18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:12
Jak dziś wyglądają niektóre miejsca, w których rozgrywały się tragiczne sceny I wojny światowej.

I. Krajobraz Verdun. Kratery i pagórki nie powstały naturalnie. To efekt milionów pocisków artyleryjskich i bomb, które przeorały ten teren. Pomiędzy pociskami pogrzebanych jest wiele tysięcy "zaginionych" żołnierzy. Spacerując po lasach można bez problemu natknąć się na małe kostki.









-> Reszta w komentarzach.
Zgłoś
Avatar
B................o 2012-05-24, 9:26 2
Ależ ciekawe dawaj więcej i więcej
Zgłoś
Avatar
Louve 2012-05-24, 9:35 101
Ciąg dalszy Verdun







Twierdza Verdun była świadkiem heroicznej obrony. Do dziś widać ślady ostrzału. 700 tysięcy ofiar walki o kilka kilometrów kwadratowych.












II. Bitwa nad Sommą. Najbardziej krwawa bitwa wojny. Milion ofiar. Ślady po okopach zarośnięte trawą. Grób Edouard Ivaldi - ostatni nieruszony od czasów wojny z hełmem żołnierza, w którym zginął w 1917. Niemiecki podmurowany okop z zachowanym drutem kolczastym.

















III. Passchendaele - Ypres. Gaz musztardowy i tysiące jego ofiar. Równie wiele żołnierzy pochłonęły zalane wodą leje. Skrajnie wykończeni, pod ciągłym ostrzałem szeregowcy tonęli starając się schronić podczas bezustannych szturmów. Ziemia ta wciąż jest bardzo błotnista, wciąż znajdowane są szczątki.











IV. Bitwa nad Marną. Pozostało wiele śladów tuneli. Kapliczki, szpitale znajdowały się głównie pod ziemią. Wciąż można dostrzec wydrapane podpisy żołnierzy - większość z nich ginęła w ciągu miesiąca.











V. Wogezy. Tu toczyły się walki na najwyższych wysokościach podczas wojny (w Alpach takich walk nie było). Lasy kryją wiele cmentarzy.








VI. Cambrai. Pierwsza prawdziwa bitwa czołgów w historii.





Enjoy.
Zgłoś
Avatar
evoola 2012-05-24, 9:58 16
Pod Puławami można się natknąć na podobny teren w młodym lesie. W okolicach II wojny światowej odbywały się ćwiczenia. Rosnące tam drzewa są powyginane w charakterystyczny sposób od powbijanych w korę odłamków. Jak tam zawitam to wrzucę parę fot.
Zgłoś
Avatar
marna 2012-05-24, 10:08 23
evoola, czymam Cię za słowo
Zgłoś
Avatar
C'est Ca 2012-05-24, 10:21
@evoola, o który dokładnie las chodzi? Może i ja bym się tam wybrał, nie mam daleko.
Zgłoś
Avatar
mp_toujane 2012-05-24, 10:21
świetne zdjecia
Zgłoś
Avatar
Dziamian 2012-05-24, 10:46
piwo leci bez żadnego ale

Zdjęcia Pierwsza Klasa
Zgłoś
Avatar
schab 2012-05-24, 10:56 1
rolnicy maja przejebane chyba czolgami orac smigaja
Zgłoś
Avatar
evoola 2012-05-24, 11:04
C'est Ca,

Kojarzysz taką miejscowość Borowa - Skoki? Jak jedziesz na tzw. wieprzyska (jeziorka za Wieprzem), jest las po prawej stronie w kierunku Gołębia. To właśnie ten las, trzeba zapuścić się głębiej, za takimi pagórkami piaskowymi. Nietrudno zauważyć, są tam tez takie właśnie dołki po wybuchach. Mam nadzieję, że nie zagmatwałam za bardzo

C'est Ca,

Już wiem, to jest Las Bonowski – tereny dawnej wsi Bonów wysiedlonej w 1936 pod budowę poligonu szkoły lotniczej w Dęblinie.
Zgłoś
Avatar
KONRADJAM 2012-05-24, 11:12
potwierdzam słowa poprzedniczki jestem z okolic
Zgłoś
Avatar
k................k 2012-05-24, 11:54 1
Również ciekawe pozostałości twierdz wojennych są w okolicach Terespola a mianowicie Twierdza Brzeska, może nie tak spektakularne ale pozostałości fortyfikacji są ciekawe forty, podziemia. Niestety nikt tym się nie opiekuje. Zainteresowanym polecam stronę twierdza.org
Zgłoś
Avatar
m................i 2012-05-24, 12:00 2
Duże piwo - więcej takich tematów.
Zgłoś
Avatar
R................r 2012-05-24, 12:11
Świetny temat - z ciekawości, skąd wziąłeś zdjęcia tak dobrej jakości?
Zgłoś
Avatar
cyman9 2012-05-24, 12:13
W okolicach Puław jest dużo lasów w których są powykrzywiane drzewa, ale to ze względu na zanieczyszczenia z azotów. jadąc z tyłu azotów krajobraz przypomina zdjęcia z czarnobyla, najbliżej zakładów są piaszczyste wydmy, dalej jakieś skarłowaciałe, poskręcane drzewa, a dopiero potem zaczynają się w miarę normalne lasy.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie