18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
Od pewnego czasu duszę w sobie potrzebę zbluzgania wszystkich kretynów, którzy nie potrafią posługiwać się naszym ojczystym językiem. Nie chcę tu robić za profesora Miodka, a jedynie przypomnieć, że słuszna większość społeczeństwa w wieku 20+ ukończyła szkołę podstawową, więc posługiwanie się polszczyzną na tym, bądź wyższym poziomie poprawności powinno być standardem. Przedstawiam typy najczęstszych i najbardziej wkurwiających błędów, z którymi spotkałem się w prasie, Internecie, lub po prostu przebywając między ludźmi.

Typ pierwszy: "te uczucie"
Poziom trudności: I lub II klasa podstawówki

Nie wiem co za chorobliwie popierdolony umysł rozpowszechnił modę na stawianie przyimka "te" przed rzeczownikami rodzaju nijakiego. Często spotykam się z konstrukcjami typu te pomieszczenie, te narzędzie etc. Przyimek te zarezerwowany jest jedynie dla liczby mnogiej rodzaju żeńskiego i nijakiego: te kobiety, te narzędzia, te pomieszczenia.
Więc specjalnie dla waszych zjebanych łbów podaję jeszcze raz:
l.poj.
r.m.: ten
r.ż.: ta
r.n.:to

l.mn
r.m.:ci
r.ż.:te
r.n.:te

Typ drugi: przyszłem i wyszłem.
Poziom trudności:j.w.

Wszyscy wiedzą, ale powtarzam jeszcze raz. Teoria, że "przyszłem bo krótko szłem" nie działa. Moim zdaniem tak mówią tylko kryptoposłanki grodzkie nie będące pewne swojej orientacji (ot, taki kompromis między męskim szedłem, a żeńskim szłam). Masz kutasa, więc szedłeś, doszedłeś, przeszedłeś etc. Jak się nie podoba, wypierdalaj do Francji.

Typ trzeci: bynajmniej, a przynajmniej.
Poziom trudności: okolice końca gimnazjum

Mylenie tych dwóch słów charakterystyczne jest wg mnie dla idiotów, którzy chcą zamaskować swoją niekompetencję. Osoba taka zazwyczaj nie ma nic do powiedzenia, a desperacko chce włączyć się w dyskusję tylko po to aby zrobić wrażenie oczytanej i będącej na wysokim poziomie intelektualnym. W efekcie robią z siebie debili. Moja rada dla tych osób: chcesz uchodzić za oczytanego, zacznij czytać. Chcesz być postrzegany jako bystry- ucz się. Gówna pudrem nie zakryjesz.

Typ czwarty:"wziąść" i "włanczać"
Poziom trudności: późna podstawówka

Nie wiedzieć czemu ten typ błędu w słowie mówionym (choć i w pisanym się zdarza) jest w Polsce powszechny tak, jak na Sadolu miłość do harda. Przyczyna dysonansu między wersją pisaną, a mówioną tych słów w wachlarzu słownictwa przeciętnego Kowalskiego jest dla mnie owiana tajemnicą. I może lepiej niech tak zostanie....
W każdym razie: wziąć i włączać mówimy tak, jak piszemy.

Typ piąty: wieśniaczenie

Absolutnie nie mam nic do osób ambitnych, które przyjeżdżają do miasta, aby zdobyć pracę/ wykształcenie. Chcą być częścią społeczności, która w ich mniemaniu odnosi jako takie sukcesy. Za chuja nie rozumiem więc dlaczego nie dbają o kulturę języka, aby nie obniżać swojej wartości. "Se", "ino", "bede", na pewno nie poprawią waszego wizerunku.

Typ piąty: na chuj mi słownik
Poziom trudności: składanie liter

Wiadro gówna na łby posługujących się słowem pisanym. Zrozumiałe jest, że nie każdy musi być pierdoloną alfą i omegą i znać ortografię od deski do deski, każdemu czasem zdarzy się popełnić błąd. Ale kurwa, żyjemy w XXI wieku, do sracza bez komputera niektórzy się nie ruszają, a tak ciężko skorzystać z podpowiedzi firefoxowskiego/wordowskiego korektora, a w razie większych wątpliwości z jednego z kurwiliarda internetowych słowników. Jeśli z jakiegoś powodu paracie się redagowaniem tekstu czy to na stronie internetowej, czy gdziekolwiek indziej miejcie kurwa litość i poświęćcie minutę na sprawdzenie słów podkreślonych czerwonymi falbankami. Nie skazujcie swoich czytelników na zapierdalanie po jebanym torze przeszkód, jakim staje się wasz tekst, gdy błąd błędem błąd pogania.

Drobna uwaga: ten tekst jest stricte subiektywny i przedstawia jedynie mój punkt widzenia. Jeśli ktoś czuje się urażony jego zawartością, to bardzo dobrze.

Szanujmy swój język. Nasi dziadkowie walczyli o to, żebyśmy mogli się nim posługiwać. Nie spierdolmy tego.
Zgłoś
Avatar
dzorczKlunej 2013-04-07, 22:53
@up
zagapiłem się
Zgłoś
Avatar
majster0000 2013-04-07, 22:59
Totalnie mnie jebie to ze kalecze polski jezyk, Po co ten bol dupy o to ?
Zgłoś
Avatar
raper900 2013-04-07, 23:00 2
Mnie wkurwia ostatnio modne "jestę ekspertę" - czyli zamiana końcówek na takie z ogonkami. Te same osoby często jednocześnie walą byki typu "bendę". Często (zwłaszcza tutaj) takie "dojebywanie ogonków" jest pisane ze świadomością i premedytacją. Jednak jeśli znajdzie się jakiś debil (albo może chociażby obcokrajowiec uczący się naszego języka), który nie jest pewien pisowni, zapamięta błędną formę jako poprawną. Tak więc specjalnie czy nie - nie piszcie takich pierdół, bo to wcale nie jest "cool".
Zgłoś
Avatar
dzorczKlunej 2013-04-07, 23:07 7
Cytat:

a mnie frustrują wszystkie obsrajmajty pieniące sie w necie o słowniki bo nie mają nic więcej do powiedzenia a tak bardzo coś chcą powiedzieć

uważam, że póki można to zrozumieć to wolna droga jak ktoś pisze;
jestem całkowitym przeciwnikiem takiej cenzury bo to ignorancja mogąca mówić równie dobrze "nie uymiesz to się nie odzywaj"
jeśli boli was serce/dusza od patrzenia na pisowanie internałtów to sami przestańcie z netu korzystać jak się kurwa asymilować nie chcecie

według mnie zachowujecie się jak ciapak biegający z koranem po ulicy i kamienujący ludzi bo widać im kostki

wyluzujcie i rozszerzcie zakres zainteresowań, wtedy nie będziecie się tak frustrować



Po pierwsze: Dbałość o język jest wpisana w pielęgnację narodowej kultury, tożsamości i dziedzictwa. Z jakiegoś powodu publikowane są dzieła Herberta, Wyspiańskiego, czy Mickiewicza, a nie przemyślenia Pana Heńka spod budki z piwem. Pisownia jest integralną częścią języka. Słowaka, Czecha, czy Rosjanina też jakoś zrozumiesz, ale jesteś pewien, że chcesz komunikować się w ich języku, a nie w swoim własnym?

Po drugie: To, co różni czy to purystów językowych, czy też osoby, którym niepoprawna pisownia przeszkadza od ciapatych jest to, że MY JESTEŚMY U SIEBIE. I nie życzę sobie, żeby ktoś narzucał mi swoją religię, czy światopogląd tak samo, jak nie będę tolerował uwsteczniania mojego języka. Z jakiej racji ja mam nie korzystać z Internetu czy w inny sposób izolować się od świata? Bo ktoś jest idiotą i nie da sobie wytłumaczyć? Zlituj się...
Poza tym motorem rozwoju nie jest równanie w dół, tylko dążenie do doskonałości. Jeśli bardziej oczytani zasymilują się z debilami to za 100 lat nasi wnukowie będą prać się maczugami. Pomyśl zanim coś napiszesz.
Zgłoś
Avatar
dupeczki 2013-04-07, 23:20 1
Wszystko pięknie ladnie ale co do "se" i "ino" to se poczytaj co to są dialekty poligloto;)
Zgłoś
Avatar
chetek 2013-04-07, 23:32
Jak już się wkurwiamy, to ja dodam nagminne nieodmienianie zaimka "owy", przykładowo "nie ma tu owy samochodu" albo "mówiłem o owy krokodylu". Do chuja, czy ludzie naprawdę nie słyszą, że coś tu, kurwa, nie brzmi...? :/
Zgłoś
Avatar
SmoczeKrocze 2013-04-07, 23:33
Bądź dumny z tego, że urodziłeś się i wychowałeś w Polsce patrioto, w końcu tyle w tym Twojej zasługi, że ho ho W dupie mam język polski, trudny jak skurwysyn, wyjątków więcej niż reguł, a i tak nie da się powiedzieć wszystkiego tak jakby się chciało. Prosty przykład pierwszy z brzegu: Przepłynęłam rzekę wiec rzeka jest przepłynięta - przeszłam drogę wiec droga jest ... ? Albo "ta muzyka mnie natycha" (czas teraźniejszy słowa natchnąć). Mimo wszystko jeśli ktoś nie nauczył się przez 20 lat życia w miarę poprawnie nim posługiwać to chyba nie należy się denerwować na delikwenta bo to nie jego wina, że IQ ma na poziomie niedorozwiniętego embriona.
Zgłoś
Avatar
d................a 2013-04-07, 23:34
az sie kurwa zalogowac musialem i teraz zjade cie jak psie gowno po poreczy bo mnie wkurwiles jajo glowy pedale masz kurwa czelnosc srac sie za lamanie polszczyzny mimo ze slowa przekrecone nie zmieniaja swojego sensu znaczenia muslisz ze jak kurwa powstaly archaizmy ? ale nie o tym jest moj diss a wiec cwelu jebany srasz sie o jebane literki bo dziadki walczyli a na ulice to zadna kurwa nie wyjdzie zeby rozjebac ten zlodziejski skorumpowany rzad w pidziec wiec zamknij morde i idz byc dziwny gdzie indziej amen
Zgłoś
Avatar
Black Snake 2013-04-07, 23:38 5
Mnie cholernie wkurwia (resztę pewnie też) 'dałem ludzią', 'taboretą', 'łabędzią', 'wzią', 'jebną', 'walną' zamiast 'dałem ludziom', taboretom', 'łabędziom', 'wziął', 'jebnął', 'walnął'. Po prostu kurwicy dostaję jak to widzę -.-
Zgłoś
Avatar
platini1 2013-04-07, 23:41 3
Rozumiem, że ktoś może mieć jakąś tam dysgrafię, dysortografię, dysleksję i wali byki w zeszycie, w szkole. Ale nawet przy pisaniu na PierduPierdu błędy są podkreślane i tu za cholerę nie widzę wytłumaczenia. Co taki osobnik sobie myśli w tej główce? Że im więcej czerwonego tym lepiej? Czy jest po prostu na tyle leniwy żeby nie poprawić błędu? Ja osobiście czasem stawiam byki, ale gdy widzę czerwoną linię pod słowem to od razu wpisuję to w Google i sprawdzam poprawną pisownię. Kiedyś, na początku gimbazy się nie przejmowałem tym wszystkim i sam pisałem jak człowiek o ograniczonym umyśle, dopiero po jakimś czasie postanowiłem się starać. Prawda jest taka, że jak się przeczyta, czy napisze słowo "który" to zapamiętuje się je wzrokowo, niestety ostatnio zaczynam mieć tendencję do odruchowego pisania z błędem, gdyż często spotykam się z tym błędem, czytam go i mózg go zapamiętuje. Jak widać to cholerstwo się rozszerza.
A i jeszcze jedno, najbardziej rozwala mnie gdy widzę jakiś komentarz, powiedzmy na YouTube, mniej więcej tego typu, że ktoś pisze jakiś swój wywód, pełny "byków", a na koniec wali "sry za blendy", czy "pisze z niemeckiej klawiaturz". No kurwa, tak ciężko przeczytać co się właśnie napisało. Pewnie sam w tym komentarzu dojebałem całą masę błędów, a przecinki są w złych miejscach, no cóż, każdemu się zdarza
Zgłoś
Avatar
marcin21592 2013-04-07, 23:50
A moim zdaniem język ma walor przede wszystkim komunikacyjny. Jeśli ktoś powie "te narzędzie" zamiast "to narzędzie", to i tak go zrozumiem. To samo tyczy się słów "poszedłem" i "poszłem", co pewnie jest świadomym skróceniem, by przyspieszyć komunikację. To po prostu naturalna ewolucja języka. Podejrzewam, że słowa i konstrukcje językowe używane kilka wieków temu byłyby niezrozumiałe dla większości znający dzisiejszą postać polskiego.
Zgłoś
Avatar
kosekase 2013-04-07, 23:54
Świetny hejt w 100% masz rację. Szukałem błędu w twoim tekście, żeby złapać jakieś piwo, ale nie znalazłem ;p
Zgłoś
Avatar
Plecionkarz 2013-04-07, 23:57
W końcu temat dzięki któremu ci wszyscy profesorowie gramatyki przeglądarkowej będą mogli walić konia przez wiele dni. Jakie trzeba mieć puste życie żeby ekscytować się tym czy komentarz pod filmem o sraniu jest poprawny gramatycznie. Dla mnie liczy się to czy ktoś ma coś wartego uwagi do powiedzenia. A czy się jąka, sepleni, ma trudności z oddychaniem czy własne zasady ortografii nie ma znaczenia. Zajmijcie się szukaniem pracy, poznawaniem ludzi, robieniem czegoś ciekawego, zakładaniem rodziny, czymkolwiek co popchnie wasze życie ku lepszemu a nie pierdoleniem gdzie ma być jaka literka. Wasza misja jest tyle warta co algorytm podkreślania błędów w przeglądarce. Ci patrioci którzy przelewali krew za Polskę rzekomo by zachować czystość języka jakby porozmawiali z dzisiejszym człowiekiem nie zrozumieliby połowy słów które mówi więc argument do dupy.
Zgłoś
Avatar
thoruus 2013-04-08, 0:05 3
Sposób w jaki piszesz świadczy o Tobie. Jeśli piszesz niechlujnie i z błędami - wniosek nasuwa się sam. Oczywiście odpiszesz, że moje zdanie nie ma znaczenia i mogę nie czytać. I dokładnie tak jest, widocznie nie masz niczego do przekazania i szkoda mojego czasu. Wiem już, kim jesteś.

Tak, mogę się pomylić w 1% przypadków i jesteś geniuszem niemal wszystkich nauk, sztuki pisania tylko zajęty innymi sprawami nie opanowałeś - trudno, podejmę ryzyko, moja strata.
Zgłoś
Avatar
geniuszę 2013-04-08, 0:16
@bloodwar

a braść też można?
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie