18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (6) Soft Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 5:32
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 3:27


Wybaczcie osobisty ton, ale czytając informację podaną przez należące do NASA Jet Propulsion Laboratory, wzruszyłem się. Nasz kosmiczny ambasador, sonda, która przemierzyła 21 mld km i niedawno obchodziła 40-lecie wystrzelenia, nadal potrafi nieźle zaskoczyć. Pamiętajmy, że mówimy o obiekcie znajdującym się tak daleko od Ziemi, że kontakt z nim jest, coż, bardzo utrudniony.

Żeby łatwiej to sobie wyobrazić, trzeba przywołać kilka faktów. 28 listopada inżynierowie JPL wydali komendę uruchomienia czterech silników zapasowych TCM, by sprawdzić możliwość zmiany kursu sondy 10-milsekundowymi impulsami. Celowo użyłem stwierdzenia „wydali komendę”, a nie włączyli. Ma to związek z tym, że na efekt trzeba było czekać 19 godzin i 35 minut, zanim antena sieci Deep Space Network w Goldstone w Kalifornii odebrała informację, że manewr zakończył się sukcesem.

JPL posługuje się barwnym porównaniem do samochodu, którego silnik nie był uruchamiany przez dłuższy czas i może odmówić posłuszeństwa. Tymczasem Voyagerowi, sondzie lecącej przez przestrzeń międzygwiezdną, udało się to, mimo że silniki TCM nie były odpalane od 37 lat.

Zespół Voyagera przekopał dane sprzed dekad i sprawdził oprogramowanie stworzone w przestarzałym Asemblerze, by można było bezpiecznie przetestować silniki – tłumaczy Chris Jones z JPL.
W styczniu inżynierowie NASA przełączą sondę na działanie TCM. Podobne testy zostaną przeprowadzone również w bliźniaczej sondzie Voyager II.

Voyager I został wystrzelony 5 września 1977 r. W przestrzeń kosmiczną wyniosła go rakieta Tytan IIIE. Wcześniej, 20 sierpnia 1977 r. poleciał w kosmos Voyager II. Obie sondy wyposażono w 3,5-metrowe anteny do komunikacji z Ziemią, a zasilane są generatorami działającymi dzięki rozpadowi promieniotwórczemu plutonu. Voyager I odwiedził Jowisza i Saturna i był pierwszym statkiem stworzonym przez ludzi, który osiągnął przestrzeń międzygwiezdną.

Przypomnę jak "wiekowa" jest już ta wciąż działająca sonda,
w 1977 roku jej wystrzelenia w polsce działo się między innymi:

- premiera komedii filmowej Kochaj albo rzuć w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.
- wmurowano akt erekcyjny pod Warszawskie Centrum Onkologii.
- w TVP ukazało się pierwsze wydanie programu popularnonaukowego Sonda.
– premiera filmu animowanego Wielka podróż Bolka i Lolka.
- początek 2-dniowej oficjalnej wizyty prezydenta USA Jimmy’ego Cartera w Polsce.

i wszystko w temacie 40 letniej gwarancji na twój żałosny srajfon.

90% tekstu jest atorstwa Rafała Gdaka i pochodzi stąd
Zgłoś

Zrzutka na serwery i rozwój serwisu

Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Od czasu naszej pierwszej zrzutki minęło już ponad 7 miesięcy i środki, które na niej pozyskaliśmy wykorzystaliśmy na wymianę i utrzymanie serwerów. Niestety sytaucja związana z niewystarczającą ilością reklam do pokrycia kosztów działania serwisu nie uległa poprawie i w tej chwili możemy się utrzymać przy życiu wyłącznie z wpłat użytkowników.

Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
OpenStreetMaps 2017-12-11, 22:54 13
3/4 sadoli nawet nie było jeszcze w planach . Daję piwo za tą ciekawostkę którą moderatorzy przeniosą do działu Dokumentalne.
Zgłoś
Avatar
Halman 2017-12-11, 22:59 2
OpenStreetMaps napisał/a:

...ciekawostkę którą moderatorzy przeniosą do działu Dokumentalne.


misja wciąż trwa (i z całą pewnością jeszcze potrwa) ale dla nich (modów) coś starszego od nich to historia i dokument.. no chyba że się mylę...
Zgłoś
Avatar
remi1982 2017-12-11, 23:16 2
Zajebisty temat! Wszystko ładnie podane. Zimne piwko Hall. Ale niestety temat pewnie jakiś frustrat wpierdoli do dokumentu i tyle z tego bedzie...
Zgłoś
Avatar
s................s 2017-12-11, 23:20 23
A moim zdaniem to dobrze, że takie tematy lądują w "historia/dokument". Na głównej to zniknie w jeden dzień pod fałdami gówna, a w działy dokumentalne wchodzą osoby zainteresowane tematem. Przynajmniej mniej gimnazjum w komentarzach...
Zgłoś
Avatar
remi1982 2017-12-11, 23:29 2
sanctusdiavolos napisał/a:

A moim zdaniem to dobrze, że takie tematy lądują w "historia/dokument". Na głównej to zniknie w jeden dzień pod fałdami gówna, a w działy dokumentalne wchodzą osoby zainteresowane tematem. Przynajmniej mniej gimnazjum w komentarzach...



W sumie trudno sie z Tobą nie zgodzic. Na głównej zniknie jak wczorajszy wiatr, a w dokumencie docenią materiał osoby bardziej rozgarniete.
Zgłoś
Avatar
b0r000 2017-12-12, 0:32 2
Czytając to ciężko mi wykrzesać z siebie coś więcej niż "Łał", z tym że nie takie cyniczne z braku zainteresowania. Wręcz przeciwnie. Jestem pełen podziwu dla ludzi którzy to zaprojektowali i wysłali w kosmos i nawet po 40 to dalej działa jak szwajcarski zegarek.
dla prawdziwych Inżynierów i Doktorów pionierów kosmosu.
Zgłoś
Avatar
Dexterous 2017-12-12, 0:37
Łap 20. piwo i dokształcaj gimby na głównej
Zgłoś
Avatar
p................s 2017-12-12, 0:45
leciiii sonda..... otwórz buziiieeee wlewajjj piwooo
Zgłoś
Avatar
BylemSieWysrac 2017-12-12, 0:46 1
Bawi mnie to jak ludzie pomimo niezbitych dowodow nadal wierza w te wszystkie cuda od Nasa, rownie dobrze mozecie brac gwiezdne wojny jako dokument wojenny
Zgłoś
Avatar
bobi140 2017-12-12, 0:58
Toż to taki mercsedes beczka wśród sond....
Moja mama ma taką tyłko analną z tego samego rocznika i też śmiga jak nówka sztuka.
Zgłoś
Avatar
Catar 2017-12-12, 1:00 3
"Witajcie istoty z zaświatów"

(większość pewnie nie załapie)
Zgłoś
Avatar
Hellrot 2017-12-12, 1:43
Tekst świetny i bardzo pouczajacy. Mam jednak pytanie. Czy sonda Voyager nie miala przypadkiem zostac rozbita o Saturna w tym roku? Moge sie mylic ale jakis czas temu czytalem wlasnie o planach rozbicia sondy o Saturna.
Zgłoś
Avatar
Lyzek 2017-12-12, 1:54 3
W atmosferze Saturna uległa zniszczeniu sonda Cassini-Huygens.
Zgłoś
Avatar
Karysu 2017-12-12, 5:20 1
Catar* Złota płyta
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie  
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem