18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (1) Soft (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:56
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 13:07
🔥 Koniec jazdy - teraz popularne
🔥 Wodowanie samochodu - teraz popularne
🔥 Zamach na Netanjahu - teraz popularne
🔥 No to zabłysnął ... - teraz popularne
🔥 Naśladowca brauna dauna ... - teraz popularne
Korporacje
Timitum • 2013-06-13, 19:07
Nie jestem pisarzem, więc jak napisałem kiedyś w poście przeklejam ARTYKUŁ o finansjerze. Warto dodać, że potwierdził mi to znajomy który na chleb zarabia giełdą.
Osobom mającym w dupie to co się dzieje na świecie (a to akurat dotyczy nas wszystkich) proponuję skorzystanie ze scrolla.

Jakiś czas temu pisałem artykuł wyjaśniający w jaki sposób banki rządzą światem. Niektórzy mogliby to uznać za kolejną teorię spiskową. Na poparcie tych twierdzeń mam ciekawy raport pod tytułem „Sieć globalnej korporacyjnej kontroli“ przygotowany przez szwajcarską organizację zajmującą się badaniem zjawisk ekonomicznych pod kierownictwem Jamesa Glattfeldera oraz Stefano Battistona. Badania trwały od roku 2007 do 2011 i polegały na prześledzeniu powiązań kapitałowych pomiędzy 43 tys. globalnych korporacji. Poniżej prezentuję wyniki badań.

Z pośród ponad 30 milionów firm z bazy Orbisu wybrano 43.060 ponadnarodowych korporacji ze 116 krajów. Z owych 40 tys. ponad 5 tys. korporacji jest notowanych na światowych giełdach.

Przeanalizowano ponad 600 tys. węzłów łączących sieci produktowe, handlowe, zarządcze oraz milion powiązań własnościowych. Dla przykładu Coca-Cola company jest właścicielem Coca-Cola Hellenic Bottling, która z kolei posiada udziały w Coca-Cola Beverges Austria. Przykład Coca Coli jest pewnym uproszczeniem. W zdecydowaniej większości układ powiązań przedstawia się następująco:



Badania dowiodły, że opisywane korporacje tworzą gigantyczną strukturę w formie muszki (męska ozdoba), w której większość kontroli przepływa do małych, sciśle ze sobą powiązanych instytucji finansowych stanowiących jądro. Funkcjonuje ono na zasadzie superjednostki. Składa się ze 147 korporacji kontrolującej bezpośrenio 40% wszystkich badanych korporacji. Co więcej ¾ firm z jądra stanowi branża finansowa. Jeżeli rozszerzymy nieznacznie zakres jądra dochodzimy do 737 firm kontrolujących już 80% wartości wszystkich analizowanych korporacji.

Zespół badawczy przedstawił także rezultaty realizowania własności korporacyjnej, podkreślając w każdym z nich, że niewielka grupa korporacji wywiera potężny wpływ na działalność pozostałych korporacji, a te z kolei wywierają ogromy wpływ na nas wszystkich.

Chociaż własność korporacji publicznych jest rozproszona, to jednak zdaniem Jamesa Glattfeldera, autora raportu i jednocześnie specjalisty od systemów złożonych, „Wystarczy cofnąć się o krok aby przekonać się, że wszystko płynie do tych samych nielicznych rąk“.



Autorzy kończą swój raport retorycznym pytaniem o implikacje istnienia tak niewielu posiadających tak wielkie wpływy. Jeszcze ważniejsze pytanie nasuwa się o implikacje takiej struktury dla konkurecji.

Wcześniejsze badania na krajowych rynkach potwierdziły ogromny wpływ koncentracji własnościowej na minimalizowanie oraz tworzenie oligopoli skutkujących obniżeniem jakości oraz podnoszeniem cen. Jakie skutki w zakresie globalnym może mieć tak duża koncentracja władzy pozostawiam do oceny czytelnikom.

Na koniec załączam listę największych 50 korporacji ze ścisłego rdzenia. Przypominam, że są to dane z 2007 roku stąd na liście Lehman Brothers czy Merrill Lynch, zbankrutowne oraz przejęte w 2008 roku podczas kryzysu finansowego.

1. BARCLAYS
2. CAPITAL GROUP COMPANIES
3. FMR CORP
4. AXA
5. STATE STREET CORPORATION
6. JPMORGAN CHASE
7. LEGAL & GENERAL GROUP
8. VANGUARD GROUP
9. UBS
10. MERRILL LYNCH
11. WELLINGTON MANAGEMENT
12. DEUTSCHE BANK
13. FRANKLIN RESOURCES
14. CREDIT SUISSE GROUP
15. WALTON ENTERPRISES
16. BANK OF NEW YORK MELLON
17. NATIXIS
18. GOLDMAN SACHS GROUP
19. T. ROWE PRICE GROUP
20. LEGG MASON
21. MORGAN STANLEY
22. MITSUBISHI UFJ FINANCIAL GROUP
23. NORTHERN TRUST CORPORATION
24. SOCIETE GENERALE
25. BANK OF AMERICA CORPORATION
26. LLOYDS
27. INVESCO
28. ALLIANZ
29. TIAA
30. OLD MUTUAL PUBLIC LIMITED COMPANY
31. AVIVA
32. SCHRODERS
33. DODGE & COX
34. LEHMAN BROTHERS HOLDINGS
35. SUN LIFE FINANCIAL
36. STANDARD LIFE
37. CNCE
38. NOMURA HOLDINGS
39. THE DEPOSITORY TRUST COMPANY
40. MASSACHUSETTS MUTUAL LIFE INSUR
41. ING
42. BRANDES INVESTMENT PARTNERS
43. UNICREDITO
44. DEPOSIT INSURANCE CORPORATION OF JAPAN
45. AEGON
46. BNP PARIBAS
47. AFFILIATED MANAGERS GROUP
48. RESONA HOLDINGS
49. CAPITAL GROUP INTERNATIONAL
50. CHINA PETROCHEMICAL
Zgłoś
Avatar
I................o 2013-06-13, 19:21 8
Warto przeczytać. Może w końcu jebnie w pizdu to całe zasrane gówno jak się ludziom oczy otworzą.
Zgłoś
Avatar
zypon 2013-06-14, 9:20 2
kolejny sfrustowany komuch...
Zgłoś
Avatar
Ęmi 2013-06-14, 9:26 8
Faktycznie, od przeczytania takiego "artykułu" na pewno się ludziom oczy otworzą....ba, na pewno to wszystko "w końcu jebnie w pizdu" powodzenia.
Od lat się wokół nas dzieją rzeczy, na które nie mamy wpływu, a które mają wpływ na nas.
Tak się dzieje od kiedy istnieje pojęcie władzy, także darujcie sobie walkę z wiatrakami.
Zgłoś
Avatar
F................m 2013-06-14, 9:46 1
Tylko że duża część tych "machinacji" jest spowodowana wyłącznie podatkami. Korpo są jak zwykły Kowalski - nie lubią oddawać swoich pieniędzy urzędasom.
Zgłoś
Avatar
Steven 2013-06-14, 9:48 7
Bzdury człowieka któremu w życiu nie wyszło i próbuje znaleźć swoje miejsce w świecie. Pisanie takich kretynizmów które być może znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości, nic nikomu nie da. Zamiast się frustrować przed komputerem lepiej zrobić coś lepszego w rzeczywistości. Spotkać się z rodziną czy znajomymi, pograć w gałę albo naprawić płot sąsiadce. Zauważyłem że w internecie istnieje grupa sfrustrowanych buntowników którzy walą konia godzinami i wkurwia ich to żę muszą to robić bo siędząc przed komputrem i wymyślając teorie spiskowe które nikomu pożytku nie przyniosły nie mogą liczyć na jakikolwiek kontakt z płcią przeciwną. Nawet jeżeli tak jest to co kurwa z tego. Nie masz ani siły ani poparcia. Korzystam z internetu, banku, największe korporacje mają moje dane i przetrzymują moje pieniądze, oglądam informacje z mediów które są przez kogoś kontrolowane i pytam się do kurwy nędzy co z tego? Nie czuję się jak niewolnik a jak mi coś nie pasuje to wiem co zrobić. Wypisując komentarze na sadicticu też jesteś kontrolowany? Ja pierdole w głowach się niektórym jebie. Apeluje do wszystkich onanistów: Wyjdźcie kurwa z domu!!!
Zgłoś
Avatar
froqer 2013-06-14, 9:51
No i co z tego? Nie wiem komu ty chcesz otwierać oczy, to oczywiste, że jak ktoś ma hajs to będzie wykupował mniejsze firmy z potencjałem, oszukiwał na podatkach i robił tak, żeby płacić najmniej.
Zgłoś
Avatar
bobzord 2013-06-14, 10:01 2
Ludzie zrobili sobie z pieniadza towar sam w sobie i zaczeli sie bawic... Szkoda tylko ,że kosztem innych ludzi...
Zgłoś
Avatar
Simon_mcKEY 2013-06-14, 10:27 2
Same Polskie firmy widzę!
Zgłoś
Avatar
SilentBastard 2013-06-14, 10:33 10
@Steven

Jak Cię nie interesuje tematyka, to nie czytaj, skąd taka frustracja tekstem na temat sytuacji na świecie? Masz to w dupie, nie ma problemu, żyj sobie pełnią życia. Niektórzy wolą się zastanowić czasem nad tym co się dzieje z tym światem, niekoniecznie szukając najbardziej tajemniczych teorii spiskowych w przerwach między onanizmem, czasem też dla czystej świadomości i doinformowania, szukając sensownych źródeł. Co z tego, że nie mam siły ani poparcia? To nie zmienia faktu, że chcę wiedzieć jakie skurwysyństwo się tutaj dzieje. Ja też nie czuję się jak niewolnik, a z wychodzeniem z domu, pracą ani dziewczyną nie mam problemu. Apeluję do Ciebie, odwal się, bo tekst jest ok, tematyka jest dość "czarna" (jak się komuś chce zastanowić nad konsekwencjami) więc pasuje do portalu.
Zgłoś
Avatar
Steven 2013-06-14, 10:48
@SilentBastard: spoko roko, frustracja wypływająca z mojego komentarza to tak naprawdę nie frustracja ale halucynacje z niedożywienia i czegoś tam. A tak już poważnie to mam kaca. Mimo wszystko uważam, że lepiej jest jak skoncentrujemy się( mam na myśli nasz piękny i ukochany naród) na życiu codziennym zamiast szukać dziury w całym.b Dostajesz piwko za normalne podejście. Peace
Zgłoś
Avatar
muraaas 2013-06-14, 10:54 2
Artykulik ciekawy ale ni odkrywający niczego nowego. Od ponad 100 lat bankierzy przejmują kontrolę nad światem, żydostwo się bogaci a życie toczy się dalej.
Zgłoś
Avatar
Lordzik92 2013-06-14, 12:23 1
O tym do czego zdolne sa korporacje by osiagnac swoj cel polecam ksiazke ,,Hitman, ekonomista od brudnej roboty".
Zgłoś
Avatar
xXcarlossXx 2013-06-14, 15:20 2
Tak dla rozluźnienia tematu
Zgłoś
Avatar
Aragon1988 2013-06-14, 19:19
brawo, gratulacje zaprezentowany materiał to jakieś 2-3 slajdy z jednego z wielu przedmiotów o tematyce międzynarodowych powiązań kapitałowych na lepszych uczelniach ekonomicznych.
podsumowując: w chuj odkrywcze

ps. typ na swojej stronie radzi inwestować w przewartościowane złoto i srebro...powodzenia
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie