18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (2) Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 57 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 13:32
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: 7 minut temu


"Jest 9 października 1962. Około południa. Trwa defilada wojsk Układu Warszawskiego. Na zakończenie jadą czołgi. Radzieckie, enerdowskie i polskie. Pierwsze narzucają ostre tempo. "Dołączyć! Dołączyć!" - krzyczy dowódca naszych pancerniaków. Rozkaz to rozkaz. T-54 o numerze taktycznym 0165 z 1. Kompanii Czołgów w Słubicach przyspiesza. W poprzek ulicy przechodzą szyny tramwajowe. 36-tonowy kolos wpada w poślizg"

Czołg wpada w tłum wiwatujących dzieci, w wyniku czego śmierć poniosło siedmioro z nich w wieku od 6 do 12 lat. Ciężko rannych zostało 21 osób, w tym również dzieci (wiele pozostało inwalidami), a kolejne 22 osoby zostały poturbowane w wyniku paniki, jaka wybuchła wśród osób stojących w bezpośredniej bliskości wypadku. Trasa przejazdu wozów opancerzonych i czołgów została źle zabezpieczona, a obserwujący defiladę mieszkańcy miasta zeszli z chodników na jezdnię, zbliżając się do przejeżdżających pojazdów

Ofiary śmiertelne to:

Ryszard Stachura (lat 9)
Bogumiła Florczak (lat 8)
Ryszard Krawczyński (lat 7)
Marian Zdanowicz (lat 10)
Fryderyk Zawiślak (lat 12)
Henryk Sikuciński (lat 6)
Leszek Kolczyński (lat 9)

Według opowieści świadków w wypadku zginąć miały jeszcze trzy inne osoby. Jeden z lekarzy szpitala na Pomorzanach, do którego przewieziono wszystkie ofiary, wspominał 9-letniego Leszka Lipińskiego, który zmarł w trakcie operacji[1].
Przyczynami katastrofy były najprawdopodobniej błąd kierowcy czołgu oraz niedopilnowanie przez służby porządkowe, aby ludzie nie wchodzili na ulice, którymi jechały czołgi

Pamięć o zdarzeniu starano się wymazać dla zachowania jak najlepszego wizerunku sprzymierzonych wojsk. O wypadku poinformował jedynie w lakonicznym komunikacie „Głos Szczeciński”. Informacje o wypadku wymazano z dokumentów szpitalnych ofiar. Świadkom zdarzenia nakazywano milczenie, grożąc odpowiedzialnością za złamanie tajemnicy wojskowej, a samo śledztwo w sprawie wypadku umorzono, nie stwierdzając uchybień w organizacji defilady i uniewinniając kierowcę, gdyż ten nie wjechał na chodnik podczas wypadku.

"W momencie, gdy to się stało, znalazłem się pomiędzy gąsienicami. Zrobiło się ciemno i straciłem przytomność. Czołg najechał bratu na miednicę. Moja mama w jednym momencie mogła stracić dwóch synów".


"Leżąc, otworzyłam oczy. Widziałam gąsienice. Miałam głowę między krawężnikiem a gąsienicą. Pomyślałam sobie, że teraz mnie przejedzie. A on się cofał i zobaczyłam niebo".

"Na gąsienicy było rozmiażdżone, dosłownie rozmiażdżone, dziecko. Poznałam, że to jest mój uczeń, ponieważ miał charakterystyczne bardzo ubranie, a mianowicie spodenki w bardzo jaskrawych kolorach".

"Ludzie zaczęli krzyczeć: "Mordercy!". Zamknęliśmy się w czołgu. Nie wiem, jak długo czekaliśmy, ale chyba dziesięć minut później ktoś zapukał we właz. Przyjechała obstawa z WSW - opowiada pan Bronisław. - Wychodzę z czołgu, patrzę: krew, włosy, strzępy ludzkich ciał... I pryzma pantofli, jak po jakimś pobojowisku. Przybiegł dowódca okręgu pomorskiego, dowódca drugiej kompanii zameldował o poślizgu i wypadku. Kompanie druga i trzecia zostały wstrzymane i po jakimś czasie od razu skierowane na dworzec. My czekaliśmy aż do zmierzchu. Cała moja załoga trafiła do prokuratury wojskowej przy ulicy Skargi. A potem do pobliskiego szpitala MSW na badanie krwi i moczu. Wieczorem i rano."
Zgłoś
Avatar
wojniz2 2013-08-27, 18:52 1
Gdzieś w necie czytałem o tym świetny artykuł. A tutaj to słabo.

Ale piwo za chociaż wspomnienie tego tematu. Ciekawy poszuka sobie lepszego materiału.

p.s.
Dawaj źródło, skąd kopiowałeś lub na podstawie czyjego materiału pisałeś "swój" temat.
Zgłoś
Avatar
zwirz13 2013-08-27, 19:02 1
było lekcje odrabiać
Zgłoś
Avatar
buszta2 2013-08-27, 19:09 38
Dawać foty przejechanych maluchów! z Damaszku były po 5 min a tu pół wieku i pokazujesz tabliczke.
Zgłoś
Avatar
misiek192 2013-08-27, 19:42
jakie oni mieli ekstra imiona marian daj my na to, dzisiaj to chłopak miałby przejebane :|
Zgłoś
Avatar
Lexus23K 2013-08-27, 23:06 5
Chuj w dupę czołgom!
Zgłoś
Avatar
ASAKKU 2013-08-28, 8:23 9
Cytat:

Czołg który zabił



Ale musiał być zjebany ten czołg. No kurwa pojebaniec jakiś...
Zgłoś
Avatar
omgłomatkobosko 2013-08-28, 8:45 2
Czołgi na tory!
Zgłoś
Avatar
Sitler 2013-08-28, 9:19 12
ASAKKU napisał/a:



Ale musiał być zjebany ten czołg. No kurwa pojebaniec jakiś...



Nawet mi nie mów, tragedia
Do T-54 brakuje mi zaledwie 6k expa, dziś go miałem kupować, a teraz się dowiaduje, że na byle torach traci przyczepność
Zgłoś
Avatar
Lares86 2013-08-28, 9:55 1
Z a przejechane dzieci czołgiem T-54 zawsze piwo.
Zgłoś
Avatar
Bialix 2013-08-28, 10:07 8
Zaraz zaraz, chwila moment. Wiwatujące dzieci, mówisz. Na widok wojsk UW. Dzieci wiwatowały, zatem cieszyły się, że widzą żołnierzy Układu Warszawskiego, co za tym idzie wspierały go jak tylko małe dzieci mogą. Można zatem założyć, że te dzieci były małymi komunistami bo, jak napisałem, radował ich widok czołgów LWP. Z tego wynika, że czołg wcale nie przejechał kilkorga dzieci, tylko kilku komuchów.
Konkludując, czy zabijanie komunistów nie jest przypadkiem w dzisiejszych czasach powodem do dumy?
Zgłoś
Avatar
DEVGRU 2013-08-28, 10:16
poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120617/MAGAZYN/120619743

artykuł z którego napisano temat
Zgłoś
Avatar
hanteran 2013-08-28, 10:34 2
@up@up Jakby ci to łopatologicznie wytłumaczyć, dla dziecka czołg to czołg, ot fajny widok i jakaś atrakcja. A machały, bo co innego się na takich paradach robi? A w wieku 6-12 lat to byli z nich tacy komuniści jak z ciapatych cywilizowani ludzie.
Zgłoś
Avatar
ilikefuckingmyhornysister 2013-08-28, 10:43 2
@Bialix, jesteś pierdolonym kretynem. Chuj z tym że dostane warna, ale jesteś idiotą
Zgłoś
Avatar
MateuszMmz 2013-08-28, 10:47 1
@Bialix Te dzieciaki pewnie dopiero po kilku latach by zrozumiały jaki to komunizm jest "piękny"
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie