18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (1) Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 36 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: 52 minuty temu
Bitcoin w opałach
mare30ks • 2014-02-28, 10:26
Czyżby kolejna bańka dla naiwnych właśnie pękała?
Naiwniaki się napaliły na wirtualne siano, że bezpieczniejsze i takie zajebiste a tu chyba się skończył sen.
I odpowiedni panowie gdzieś na tropikalnych plażach liczą zyski z oskubania frajerów.

Największa platforma służąca do handlu bitcoinami zawiesiła działalność. Tłumaczenia są enigmatyczne a w tle gigantyczne pieniądze, które zniknęły. Czy to ostateczny koniec BitCoina?
Na stronie mtgox.com pojawiło się przed chwilą oświadczenie Marka Karpelesa, szefa spółki zarządzającej platformą:
Cytat:

Ponieważ pojawia się wiele spekulacji dotyczących przyszłości serwisu MtGox chcę wykorzystać tę okazję, by ponownie zapewnić wszystkich, że wciąż jestem w Japonii [to tam siedzibę ma spółka - red.], bardzo ciężko pracuję nad znalezieniem rozwiązania bieżących problemów.
Chciałbym też prosić o powstrzymanie się od zasypywania pytaniami naszych pracowników. Dostali zakaz udzielania jakichkolwiek odpowiedzi czy informacji. Proszę odwiedzać tę stronę w celu zapoznania się z kolejnymi oświadczeniami.



Niestety - ta odpowiedź zapewne nie uspokoi klientów, choć dobrze, że wciąż mogą mieć jakąś nadzieję na odzyskanie pieniędzy.

Największa światowa giełda służąca do wymiany wirtualnej waluty Bitcoin po kilku tygodniach sporych kłopotów została zamknięta - wciąż nie wiadomo, czy tym razem "na dobre". Jak na razie nic nie wróży szybkiego powrotu giełdy do działalności. Wczoraj wśród właścicieli wirtualnej waluty zapanowała niemal totalna panika - witryna mtgox.com nie wyświetlała żadnej treści. Dopiero po kilku godzinach pojawiło się na niej krótkie oświadczenie:

Cytat:

W świetle ostatnich doniesień i potencjalnych konsekwencji dla działań operacyjnych MtGox podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich transakcji na pewien czas w celu ochrony strony i jej użytkowników. Będziemy ściśle monitorować sytuację i podejmiemy odpowiednie kroki.



Co takiego się wydarzyło? Jakie to "ostatnie wydarzenia"?

Chodzi o 350 milionów dolarów, ekwiwalent ok. 744 tys. bitcoinów, które wyparowały z giełdy najprawdopodobniej na skutek działań cyberprzestępców. Tak gigantyczna kwota wzięła się z równie gigantycznej wyceny wirtualnej waluty - jedna "e-moneta' była w zeszłym roku warta nawet 850 dol. Przypomnijmy jednak czym jest Bitcoin cytując Wikipedię:
Cytat:

Bitcoin jest cyfrową walutą stworzoną w 2009 przez Satoshiego Nakamoto. Nazwa odnosi się także do używającego jej otwartoźródłowego oprogramowania, które zaprojektował oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. "Bitmonety" mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem



Za bitcoinem nie stoi żaden rząd, firma czy organizacja, ale matematyczny algorytm. Wirtualną walutę można jednak legalnie wymienić na tradycyjną: dolary, euro czy złote - służą do tego specjalne platformy, które działają jak kantory.
Bitcoiny można wydobywać, podłączając komputer do internetowej kopalni. Szybkość wydobycia będzie zależała od parametrów sprzętu - im więcej mocy obliczeniowej oddasz na potrzeby wspólnej sieci, tym większa będzie nagroda w postaci fragmentów bitmonet.

W reportażu opublikowanym przez telewizję TVN24 BIŚ wystąpił jeden z rozgoryczonych użytkowników giełdy MtGox, który pojawił się pod tokijską siedzibą firmy licząc na wyjaśnienia.
Cytat:

Miałem tam 311 bitcoinów, które, nim to wszystko się zaczęło, były warte około 300 tys. dolarów. Wygląda na więc na to, że już ich nie ma



Osób, które straciły jest oczywiście znacznie więcej. Na amerykańskim portalu Reddit jest kilka wątków, w których poszkodowani ujawniają ile stracili. Kwoty są bardzo różne, od 2,5 bitcoina do... 4700!
Cytat:

Straciłem najwięcej - 4700 BTC. Załączam zrzut ekranowy sprzed kilku dni, który zrobiłem w celu analizy danych. Nie wiem jak czuje się umierający, ale jestem pewien, że ja czuję jakbym umierał.



Giełda MtGox wpadła w prawdziwe tarapaty kilka tygodni temu. Okazało się, że w zabezpieczeniach transakcji dokonywanych na bitcoinach istnieje luka, która pozwala "obrócić" dwa razy tymi samymi monetami. Cyberprzestępcy mieli wykorzystać ją do kradzieży pieniędzy przy pomocy specjalnego złośliwego oprogramowania.

Skoro więc z największej giełdy udało się wyprowadzić 350 milionów dolarów (najprawdopodobniej w ciągu minionych sześciu lat) blady strach padł na wszystkich handlujących tą walutą. MtGox nie jest jedyną giełdą, na której można nią handlować - jest ich kilkanaście, każda wycenia "monety" w autonomiczny sposób. Mimo to wieści z MtGox wpłynęły też na wycenę BitCoina na innych giełdach.

Właśnie ta autonomiczność giełd wyceniających Bitcoiny najpewniej sprawi, że wirtualna waluta przetrwa kryzys - notowania waluty spadły wszędzie, ale ta wciąż jest "w obiegu". Jednak osoby, które ulokowały bitcoiny na giełdzie MtGox raczej nigdy już ich nie zobaczą. Giełdzie najpewniej nigdy nie uda się wyjaśnić jak wyparowało 350 milionów dolarów ani kto tak naprawdę stoi za gigantyczną kradzieżą.

Agencja Reutera informuje, że od 7 lutego Bitcoin notowany na giełdzie MtGox stracił 83,7%. Na początku miesiąca był wyceniany na 829 dolarów, ostatnie notowanie wskazuje wartość zaledwie 135 dolarów. Na innych giełdach Bitcoin wyceniany jest znacznie wyżej.

całość z technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,15527150,Bitcoin_znow_w_opalac...

na dokładke wired.com/wiredenterprise/2014/02/bitcoins-mt-gox-implodes/?cid=co19086554
Zgłoś
Avatar
aare 2014-03-01, 22:13
Cytat:

Ja pierdolę... Ja studiując biotechnologię wiem więcej od ciebie o ekonomii... Zdajesz sobie sprawę że w poważnym modelu ekonomicznym ilość bogactwa wyraża się w takiej jednostce za którą można coś kupić i nie stosuje się żadnych mniejszych jednostek bo nie mają one sensu...? Oraz czy wiesz że grosz, cent, fenig etc. powstał w czasach standardu kruszcu i określał ilość po prostu mniejszą ilość danego świecidełka które miałeś przy sobie, a za które cały czas mogłeś coś kupić...?



To jest za proste, wlasnie sobie sam cisniesz - ja uzywalem BTC, to Ty sie upierales przy mniejszej jednostce za ktora obecnie nic nie mozna kupowac

Cytat:

Ten system nie "nie działa", tylko został rozmontowany. Między innymi przez takie ideologie jak ta związana z BitCoinem. Czyli myślenie że bogactwo bierze się z niczego.


Ojej, przepraszam ze "moje" pieniadze niszcza "Twoje" pieniadze. Chcesz 10 DOGE na poprawe nastroju?

Cytat:

Nie umiem.


To bardzo zle dla Ciebie. Az dziw ze wytrzymales na tych studiach, nawet jesli to biotechnologia. Moglbym spedzic kolejne 3 godziny tlumaczac Ci po kolei jak ten system dziala (choc nie uwazam sie godzien miana eksperta w tej kwestii) ale powiedzmy sobie szczerze - Ty nawet nie masz ochoty tego zrozumiec.

@bloodwar - ta strona nie generuje "losowych" wartosci, tylko wyciaga je z blockchaina. Kazdy moze sam sobie sprawdzic (przyklad: kazda transakcja ktora wykonasz w bitcoinach ma unikalny identyfikator. za pomoca wyszukiwarki na tej stronie mozesz ja odnalesc i sprawdzic ze wartosci sie zgadzaja) ze te wartosci sa prawdziwe. Strona jest tylko wygodnym narzedziem.
Za to pozostala czesc Twojego postu - bardzo ladne wytlumaczenie jednego z problemow walut ktory krypto rozwiazuje.
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2014-03-01, 22:25
aare napisał/a:

To jest za proste, wlasnie sobie sam cisniesz - ja uzywalem BTC, to Ty sie upierales przy mniejszej jednostce za ktora obecnie nic nie mozna kupowac


Jesteś żałosny... Ty jako pierwszy powiedziałeś coś że istnieje jakiś "satoshi" który oznacza 10^-8 BTC. Ja tylko na tej podtsaiwe szukałem logiki w tym stwierdzeniu, bo nie uznałem użytkowników BitCoinów za takich debili aby stworzyć jednostkę która nie ma żadnego znaczenia a chyba tylko ładnie wygląda z tyloma zerami po przecinku.

aare napisał/a:

Moglbym spedzic kolejne 3 godziny tlumaczac Ci po kolei jak ten system dziala (choc nie uwazam sie godzien miana eksperta w tej kwestii) ale powiedzmy sobie szczerze - Ty nawet nie masz ochoty tego zrozumiec.


Nie... Zadałem ci przedtem parę prostych pytań dotyczących działania tego całego gównianego BTC. Na które ty kurwa nie raczyłeś ANI RAZU bezpośrednio odpowiedzieć. Więc nie pierdol mi tutaj jaki to jest trudny i długi temat, skoro sam nie umiesz odpowiedzieć na pytania w tej sprawie.

Ps. Nie pomijaj sporych fragmentów moich wypowiedzi. To nie miłe kiedy wybierasz sobie tylko to co umiesz ledwo skontrować a tych których nie umiesz, to nawet nie ruszasz. A może się zgadzasz z tymi częściami...?
Zgłoś
Avatar
aare 2014-03-01, 22:40 1
Duze czesci Twojej wypowiedzi to niestety lanie wody, staram sie odfiltrowac wartosciowe fragmenty ale czasem naprawde ciezko i moge cos przeoczyc - za co z gory przepraszam.

Fakt ze istnieje jednostka 10^-8 to przyklad dlugofalowego designu. Przy limitowanej ilosci istniejacych coinow i cenie ktora moze rosnac jest prawdopodobne ze za N lat juz i za 10 satoshi bedzie mozna cos kupic. Zreszta nie szukajac daleko - popatrz na farrada, pojemnosc ziemskiej jonosfery to w przyblizeniu 1F. Ale to musial byc idiota zeby taka jednostke wymyslac nie?

Nie zapytales o to jak dziala Bitcoin wczesniej ani razu, a jedynie krzyczales czemu on jest niby lepszy od fiac-ow. Oczywiscie gdybys faktycznie byl zainteresowany dalbys rade znalesc odpowiedz za 5 minut na internecie, ale naiwnie zakladajac Twoje dobre intencje szybki kurs, "WTF is Bitcoin":

Jest to ciag blokow zawierajacych informacje o wszystkich transakcjach formujacych lancuch (tzw. blockchain). Aby blok zostal zaakceptowany przez siec musi zostac przez nia potwierdzony (to jest tzw. kopanie), ejst to proces bardzo zlozony i wymaga wysilku calej sieci. Blok w BTC odkrywany jest srednio co 10 minut. Powyzszy proces zapewnia ze informacje zawarte w blockchainie sa jedynymi oficjalnymi i nie da sie ich podrobic. Kazda osoba moze zalozyc darmowy adres (portfel) na ktory blockchain moze zapisac transakcje wchodzace i wychodzace. Mozliwosc wydawania z portfela ma tylko osoba znajaca klucz prywatny, wplacac do niego moga wszyscy znajacy adres portfela (klucz publiczny). Dziala to na zasadzie przezroczystej skrzynki - kazdy moze zobaczyc ile ejst w srodku, ale tylko jedna osoba moze ja otworzyc.

Oczywiscie jest to wielki skrot, pelen niewyjasnonych kwestii i pomijajacy wiele waznych informacji. Ale na poczatek powinien wystarczyc
Zgłoś
Avatar
~Faper Noster 2014-03-02, 1:36
Zamiast pierdolić lepiej się weźcie za obrót BTC bo z jest tego fajna kasa
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2014-03-02, 8:06
aare napisał/a:

Duze czesci Twojej wypowiedzi to niestety lanie wody[...]


Wskaż parę cytatów...

aare napisał/a:

Fakt ze istnieje jednostka 10^-8 to przyklad dlugofalowego designu. Przy limitowanej ilosci istniejacych coinow i cenie ktora moze rosnac jest prawdopodobne ze za N lat juz i za 10 satoshi bedzie mozna cos kupic.


Nie chcę ciebie martwić, ale już w momencie kiedy 1BTC kosztował ok. 800$ za sumę ~3x10^-5 BTC można było kupić w Polskim sklepie sławną gumę kulkę za polskie 10 gr...
Więc to oznaczało że mamy na rynku 100tys. razy więcej tych "jednostek" płatniczych.

aare napisał/a:

Zreszta nie szukajac daleko - popatrz na farrada, pojemnosc ziemskiej jonosfery to w przyblizeniu 1F. Ale to musial byc idiota zeby taka jednostke wymyslac nie?


Przeczytaj jeszcze raz ten kawałek. I popraw to co sprawiło że nie ma on sensu.

aare napisał/a:

Nie zapytales o to jak dziala Bitcoin wczesniej ani razu, a jedynie krzyczales czemu on jest niby lepszy od fiac-ow.


Serio...?
"No to mi wyjaśnij na jakiej zasadzie ma się np. odbywać wymiana bitcoinami na terenie pozbawionym dostępu do sieci...?"

"A co jeśli ja nie mam dostępu do neta i druga sosoba nie ma dostępu do neta a ja muszę akurat zwrócić kasę...?
Mogę jakoś wydzielić część BitCoinów z mojego offline portfela, no nie? I mogę mu to dać i on sobie może tym zasilić konto swojego portfela w trybie offline, tak?
Okej? A co jeśli ja wtedy oszukam kod programu i przywrócę dane że takowej transakcji nie było? W momencie synchronizacji obu portfelów do sieci pójdą sprzeczne dane. Co wtedy?
"
Zgłoś
Avatar
ROpoK 2014-03-02, 8:20
Treść komentarza został ukryta - użytkownik otrzymał ostrzeżenie za ten wpis.