18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (2) Soft (2) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 3 minuty temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 16:27
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 15:13
🔥 Z dupy takie hamulce - teraz popularne
Witam kolegow!

Dzis zajmiemy sie tematem ktory niejedna osobe przyprawil o bol glowy, a mianowicie pojeciem czasu, milej lektury.

Moze sie nam wydac ze zyjemy w trojwymiarowym swiecie.Mozemy poruszac sie na plaszczyznie w dowolnym kierunku,a takze do gory czy w dol.Jednak by umowic sie z nastolatka na mile spotkanie musimy powiedziec jej gdzie, by to zrobic trzeba podac jej szerokosc i dlugosc geograficzna oraz wysokosc, mowiac prosciej miejsce oraz np. pietro budynku.Jednak by doszlo do spotkania musmy podac jej takze godzine spotkania, i wlasnie wkracza 4 wymiar czyli czas.Tym wlasnie jest czasoprzestrzen.

Mozna by ja porownac do tkaniny okrywajacej wszechswiat.Wyobrazmy sobie trampoline,przescieradlo itp.
Jesli na owym materiale polozymy pilke do siatkowki powstanie wglebienie na srodku ktorego spocznie owa pilka.Dodajmy teraz do tego pileczke do tenisa.Zacznie sie ona staczac w kierunku pilki do siatkowki, a jesli wczesniej nadamy jej jakas predkosc zacznie wokol niej krazyc.Brzmi znajomo?Jesli nie, za pilke siatkowa podstaw slonce, a za kortowke wstaw ziemie czy inna planete.
Jebnijmy tam teraz kule do kregli.Tkanina moze nie wytrzymac i powstanie dziura, przez ktora wyleca wszystkie pileczki.Zjawisko podobne do czarnej dziury?Owszem.

Wielu z was pewnie uwaza ze podrozowanie w czasie jest tylko w filmach, gdzie bohaterzy przenosza sie do epoki kamienia lupanego.
Moze zaskocze was mowiac ze kazdy z nas jest podroznikiem w czasie, nawet ty sadolku.Ale powoli, zacznijmy od nowa.

Jednym z ogolnych zalozen Teorii Wzglednosci Einsteina jest to iz predkosc swiatla jest bezwzgledna i nie mozna jej przekorczyc.A im szybciej sie poruszamy tym wolniej plynie dla nas czas, wiec gdybysmy postanowili zrobic kilka rundek wokol ziemi z 99,(9) % predkosci swiatla i wrocilibysmi na ziemie, zorientowalibysmy sie ze na ziemie minely dziesiatki,setki lat.Gdy dla nas byla to zupelnie chwila.
Tak wiec jadac samochodem, czas plynie dla nas wolniej ale te ilosci sa tak male ze nawet zegary atomowe nie bylyby w stanie ich dostrzec.100km/h nijak sie ma do 300.000 km/s



Na powyzszym obrazku widac jak 2 pojazdy jadna w ym samym kierunku lecz z rozna predkoscia, dla kierowcy B, pojazd A wyprzedzi go z predkoscia 20km/h.Dla przechodnia pojazd A bedzie poruszal sie z predkoscia 60 a nie 20 km/h



Obu kierowca bedzie wydawalo sie ze mijaja sie z predkoscia 100km/h.Dla obserwatora bedzie to 50km/h dla kazdego pojazdu.



Moze sie wydawac ze Swiatlo czyli B mienie pojazd A z predkoscia 1.000 km/s, lecz zrobi to z predkoscia 300.000km/s gdyz jego predkosc jest bezwgledna.



A i B mina sie z predkoscia 599.000km/s?Nie,mina sie z predkoscia 300.000km/s gdyz jest ona bezwzgledna.

Swiatlo to tak wlasiwie energia.W jej sklad wchodza czasteczki zwane mijonami.Mijony istnieje tylko miliardowa czesc sekundy,wiec w normalnych warunkach natychmiastowo ulegaja dezintegracji.Skoro tak,to jak jest mozliwe ze w promieni swiatla nie umieraja i sa w stanie w nieskonczonosc krazyc po wszechswiecie?A wlasnie,poruszaja sie z predkoscia swiatla, a wiec stoja w czasie!

W takim wypadku podroze w przyszlosc sa mozliwe.Ale co z tak dobrze nam znanymi powrotami do przeszlosci?
Jesli teoria Einsteina jest prawdziwa to jest to niemozliwe.By cofnoc sie w czasie musielibysmy znacznie przekroczyc predkosc swiatla,co wedlug naukowca jest niemozliwe.Ale nawet osiagajac predkosc swiatla, zatrzymalibysmy sie w czasie co w efekcie sprawiloby ze przestalibysmy istniec(prawdopodobnie).

Nie dalej jak rok temu,swiat obiegla wiesc iz Wloscy naukowcy pokonali bariere swiatla,eksperymet powtorzono wiele razy z tym samym wynikiem.W takim wypadku teoria Einstaina okazala by sie bujda a wraz z nia wspolczesna fizyka,gdyz wlasnie na tej teorii zostala zbudowana.

Odsylam was do artykulu i zachecam do poglebienia tematu wlasnorecznie.

odkrywcy.pl/kat,111408,title,Przekroczono-predkosc-swiatla,wid,1381859...

Wszystko bylo pisane wlasnorecznie,dziekuje za poswiecenie mi waszego czasu.Zachecam do wypowiadania sie,wytykania mi bledow itd.
Zgłoś
Avatar
Nihil 2012-09-26, 20:21
Panie, co to kurwa je?
To o czym piszesz to w 2 zdaniach ksiazka do fizyki do gimbazy mowi. I to jest teoria a nie jakies potwierdzone badania. Nie mowie o stalej predkosci swiatla, chociaz to tez mozna probowac podwazac, ale poki co z naszym sprzetem na to wychodzi ze to limit.
Zgłoś
Avatar
elda1987 2012-09-26, 20:24
nie przeczytałam, bo uraziłeś moją kobiecą dumę tym wstępem o kolegach. Cmoknij mnie więc w zadek, piwa nie dam.
Zgłoś
Avatar
baleksus 2012-09-26, 20:24 2
Mam dla tego tytuł - "Gimnazjalna Teoria Względności"
Zgłoś
Avatar
czerwo64 2012-09-26, 20:24 1
"witam kolegów" a kurwa koleżanki to rozumiem nie ogarną tematu, tzn nie wołać z kuchni?
Zgłoś
Avatar
Moja_Pani 2012-09-26, 20:28
A mi się podoba, plus.
Zgłoś
Avatar
bolszewik 2012-09-26, 20:30 1
Nie rozumiem tego, że jak zapierdalam szybko to czas sie zatrzymuje i nigdy nie zrozumiem tej teorii, wkurwia mnie to...
Zgłoś
Avatar
Gl0BaL 2012-09-26, 20:38
markedone napisał/a:


I czym do cholery są "mijony", bo miony to leptony i z tym mają tyle wspólnego co Hitler z Aztekami..


Podobno dawno, daaawno temu, pewien aztek zjadł niemieckiego misjonarza, który był przodkiem hitlera.
Zgłoś
Avatar
prof. Matolewicz 2012-09-26, 20:40
@bolszewik
I nie próbuj zrozumieć, bo się nie zatrzymuje:)
Zgłoś
Avatar
urtel 2012-09-26, 20:45
Było niedawno miedzy innymi o Einsteinie w temacie o Tesli, niby miała być bójda z tą teorią względności:D
Zgłoś
Avatar
C................s 2012-09-26, 20:45
Prędkość światła nie jest bezwzględna, zależy od ośrodka w którym się rozchodzi oraz od prędkości źródła światła względem obserwatora.
Zgłoś
Avatar
gegrus 2012-09-26, 20:52
"Jednym z ogolnych zalozen Teorii Wzglednosci Einsteina jest to iz predkosc swiatla jest bezwzgledna i nie mozna jej przekorczyc.A im szybciej sie poruszamy tym wolniej plynie dla nas czas, wiec gdybysmy postanowili zrobic kilka rundek wokol ziemi z 99,(9) % predkosci swiatla i wrocilibysmi na ziemie, zorientowalibysmy sie ze na ziemie minely dziesiatki,setki lat.Gdy dla nas byla to zupelnie chwila.
Tak wiec jadac samochodem, czas plynie dla nas wolniej ale te ilosci sa tak male ze nawet zegary atomowe nie bylyby w stanie ich dostrzec.100km/h nijak sie ma do 300.000 km/s"

Czyli naukowcy obalając częściowo teorie względności udowodnili jednocześnie, że podróże w czasie są niemożliwe skoro prędkość światła nie jest prędkością bezwzględną! A moim prywatnym zdaniem prędkość ma wartość nieskończoną i jako taka nie ma swojej granicy. Chociaż na obecnym etapie nic do końca nie wiadomo skoro np. fizycy kwantowi udowodnili, że teleportacja na poziomie atomowym jest możliwa i w niektórych przypadkach się dokonuje.
Zgłoś
Avatar
Sombrero360 2012-09-26, 20:53
Z tą prędkością światła tak jest - cały czas światło porusza się z prędkością 300 000 km/s i nie jest ważne z jaką prędkością porusza się obserwator i w którą stronę Kiedyś widziałem filmik o wszystkich JEDENASTU wymiarach. Czwarty czy nawet piąty wymiar to pikuś, ale potem zaczyna się jazda
Zgłoś
Avatar
kokinosz 2012-09-26, 21:15
Nie czytałem. Wyłapałem tylko kluczowe słowa. Zacytuję tylko Stephena Hawkinga: "Podróże w czasie nie są możliwe. Gdyby tak było, już dawno mielibyśmy gości z przyszłości". Zapewne założył, że rozwój pozwoliłby na osiąganie czegoś. Niemniej, ciekawe założenie, że dlaczego się wszystkim wydaje, że to tutaj i teraz to jest jedyne teraz z przeszłością, a nikt nie bierze pod uwagę, że może nasz czas i wymiar nie ma znaczenia i jesteśmy tylko przeszłością. Ale pieprzę... Idę, mam ważniejsze sprawy: ŻYCIE!
Zgłoś
Avatar
C................s 2012-09-26, 21:20
Cytat:

Prędkość rozchodzenia się fali elektromagnetycznej zależy od ośrodka, w jakim porusza się ta fala i osiąga wielkość maksymalną w próżni. W odróżnieniu od np. dźwięku, fala elektromagnetyczna do propagacji nie potrzebuje ośrodka materialnego. Hipotetyczny ośrodek, w którym miałaby się rozchodzić fala elektromagnetyczna, nazywano eterem. Doświadczenia Michelsona-Morleya pokazały jednoznacznie, że eter nie istnieje.

Obiekty posiadające niezerową masę spoczynkową nie mogą osiągnąć prędkości światła w próżni, choć mogą się do niej dowolnie zbliżyć. Mogą one natomiast osiągać i przekraczać prędkość poruszania się światła w danym ośrodku. Obiekty takie, jeżeli mają niezerowy ładunek elektryczny, emitują wówczas fotony zwane promieniowaniem Czerenkowa.

W najnowszych eksperymentach nad rozchodzeniem się światła w ośrodkach materialnych udało się spowolnić je do prędkości 0,2 mm/s[1]. Spowolnienie osiągnięto w warunkach laboratoryjnych, poprzez dynamiczną zmianę własności fizycznych ośrodka, w którym rozchodziła się wiązka światła.

Według mechaniki klasycznej fala elektromagnetyczna przechodząc przez ośrodek pobudza do drgań ładunki elektryczne w nim zawarte, co zmniejsza jej amplitudę. Pobudzone ładunki wracając do stanu równowagi emitują falę, ale jest ona opóźniona w stosunku do fali pobudzającej. W wyniku czego obserwuje się zmniejszenie prędkości fali elektromagnetycznej.

Zgłoś
Avatar
ShadowCrane 2012-09-26, 21:51 1
Cytat:

Jednym z ogolnych zalozen Teorii Wzglednosci Einsteina jest to iz predkosc swiatla jest bezwzgledna i nie mozna jej przekorczyc.A im szybciej sie poruszamy tym wolniej plynie dla nas czas, wiec gdybysmy postanowili zrobic kilka rundek wokol ziemi z 99,(9) % predkosci swiatla i wrocilibysmi na ziemie, zorientowalibysmy sie ze na ziemie minely dziesiatki,setki lat.Gdy dla nas byla to zupełnie chwila.



Bzdura totalna. Czas nie zwalnia dla nas tylko w naszym poruszającym się układzie czas biegnie wolniej od tego który si nie porusza. jak wrócimy na ziemie to nagle okazuje się że jesteśmy 2 lata młodsi od innych.

Cytat:

W takim wypadku podroze w przyszlosc sa mozliwe.Ale co z tak dobrze nam znanymi powrotami do przeszlosci?
Jesli teoria Einsteina jest prawdziwa to jest to niemożliwe



Z tego co pamiętam według grawitacyjnej teorii Einsteina, gdzie masa zakrzywia czasoprzestrzeń jest możliwe wyprzedzenia światła i dotarcie w dane miejsce przed nim czyli tak naprawdę cofanie się w czasie.

jeśli kogoś to naprawdę interesuje to polecam:
Program Discovey: The World's First Time Machine
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie