18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 14:02
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
🔥 Koniec jazdy - teraz popularne
Zegary na wyświetlaczach Nixie
deritv • 2012-12-27, 22:53
Z serii Sadol uczy.

Witam. Nie znalazłem po tagach, więc raczej nie było.

Dzisiaj chciałem pokazać dosyć nietypowy rodzaj zegarów elektronicznych, a mianowicie z zastosowaniem lamp cyfrowych, czy wyświetlaczy lampowych Nixie. Może najpierw jak to wygląda:





A teraz troszku informacji o samych lampach Nixie(lampa cyfrowa)- Szklana lampa elektronowa wypełniona neonem i argonem pod małym ciśnieniem, zawierająca jedną wspólną anodę i wiele katod, które mogą być oddzielnie sterowane. Katody wykonane z cienkiego drutu ustawione są jedna za drugą w sposób widoczny z zewnątrz. Mają one kształt wyświetlanych znaków najczęściej cyfr 0-9, kropki lub przecinka dziesiętnego, znaków + i -. W razie potrzeby możliwe jest wyświetlanie innych symboli alfanumerycznych np. V, A, %, Hz, μ, p, F itp.



Jeśli chodzi zaś o sam zegar to budowa nie jest tyle skomplikowana co pracochłonna. Sterowanie lampami można wykonać albo cyfrowo z mikroprocesora co jest bardziej oszczędne jeśli chodzi o ilość elementów, albo analogowo, gdzie zaczyna się mała jazda. Z racji że sam zegar jest powrotem do lat świetności elektroniki analogowej niczym płyta winylowa, to wykonanie układu w postaci analogowej jest bardziej "zalecane, ze względów sentymentalnych". Koszt wykonania zegara mieści się w granicach 100-150zł. Najdroższe są niestety lampy ok dychy za szt. Schematów nie będę wrzucał bo większości one nie interesują, jest tego sporo u wujka Google.
. Jakby kogoś zainteresował temat to polecam elektrodę, gdzie jest masa tego typu układów. Pozdr
Zgłoś
Avatar
LisekChytrusek 2012-12-27, 22:55
za ile mi taki zrobisz? ;D
Zgłoś
Avatar
matiqq 2012-12-27, 23:06
podpinam się do pytania up'a!

PS. jak się nazywają takie zegary, w których kręci się np. wiatrak i na wirniku się wyśletla info lub np. takie taktometry-zegary?
Zgłoś
Avatar
masaj990 2012-12-27, 23:31
Kurwa doczytać się nie chce ino obrazki ogladać?

"Koszt wykonania zegara mieści się w granicach 100-150zł. Najdroższe są niestety lampy ok dychy za szt."
Zgłoś
Avatar
damianwro 2012-12-28, 0:08
na łapę kozacki!
Zgłoś
Avatar
matiqq 2012-12-28, 0:59 6
masaj990 napisał/a:

Kurwa doczytać się nie chce ino obrazki ogladać?

"Koszt wykonania zegara mieści się w granicach 100-150zł. Najdroższe są niestety lampy ok dychy za szt."



czytać się kurwa nie chce?

"Koszt wykonania"
a ja spytałem, za ile sprzedał by gotowy produkt. Kurwa mać!
Zgłoś
Avatar
marcino16 2012-12-28, 3:14
Zgarnalem z uczelnianych gratow (za zgodą ofc) uszkodzony voltomierz mial chyba 6 takich lampek ku mojemu zdziwieniu poszedl na alledrogo za 3 stowki, tyle wygrac!!
Zgłoś
Avatar
minusator 2012-12-28, 3:19
@matiqq
O ile dobrze zrozumiałem to tobie chodzi o wyświetlacz widmowy.
/watch?v=-6JnAxTXApw
Zgłoś
Avatar
FourthIllusion 2012-12-28, 3:21
Ja ci dam te 150, ale zrob mi taki jak na tym 1 obrazku
Zgłoś
Avatar
WIEWIORa 2012-12-28, 3:32
może to jednak portal elektroda.pl ? identyczny tam był taki prezentowany
zresztą oglądać można bez rejestracji to nie portal ogłoszeniowy, ile to ludzie jeszcze nie widzieli 0.o
żaden fenomen =.=
Zgłoś
Avatar
Lasarr 2012-12-28, 4:10
Szacun dla ludzi, co lampami sie jeszcze bawia, tylko oni wiedza jaka to meczarnia jest.
Zgłoś
Avatar
P................3 2012-12-28, 4:15
kurwa nawet tutaj musiałeś zagościć profesorze od pracowni elektronicznej?
Zgłoś
Avatar
Felixis 2012-12-28, 4:42
już to gdzieś widziałam ;p
Zgłoś
Avatar
jaskowski 2012-12-28, 4:46
zegar lampowy mozecie zrobic sami i chuja bedzie kosztowac praktycznie ale co ja tam wiem.
Zgłoś
Avatar
DrGreen 2012-12-28, 7:28
READING STEINER!!!!11111 Steins;Gate

o kurwa jaram sie jaram sie muszę sobie taki zrobić, juuuuuuż!
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie