18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (7) Soft (5) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 13:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 5:23
W Dolnej Saksonii, przy granicy z Holandią znajduje się niewielkie miasteczko o nazwie Haren. Miasteczko, które swego czasu zwało się Maczków i było niemal w stu procentach zasiedlone przez Polaków

Historia Maczkowa rozpoczyna się wraz z kapitulacją Niemiec podczas drugiej wojny światowej. Polska 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem generała Stanisława Maczka zajęła główną bazę niemieckiej Kriegsmarine - znajdujące się w Dolnej Saksonii Wilhelmshaven. Nastał pokój, a polskich żołnierzy rozlokowano w pobliskim regionie. W Emslandzie znajdowało się już wielu Polaków, głównie jeńców wojennych i przymusowych robotników. Na wieść jednak o powiewających polskich flagach przy holenderskiej granicy, w to miejsce zaczęli się zbierać Polacy z innych części Niemiec. Byli to tak zwani "dipsi". Nazwa wywodzi się od angielskiego skrótu DP - "displaced persons", które określało osoby zwolnione z obozów czy innych miejsc przymusowej pracy.

Już w maju 1945 w powiecie emslandzkim znajdowało się około 50 tysięcy Polaków. Wtedy też w życie wszedł pomysł powierzenia Polakom administracji nad częścią Niemiec. Tak też 20 maja tego samego roku za zgodą generała Montgomery'ego doszło do wysiedlenia ponad trzech tysięcy mieszkańców największego miasteczka regionu - Harenu. Do ich mieszkań natychmiast wprowadzili się Polacy i ochrzcili miasteczko mianem Lwowa, a nawet zmieniono nazwy ulic na odpowiadające jednemu z ważniejszych miast II RP. Nazwa ta jednak nie funkcjonowała długo, ponieważ po zaledwie tygodniu zmieniono ją na Maczków - na cześć generała Stanisława Maczka. Uchwalono herb miasta - w tarczy kwiat maku, a nad nią znak maczkowskiej 1 Dywizji - husarski hełm i skrzydło. Wkrótce potem zaczęły powstawać pierwsze polskie szkoły, teatry, gazety, a nawet klub piłki nożnej. Regularnie odbywały się także uroczystości patriotyczne.

Jak jednak byli w tych rejonach traktowani Niemcy? Na początku istnienia Maczkowa nie mieli do niego wstępu, dopiero później zezwolono na przyjazd głównie poszukujących pracy. W lokalnym pociągu istniał przedział "Nur für Polen". W wagonie takim Niemiec mógł jedynie towarzyszyć Polakowi. Polscy żołnierze sprawdzali "czystość etniczną" wagonów. Mimo iż niemieccy wysiedleńcy z Harem byli wściekli na taki stan rzeczy, nie pozwalali sobie na jawne antypolskie wystąpienia. Twierdzili nawet, że Polacy zachowywali się wobec nich "w miarę w porządku". Możliwe, że był to efekt rozkazu pułkownika Skibińskiego, jednego z żołnierzy, którzy przejmowali władzę w Haren. "Rozkazałem im być "dumnymi zwycięzcami". Niemcy mieli bać się ich, jak ognia, ale jednocześnie szanować." Żołnierze nie pozwalali sobie raczej na zbyt wiele nadużyć w stosunku do lokalnych mieszkańców. Ci jednak, co zrozumiałe, nie przestawali podejmować wszelkich możliwych prób, by wrócić do swoich domów.

Po jakimś jednak czasie, przy względnej normalizacji stosunków pomiędzy okupującymi Niemcy mocarstwami, ze względu przez chęć pozyskania względu samych okupowanych oraz naciski Polski ludowej i ZSRR, zarząd brytyjskiej strefy okupacyjnej zdecydował się zlikwidować polską kolonię. Większość Polaków, bo aż 80 procent, po opuszczeniu Emslandu pozostała na Zachodzie. Żołnierze powrócili do Anglii. Wysiedleni Niemcy powrócili do Maczkowa - Haren przy biciu kościelnych dzwonów 10 września 1948 roku.

Za czasów istnienia Maczkowa zarejestrowano 289 ślubów i 101 pogrzebów. 497 Polaków miało świadectwa urodzenia wskazujące tę miejscowość jako miejsce urodzenia. Te z nich, które żyją do tej pory, w rubryce urodzenia wpisują Maczków - nazwę miasta, które już nie istnieje.

Źródła: ahistoria.pl/index.php/2009/12/historia-polskiej-okupacji-niemiec/
fakty.interia.pl/tylko_u_nas/news/historia-polskiej-okupacji-niemiec,929385
Zgłoś
Avatar
niepoprawnymateo 2012-09-23, 8:49
Całkiem ciekawe. Piwo
Zgłoś
Avatar
AHAHAHA_NO 2012-09-23, 11:21 3
@revano

za to sprawdzanie czystości etnicznej prze Polaków to kij ci w oko

Zapamiętaj sobie: niemcy wywołali II wojnę światową, wymordowali w bestialski sposób miliony Polaków i wielu przedstawicieli innych nacji. Stworzyli brutalny rasistowski reżim w którym ludzie, których uważali za rasowo gorszych mieli być niewolnikami.

Polacy to nie naziści, bez różnicy co plecie GW. Nikt nie sprawdzał żadnej "czystości etnicznej". Relacje między Polakami a szwabami były takie jak między odpowiednio strażnikami a więźniami w więzieniu. I hansy zasłużyły sobie na taki los wspierając tego oszołoma Hitlera. O czym nie wolno zapomnieć.
Zgłoś
Avatar
P................C 2012-09-23, 11:26
Coś ostatnio dużo Harenów na sadisticu: sadistic.pl/project-x-haren-vt140276.htm
Zgłoś
Avatar
revano 2012-09-23, 12:49
AHAHAHA_NO

Ja tego nie pisałem, więc jak już to kij w oko autorowi Jednak właśnie biorąc pod uwagę to, co Niemcy robili Polakom, to nie zdziwiłbym się, gdyby nasi przodkowie po prostu nie chcieli z nimi przebywać. I dobrze wiem, co się wydarzyło podczas II wojny światowej, nie musisz mi tłumaczyć.
Zgłoś
Avatar
sgt.peppers 2012-09-23, 18:49 4
ale za to 'Nur fur Polen' to tysiąc piw się należy dla pomysłodawcy.
Zgłoś
Avatar
R41NM4N 2012-09-23, 19:28
"W Dolnej Saksonii, przy granicy z Holandi..."
Kurwa polaczki się z hamburgerów śmieją, że atlasu ni chu-chu nie znają, a tu debile Saksonię (przy granicy z Polską) na drugim końcu kraju chcą widzieć... reszty artykułu nie czytam pewnie takie samo gówno jak ta Dolna Saksonia przy granicy z Holandią...
Zgłoś
Avatar
revano 2012-09-23, 19:36 7
R41NM4N

pl.wikipedia.org/wiki/Dolna_Saksonia Sprawdź, zanim zrobisz z siebie idiotę.
Zgłoś
Avatar
S................k 2012-09-23, 22:30
Debil myli Dolną Saksonie z Saksonią i jeszcze innym każe się uczyć... Czy to nie jest tak, że to właśnie tacy ludzie ze względu na swoje kompleksy chcą pouczać innych żeby poczuć się lepszymi?
Zgłoś
Avatar
DonVitek 2012-09-24, 13:44
obecnie tez tam mieszka duzo polakow. wiekszosc zapieprza w okolicznych szklarniach i sadach. hehe. pozdro
Zgłoś
Avatar
!Timon 2012-09-24, 20:58
"Byli to tak zwani "dipsi". Nazwa wywodzi się od angielskiego skrótu DP (...)"

Dipsi...

______________

Białe jest białe, czarne jest czarne a czerwone jest wredne.

Czytanie ze zrozumieniem NIE BOLI. Jak nie kumasz to poproś starszego brata o wytłumaczenie.
Zgłoś
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów