18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (2) Soft (2) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 2 minuty temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 16:27
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 15:13
🔥 Z dupy takie hamulce - teraz popularne
Witam kolegow!

Dzis zajmiemy sie tematem ktory niejedna osobe przyprawil o bol glowy, a mianowicie pojeciem czasu, milej lektury.

Moze sie nam wydac ze zyjemy w trojwymiarowym swiecie.Mozemy poruszac sie na plaszczyznie w dowolnym kierunku,a takze do gory czy w dol.Jednak by umowic sie z nastolatka na mile spotkanie musimy powiedziec jej gdzie, by to zrobic trzeba podac jej szerokosc i dlugosc geograficzna oraz wysokosc, mowiac prosciej miejsce oraz np. pietro budynku.Jednak by doszlo do spotkania musmy podac jej takze godzine spotkania, i wlasnie wkracza 4 wymiar czyli czas.Tym wlasnie jest czasoprzestrzen.

Mozna by ja porownac do tkaniny okrywajacej wszechswiat.Wyobrazmy sobie trampoline,przescieradlo itp.
Jesli na owym materiale polozymy pilke do siatkowki powstanie wglebienie na srodku ktorego spocznie owa pilka.Dodajmy teraz do tego pileczke do tenisa.Zacznie sie ona staczac w kierunku pilki do siatkowki, a jesli wczesniej nadamy jej jakas predkosc zacznie wokol niej krazyc.Brzmi znajomo?Jesli nie, za pilke siatkowa podstaw slonce, a za kortowke wstaw ziemie czy inna planete.
Jebnijmy tam teraz kule do kregli.Tkanina moze nie wytrzymac i powstanie dziura, przez ktora wyleca wszystkie pileczki.Zjawisko podobne do czarnej dziury?Owszem.

Wielu z was pewnie uwaza ze podrozowanie w czasie jest tylko w filmach, gdzie bohaterzy przenosza sie do epoki kamienia lupanego.
Moze zaskocze was mowiac ze kazdy z nas jest podroznikiem w czasie, nawet ty sadolku.Ale powoli, zacznijmy od nowa.

Jednym z ogolnych zalozen Teorii Wzglednosci Einsteina jest to iz predkosc swiatla jest bezwzgledna i nie mozna jej przekorczyc.A im szybciej sie poruszamy tym wolniej plynie dla nas czas, wiec gdybysmy postanowili zrobic kilka rundek wokol ziemi z 99,(9) % predkosci swiatla i wrocilibysmi na ziemie, zorientowalibysmy sie ze na ziemie minely dziesiatki,setki lat.Gdy dla nas byla to zupelnie chwila.
Tak wiec jadac samochodem, czas plynie dla nas wolniej ale te ilosci sa tak male ze nawet zegary atomowe nie bylyby w stanie ich dostrzec.100km/h nijak sie ma do 300.000 km/s



Na powyzszym obrazku widac jak 2 pojazdy jadna w ym samym kierunku lecz z rozna predkoscia, dla kierowcy B, pojazd A wyprzedzi go z predkoscia 20km/h.Dla przechodnia pojazd A bedzie poruszal sie z predkoscia 60 a nie 20 km/h



Obu kierowca bedzie wydawalo sie ze mijaja sie z predkoscia 100km/h.Dla obserwatora bedzie to 50km/h dla kazdego pojazdu.



Moze sie wydawac ze Swiatlo czyli B mienie pojazd A z predkoscia 1.000 km/s, lecz zrobi to z predkoscia 300.000km/s gdyz jego predkosc jest bezwgledna.



A i B mina sie z predkoscia 599.000km/s?Nie,mina sie z predkoscia 300.000km/s gdyz jest ona bezwzgledna.

Swiatlo to tak wlasiwie energia.W jej sklad wchodza czasteczki zwane mijonami.Mijony istnieje tylko miliardowa czesc sekundy,wiec w normalnych warunkach natychmiastowo ulegaja dezintegracji.Skoro tak,to jak jest mozliwe ze w promieni swiatla nie umieraja i sa w stanie w nieskonczonosc krazyc po wszechswiecie?A wlasnie,poruszaja sie z predkoscia swiatla, a wiec stoja w czasie!

W takim wypadku podroze w przyszlosc sa mozliwe.Ale co z tak dobrze nam znanymi powrotami do przeszlosci?
Jesli teoria Einsteina jest prawdziwa to jest to niemozliwe.By cofnoc sie w czasie musielibysmy znacznie przekroczyc predkosc swiatla,co wedlug naukowca jest niemozliwe.Ale nawet osiagajac predkosc swiatla, zatrzymalibysmy sie w czasie co w efekcie sprawiloby ze przestalibysmy istniec(prawdopodobnie).

Nie dalej jak rok temu,swiat obiegla wiesc iz Wloscy naukowcy pokonali bariere swiatla,eksperymet powtorzono wiele razy z tym samym wynikiem.W takim wypadku teoria Einstaina okazala by sie bujda a wraz z nia wspolczesna fizyka,gdyz wlasnie na tej teorii zostala zbudowana.

Odsylam was do artykulu i zachecam do poglebienia tematu wlasnorecznie.

odkrywcy.pl/kat,111408,title,Przekroczono-predkosc-swiatla,wid,1381859...

Wszystko bylo pisane wlasnorecznie,dziekuje za poswiecenie mi waszego czasu.Zachecam do wypowiadania sie,wytykania mi bledow itd.
Zgłoś
Avatar
major_th 2012-09-26, 22:06
2 Strumienie światła (A i B) poruszają w przeciwnym kierunku (ten sam zwrot)

A - prędkość 299 KM/s
B - prędkość 300 KM/s

Mijają się z prędkością 300 KM/s - ok, wiadomo.

2 Strumienie światła (A i B) poruszają w tym samym kierunku (ten sam zwrot)

A - prędkość 299 KM/s
B - prędkość 300 KM/s

Mijają się z prędkością 300 KM/s - WTF?
Zgłoś
Avatar
Damix97 2012-09-26, 22:09
Pierdol, pierdol ja posłucham
Zgłoś
Avatar
S................s 2012-09-26, 22:24
Wszystko sie zgadza, hejterzy - ukryjcie sie pod przescieradelkami, piekny artykul, jeszcze wlasnorecznie pisany... piwo to za malo ale wiecej sie nie da ; d

Niepokoi mnie tylko to: "Nie dalej jak rok temu,swiat obiegla wiesc iz Wloscy naukowcy pokonali bariere swiatla,eksperymet powtorzono wiele razy z tym samym wynikiem.W takim wypadku teoria Einstaina okazala by sie bujda a wraz z nia wspolczesna fizyka,gdyz wlasnie na tej teorii zostala zbudowana."

Czy to nie byla czasem ta zalosna afera, w ktorej przyczyna nieslychanego pomiaru byl zbyt luzno podlaczony kabel? Cos mi sie wydaje ze to wlasnie to ^^ Jezeli podroze w czasie sa mozliwe, a sa - to tylko i wylacznie W PRZYSZLOSC, i to by bylo zgodne z prawami zarowno zwyklej fizyki, relatywistycznej oraz nie naruszalo by teori wzglednosci dziadka z wasami. Bum
Zgłoś
Avatar
Marian Pudzianowski 2012-09-26, 22:43 1
Za brak polskich znaków piwa nie będzie. Nienawidzę czytać długich tekstów pisanych bez alta.
Zgłoś
Avatar
glodny29 2012-09-26, 22:47
To i ja dorzucę swoje parę groszy. Fizykiem nie jestem, trochę w liceum trochę na studiach, ale ten temat mnie ciekawił. Jak to możliwe jeśli dwa ciała poruszające się z prędkością światła o tym samym kierunku lecz przeciwnym zwrocie poruszają się względem siebie z prędkością światła. Później okazało się że są na to wzory jak wyliczyć prędkość względem siebie.

A o podróżach codziennych w czasie. Nauczyciel mówił że wzięli dwa takie same zegary atomowe, jeden umieścili gdzieś na ziemi, a drugi wsadzili na pokład jakiegoś samolotu. Po dniu sprawdzili zegarki i okazało się że na którymś tam miejscu po przecinku faktycznie różnią się.

To tyle ode mnie. Mam nadzieje że ciekawi wiedzy poszukają sobie dalej w temacie
Zgłoś
Avatar
mesiash 2012-09-26, 22:50
Czas jest niezależny od prędkości, bardzo mi przykro od 1967 roku jest to jakaś tam część okresu połowicznego rozkładu Cezu 137 (chyba, piszę z pamięci)
Zgłoś
Avatar
Pleso93 2012-09-26, 23:07
elda1987 napisał/a:

Cmoknij mnie więc w zadek


Nawet go nie znasz

A temat ciekawy.
Zgłoś
Avatar
!Timon 2012-09-26, 23:13 1
Podróżować i ingerować w przeszłość nie wiem czy się da, ale można ją 'zobaczyć' - część gwiazd które oglądamy na niebie nie istnieje od setek lat - po prostu światło nie przestało do nas docierać z powodu odległości. Oglądając przez teleskop planetę odległą o 100 lat świetlnych widzimy to co na niej się działo 100 lat temu a nie obecnie.
Zatem oglądamy przeszłość na niebie.
Teoretycznie oddalając się od Ziemi z prędkością X krotnie większą od światła na odpowiednią odległość można spojrzeć wstecz.

Zatem to, że nie ma przybyszów z przyszłości nie znaczy, że nie ma podglądaczy z przyszłości
Zgłoś
Avatar
wciazszukam 2012-09-27, 0:42 1
@iTimon
Też mi się tak wydaje.

wiki napisał/a:

Paradoks bliźniąt (paradoks zegarów) – eksperyment myślowy w szczególnej teorii względności, którego domniemana sprzeczność ma wykazywać nieprawdziwość tej teorii. Paradoks wynika z wyciągania wniosków z fałszywych założeń.

Źródło

Jeden wylatuje w kosmos z prędkością np. 0,75*C (3/4 prędkości światła) i jak wraca to niby jest młodszy od tego, który został na Ziemi. Nie będzie młodszy, a jedynie oddalając się zobaczy co dzieje się na Ziemi w spowolnionym tempie. Docierając do punktu nawrotki będzie widział wydarzenia na ziemi które miały miejsce jakiś czas temu (zanim obraz wydarzeń na Ziemi do niego dotrze minie jakiś czas). Wracając jednak, będzie widział zdarzenia na Ziemi jako przyśpieszone i de facto po dotarciu na miejsce będzie w tym samym wieku co jego brat bliźniak.

Moim zdaniem podróże w czasie nie mają nic wspólnego z prędkością, z jaką przemierzamy przestrzeń. Ziemia zasuwa wokół Słońca prawie 30km/s, Słońce zasuwa wokół centrum Drogi Mlecznej jakieś 220-260km/s, Droga Mleczna zasuwa... no właśnie gdzie i czy zasuwa? Wszystko zależy od tego co weźmiemy za punkt odniesienia. Jeśli jakieś centrum wszechświata to też dokądś zasuwa. Może i cały nasz wszechświat przemierza jakiś inny ośrodek wraz z innymi wszechświatami. Ja odbieram czas jako coś na kształt spirali, która obraca się wraz z obrotami ciał niebieskich. Według mnie, aby cofnąć czas, trzeba by zawrócić (kijem) cały wszechświat (lub więcej).
Zgłoś
Avatar
Lasarr 2012-09-27, 3:16
Belkot, w ktory wplatali kilka faktow naukowych
Zgłoś
Avatar
K................n 2012-09-27, 8:44
"Gdyby podróże w przeszłość były możliwe, przeżywalibyśmy obecnie najazd turystów z przyszłości" S. Hawking
Zgłoś
Avatar
darnok662 2012-09-27, 9:13
Temat już przerobiony, i radzę najpierw zgłębiać cały zanim się opublikuje. Link do tego artykułu jest z tamtego roku, a do dzisiaj sprawa została wyjaśniona.
Cytat:

Po ogłoszeniu wyników eksperymentu wielu skrytykowało sposób jego przeprowadzenia[6], kilku z naukowców uczestniczących w eksperymencie odmówiło użycia ich nazwisk w ogłoszonych wynikach uważając, że opublikowana analiza danych jest przedwczesna[7], sugerowano różne możliwe błędy metodologiczne[8]. Ostatecznie wynik eksperymentu został wytłumaczony przez błędne podłączenie odbiornika GPS do komputera mierzącego czas przelotu cząstek[9].



wikipedia.pl
Zgłoś
Avatar
Żyd Rozpłodnik 2012-09-27, 14:42
darnok662 napisał/a:

Temat już przerobiony, i radzę najpierw zgłębiać cały zanim się opublikuje. Link do tego artykułu jest z tamtego roku, a do dzisiaj sprawa została wyjaśniona.

wikipedia.pl



Przeczytaj pierwsze wypowiedzi pod tematem a potem dopiero walkuj 10 razy to samo jak idiota.

Co do uzytkownikow cytujacych hawkinga to chyba wyraznie jest napisane ze tylko podroze w przyszlosc sa mozliwe.Tymczasem wy pier*olicie o cofaniu sie w czasie i wielo-wymiarowosci wszechswiata.I pewnie tylko dlatego mu tak ufacie bo jest wam go zal bo jezdzi na wozku.

Lubie placki "Jezus Chrystus"
Zgłoś
Avatar
Novik 2012-09-27, 14:54
jeśli chodzi o te wygibasy to nie czytałem ;d
Zgłoś