18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 8:57
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:16
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:44
Lenin na Krymie
rimogyz • 2013-10-24, 8:57
ZSRR, koniec lat '40 XXw

Egzekutywa KPZR zamawia u znanego zagranicznego malarza obraz, który będzie wisiał w holu ministerstwa. Malarz otrzymał wolną rękę w tworzeniu dzieła, miał jedynie trzymać się tematyki "Lenin na Krymie".

Obraz mały nie był, wymagał miesięcy pracy, ale w końcu dzieło zostało zakończone. Obraz wywieszono w gmachu ministerstwa i w rocznicę urodzin Lenina miał zostać odsłonięty.

W dniu odsłonięcia, wszyscy czekają z zapartym tchem. Zasłona spada z obrazu... i cisza. Na obrazie Nadieżda Krupska 'ujeżdża' Lwa Trockiego, zaś wszystkiemu przygląda się z boku golutki Feliks Dzierżyński.

Minister chcąc ratować sytuację zwraca się do malarza:
- Cóż...yyy...bardzo naturalistyczne podejście i widać kunszt mistrza, ale... tak właściwie to gdzie na tym obrazie jest Lenin?
Na co malarz:
- Jak to "gdzie"? Na Krymie.

Zgłoś
Avatar
nowynick 2013-10-24, 10:35 5
Spoko w tym czasie już rządził Stalin, który od kilkunastu lat zacierał jak to tylko możliwe udział Lenina w powstaniu ZSRR. Malarzowi pod koniec lat 40 nic by się nie stało
Zgłoś
Avatar
rimogyz 2013-10-24, 10:44 10
kkndkkndkknd napisał/a:

Spoko w tym czasie już rządził Stalin, który od kilkunastu lat zacierał jak to tylko możliwe udział Lenina w powstaniu ZSRR. Malarzowi pod koniec lat 40 nic by się nie stało



To w latach '30 Stalin robił ofensywę antyleninowską - w latach '40 powrócił do linii "Lenin jako współtwórca", choć podkreślał to że nie zgadzał się z jego tezami (polemika w J. Stalin, Zagadnienia leninizmu, 1949 KiW, Warszawa [polskie wydanie] - bzdury jakich mało, ale warto przeczytać, żeby zrozumieć tok myślowy).

A okres wybrany przede wszystkim ze względu na to co wyżej oraz na (jeszcze) względne otwarcie na zachód - żeby móc wcisnąć tam zagranicznego malarza
Zgłoś
Avatar
nowynick 2013-10-24, 10:54 1
up

Ja na studiach nie wałkowałem Lenina i Stalina tylko inżynierię procesową, więc polemizować nie będę.

Niemniej po przeczytaniu "Zagadnień leninizmu, 1949 KiW, Warszawa [polskie wydanie]" chyba strzeliłbym sobie w łeb. Łap piwo, bo z całą pewnością wiedzę masz większą w tym obszarze.
Zgłoś
Avatar
rimogyz 2013-10-24, 10:58
kkndkkndkknd, ja na studiach też nie musiałem tego tłuc (i kurwa bogu dzięki) tylko dla własnej tortury - generalnie lubię historię i procesy polityczne w XXw takie hobby moje. A piwko sobie dzisiaj strzelę (w imieniu tego wirtualnego )
Zgłoś
Avatar
N................o 2013-10-24, 13:38
I taki humor lubię! Piwko.
Zgłoś
Avatar
Agobard 2013-10-24, 14:03
"Lenin Nakrył Mnie"
Zgłoś
Avatar
Xax6 2013-10-24, 14:47 3
Gdzie leży krym?
Na ciostku.
huehuehue
( °ʖ ͡°)
Zgłoś