18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 40 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: 35 minut temu
🔥 Youtubery w McLarenie - teraz popularne
Od pewnego czasu duszę w sobie potrzebę zbluzgania wszystkich kretynów, którzy nie potrafią posługiwać się naszym ojczystym językiem. Nie chcę tu robić za profesora Miodka, a jedynie przypomnieć, że słuszna większość społeczeństwa w wieku 20+ ukończyła szkołę podstawową, więc posługiwanie się polszczyzną na tym, bądź wyższym poziomie poprawności powinno być standardem. Przedstawiam typy najczęstszych i najbardziej wkurwiających błędów, z którymi spotkałem się w prasie, Internecie, lub po prostu przebywając między ludźmi.

Typ pierwszy: "te uczucie"
Poziom trudności: I lub II klasa podstawówki

Nie wiem co za chorobliwie popierdolony umysł rozpowszechnił modę na stawianie przyimka "te" przed rzeczownikami rodzaju nijakiego. Często spotykam się z konstrukcjami typu te pomieszczenie, te narzędzie etc. Przyimek te zarezerwowany jest jedynie dla liczby mnogiej rodzaju żeńskiego i nijakiego: te kobiety, te narzędzia, te pomieszczenia.
Więc specjalnie dla waszych zjebanych łbów podaję jeszcze raz:
l.poj.
r.m.: ten
r.ż.: ta
r.n.:to

l.mn
r.m.:ci
r.ż.:te
r.n.:te

Typ drugi: przyszłem i wyszłem.
Poziom trudności:j.w.

Wszyscy wiedzą, ale powtarzam jeszcze raz. Teoria, że "przyszłem bo krótko szłem" nie działa. Moim zdaniem tak mówią tylko kryptoposłanki grodzkie nie będące pewne swojej orientacji (ot, taki kompromis między męskim szedłem, a żeńskim szłam). Masz kutasa, więc szedłeś, doszedłeś, przeszedłeś etc. Jak się nie podoba, wypierdalaj do Francji.

Typ trzeci: bynajmniej, a przynajmniej.
Poziom trudności: okolice końca gimnazjum

Mylenie tych dwóch słów charakterystyczne jest wg mnie dla idiotów, którzy chcą zamaskować swoją niekompetencję. Osoba taka zazwyczaj nie ma nic do powiedzenia, a desperacko chce włączyć się w dyskusję tylko po to aby zrobić wrażenie oczytanej i będącej na wysokim poziomie intelektualnym. W efekcie robią z siebie debili. Moja rada dla tych osób: chcesz uchodzić za oczytanego, zacznij czytać. Chcesz być postrzegany jako bystry- ucz się. Gówna pudrem nie zakryjesz.

Typ czwarty:"wziąść" i "włanczać"
Poziom trudności: późna podstawówka

Nie wiedzieć czemu ten typ błędu w słowie mówionym (choć i w pisanym się zdarza) jest w Polsce powszechny tak, jak na Sadolu miłość do harda. Przyczyna dysonansu między wersją pisaną, a mówioną tych słów w wachlarzu słownictwa przeciętnego Kowalskiego jest dla mnie owiana tajemnicą. I może lepiej niech tak zostanie....
W każdym razie: wziąć i włączać mówimy tak, jak piszemy.

Typ piąty: wieśniaczenie

Absolutnie nie mam nic do osób ambitnych, które przyjeżdżają do miasta, aby zdobyć pracę/ wykształcenie. Chcą być częścią społeczności, która w ich mniemaniu odnosi jako takie sukcesy. Za chuja nie rozumiem więc dlaczego nie dbają o kulturę języka, aby nie obniżać swojej wartości. "Se", "ino", "bede", na pewno nie poprawią waszego wizerunku.

Typ piąty: na chuj mi słownik
Poziom trudności: składanie liter

Wiadro gówna na łby posługujących się słowem pisanym. Zrozumiałe jest, że nie każdy musi być pierdoloną alfą i omegą i znać ortografię od deski do deski, każdemu czasem zdarzy się popełnić błąd. Ale kurwa, żyjemy w XXI wieku, do sracza bez komputera niektórzy się nie ruszają, a tak ciężko skorzystać z podpowiedzi firefoxowskiego/wordowskiego korektora, a w razie większych wątpliwości z jednego z kurwiliarda internetowych słowników. Jeśli z jakiegoś powodu paracie się redagowaniem tekstu czy to na stronie internetowej, czy gdziekolwiek indziej miejcie kurwa litość i poświęćcie minutę na sprawdzenie słów podkreślonych czerwonymi falbankami. Nie skazujcie swoich czytelników na zapierdalanie po jebanym torze przeszkód, jakim staje się wasz tekst, gdy błąd błędem błąd pogania.

Drobna uwaga: ten tekst jest stricte subiektywny i przedstawia jedynie mój punkt widzenia. Jeśli ktoś czuje się urażony jego zawartością, to bardzo dobrze.

Szanujmy swój język. Nasi dziadkowie walczyli o to, żebyśmy mogli się nim posługiwać. Nie spierdolmy tego.
Zgłoś
Avatar
S................3 2013-04-07, 21:16
Super,ale ja bynajmiej.
Zgłoś
Avatar
bloodwar 2013-04-07, 21:24 2
Bynajmniej przedstawiłeś kilka typów ludzji, bede szczęśliw jak byź dodał wincej. Poza tym - w większości przypadków nie MÓWI się "wziąć" tylko "wziąść", podobnie jak nie mówi się "trzy" tylko "tszy", jest to charakterystyczne dla naszego języka i walka z tym nie ma sensu (choć oczywiście, w słowie pisanym walczyć z tym trzeba).
Zgłoś
Avatar
dzorczKlunej 2013-04-07, 21:30 33
bloodwar napisał/a:

nie MÓWI się "wziąć" tylko "wziąść"



pl.wiktionary.org/wiki/wzi%C4%85%C4%87
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/93/Pl-wzi%C4%85%C4%87.ogg

Pierwszy wynik w google
Zgłoś
Avatar
RockyWood 2013-04-07, 21:31 65
@up

niszczysz jego świat.
Zgłoś
Avatar
RymOwator 2013-04-07, 21:45 4
te.. bynajmniej se ulżyłeś tym tekstem?
Zgłoś
Avatar
okrężnica 2013-04-07, 21:45 31
Włanczam się w dyskusje a bynajmniej prubuje.

Otóż uważam, że Twój apel, choć godny pochwały, będzie niezauważony. Internet to ojczyzna analfabetów. Słownictwo, zwłaszcza ludzi młodych, ubożeje z dnia na dzień. Ta nieodparta chęć wyrażenia swojego zdania w jak najbardziej prymitywny sposób jest jak zaraza. Za 20 lat pewnie na porządku dziennym będą pisma urzędowe zawierające zwroty typu "LOL" albo "ziom". Świat zostanie zgimbusowany. Co to będzie, ja pierdole...

Zgłoś
Avatar
Precz_z_Preczem 2013-04-07, 21:48 1
Pifffko pojszło. Miauem podobny problem co Ty.
Zgłoś
Avatar
mementomori 2013-04-07, 21:52
Marchew
Zgłoś
Avatar
Kupa_w_majtkach 2013-04-07, 21:56
Włanczam włancznikiem światło!
Zgłoś
Avatar
doob888 2013-04-07, 21:56
hujowe
Zgłoś
Avatar
Loaloa 2013-04-07, 21:57 18
O ile pamiętm ze szkoły, to w liczbie mnogiej nie ma rodzaju męskiego, żeńskiego i nijakiego; tylko męskoosobowy i niemęskoosobowy.
Zgłoś
Avatar
alterego 2013-04-07, 21:59 4
Streszczenie dla potrzebujących streszczenia
Jeśli z jakiegoś powodu paracie się redagowaniem tekstu czy to na stronie internetowej, czy gdziekolwiek indziej miejcie kurwa litość i poświęćcie minutę na sprawdzenie słów podkreślonych czerwonymi falbankami. Nie skazujcie swoich czytelników na zapierdalanie po jebanym torze przeszkód, jakim staje się wasz tekst, gdy błąd błędem błąd pogania

Nie ma bezbłędnego w gramatyce.... Pomyślcie nad tymi falbankami... To nie jest takie trudne jak się wydaje!!! Powodzenia
Zgłoś
Avatar
dzorczKlunej 2013-04-07, 21:59
@Loaloa
Napisałem łopatologicznie, żeby wszyscy zrozumieli. Mam oczywiście świadomość, że jest tak jak piszesz
Zgłoś
Avatar
sauerps 2013-04-07, 22:23 13
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie