18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (2) Soft (5) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: 10 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 16:26
Blisko 700 szkół...
Mr.Drwalu • 2013-02-25, 12:54


Blisko 700 szkół do zamknięcia. Może ich być jeszcze więcej!

Co roku z mapy kraju znika średnio ponad 300 szkół. W tym roku może być jeszcze gorzej. Z danych zebranych przez DGP z 16 kuratoriów wynika, że do zamknięcia przeznaczonych jest 665 placówek. Ta liczba może być jeszcze wyższa.

– Liczenie będzie trwało nawet w pierwszym tygodniu marca, bo gminy podejmują takie decyzje w ostatnim tygodniu lutego, a nawet dniu – potwierdza Jacek Wojtas, kurator podkarpacki.

Powody zamykania szkół są zawsze te same – względy ekonomiczne i demograficzne. Gminy likwidują wszystkie typy placówek, począwszy od przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych, a na internatach kończąc.

Wszystko do likwidacji

Z sondy DGP wynika, że najwięcej placówek przeznaczonych do zamknięcia lub przekształcenia jest w woj. lubelskim, bo aż 90, w mazowieckim 82, a podkarpackim 60. W przypadku Mazowsza aż 10 z wytypowanych to szkoły podstawowe, w zachodniopomorskim – 8. Podobnie jest w województwie warmińsko-mazurskim. Do śląskiego kuratorium również wpłynęło dziewięć uchwał o zamiarze zamknięcia podstawówek, 10 w świętokrzyskim i aż 11 w Małopolsce.

Działania samorządów w zakresie placówek oświatowych - KLIKNIJ TUTAJ

Wśród zamykanych placówek są również takie, które nie prowadzą od lat naboru, ale formalnie istnieją, a także szkoły dla dorosłych, np. licea profilowane. Te ostatnie zgodnie z nowelizacją ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 205, poz. 1206) mają zostać wygaszone do 2015 r.

– W przypadku 54 szkół zamiar liwidacji związany jest z porządkowaniem sieci placówek, które już nie funkcjonują, oraz zmianami w strukturze szkolnictwa ponadgimnazjalnego – potwierdza Andrzej Kulmatycki, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Niż i wysokie koszty

Główny powód, jaki podają samorządy, wyznaczając placówki do likwidacji, to niż demograficzny i wysokie koszty.

– Likwidujemy trzy szkoły podstawowe, bo nie zamierzamy finansować nauczania indywidualnego. W klasach I–III jednej ze szkół jest zaledwie 14 uczniów – wyjaśnia Ignacy Gierada, wójt gminy Pawłów (woj. świętokrzyskie).

Tłumaczy, że koszty dowożenia dzieci do innych placówek są znacznie niższe od utrzymywania pustych budynków i nauczycieli.

Podobnych argumentów używają inni samorządowcy.

– Co roku dopłacamy do oświaty dwa miliony. Zdecydowaliśmy, że w dwóch podstawówkach połączymy klasy. W jednej z nich będą klasy I–III, a w drugiej IV–VI – przedstawia Andrzej Zabłocki, burmistrz miasta i gminy Witnicy (woj. lubuskie).

Podkreśla, że dzięki temu zaoszczędzi rocznie pół miliona złotych, bo samorząd ograniczy liczbę nauczycieli.

– Likwidujemy jedną szkołę, bo uczy się w niej zaledwie 40 uczniów. W efekcie do jednej złotówki subwencji dokładamy drugie tyle. Uczeń kosztuje nas kilkanaście tysięcy złotych rocznie – wylicza Jerzy Laskowski, wójt gminy Purda.

Dodaje, że po likwidacji koszty spadną nawet do 800 tys. zł rocznie.

Źródło: KLIKNIJ TUTAJ

______________

Nie wierze w diabła wierze w zazdrość i zawiść
wierze w to że za pieniądze brat brata potrafi zabić
wierze w kłamstwa i zdrady wierze w zysk i korupcje
nie wierze w system choć jestem sam jego produktem
Zgłoś
Avatar
człowiek_zły 2013-02-25, 13:04 1
I bardzo dobrze. Niech jeszcze obniżą podatki skoro obniżają wydatki.
Zgłoś
Avatar
kufel01 2013-02-25, 13:14 3
@Up
Tną wszystkie wydatki związane ze społeczeństwem a wydatki na utrzymanie polityków? ! 13tki, paliwo, kancelarie, mieszkania w Warszawie, podróże, leczenie, telefony służbowe, premie świąteczne, wczasy , nagrody , kredyty na lepszych warunkach, paliwo , doradcy, delegacje KURWA gdzie ja żyje???
Zgłoś
Avatar
BongMan 2013-02-25, 13:27 1
Najpierw rozjebali służbę zdrowia żeby ci, którzy żyją i wiedzą jak jest, szybciej wyzdychali a teraz rozpierdolą szkolnictwo żeby kolejne pokolenia rosły na debili, którzy nie będą się buntować. A mnie to jebie w sumie - dzieci mieć nie zamierzam, a leczyć się będę za granicą.

______________

Nie zapomnij o grzebieniu, ty pierdolony jeleniu.
Fazi

Mój chuj dłuższy niż twoje zwoje mózgowe.
Pih
Zgłoś
Avatar
Un_Nem 2013-02-25, 14:30
niedlugo bedzie tak ze jak wygrasz w lotto 20 mil to ci wezma od tego 50% na utrzymanie panstwa 10% od wygranej i 40% komornik.

______________

Nie
Zgłoś
Avatar
pakicito 2013-02-25, 17:25 1
po co szkoły, skoro telewizja uczy na kogo głosować
Zgłoś
Avatar
R................Q 2013-02-25, 23:10
Skurwysyny no. Do własnych kieszeni pchają kasę, grube świnie.
Zgłoś
Avatar
vang 2013-02-25, 23:42
Róbcie więcej dzieci to i szkoły będą. Ci co się buntują w tej sprawie to nauczyciele bo posady stracą i będzie koniec opierdalania się, tam gdzie obywatelom nie pasuje zamykanie szkoły mają prawo przekształcić ją w organizację (prywatną szkołę z lekkim dofinansowaniem od państwa), no ale w tych organizacjach nauczyciel nie ma karty swojej i musi zasuwać jak każdy inny obywatel. Mnie dziwi że dopiero teraz to zamykają, kto to widział 9 dzieci w klasie oO toż to jak dobrze płatna prywatna szkoła.
Zgłoś
Avatar
krop85 2013-02-26, 0:11 2
Pięknie kurwa. Będzie teraz więcej ciemnogrodu, ale przecież naszym "rządzącym" to na rękę, będą mogli wciskać kit i wszystko będzie okej! sam leming...
Zgłoś
Avatar
B................i 2013-02-26, 15:10
BongMan napisał/a:

Najpierw rozjebali służbę zdrowia żeby ci, którzy żyją i wiedzą jak jest, szybciej wyzdychali a teraz rozpierdolą szkolnictwo żeby kolejne pokolenia rosły na debili, którzy nie będą się buntować. A mnie to jebie w sumie - dzieci mieć nie zamierzam, a leczyć się będę za granicą.



I podobnie pomyślą miliony, a za parędziesiąt lat zamkną 2x tyle szkół.
Zgłoś
Avatar
eragon0 2013-02-27, 23:29
przypominam, ze potrzeba nam jeszcze wiecej pedagogów^^ a potem płacz ze nie ma pracy w Polsce, a przecież mam mgr!!!
Zgłoś
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów