

Sam sobie muszę taki zrobić, ale póki co nie mam na to czasu, choć poluję na necie na lampy.

jaskowski

Jeżeli ktoś ma lampy w domu to koszty mieszczą się w granicach 50zł, chyba że za obudowę dasz pudełko po butach, ale chyba nie o koszty w tym chodzi tylko o efekt. Pozdr
Zgłoś
Avatar
k................5 2012-12-28, 10:48
nixiekitworld.com/ - cena np. 179 euro - zestaw do samodzielnego złożenia
Zgłoś
Avatar
The Chef 2012-12-28, 10:57
:O Steins;Gate
Zgłoś
Avatar
bolerro 2012-12-28, 11:42
Właśnie rozpocząłem nad nim prace - mam już projekt pierwszej płytki w programie Eagle, druga już w drodze i wszystkie niezbędne elementy Teraz tylko dokończyć drugą płytkę, wytrawić obie i mogę składać
Zgłoś
Avatar
p................s 2012-12-28, 12:19
300-400 zl na allegro.
Zgłoś
Avatar
Kwiatmajster 2012-12-28, 12:20 6
Też coś takiego w życiu już popełniłem, tylko że w latach gdy kończyłem gimbazjum... Do dnia dzisiejszego nie doczekał się obudowy i kwarcowej podstawy czasu więc co kilka dni trzeba go korygować. Zdjęcie robione wigilijnym karpiem.
Zgłoś
Avatar
Michal_Blady 2012-12-28, 12:32
Jak ktoś chce podobny zegar to mam na sprzedaż. Zdjęcia są na aukcji allegro (szukać w zakończonych aukcjach pod hasłem "UNIKAT! Zegar Retro Nixie LC531 + data, termometr").
Zgłoś
Avatar
Mr Dan 2012-12-28, 12:36
Tosz to kurwa Reading Steiner! Machina czasu ze Steins;Gate. Wyślij wiadomość w przeszłość i zobacz, co się stanie
Zgłoś
Avatar
konioklonio 2012-12-28, 12:41
Mamy takie lampy w częstościomierzach na WAT'cie
Zgłoś
Avatar
KKdemona 2012-12-28, 13:55
LOL używamy takich na uczelni Polska górą !
Zgłoś
Avatar
Darson666 2012-12-28, 13:59
Czemu w całym artykule powiększyłeś czcionkę? Masz jakiś kompleks?
Zgłoś
Avatar
mare30ks 2012-12-28, 14:41
za taki zegarek na reke kazdy hipster zrobi ci laske
Zgłoś
Avatar
Adik0160 2012-12-28, 15:44
@Kwiatmajster a mogłeś wykorzystać RTC
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie