18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (2) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
🔥 Śmierć na tankowcu - teraz popularne
Ramesh Raskar przedstawia femto fotografię.

Obraz nagrany zostaje z prędkością tryliona (1 000 000 000 000 000 000) klatek na sekundę. Jest on tak dokładny, że możemy zobaczyć ruch światła.
W przyszłości podobne kamery będą używane np. do prześwietlania ludzkiego ciała bez użycia promieni X.

Polecam zobaczyć całość, ale dla niecierpliwych akcja od 2:00.


Angielski na poziomie liceum wymagany.
Zgłoś
Avatar
magnez 2012-09-14, 14:08 1
a jestes w stanie wstawiac nowe filmy??
Zgłoś
Avatar
Dzichader 2012-09-14, 14:17
Ten brudas już tutaj był raczej.
Zgłoś
Avatar
bizzy 2012-09-14, 14:26
Ja tylko wypowiediec sie o opisie, bo filmik na telefonie mi sie nie odpali, ale jesli cos opocz swiatla dziala z predkoscia swiatla na filmie to jest to fejk. Na fizyke zamiast na sadola zapraszam.
Zgłoś
Avatar
zloo 2012-09-14, 14:47
Ogladałem tylko fragmenty filmiku i mogę powiedzieć, że kiedyś bawiąc się lampą błyskową zarejestrowałem taki sam efekt. Pierwsza myśl - prędkość światła! Nie kurwa, żadna prędkość światła, ot poszczególne fazy pracy lampy błyskowej.
Zgłoś
Avatar
Kawagawa 2012-09-14, 14:51
No ciekawe na ile fejk a na ile prawda
Zgłoś
Avatar
Whiltierna 2012-09-14, 14:56
Pan Ramesh i tutaj jest. LINK
Ale czy to zostanie uznane za "było" nie do mnie należy.
Zgłoś
Avatar
b................� 2012-09-14, 15:11
Telefony z 2k6 roku już miały 120 fps, więc jak najbardziej możliwe.
Zgłoś
Avatar
loczek93 2012-09-14, 16:11
en.wikipedia.org/wiki/Femto-photography

jak najbardziej prawdziwe, ale na waszym miejscu nie spodziewałbym się podobnych wyników na telefonie, czy prostym aparacie

nie trzeba z duzo szukać żeby znaleźć info o tym jak dokładnie ten sprzęcik działa, polecam.

na stronie TED.com mozna obejrzec inny filmik na ktorym mowi troche wiecej o przyszlosciowych zastosowaniach tego sprzętu.
Zgłoś
Avatar
mp0011 2012-09-14, 16:42 1
Ta kamera nie kręci tryliarda klatek na sekundę, ale jedną klatkę trwającą tryliardową część sekundy, co jakiś czas.

Efekt jaki widać działa podobnie do efektu stroboskopowego, czyli odpowiedniej synchronizacji kolejnych naświetlań. Jednym słowem, nie da się tym nakręcić lotu kuli, bo na każdej klatce musiałaby być kolejna kula "cyknięta" jedną tryliardową sekundy później...
Zgłoś