18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:12
Historia łuku
Bart9201 • 2014-08-16, 15:51
Witam!

Jako, że jestem zagorzałym fanem historii średniowiecza, posiadam w swojej biblioteczce trochę materiałów związanych z tym tematem. Chciałbym się z Wami podzielić książką pana Alana Bakera, a dokładnie jego częścią o historii łuku. Jeśli przypadnie Wam do gustu, mam opisy innych broni z tamtego okresu, opisy turniejów, itp.

Łuk

"Łuk należy do najstarszych rodzajów broni wykorzystywanych przez człowieka. Posługiwano się nim już w paleolicie w Afryce, Azji i Europie. Groty strzał początkowo wykonywano z drewna, następnie z kamienia, kości i metalu. Do wytworzenia samego łuku wykorzystywano różne rodzaje drzewa i kości, a cięciwę sporządzano zazwyczaj z lnu, konopi, jedwabiu, bawełny i ścięgien. Energię mechaniczną osiągano przez nagięcie łuku i przymocowanie do jego końców cięciwy. dodatkowa energia powstała w rezultacie naciągnięcia cięciwy, którą następnie puszczano, nadając strzale znacznie większą szybkość i celność, aniżeli było to możliwe w przypadku jej rzucenia. Na tym poziomie rozwoju łuk stanowił niezwykle pożyteczną, ale niezbyt groźną broń. Zasadnicze zmiany w tym względzie przyniosło wynalezienie łuku kompozytowego na stepach Azji Środkowej około 1500 roku p.n.e.

Łuk kompozytowy zbudowany był z różnych materiałów: drewna, kości, rogu, ścięgien - sklejanych razem w trzech warstwach. Dodawano je do składającego się z trzech kawałków drewna rdzenia. Każda warstwa wzmacniała siłę i elastyczność łuku. Dzięki temu zasięg rażenia łuku znacznie wzrastał, osiągając odległość nawet 350 metrów.

Długim łukiem angielskim zaczęto posługiwać się w Walii w XII wieku. Na szersza skalę zaczął być wykorzystywany podczas wojen toczonych tam w XIII wieku przez Edwarda I. Posługiwanie się takim łukiem wymagało od strzelca znacznych umiejętności i wielkiej siły. Łuk przewyższał rozmiarami strzelca, a strzały sięgały połowy jego wzrostu. Naciągnięcie cięciwy wymagało ogromnej siły [naciąg od 45 do 80 kg], nie mówiąc już o właściwym wycelowaniu, jednak dzięki dużym rozmiarom znacznemu zwiększeniu uległa jego siła rażenia i zasięg strzału. Wykonany z jednego kawałka drewna (przeważnie z cisu), długi łuk angielski dowiódł swoich wyjątkowych możliwości podczas licznych bitew stoczonych podczas wojny stuletniej - zwłaszcza pod Crecy, Poitiers i Azincourt. Angielscy łucznicy, strzelając z odległości kilkuset metrów, zadawali wówczas Francuzom poważne straty.

W odwecie Francuzi, zwłaszcza po bitwie pod Azincourt, wziętym do niewoli łucznikom angielskim obcinali palec wskazujący i środkowy [ ], uniemożliwiając im w przyszłości posługiwanie się tą bronią. W odpowiedzi angielscy łucznicy podczas bitew pokazywali oba palce swoim francuskim przeciwnikom. [W tej kwestii zdania historyków są podzielone. Druga wersja jest taka, że to Francuzi pokazywali Anglikom 2 palce.] Z tego zwyczaju wywodzi się brytyjski obraźliwy gest podniesienia do góry dwóch palców, znajdujący swój odpowiednik w amerykańskim geście pokazywania środkowego palca.

Łuk kompozytowy i długi łuk angielski były niezwykle skuteczne. Stosunkowo łatwe w produkcji i dysponujące dużą siłą rażenia stosowane były jeszcze długo po wprowadzeniu na pole walki broni palnej, której produkcja była niezwykle skomplikowana. Poza tym wiele czasu wymagało jej przeładowanie i często się psuła."

Alan Baker "The Knight".
Zgłoś
Avatar
Invii 2014-08-16, 18:09
Fachowość tekstu na poziomie podręcznika do historii dla gimnazjum...
Zgłoś
Avatar
Ant1984 2014-08-16, 19:43 3
Król Anglii Edward w XIII w. jako pierwszy zaczął doceniać rolę broni, jaką jest łuk. Do tej pory łuk był oznaką tchórzostwa, bandytów i biedoty. Ale widać Edward miał rozum no i wydał rozporządzenie wg którego każdy mężczyzna w wieku od 15 r.ż. do 60 r.ż. miał ćwiczyć strzelanie z łuku równego długości jego ciała.
Wyszkolenie dobrego łucznika trwało 10-20 lat.
Więc teraz pomyślcie - 60-latek zaczyna trenować łucznictwo. Zajmuje mu to średnio kilkanaście lat, po czym jest tylko DO DYSPOZYCJI armii, bo wojny nie trwały przecież non-stop, więc być może czeka ileś następnych lat, by w ogóle się przydać.
O łukach angielskich trzeba powiedzieć, że były długie i bardzo mocne (trudne do naciągnięcia) - niektóre miały siłę naciągu równą nawet 80 kg.
No i taki 80-90-latek dopiero WYRUSZA na wojnę, by pieszo pokonać tysiące kilometrów, czy w deszczu, czy w upale, brudzie i głodzie, by w czasie bitwy co kilka sekund wypuścić strzałę z łuku o naciągu 70-80 kg.

To byli zdrowi jak konie i silni jak konie ludzie, którzy żyli dużo dłużej, niż dzisiaj.
Wcale nie żyli 30, czy 50 lat jak nam wciskają naukowcy, archeolodzy, media i cała reszta kłamców.

Dużo wcześniej, bo za czasów starożytnego Rzymu również ludzie długo żyli. Jest dużo kronik i innych zapisów z tamtych czasów.
Pewien cesarz rzymski stworzył spis ludności, w którym jest jasno napisane ile ludzi, w którym rejonie i ile lat żyli.
To o królu Edwardzie i łucznikach angielskich również jest zapisane w naszej historii. Tylko nam się tego nie mówi wprost, a ludzie nie potrafią porównywać faktów. Nie potrafią myśleć.
Zgłoś
Avatar
Bart9201 2014-08-16, 20:24 5
Invii napisał/a:

Fachowość tekstu na poziomie podręcznika do historii dla gimnazjum...



Książka zawiera cały żywot rycerza, wyprawy krzyżowe, turnieje, wojny itp. O broniach akurat jest napisane bardzo mało i w uproszczeniu. Ale nie widzę tutaj błędu, może pokażesz gdzie się mylę? W pisowni też błędu nie zauważam. Chyba, że razi Cię to, że nie jest napisana językiem uniwersyteckim?
Zgłoś
Avatar
PanHT 2014-08-18, 14:30
Za krótkie
Zgłoś
Avatar
Treter 2014-08-20, 15:32
w grach typu rpg powinny występować takie opisy, byłoby wtedy o wiele ciekawiej
Zgłoś